بلاگ

اصطلاحات بازار طلا کمتر از پنج دقیقه

اصطلاحات بازار طلا کمتر از پنج دقیقه

در هر خرید و فروشی اینکه شما بتوانید به زبان عامیانه‌ی همان صنف صحبت کنید، امتیازیست که هر کسی به راحتی نمی‌تواند آن را کسب کند. بلد بودن اصطلاحات رایج در هر کسب و کار باعث می‌شود ما در زمان خرید و معامله با آن‌ صنف احساس بهتری داشته باشیم؛ چراکه قطعاً خریدی حرفه‌ای‌تر خواهیم داشت، در این یادداشت می‌خواهیم درباره‌ی اصطلاحات بازار طلا صحبت کنیم چراکه بازار طلا، جزء آن دسته از بازارهایی است که حداقل هر چند سال یک بار گذرمان به آن می‌افتد حال چه برای خرید طلا و چه برای فروش طلا!

همچنین در بازار طلا آنقدر اصطلاح وجود دارد که حتی بسیاری از تازه‌کاران در این حرفه به سختی سر از آن‌ها در می‌آورند به همین خاطر ما در دی‌اجرت علاوه بر اینکه به طور جداگانه این اصطلاحات را مفصلاً توضیح داده‌ایم در اینجا نیز اصطلاحات بازار طلا را به صورت مختصر و مفید شرح داده‌ایم تا فقط در عرض چند دقیقه بتوانید از آن‌ها سر دربیاورید؛ به صورت خودمانی عرض کنم بتوانید از روی آن به سادگی تقلب کنید و زبان بازاریان را در چند دقیقه یاد بگیرید. 🙂

حال اگر می‌خواهید خرید و فروشی لذت بخش در بازار طلا را تجربه کنید فقط کافیست کمی زمان صرف کنید و به اصطلاحات کاربردی رایج در بین طلافروشان نگاهی بیندازید؛ با دی‌اجرت همراه باشید.

توجه: برای راحتی شما عزیزان اصطلاحات طلا با توجه به حروف الفبا دسته‌بندی شده‌اند.

اصطلاحات کاربردی بازار طلا

اجرت طلابه هزینه‌ی ساخت طلا و دستمزد سازندگان طلا، اجرت یا کارمزد ساخت طلا می‌گویند؛ معمولاً اجرت ساخت طلا از گرمی ۶۰۰۰ تومان تا ۳۰۰۰۰ تومان است.
اسپرد شمش طلااسپرد شمش طلا، به اختلاف قیمت خرید شمش طلا از بازار و قیمت فروش آن در بازار می‌گویند.
اونساُنس یا اونس ( Ounce ) که آن را معمولاً با نماد OZ1 نشان می‌دهند، یک واحد اندازه‌گیری بین‌المللیلمللیب‌ال وزن است که برای فلزات گران‌بهایی مثل طلا و نقره استفاده می‌کنند. هر انس وزنی معادل ۳۱.۱۰۳۴۳ گرم دارد.
آلیاژ طلابه ترکیب طلا با فلزات مختلف به منظور کم یا زیاد کردن عیار طلا یا عوض کردن رنگ طلا، آلیاژ می‌گویند.
آنگبه شماره یا کدهایی که برای شناسایی طلا بر روی طلای آب‌شده حک می‌کنند، انگ می‌گویند.
بنکدار طلابه عمده فروشان بازار طلا عمده فروش یا بنکداران طلا می‌گویند، عمده فروشان طلا را از سازندگان طلا می‌خرند و با اجرت اندک آن را به طلافروشان می‌فروشند.
بوته طلابوته طلا ظرفی است که قطعات طلا را برای استفاده مجدد درون آن ذوب می‌کنند. غالباً جنس بوته‌ی طلا از مخلوط گرافیت، خاک رس یا گچ است؛ هر بوته طلا باید فقط برای یک عیار معین به کار رود.
تیزاب سلطانیتیزاب سلطانی محلول بسیار خورنده‌ای است که می‌تواند فلزاتی چون طلا و پلاتین را در خود حل کند؛ عیار تیزاب سلطانی در تعیین عیار طلا بسیار موثر است.
حباب سکهبه اختلاف قیمت حقیقی سکه و قیمت معاملاتی آن حباب سکه می‌گویند که غالباً بر اثر اختلاف بین عرضه و تقاضا و عوامل روانی ایجاد می‌گردد.
حباب طلاقیمت طلا با توجه به قیمت انس جهانی طلا محاسبه می‌شود اما گاهی اوقات در ایران طلا با قیمت تثبیت شده در کشور، معامله می‌شود، به اختلاف این دو قیمت، حباب طلا می‎گویند.
خرده فروشبه طلافروشانی که طلا را به صورت تک به مشتری می‌فروشند، خرده فروش یا تک فروش نیز می‌گویند.
ریژهریژه به قالب‌هایی می‌گویند که طلا را پس از ذوب در آن می‌ریزند که در آن شماره سریال و نام ری‌گیری حک شده است.
ری‌گیریبه آزمایشگاه‌هایی که عیار طلاهای آب‌شده را به طور دقیق می‌سنجند، ری گیری می‌گویند.
سکهسکه یک مسکوک است که انواع مختلفی دارد و با وزن‌های متفاوتی ضرب می‌شوند.
سکه بهار آزادیسکه‌هایی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ضرب شده‌اند سکه‌های بهار آزادی نام دارند و ۲۲ عیار هستند.
سکه پارسیانسکه‌هایی که در هر وزنی موجود می‌باشند و با عیار ۱۸ ساخته می‌شوند سکه‌های پارسیان نام دارند، این سکه‌ها به صورت شش ضلعی ساخته می‌شوند.
سکه تمام بهار آزادیسکه‌های تمام بهار آزادی دو مدل هستند ( طرح قدیم و طرح جدید یا امامی ) وزن سکه‌های تمام ۱۳۳/۸ گرم است؛ همانطور که گفتیم عیار این سکه‌ها ۹۰۰ است که ۲۲ عیار نیز خوانده می‌شوند.
سکه ربع بهار آزادیسکه ربع‌بهار آزادی با عیار ۹۰۰ و وزن ۰۳۲۲۵/۲ گرم ضرب می‌شوند.
سکه نیم بهار آزادیسکه نیم‌بهار آزادی با عیار ۹۰۰ و وزن ۰۶۶۵/۴ گرم ضرب می‌شوند.
سکه گرمی بهار آزادیسکه یک گرمی بهار آزادی نیز با عیار ۹۰۰ و وزن یک گرم ضرب می‌شود.
سنگ اتمیسنگ اتمی یا نگین اتمی به سنگ‌ و نگین‌های بدلی می‌گویند که روی برخی از طلاجات سوار کرده‌اند؛ این نگین‌ها بسیار ارزان هستند.
سنگ محکسنگ محک سنگی سیاه و سخت است که طلا و نقره را با آن امتحان می‌کنند.
سوتسوت کوچکترین واحد اندازه‌گیری وزن است، هر گرم برابر با ۱۰۰۰ سوت است.
شمش طلابه طلای خالص با عیار ۹۹۹ که در وزن‌های مختلف توسط کارخانه‌های مخصوص تولید می‌شوند شمش طلا می‌گویند.
ضرب کردن سکهبه ساخت سکه‌های طلا، ضرب سکه نیز می‌گویند، چراکه در گذشته در مرحله‌ی آخر سکه‌سازی، برای صاف کردن لبه‌های سکه با چکش به آن چندین ساعت ضربه می‌زدند.
طلای آب‌شدهطلای آب‌شده از ذوب طلاجاتی که به عنوان طلای متفرقه فروخته‌ایم به دست می‌آید که عیار متفاوتی دارد.
طلای آنگ شدهطلایی که عیارسنجی شده و شماره سریالی معتبر از جانب یک مرکز ری‌گیری روی آن حک شده است را طلای آنگ شده می‌گویند.
طلای تیزابیطلا در هیچ اسیدی حل نمی‌گردد از این خاصیت طلا برای جداسازی ناخالصی آن استفاده می‌کنند، به طلایی که تمام ناخالصی‌هایش در تیزاب حل شده، طلای تیزابی می‌گویند.
طلای خارجیبه طلاهای وارداتی در ایران طلای خارجی می‌گویند که غالباً ساخت کشور ترکیه و ایتالیا هستند. اجرت ساخت این طلاها بسیار بالا است.
طلای خامطلای خام طلایی است که از معادن استخراج شده است و با ناخالصی همراه است این طلا را در طی مراحلی به صورت شمش‌های ۲۴ عیار در می‌آورند.
طلای ریزشیدر سازندگی طلا مقداری طلا در فرایند ساخت از وزن اولیه‌ی ساخت کم می‌شود، به این مقدار طلای کم شده از مقدار کل طلا در هنگام ساخت طلای ریزشی می‌گویند.
طلای ساخته‌شدهطلای ساخته شده همان طلاهایی است که پشت ویترین طلافروشان جلب نظر می‌کنند؛ حال این طلا می‌تواند النگو، انگشتر، دستبند، پابند، پرسینگ و… باشد.
طلای شاخصطلای شاخص یا طلای شاهد طلایی است که از عیار آن مطمئن هستیم؛ اگر در هنگام تست طلایی دچار تردید شدیم می‌توان آن طلا را با طلای شاخص مقایسه کنیم تا از نتیجه آن مطمئن شویم.
طلای شرطیبه طلای آب‌شده‌ای که عیار آن مشخص نیست طلای شرطی می‌گویند؛ این طلا با شرط و شروط و وعده و وعید مورد معامله قرار می‌گیرد.
طلای شکناگر در هنگام ذوب طلا ناخالصی‌های طلا در آن باقی بماند و طلا با ناخالصی همراه باشد به آن طلای شکن یا طلای شکسته شده می‌گویند.
طلای متفرقهبه طلاهای مستعمل و دست دومی که به طلافروشی‌ها می‌فروشیم طلای متفرقه یا طلای دست دوم می‌گویند.
عیار پسدر بینن بازاریان و طلافروشان به عیار پایین‌تر از عیار ۱۸ یا ۷۵۰ عیار پَس می‌گویند.
عیار طلاعیار به درصد خلوص طلا می‌گویند. عیار در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر ۱۸ است یعنی باید مصنوعات طلا از ۷۵ درصد طلای خالص و ۲۵ درصد فلزات دیگر ساخته شوند.
فاکتور طلافاکتور طلا سند طلا و جواهرات شماست که در آن نام، وزن طلا، قیمت یک گرم طلا، قیمت اجرت ساخت، قیمت کل، نام و آدرس طلا یا جواهر فروشی و نام خریدار طلا نیز باید درج شود.
قالکاربه کسی طلا را از فاضلاب و قطعات مختلف با انجام مراحلی مخصوص بازیافت می‌کند قالکار می‌گویند.
قالکاریبه بازیافت دوباره‌ی طلا از فاضلاب و قطعاتی که طلا در آن‌ها وجود دارد، قالکاری می‌گویند.
قیراطقیراط واحد اندازگیری وزن است که برای سنجش وزن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به کار می‌رود، هر قیراط معادل ۲۰۰ سوت است و هر یک گرم معادل ۵ قیراط است.
قیمت خرید طلابه قیمتی که طلافروشان طلاهای دست دوم و متفرقه را می‌خرند، قیمت خرید می‌گویند و حدوداً ۶ الی ۱۰ هزار تومان از قیمت فروش طلا کمتر است.
قیمت روز طلاقیمتی که طلا در آن روز خرید و فروش می‌شود را قیمت روز طلا می‌گویند؛ طلافروشان موظفند قیمت روز طلا را روی تابلو مغازه‌ی خود بنویسند و در معرض دید قرار دهند.
قیمت فروش طلاقیمتی است که یک گرم طلای ۱۸ عیار به آن قیمت به فروش می‌رسد و سود مغازه، کارمزد طلا و مالیات ارزش بر افزوده نیز به این قیمت، اضافه می‌شود.
کیفیکیفی‌های بازار یا بازاریابان طلا، سفیرانی هستند که از جانب بنکداران و سازندگان طلا به مغازه‌های تکفروشی می‌روند تا از آن‌ها سفارش کار بگیرند و به پخش طلای سازندگان و عمده فروشان کمک کنند.
گرفتن شکن طلااگر طلایی با ناخالصی همراه باشد، مجبورند آن مجدداً ذوب کرده و ناخالصی آن را برطرف کنند و دوباره کیفیت طلا را افزایش دهند، به این عمل گرفتن شکن طلا می‌گویند.
گرمگرم یک واحد اندازه‌گیری وزن است؛ هر ۱۰۰۰ گرم معادل یک کیلو است. جالب است بدانید اکثر ترازوی طلافروشان روی واحد گرم تنظیم شده‌اند و وزن را به گرم نشان می‌دهند.
گواهی سپرده طلا و سکهگواهی سپرده، ورقه‌ای بهادار است که نشان می‌دهد دارنده‌ی آن، مقدار معینی طلا یا سکه در انبار بورس کالای ایران دارد.
مثقالمثقال یک واحد اندازه‌گیری وزن است که بیشتر در کشورهای عربی و نیز در ایران از آن استفاده می‌کنند؛ هر مثقال معادل ۴.۶۸۷۵ گرم است.
محک زدن طلابه سنجش طلا و عیار سنجی آن محک زدن طلا می‌گویند که با وسیله‌ای به نام سنگ محک صورت می‌گیرد.
مخراج کاربه کسی که نگین و سنگ را روی پایه‌ی طلا سوار می‌کند مخراج‌کار می‌گویند.
مخراجکاریبه عمل سوار کردن نگین و سنگ بر روی پایه‌ی طلا و جواهرات مخراجکاری می‌گویند.
مزدی طلامزدی طلا به هزینه‌های ساخت یا همان اجرت ساخت طلا می‌گویند، که سازنده از بنک‌دار و بنک‌دار از طلافروش و طلافروش از مشتری دریافت می‌کند.
مسکوکات طلابه انواع سکه‌های طلا که زیر نظر بانک مرکزی ساخته و ضرب می‌شوند مسکوکات طلا می‌گویند.
مصنوعات طلابه هر آنچه که از طلا ساخته شده باشد مانند زیورآلات، وسایل دکوری، ساعت و … مصنوعات طلا می‌گویند؛ در ایران مصنوعات طلا باید با طلای ۱۸ عیار ساخته شوند.
مظنه طلاقیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار را مظنه می‌گویند؛ طلافروشان قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار را از روی مظنه محاسبه می‌کنند. آن‌ها برای این کار مظنه را بر عدد ۴.۳۳ تقسیم می‌کنند تا قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار را به دست بیاورند.
مغلمهترکیب هر فلز با جیوه را ملغمه گویند. یکی از روش‌های جداسازی طلا از سایر ترکیبات، حل کردن طلا در جیوه است. برای جداسازی طلا از مغلمه نیز جیوه را تبخیر می‌کنند و طلا در کف ظرف باقی می‌ماند.
نفور
به پاشیدن طلا به اطراف، در هنگام ذوب طلا نفور می‌گویند این پدیده بیشتر در هنگام ذوب طلای شکن رُخ می‌دهد.
نمودار طلااز نوساناتی که به دلایل مختلف در یک بازه زمانی مشخص رخ می دهد، نموداری ترسیم کرده که با استفاده از آن تحلیل‌گران قیمت طلا را پیش‌بینی می‌کنند.
نوسان قیمت طلابه تغییر قیمت طلا در هر لحظه نوسانات قیمت طلا می‌گویند؛ نوسان داشتن قیمت طلا در هر کشوری به شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی هر کشوری وابسته است.
وام طلاوام طلا یعنی آنکه شما روی طلای خود به جای ضامن و سفته پول و تسهیلات می‌گیرید، سود این وام نیز حدوداً بین ۳ الی ۲ درصد است.
سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره نوزده
بیشتر بخوانید

سخن پایانی

خب، امیدواریم تا اینجا به سرعت با اصطلاحات بازار طلا آشنایی پیدا کرده و مفهوم آن اصطلاح مورد نظر خود را در عرض چند ثانیه متوجه شده باشید و لذت این تقلب شیرین و حاضر و آماده را زیر دندان خود حس کرده باشید، خالی از لطف نیست که بگوییم امروزه با بالا رفتن سطح تکنولوژی کسی از همه جلوتر و اصطلاحاً برنده‌ی میدان است که علاوه بر مهارت و دانش، در انجام کارهایش سرعت داشته باشد و بتواند از بقیه سریع‌تر عمل کند، با این وجود قطعاً کمتر کسی وقت می‌کند که سر حوصله بنشیند و تمام مقاله‌ها را بخواند تا به آن موضوعی که می‌خواهد، دست بیابد از این رو برگه‌های تقلب یا به اصطلاح خارجی‌ها ( cheet sheet ) بهترین گزینه برای کسب اطلاعات در هر زمینه‌ای به خصوص در زمینه‌هایی مثل بازار طلا و خرید و فروش طلا، می‌تواند باشد توصیه‌ی ما این است برای سرعت در روند یادگیری در راستای اهداف خود از این برگه‌های تقلب ویژه، استفاده کنید.

نوشته های مشابه

‫۵ دیدگاه ها

  1. سلام جوادخورشیدی راد عزیز
   در بحث تکنیکال، نمودارهای شمعی ژاپنی بسیار معروف هستند. نمودارهای شمعی از کندل‌های شمعی تشکیل می‌شوند که دارای ۴ مشخصه هستند.
   ۱- شروع : یعنی قیمت طلا در آن بازه زمانی با چه قیمتی شروع شده است.
   ۲- پایان: یعنی قیمت طلا در آن بازه زمانی با چه قیمتی تمام شده است.
   ۳- کف: یعنی حداقل قیمت طلا در آن بازه زمانی، چه قیمتی بوده است.
   ۴- سقف: یعنی حداکثر قیمت طلا در آن بازه زمانی، چه قیمتی بوده است.
   منظور ما از بازه زمانی می‌تواند ۵ دقیقه‌ای، ۱۵ دقیقه‌ای، ۱ ساعت، ۴ ساعت، ۱ روز، ۱ هفته، ماهانه، ۳ ماهه، ۶ ماهه و یکساله باشد. یعنی چی؟ یعنی در بازه زمانی ۴ ساعته تعاریف بالا به شکل زیر بازتعریف می‌شوند. بازه زمانی ۴ ساعته به طور متعارف به این صورت هست. ۱۲ شب تا ۴ صبح، ۴ صبح تا ۸ صبح، ۸ صبح تا ۱۲ ظهر، ۱۲ ظهر تا ۴ عصر، ۴ عصر تا ۸ شب، ۸ شب تا ۱۲ شب.
   ۱- شروع : قیمت طلا در شروع بازه زمانی ۴ ساعته چند است.
   ۲- پایان: قیمت طلا در پایان بازه زمانی ۴ ساعته چند است.
   ۳- کف: قیمت طلا در این بازه ۴ ساعته چه قیمتی بوده است.
   ۴- سقف: قیمت طلا در این بازه ۴ ساعته چه قیمت بوده است.
   در یک کندل گاهی اوقات قیمت قیمت سقف با قیمت شروع یکسان هست. هر کندل می‌تواند به شکل‌های مختلفی باشد که توضیح آن در این قسمت نمی‌گنجد.
   اگر باز هم سوالی هست با افتخار تیم تیم دی اجرت در خدمت شماست

 1. باسلام ، برای من یک اتفاق عجیب پیش اومدکه توی این یکسال که ترید میکنم تاحالا ندیده بودم ممکنه توضیح بدید چرا نرخ طلاxauusd در یک بروکر نرخ یکساعت پیش رونشون میده یعنی امروز ساعت ۱۴.۳۰ نشون میداد۱۷۹۸ ولی درحالیکه در بروکرهای دیگه همزمان ساعت ۱۵.۳۰ بود و نرخ هم روی ۱۸۰۴.۵۱ من هم یک برگه خریدزدم روی ۱۷۹۸ ضریب ۲ لات بعداز مدت کوتاهی رسید به ۱۸۰۳ وهمینطورهم داره میره بالا ! میشه بگید قضیه چیه؟ اگر بین دوتا بروکر ساعت فرق کنه مهم نیست اما عدد نمودار که نباید تفاوت فاحش داشته باشه! این عجیب نیست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا