بلاگ

قبل از خرید طلا حتماً بخوانید!

قبل از خرید طلا حتماً بخوانید!

خدا نکند پس از مدتی، متوجه شویم این طلایی که روزی آن را با عشق و کلی ذوق و شوق خریده‌ایم، به ما گران فروخته‌اند و پول‌هایی که زمانی با سختی پس انداز کرده بودیم را به باد داده‌ایم! چندی پیش شخصی به ما زنگ زد و گفت: چند ماه پیش انگشتری خریداری کرده است اما اکنون که قصد دارد آن را بفروشد، متوجه شده که وزنی که طلا فروش در فاکتور درج کرده از وزن واقعی انگشتر ۲ گرم بیشتر است؛ او ادامه داد که حتی به خود مغازه‌ی طلافروشی که طلا را از آنجا خریده رفته اما با درهایی بسته مواجه شده و اصطلاحاً دست از پا درازتر به خانه برگشته است. خلاصه سرتان را درد نیاورم بعد تمام توضیحاتش از ما پرسید: حال باید چه کنم؟ به کجا باید شکایت کنم؟ آیا اصلاً شکایت من را کسی پیگیری می‌کند؟

از آنجا که این مشکلات ممکن است برای هر فردی به خصوص افرادی که از خرید و فروش طلا چندان اطلاعات زیادی ندارند، پیش بیاید؛ تصمیم گرفتیم در این یادداشت دی‌اجرت به تخلفات و چگونگی برخورد اتحادیه صنف طلا و جواهر با طلافروشان متخلف و همچنین نحوه‌ی رسیدگی به تخلفات و شکایات را بررسی کنیم، با ما همراه باشید.

پیشگیری بهتر از درمان است

به قول شاعر: بهتر است غفلت نکنیم از آغاز! همیشه و در هر کاری پیشگیری از بروز مشکلات و در نظر گرفتن همه‌ی جوانب، بهتر از درمان است! مثلاً در همین امر خرید و فروش طلا! فقط کافیست کمی اطلاعات خود را از چگونگی خرید و فروش طلا بالا ببریم و در هنگام خرید یا فروش بیش از همیشه هوشیار باشیم و تمام جوانب را در نظر بگیریم و از حق خود به عنوان یک مشتری یا یک فروشنده استفاده کنیم چراکه اندکی تامل و دقت در هنگام خرید و فروش طلا بهتر است از وقتی که دیگر کار تمام شده و کاسه‌ی چه کنم چه کنم دست گرفته‌ایم و به سراغ جایی می‌گردیم که شاید اندکی از حق ضایع شده‌ی خود را بتوانیم برگردانیم! پس قبل از خرید به این نکات خوب توجه کنید:

جواز کسب

از طلافروشی‌هایی خرید کنید که جواز کسب داشته باشند و زیر نظر اتحادیه‌ی طلا باشند، همچنین طلافروشان موظفند تا جواز کسب خود را جایی بگذارند که در مقابل دید مشتریان باشد، علاوه بر همه‌ی این‌ها مشتریان بهتر است دقت کنند تا این جواز مهر اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر را داشته باشد. جا دارد این را بگوییم که اگر از مغازه‌هایی که زیر نظر اتحادیه نیستند شکایتی داشته باشید تا حدودی می‌توان گفت که غیر ممکن است به شکایت شما رسیدگی شود چراکه اکثر فروشندگان متقلب و بدون جواز کسب مغازه‌هایی اجاره‌ای دارند و به ندرت می‌شود رد آن‌ها را گرفت مگر آن‌که بسیار بد شانس باشند!

نمونه‌ی یک جواز کسب معتبر در طلافروشی با مهر اتحادیه

فاکتور طلا

فاکتور طلا مهمترین موردی است که باید به آن توجه داشت، چراکه فاکتور هر قطعه طلا، سندی برای طلایتان است در نتیجه؛ بدون یک فاکتور معتبر هرگز نمی‌شود تخلفی را ثابت و ثبت کرد همچنین اتحادیه صنف طلافروشان و هیچ نهاد دیگری نیز در صورت نداشتن فاکتوری کامل نمی‌تواند به شکایات شما رسیدگی کند؛ پس در هنگام خرید طلا کمی حوصله کنید و از فروشنده بخواهید تمام مواردی که باید در یک فاکتور معتبر ذکر شود از جمله: اسم قطعه طلا، قیمت یک گرم طلا، قیمت کارمزد ساخت طلا ، عیار طلا ، برآورد قیمت تمام شده‌ی آن طلا و… را در فاکتور ثبت کند. در این مورد مقاله‌ای کامل با عنوان « هر آنچه در مورد فاکتور طلا باید بدانید » در دی اجرت انتشار داده‌ایم.

نکات مهم خرید طلا
بیشتر بخوانید

نمونه یک فاکتور طلای معتبر

حرف خودمانی: بسیاری از طلافروشان قیمت اجرت ساخت و قیمت یک گرم طلا را در فاکتور درج نمی‌کنند و ممکن است در صورتی که شما بخواهید این کار را انجام دهند، بد خُلقی کنند و بگویند جزو قانون و مقررات ما نیست و شاید هم در نهایت با عصبانیت به شما بگویند که اصلاً به شما طلا نمی‌فروشیم! اما بدانید این حق شماست که همه چیز را در فاکتور که سندی برای طلایتان است، درج شود؛ در این شرایط توصیه می‌کنیم از آن را طلافروشی خرید نکنید و حق خود را پایمال نکنید چراکه در صورت وجود تقلب این دست شماست که در حنا می‌ماند چراکه فاکتوری کامل و دقیق از طلافروش دریافت نکرده‌اید!

شناختن راه‌های تقلب طلافروشان

این که شما بدانید طلافروشان متقلب از چه راه‌هایی برای کلاه گذاشتن سر مشتریانشان وارد می‌شوند امری ضروری است، اکثر مشتریان طلا فکر می‌کنند تقلب طلافروش‌ها زیر سر ترازو طلافروشان و ماشین حساب‌های مخصوص طلافروشان است؛ اما باید بگوییم که این دو ابزار مهم طلافروشان از جانب بازرسان اتحادیه بررسی می‌شوند در نتیجه تخلفات طلافروشان از جای دیگریست که کمی هوشیاری و دقت می‌خواهد تا آن‌ها را متوجه شویم، از جمله این تخلفات به شرح زیر است:

گرانفروشی:

نوسانات بازار طلا مهم‌ترین متهم در این تخلف است و به‌دلیل آنکه در سال‌های اخیر قیمت طلا دقیقه‌ای بالا و پایین می‌شد این مشکل هم شدت گرفت؛ همچنین با افزایش نوسانات بازار طلا، مردم رو به خرید طلا آوردند و مشتریان طلا بیش از هر موقع به خرید انواع مصنوعات طلا و مسکوکات طلا یا خرید طلای آب شده و شمش‌های طلا رو آوردند و آب را برای یک سری از طلافروشان سودجو گِل آلوده‌تر کردند و باعث شدند که طلافروشان از این آشفته‌بازار سود زیادی نصیبشان شود و با هر قیمت من در آوردی طلا را به بسیاری از مردم بفروشند.

کم‌فروشی:

یکی از مشکلاتی که برخی از خریدارها را راهی اتحادیه می‌کند، بحث کم‌فروشی از سوی طلافروشان است. بعضی از فروشندگان طلا از بی‌خبری مشتری‌ها استفاده می‌کنند و طلا را با وزن کمتر از وزن توافق‌شده به فروش می‌رسانند؛ به‌عنوان مثال ممکن است فردی برای انگشتری با وزن ۶ گرم پول بدهد اما خریدار به او انگشتری با گرم پایین‌تر بفروشد، به همین دلیل است که همیشه توصیه می‌کنیم که وزن را خودتان هم از روی ترازوی طلافروشان نگاه کنید و آن را با وزنی که در فاکتور می‌نویسند، تطبیق دهید.

خرید و فروش سکه:

متأسفانه یا خوشبختانه، افرادی خارج از صنعت طلا و جواهر، سکه را خرید و فروش می‌کنند؛ مانند افرادی که در بازار یا چهارراه استانبول به‌صورت سرپایی سکه می‌خرند و می‌فروشند. در این مدل معامله شاهد بوده‎ایم که سکه تقلبی یا غیربانکی خرید و فروش شده است که شکایت‌های متعددی را درپی داشته است؛ پیشنهاد می‌کنیم اگر به خرید و فروش سکه علاقه دارید، در دی اجرت مقاله « نکات اساسی در مورد سکه‌های طلا » را بخوانید تا بیشتر سر از آن در بیاورید.

نگین اصل و بدل:

نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان خرید از طلافروشی
بیشتر بخوانید

سنگ هم مستثنا از تخلف نیست، در سنگ جواهر هم گاهی تخلفی رخ می‌دهد. یک‌سری سنگ به نام سنگ اتمی بر کار طلا سوار می‌شود که بدل‌بودنش از نامش مشخص است اما ممکن است بعضی از فروشنده‌ها، این سنگ‌های اتمی را با قیمت بالا به‌عنوان سنگ گران‌قیمت به فروش برسانند؛ البته نحوه‌ی تشخیص سنگ‌ها بدل از اصل یا همچنین تشخیص الماس اصل از بدل آن راه‌کارهایی دارد که می‌توانید در هنگام خرید جواهرات یا طلاهای نگین‌دار از آن استفاده کنید.

طلای دست‌دوم:

فروش طلای کهنه به جای نو، تخلف دیگری است که به‌ندرت با آن مواجه شده‌ایم. در این شیوه طلافروشان، طلای کهنه یا دست دوم را از مشتریان خریداری می‌کنند و آن را به جای نو به مشتری می‌فروشند، توجه داشته باشید که تشخیص طلای نو با طلای متفرقه و دست دوم در بعضی مواقع بسیار سخت است، شما می‌توانید در هنگام خرید طلا به قسمت قفل طلاجات دقت کنید اگر خط و خش داشت، آن طلا دست دوم است و شما باید آن را بدون اجرت از فروشنده بخرید و نه به عنوان یک قطعه طلای نو!

فروختن طلای دست دوم به جای طلای نو

خرید طلای قاچاق و عیار پایین:

این روزها در بعضی از ویترین‌های طلافروشان طلاجات و مصنوعات طلای قاچاق دیده شده است که از کشورهای دیگری مثل ترکیه به بازارهای طلای ایران در شهرها و شهرستان‌های مختلف قاچاق می‌شود؛ علاوه بر این از آنجا که عیار استاندارد کشورهای مختلف برای ساخت مصنوعات طلا با هم فرق دارد ممکن است طلاهایی که از کشورهای دیگر به ایران آورده می‌شود عیاری پایین‌تر از استاندارد عیار استاندارد در کشور ما باشد و فروشنده‌ی طلا آن قطعه طلای قاچاق را به عنوان عیار استاندارد کشور ( یعنی عیار ۱۸ ) بفروشد و شما روحتان هم خبردار نشود تا زمانی که بخواهید آن طلا را بفروشید! آن وقت است که دیگر دست به دامن اتحادیه طلا شوید تا شاید بتوانید ضرری که متحمل شده‌اید را جبران کنید.

همچنین گاهی اوقات دیده شده فروشندگان طلاهای قاچاق عیار پایین را به عنوان طلاهای خارجی با اجرت ساخت‌های نجومی نیز به ما قالب کنند، به همین دلیل توصیه می‌کنیم در هنگام خرید طلاهای خارجی حتماً عیار آن را به نحوی بسنجید تا از ۱۸ عیار بودن آن قطعه طلا مطمئن شوید.

حال به بررسی این موضوع می‌پردازیم که اگر در هنگام خرید طلا گرفتار یکی از این تله‌های برخی از سودجویان شده باشیم چه باید کنیم؟!

نحوه‌ی شکایت از طلافروشان

خب، فرض کنید بعد از مدتی متوجه شدید که شما بیش از قیمت یک قطعه طلا به طلافروش پرداخت کرده‌اید؛ تکلیف چیست؟ توصیه می‌کنیم حتماً این موضوع را پیگیری کنید و با خود نگویید: که ممکن است این همه دوندگی بی نتیجه بماند و از خیر پولی که متضرر شدید بگذرید! شما می‌توانید با داشتن کارت ملی و فاکتور طلای خود شکایت خود را در سایت اتحادیه‌ی شهر خود ثبت کنید، فقط برای آنکه به شکایت شما رسیدگی شود ملزم است که کارت ملی شما با اسمی که فاکتور طلا به نام او صادر شده است یکی باشد در غیر این صورت به شکایت شما رسیدگی نمی‌شود. همچنین می‌توانید به صورت حضوری یا تلفنی نیز به اتحادیه صنف طلافروشان شهر خود بروید یا تماس بگیرید و شکایت خود را در آنجا ثبت کنید؛ ( لینک صفحه ثبت شکایات در سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران را برایتان در این مقاله می‌گذاریم اما بسیار توجه کنید که این سایت فقط مختص طلافروشی‌های تهران از منطقه‌ی ۱ تا منطقه‌ی ۲۰ باشند؛ باقی شهروندان باید به سایت اتحادیه‌ی شهر و شهرستان خود مراجعه کنند. ) هفته‌ای یک روز کارشناسان اتحادیه در آنجا جمع می‌شوند و شکایات را به طور دقیق بررسی می‌کنند و شکایاتی که وارد و به حق بود را پیگیری کرده و با طلافروش برخورد می‌کنند.

واژگان فارسی به انگلیسی بازار طلا
بیشتر بخوانید

شماره‌ی تماس اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلای تهران: ۹۵ _ ۶۶۳۴۰۰۹۴ ۰۲۱

( البته توصیه می‌کنیم به صورت حضوری یا از طریق مراجه به سایت اتحادیه شکایات خود را ثبت کنید چراکه ممکن است به صورت تلفنی شکایات شما را نتوانند به خوبی پیگیری کنند. )

اگر تخلفی که طلافروش انجام داده است سطحی بود مثلاً در حد بد رفتاری و توهین به مشتری بود، به آن واحد صنفی اخطار داده می‌شود، اما اگر تخلف غیر قابل چشم پوشی بود مثلاً طلافروش کم فروشی کرده بود یا جنس آن قاچاق بود، آن واحد صنفی پلمپ و شخص متخلف جریمه و دادگاهی می‌شود.

اتحادیه هیچ مسئولیتی برای کارمزد سفارشات طلا ندارد

غالباً اجرت ساخت طلاجات سفارشی مشخص نیست و سازندگان به طور دلخواه اجرت کارهای سفارشی را به شما می‌گویند، تصمیم گیرنده شما هستید می‌توانید آن کارمزد را برای ساخت سفارش خود قبول کنید یا نکنید یا طلافروشی را پیدا کنید که کارمزد پایین‌تر و مناسب‌تری برای ساخت سفارش شما دریافت کند. نکته‌ی مهم این است که متاسفانه اتحادیه چنین شکایاتی را رسیدگی نمی‌کند و اجرت و کارمزد کارهای سفارشی مثل ساخت دستبندهای چرم طلا را به عهده‌ی سازندگان گذاشته است. البته نگران نباشید یک قیمت پایه برای ساخت سفارشات وجود دارد که اغلب طلافروشان در بازار طلا آن قیمت پایه و اصطلاحاً قیمت عُرف را به مشتریان خود پیشنهاد می‌دهند اما امان از برخی از طلافروشی‌های بالای شهر که با دریافت کارمزدهای گَزاف جیب مشتریان خود را خالی می‌کنند؛ دقیقاً همین اتفاق برای یکی از مشتریان ما اتفاق افتاده است، آقای فرهادی به یکی از طلافروشی‌های اطراف منطقه‌ی ۲ تهران سفارش یک دستبند چرم داده بود، طلافروش هم در عین نامردی کارمزد ساخت دستبند چرم را چیزی حدود سه برابر کارمزد ساخت همان دستبند در بازار تهران از او دریافت کرده بود؛ و چون اتحادیه شکایات کارهای سفارشی را پیگیری نمی‌کند، آقای فرهادی دستش به هیچ‌کجا بند نبود و این درسی برایش شد تا از هر جایی خرید نکند و حداقل برای انجام کارهای سفارشی خود، قیمت را از چندین مغازه بپرسد و به مغازه‌ای سفارش خود را بدهد که کارمزد منصفانه‌تری دریافت می‌کند.

سخن پایانی

امیدواریم با خواندن این مقاله در هنگام خرید طلا و جواهرات بیش از همیشه احتیاط کنید و همه‌ی جوانب را در نظر بگیرید، چون همانطور که پیش‌تر گفتیم صنعت طلا و جواهر بسیار گسترده است و راه‌های تقلب در آن بی‌شمار! پس بهتر است برای خرید طلا و جواهر از همان ابتدا به نکاتی که اشاره کردیم توجه کنید تا اسیر اتحادیه و پیگیری و اینجور حرف‌ها نشوید، در ضمن خالی از لطف است اگر فکر کنیم اتحادیه‌ی طلا و جواهر به بعضی از شکایات ما بی‌توجه است چراکه هم وسعت شکایات زیاد است و هم سودجویان بسیار! در این اساس خود رئیس اتحادیه‌ی صنف طلافروشان همیشه در همه‌ی مصاحبه‌های خود خاطرنشان می‌شود که فقط و فقط با طلافروشان زیر نظر اتحادیه معامله کنید و همچنین به نکات درج شده‌ی فاکتور و آنچه که طلافروش به صورت کلامی به شما می‌گوید توجه کنید تا از این طریق بتوانیم دست بسیاری از سودجویان را کوتاه کنیم.

«با ذکر منبع، کپی این مطلب بلامانع است»

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

 1. من ۷۳گرم طلا به طلافروشی در ۱۵خردادفروختم
  وقتی به خانه آمدم باتعجب دیدم وزن طلای مرا ۶۹
  کرم حساب کرده باید چطور شکایت کنم

  1. سلام آرش عزیز
   به احتمال زیاد فاکتور طلای خودتون را نیز تحویل دادین.
   هیچ کاری نمیشه کرد. چون فاکتور ندارید
   بهترین راه این هست که دوباره به همان مغازه فروش بروید و تقاضای فاکتور خود را بکنید و دوباره به مغازه‌دار بگویید که برای شما، قیمت طلای کل را حساب کنند.
   اشکال نداره بپرسم اسم طلافروشی چیست؟ امکانش هست آدرس دقیق آن را برای ما بگویید؟ اینجوری خوانندگان دیگر بیشتر دقت می کنند.
   مغازه ما در بازار بزرگ تهران قرار دارد.
   در صورتی که غیر حضوری طلای خود را بخواهید بفروشید، کارشناس ما به همراه ترازو دقیق خدمت شما می رسند و پول آن را آنی به حساب شما واریز می کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا