بلاگ

قیراط چیست؟

قیراط

اگر تا به حال به جواهرفروشی رفته باشید، حداقل یک بار، کلمه قیراط را شنیده‌اید. واژه‌ی قیراط ( به صورت قیرات هم می‌نویسند ) واژه‌ای است که عموماً افراد در جواهر فروشی‌ها و بیشتر از آن‌ها جواهر فروش‌ها با آن سر و کار دارند. قیراط واحد وزنی است که با آن وزن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی را بیان می‏‌کنند. به همین دلیل برای قیمت‌گذاری روی زیورآلاتی که از سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی ساخته شده‌اند، قیراط بسیار مهم است. اگر شما از بین زیورآلات، عاشق خرید جواهرات هستید حتما تا کنون درگیر وزن و درخشندگی و اندازه‌ی سنگ جواهرات شده‌اید و تا حدودی از ارتباط بین سنگ‌های قیمتی با مقدار قیراط آن‌ها مطلع هستید. اگر می‌خواهید بیشتر در مورد قیراط بدانید و از رابطه‌ی بین قیراط یک سنگ با قیمت آن، بیشتر اطلاعات کسب کنید و از راهنمایی‌های اهل این حرفه، برای خرید سنگ‌های قیمتی با هر وزن و قیراطی استفاده کنید؛ باید بگوییم درست آمده‌اید! امیدواریم با خواندن این مقاله همه‌ی سوالات مبهم در مورد قیراط از ذهن شما پاک شود و بتوانید حرفه‌ای‌تر در این باره با فروشنده جواهرات یا سنگ‌های قیمتی صحبت کنید.

قیراط چیست

تاریخچه قیراط

قیراط یک واژه‌ی عربیست و عرب زبان‌ها به آن قِرّاط نیز می‌گویند. از لحاظ دستوری، قیراط، عربی شده‌ی عبارت یونانی (keration) هست. تاریخچه قیراط به زمان‌های گذشته برمی‌گردد‌. تجّار جواهر فروش در آن زمان‌ها از قیراط برای وزن کردن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی خود به خصوص الماس استفاده می‌کردند. نکته‌ی جالب این است که در گذشته، وزن هر قیراط بر حسب هر شهر، فرق می‌کرد؛ برای مثال در مکه، ربع سدس دینار بود و در عراق نصف عشر دینار!

در کشور ما واحد قیراط ( قیرات ) را معادل نیم دانق یعنی حدودا چهار دانه جو (هر جو معادل یک‌سوم نخود یعنی ۶۴ سوت است)، می‌شناختند. بسیاری از زبان شناسان معتقدند که قیراط واژه‌ای است که از سال‌های پیش در ایران و زبان فارسی مورد استفاده قرار گرفته است چرا که در کتاب بوستان سعدی نیز این کلمه به چشم می‌خورد:

مسکوک طلا چیست؟
بیشتر بخوانید

به قنطار زر بخش کردن ز گنج *** نباشد چو قیراطی از دسترنج  (برای خواندن کامل شعر اینجا را کلیک کنید)

اما با گذشت زمان فرنگی‌ها واژه قیراط را از ما اقتباس کردند که به آن Carat می‌گفتند. آن‌ها هر قیراط را معادل مغز درختی به نام کاروب (carob) و یا بذر درخت مرجانی آفریقائی به نام کورا (Kuara) می‌دانستند اما چون این واحد وزن، در شهرها و کشورهای مختلف متفاوت بود از سال ۱۹۰۷ میلادی در اروپا و آمریکا سیستم قیراط را برابر ۲۰۰ میلی گرم یا ۲۰۰ سوت یا ۰.۲ گرم انتخاب و مورد استفاده قرار دادند.

قیراط چیست؟

همانطور که گفتیم قیراط واحد وزنی کوچکی برای اندازگیری وزن است که برای بیان وزن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به کار می‌رود و با نماد ct یا kt نیز نمایش داده می‌شود. تاکید می‌کنیم که قیراط فقط برای وزن کردن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای وزن کردن مصنوعات طلا از همان واحد گرم و سوت استفاده می‌کنند. هر قیراط معادل ۲۰۰ سوت است و از آنجا که هر ۱۰۰۰ سوت معادل یک گرم است در نتیجه هر ۵ قیراط ، وزنی برابر با ۱ گرم دارد یا به عبارتی دیگر هر قیراط معادل ۲۰۰ میلی گرم یا ۰.۲ گرم یا یک پنجم گرم هست. در این صورت نیز می‌توان گفت یک قیراط ( قیرات ) معادل یک بیست و یکم مثقال و ۰.۰۰۷۰۵۵ اُنس است. اما چرا به جای قیراط از واحد وزنی سوت استفاده نمی‌کنند؟ که در ادامه این مقاله علت آن را بیان می‌کنیم.

چرا قیراط ؟

اما سوالی که پیش می‌آید این است که چرا از همان اول از واحد وزنی سوت و گرم برای وزن سنگ‌های قیمتی استفاده نمی‌کنند؟! جواب اینجاست! چراکه حتی تکه‌های خیلی کوچک برخی از سنگ‌ها مانند الماس بسیار با ارزش هستند به همین دلیل برای سنگ‌های قیمتی و یا نیمه قیمتی از واحدی کمتر از گرم استفاده می‌کنند، به همین خاطر از واحد قیراط استفاده می‌کنند، واحدی که از یک سوت بیشتر و از یک گرم کمتر است. که همچنین در خواندن و نوشتن وزن سنگ‌ها نیز استفاده از واحد وزنی قیراط برای جواهر فروشان و سنگ فروشان بسیار آسان‌تر و راحت‌تر است. برای مثال: خواندن و نوشتن ۴ قیراط آسانتر از ۸۰۰ سوت است.

ترازوی طلافروشی یا ترازوی زرگری
بیشتر بخوانید

نکته‌ی مهمی که بسیاری از افراد به آن توجه نمی‌کنند این است که واحد قیراط صرفاً بیانگر وزن یک سنگ است، نه اندازه‌ی یک سنگ! بله! این یعنی بزرگی و کوچکی یک سنگ هیچ ربطی به وزن آن ندارد و تا حد زیادی به چگالی آن بستگی دارد. مثلاً یک قیراط الماس برش خورده اندازه‌ی متفاوتی در مقایسه با یک قیراط زمرد سبز برش خورده دارد؛ ولی بیشتر افراد فکر می‌کنند اگر سنگی درشت باشد یعنی وزن آن هم بیشتر است و ارزش بیشتری دارد به همین دلیل است که یکی از ملاک‌های ارزش سنگ‌های با ارزش چگالی و وزنشان است نه اندازه‌ی آن‌ها!

همچنین در برخی از سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی کوچکترین تغییری در واحد وزنی قیراط ممکن است سبب بروز اختلاف بسیار واضحی در سایز سنگ‌ها شود که حتی با چشم غیر مصلح و با دید غیر کارشناسانه نیز بتوان آن را تشخیص داد.

رابطه‌ی بین قیراط و قیمت الماس

از گذشته تا الان ارزشمندترین سنگی که هم در صنایع و هم در زیورآلات بسیار طرفدار داشته و دارد سنگ الماس است. همچنین به دلیل ویژگی‌های شگفت‌انگیزی که دارد موجب شده تا قیمت آن هم بسیار قابل توجه و کمر شکن باشد به طوری که شاید برای خرید یک حلقه سولیتر نامزدی مجبور باشید حقوق چندین ماه خود را کنار بگذارید! اما راه حل مناسب برای برقراری تناسب بین قیمت و وزن یک سنگ چیست؟! در ابتدا بهتر است بگوییم قیمت یک سنگ با ارزش رابطه‌ی مستقیمی با وزن، رنگ، درخشندگی و کیفیت آن دارد! برای مثال یک الماس یک قیراطی با کیفیت از یک الماس یک قیراطی با کیفیت کمتر گران‌تر است در نتیجه می‌توانید بین اندازه، رنگ، درخشندگی و کیفیت یک الماس تعادل برقرار کنید تا بتوانید به اندازه‌ی پولتان یک حلقه نامزدی بخرید.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره بیست و دو
بیشتر بخوانید

همچنین بهتر است این نکته را هم بدانید که الماس‌هایی با وزن قیراط رُند بسیار گرانتر از وزن‌های دیگر هستند یعنی انگشتری با سنگ الماس یک قیراطی، بسیار گران تر از انگشتری با سنگ الماس ۰.۷۵ قیراط است و این درصورتی است که از نظر اندازه‌ی ظاهری، الماس‌ها تفاوت چندانی با هم ندارند اما همانطور که گفتیم از نظر قیمت زمین تا آسمان فرق دارند! البته دلیل آن این است که مثلا تنها فقط یک در یک میلیون سنگ قیمتی خام یاقوت سرخ استخراج شده به اندازه‌ای بزرگ هستند که بتوان با آن یک سنگ تراش خورده با قیراطی زوج یاقوت سرخ ساخت. در نتیجه این کاملا طبیعی است که به ازای افزایش هر قیراط در وزن، شما مبلغ بیشتری پرداخت کنید.

تفاوت الماس یک قیراطی با الماس 0.75 قیراطی

سخن پایانی

قیمت جواهرات تنها به قیراط ( قیرات ) بستگی ندارد، بلگه  رنگ، درخشندگی و کیفیت سنگ به کار رفته در آن، می‌تواند قیمت جواهرات را کم یا زیاد کند. از این رو دو جواهر شبیه به هم لزوماً قیمت یکسانی ندارند. به‌عنوان مثال یک پایه جواهر که از طلا ساخته شده است، می‌تواند با سنگ اتمی کار شود و یا با سنگ قیمتی درجه یک. بنابراین قیمت این دو جواهر از زمین تا آسمان با هم فرق دارند. امیدواریم با خواندن این مقاله در دی‌اجرت مفهوم قیراط را به درستی متوجه شده باشید. در این مقاله تا آنجا که فکر می‌کردیم نکات لازم را در مورد قیراط و وزن سنگ‌های قیمتی و سنگ‌های نیمه قیمتی بازگو کردیم. حال اگر سوال و موردی همچنان در ذهن شما باقی است و یا در خرید و فروش جواهرات سنگ‎دار به مشکلی برخوردید می‌توانید با تیم دی اجرت در ارتباط باشید و به صورت نظر در زیر همین مطلب سوالات خود را بیان کنید، ما در سریع‌ترین زمان ممکن به همه سوالات شما در این باره پاسخ می‌دهیم.

« با ذکر منبع، کپی این مطلب بلامانع است»

نوشته های مشابه

‫۱۰ دیدگاه ها

 1. سلام ببخشید میخواستم در صد رشد جواهر برلیان نسبت به طلا را بدانم در ده سال اخیر رشد کدام بیشتر بوده ممنونم

  1. سلام دوست عزیز، قیمت جواهر برلیان مانند طلا با توجه به دلار افزایش و کاهش می یابد در نتیجه برلیان هم مانند طلا با توجه به قیمت دلار در کشور روند در این مدت روند صعودی داشته است اما نکته ای که در مورد برلیان وجود دارد این است قیمت جواهر برلیان به دلیل نداشتن قیمت شاخصی مانند طلا ممکن است توسط برخی از جواهر فروش ها بیش از قیمت واقعی آن گفته شود. در کل چون هم طلا و هم جواهر برلیان وابسته به قیمت دلار هستند می توان گفت تقریبا به یک اندازه رشد کرده اند. همچنین برای دریافت اطلاعات دقیق تر می توانید از یک جواهر فروش با تجربه و با سابقه در این باره اطلاعات دقیقتری کسب کنید.

 2. سلام دوستی مایل به فروش گردتبند الماس قدیمی هستند اگر مایل به خرید یا ارزش گذاری آن هستید جهت اطلاعات بیشتر لطفا به بنده ایمیل بزنید

  1. سلام دوست عزیز، متاسفانه در حال حاضر تیم دی اجرت خرید و فروش جواهرات انجام نمی دهد.

 3. درود و عرض ادب
  سپاس از اطلاعات مفیدتان
  به نظرم واژه های Karat و Carat دو مفهوم کاملا جداگانه هستند که اولی مقدار خلوص طلا و دومی وزن یک گوهرسنگ را مشخص می کند. هر Carat برابر با ۱۰۰ سوت یا point است.

  1. سلام وحید عزیز، دوست من
   کامل درست می فرمایید فقط هر carat برابر ۲۰۰ سوت است. در به روزرسانی این مقاله حتما این نکته لحاظ می شود.
   ممنون بابت اشتراک گذاری شما.
   این اشتراک گذاری باعث می شود که همه باهم پیشرفت کنیم.

 4. سلام مطالبتون عالی هست لطفا به من بگید عدد ۵ یا ۶ سوت به چه شکل نوشته میشود در فاکتور یا اگر عددی مثلا در جواهر ۱۲۰ باشد به چه شکل نوشته یا خوانده میشود متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا