اخبار

نوسان کاهشی طلا در بازارهای جهای

قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه

چهار‌شنبه ۹۹/۱۲/۱۳ ، (دی‎ اجرت): قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت تاثیر انتظارات برای بالا رفتن بازده اوراق خزانه آمریکا، برای ششمین روز در هفت روز گذشته کاهش یافت.

طلا پناهگاه امن دارایی در برابر تورم است که نتیجه اجرای تدابیر مالی گسترده است.

بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۷۳۴ دلار و ۲۶ سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز گذشته تا مرز ۱۷۰۶ دلار و ۷۰ سنت سقوط کرده بود که پایینترین قیمت از ۱۵ ژوئن بود.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۱ درصد کاهش، به ۱۷۳۲ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز گذشته با ۰.۶ درصد افزایش، در ۱۷۳۳ دلار و ۶۰ سنت بسته شد.

کایل رودا، تحلیلگر آی جی مارکت اظهار کرد: طلای آبشده روند نزولی پیدا کرده و تا زمانی که بانک مرکزی آمریکا برای کنترل بازده اوراق قرضه اقدامی نکند، این وضعیت ادامه خواهد یافت.

سرمایه گذاران به نظاره پیشرفت لایحه کمک کرونایی ۱.۹ تریلیون دلاری نشسته اند که در سنای آمریکا تحت بررسی قرار دارد.

بازده اوراق خزانه آمریکا با وجود این که از بالاترین رکورد یک ساله اش عقب نشینی کرده، نزدیک ۱.۴ درصد مانده است.

طلا پناهگاه امن دارایی در برابر تورم است که نتیجه اجرای تدابیر مالی گسترده است اما بازده بالاتر اوراق قرضه، هزینه نگهداری این فلز ارزشمند که بازدهی ندارد را افزایش می دهد و جذابیت سرمایه گذاری در آن را کمتر می کند.

به گفته رودا، اگر بانک مرکزی آمریکا مداخله و اعلام کند بازده اوراق قرضه را کنترل خواهد کرد یا انتظارات تورمی افزایش بیشتری پیدا کند، روند نزولی قیمتها متوقف خواهد شد. ( برای خواندن خبرهای قبلی اینجا بزنید. )

چگونه قیمت تعویض طلا با طلا را محاسبه کنیم
بیشتر بخوانید

تحلیلگران می گویند بازده بالاتر بانک مرکزی آمریکا را وادار خواهد کرد نرخهای بهره را زودتر از موعد انتظار افزایش دهد و این موضوع برای طلا منفی خواهد بود.

با این حال مقامات بانک مرکزی آمریکا تاکید کرده اند که برنامه های سیاست پولی تسهیلی را حتی با وجود احتمال نرخ رشد تورم به دلیل هزینه های دولتی و عرضه واکسنهای کووید ۱۹ در بهار، ادامه خواهند داد. ( برای خواندن خبرهای قیلی اینجا کلیک کنید. )

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، به ۲۶ دلار و ۷۳ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد کاهش، ۲۳۷۲ دلار و ۴۰ سنت معامله شد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۷ درصد کاهش، به ۱۱۹۶ دلار و ۱۵ سنت رسید.

انتهای خبر

منبع: اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه‌ی تهران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا