بلاگ

مظنه چیست؟

مظنه چیست؟

اگر به بازار طلا رفته باشید، حتماً این جملات را شنیده‌اید «مظنه چنده؟ بذار مظنه را بگیرم». مظنه یک اصطلاح است که در بازار طلا و طلافروشی‌ها زیاد شنیده می‌شود. مظنه یک واژه عربیست، این واژه در زبان عربی به معنی گمان و پندار می‌باشد اما در زبان فارسی به معنی بها و نرخ است. همچنین در لغت نامه معین، مظنه؛ قیمت دست کسی آمدن و با خبر شدن معنی شده است؛ به طوری که در بازار طلا هر لحظه این سوال را از هم می‌پرسند که مظنه چند است؟ و این بدان معنی است که قیمت طلا در بازار و معاملات چقدر است.

منظور از مظنه در بین بنکداران طلا و زرگران، همان قیمت یک مثقال طلا در بازار می‌باشد. اشتباه نکنید؛ مظنه واحد وزن طلا نیست بلکه قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار ( خلوص ۷۰۵ ) است. بنابراین مفهوم مظنه و قیمت مثقال طلا، با یکدیگر برابر هستند. مظنه بیشتر بین خود دلالان بازار و بنکداران که حجم بالایی از طلا را خرید و فروش می‌کنند، رایج هست و بین خود از این اصطلاح استفاده می‌کنند

مظنه، همه چیز را راجع به قیمت طلا بیان می‌کند و راحت‌تر از مثقال طلا یا قیمت مثقال طلا در دهان می‌چرخد. تنها نکته‌ای که باید اشاره کنیم، این است که مظنه فقط در ایران و در بین زرگرها متداول است اما اصطلاح مثقال طلا در بین کشورهای عربی و ایران مرسوم است. این بدین معناست که وقتی شما به کشور امارات سفر کردید و از طلافروشی‌ها مظنه را بپرسید، آقای طلافروش منظور شما را متوجه نمی‌شود اما اگر بلافاصله مثقال طلا را بپرسید، سریع قیمت به روز طلا را به شما می‌دهند. مثقال طلا در ایران و کشورهای همسایه به یک معناست.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره پنجاه و سه
بیشتر بخوانید

قابل ذکر است که بسیاری از سایت‌هایی که قیمت طلا، انس، مظنه و… را می‌گذارند از نام مظنه استفاده نمی‌کنند و به جای مظنه از مثقال طلا نام برده‌اند. مانند سایت شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز که تصویر قیمت گذاری آن را در زیر برایتان به نمایش می‌گذاریم.

 

قیمت مثقال طلا همان مظنه است

البته در سایت اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا ، جواهر ، نقره و سکه تهران برای قیمت گذاری، به جای قیمت مثقال طلا از اصطلاح عامیانه بازار طلا ، یعنی مظنه تهران استفاده کرده است. مظنه تهران یعنی یک مثقال طلا در بازار تهران بین دلالان با چه قیمتی معامله می‌شود و مظنه مشهد یعنی در مشهد قیمت یک مثقال طلا چند است. مظنه تهران با مظنه دیگر استان‌ها نباید زیاد فرق داشته باشد.

مظنه تهران

کاربرد مظنه طلا

همانطور که می‌دانید در بازار طلا کلیه‌ی محاسبات براساس مظنه انجام می‌شود، اما خرید و فروش طلا بین فروشنده و خریدار(مشتری)، براساس طلای ۱۸ عیار (خلوص ۷۵۰) انجام می‌شود. با این تفسیر پس قیمتی که فروشندگان طلا برای خرید و فروش به آن نیاز دارند، قیمت دقیق طلای ۱۸ عیار است. حتی برخی از طلافروشان ابتدا در فاکتور طلایی که می‌نویسند اول قیمت مظنه را براساس قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار به دست می‌آورند و پس از آن محسبات خود برای خرید یا فروش طلا انجام می‌دهند. اگر دقت کرده‌باشید متوجه خواهید شد که درست است که در بازار طلا، مظنه نقش قیمت دهی را دارد اما محاسبات بر اساس گرم طلای ۱۸ عیار می‌باشند.

فرمول تبدیل مظنه به یک گرم طلا ۱۸ عیار

ترازوهای دیجیتالی طلافروش‌ها که در طلافروشی‌ها و جواهرات موجود هستند و هرچند وقت یک بار توسط اتحادیه‌ی مربوطه صحت این ترازو ها سنجیده می‌شود، ارقام را به صورت استاندارد بین المللی گرم و میلی گرم نمایش می‌دهند و درون ترازوها چیزی به نام مثقال وجود ندارد اما قیمت طلا از گذشته‌های دور تا به امروز، روی قیمت یک مثقال مانده است. از طرف دیگر در کشور ما، طلایی که خرید و فروش می‌شود، طلای ۱۸ عیار می‌باشد و معادل خلوص ۷۵۰ است.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره بیست و هفت
بیشتر بخوانید

فرمول تبدیل مظنه به یک گرم طلا 18 عیار

همانطور که در بالاتر گفتیم، از این رو طلا فروشان برای خرید و فروش طلا در معاملات خود به قیمت دقیق طلای ۱۸ عیار نیاز دارند. به همین دلیل در فاکتورهای طلا و حسابداری ابتدا قیمت یک مثقال طلا را می‌نویسند و سپس آن را به قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار تبدیل می‌کنند و بعد از آن خرید و فروش را با قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار انجام می‌دهند. بنابراین لازم است قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار را از روی مظنه حساب کنیم.

از آنجایی که مفهوم مظنه با قیمت مثقال طلا برابری می‌کند. در مقاله ” مثقال چیست؟ ” به صورت کامل محاسبه قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار از قیمت مثقال طلا را بیان کردیم. امّا در اینجا نمی‌خواهیم وقت شما را بگیریم و برای اینکه محتوای سایتمان بیشتر شود، مطالب تکراری بیان کنیم. سراغ اصل مطلب می‌رویم و به شما یک کد یا یک عدد طلایی می‌دهیم تا همانند طلافروشان، شما هم از آن استفاده نمایید.

عدد طلایی تبدیل مظنه به گرم = ۴.۳۳

عدد طلایی ۴.۳۳ جادو می‌کند. فقط کافی است مظنه را بر این عدد تقسیم کنید تا قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار را بدست بیاورید. به همین سادگی!! به‌عنوان مثال اگر مظنه برابر ۱,۸۶۲,۰۰۰ تومان باشد، طلا گرمی چند است؟؟ اگر مظنه را که ۱,۸۶۲,۰۰۰ است بر عدد طلایی ۴.۳۳ تقسیم کنیم، قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار، ۴۳۰,۰۰۰ تومان می‌شود.

عدد طلایی تبدیل مظنه به گرم = 4.33

قیمت مظنه معتبر را از کجا بگیریم؟

به سبب این که قیمت مظنه طلا در بازار یک قیمت پر اهمیت است، اینکه قیمت مظنه را از کجا به دست آورید بسیار مهم است زیرا این قیمت باید کاملا دقیق و لحظه‌ای باشد. پیشنهاد ما این است که برای دریافت قیمت مظنه طلا، از اپلیکیشن و سایت هایی استفاده کنید که به روز رسانی های مداوم دارند.

عیار طلا چیست؟
بیشتر بخوانید

سخن پایانی

امیدواریم مفهوم مظنه که همان یک مثقال طلای ۱۷ عیار است را متوجه شده و محاسبه‌ی آن را از روی فرمول‌ها و توضیحات بالا به درستی یاد گرفته باشید و بتوانید از آن در معاملات خود استفاده کنید یا حداقل اینکه وقتی در حال خرید طلا یا فروش طلاهای با ارزش خود هستید، با شنیدن اصطلاحات طلافروشان سردرگم نشوید و بتوانید صحت حساب کتاب آن‌ها را بسنجید. راستی عدد طلایی ۴.۳۳ را فراموش نکنید و وقتی مظنه را شنیدید با تقسیم آن بر عدد طلایی ۴.۳۳ قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار را به‌دست بیاورید و کمی حرفه‌ای به نظر برسید. اگر بتوانیم خودمان را خوب و حرفه‌ای ارائه بدهیم، در زندگی نسبت به دیگران یک قدم جلوتر هستیم.

سوالات متدوال

مظنه طلا چیست؟

منظور از مظنه طلا در میان طلافروشان و بنکداران، در واقع همان قیمت یک مثقال طلا ۱۷ عیار یا به عبارت دیگر ۴.۶۰۸۳ گرم طلای ۱۷ عیار در بازار است.

نحوه تبدیل مظنه طلا به گرم طلای ۱۸ عیار چگونه است؟

برای تبدیل مظنه طلا به گرم طلای ۱۸ عیار باید ابتدا باید عدد مظنه را به عدد ۴.۶۰۸۳ تقسیم کنید سپس عدد به دست آمده برابر با قیمت یک گرم طلای ۱۷ عیار می‌باشد. حال کافی است در مرحله‌ی بعد این عدد را بر عدد ۷۰۵ تقسیم و در عدد ۷۵۰ ضرب کنید. عددی که در نهایت به دست می‌آورید با قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار برابر است.

«با ذکر منبع، کپی این مطلب بلامانع است»

نوشته های مشابه

‫۱۲ دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر.
  من تازه با سایت ارزشمند شما آشنا شده ام. بسیار از آن استفاده می کنم. خیلی ممنون که مطالب بسیار کاربردی می نویسید. خدا قوت. پایدار باشید.
  مجید اللهیاری
  فرش هزاردستان

  1. سلام علی کریمی عزیز، از این که مطالب ما براتون مفید واقع شد بسیار خوشحال هستیم. بزرگترین هدف ما رضایت کاربرانمون هست.

 2. عالی بود. آیا از ضرب مظنه به عدد ۰.۲۳۱ هم میشه قیمت یک گرم طلا را پیدا کرد. تقریبا هردو فرمول یک جواب میده.

  1. سلام دوست عزیز
   بله می‌شود. مظنه را در عدد ۰.۲۳۱ ضرب کنید با اینکه مظنه را بر عدد ۴.۳۳ تقسیم کنید، هیچ فرقی ندارد و هردو یکسان هستند و قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار را مشخص می‌کنند.
   بابت این اشتراک گذاری از شما ممنون هستیم

  2. سلام
   من با قیمت گرمی ۱۱۸۸۰۰۰ تومان طلای آب شده خریدم. فروشنده ۷ درصد سود گرفت. البته وزن طلا را در عدد ۷۴۷ ضرب و بر عدد ۷۴۰ تقسیم کرد. حدود یک گرم وزن طلا بیشتر از عددی شد که ترازو نشان داد. دلیل این ضرب و تقسیم چیه؟ البته عیار طلای آب شده طبق آزمایش ۷۴۷ بود.

   از شما بابت مطالب جامع سایت ممنونم

  3. سلام دیبا عزیز
   روی طلای آبشده، عددی هست که به آن کد ری گیری گفته می‌شود. اگر کد ری گیری را در سامانه گویا یا در سایت مربوطه سرچ کنید، عیار طلای آبشده را به شما نشان می‌دهد. در این نمونه شما فرمودید، عیار طلای آبشده شما ۷۴۷ هست. در فاکتورها باید بر اساس ۷۵۰ نوشته شود. به همین خاطر وزن آبشده در عیار ۷۵۰ را در فاکتور ثبت می کنند. به این ضرب تقسیم ها تبدیل عیاری گفته می شود. فقط نکته ای که این جاست بر عدد ۷۵۰ تقسیم کرده است نه بر ۷۴۰. اگر بر ۷۵۰ تقسیم کند وزن آبشده کمتر از وزن ترازو می شود. لطفا این موضوع را پیگیری کنید تا خدایی نکرده بی انصافی در حق شما نشده باشد.

 3. با سلام وخسته نباشید و ممنون از مطالب مفیدتون
  یه سوال از خدمت شما بزرگوار داشتم
  ۱- در یک بخش از مقاله نوشتین “مظنه واحد وزن طلا نیست بلکه قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار ( خلوص ۷۰۵ ) است” و در بخشی دیگر نوشتین “عدد طلایی ۴.۳۳ جادو می‌کند. فقط کافی است مظنه را بر این عدد تقسیم کنید تا قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار را بدست بیاورید.” .الان مظنه بر اساس معیارطلای ۱۸ عیار هستش یا ۱۷ عیار ؟این اینجوری معنی میده که عدد ۴.۳۳ تبدیل طلای ۱۷ به ۱۸ هم درخودش داره؟
  ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا