اخبار

نوسانات بازار طلا زیر سر قاچاق کالا

وعده‌های ثبات ارزی در دولت پوچ بود

چهارشنبه ۹۸/۱۱/۲۳ ، (دی‎ اجرت): در چند ماه اخیر رئیس کل بانک مرکزی همواره وعده ثبات بازار ارز و کاهش تورم را داده اما واقعیت بازار ارز و طلا نشان می دهد که دولت نتوانسته به وعده های خود جامه عمل بپوشاند و همین مسئله نگرانی ها را در سطح عمومی ایجاد کرده که در سال آینده اقتصاد کشور با یک ابر تورم روبرو می شود.

هر سال ۱۵ درصد تورم داشته ایم که به طور قطع مهم‌ترین دلیل آن افزایش حجم پول بوده است

با نزدیک شدن به آخر سال بار دیگر بازار ارز و دلار متلاطم شده که این مسئله شائبه های را ایجاد کرده که گفته می شود دولت با بالا بردن نرخ ارز به دنبال کاهش تقاضا برای دلار در آستانه سفرهای نوروزی است و حتی این موضوع را نیز به ذهن می آورد که دولت از این طریق به دنبال جبران کسری بودجه است.

البته کارشناسان معتقدند عواملی همچون حاشیه های سیاسی و تحریک دلال ها به خرید دلار و طلا ، افزایش قاچاق کالا که به صورت مستقیم تقاضا برای ارز آزاد را بالا می برد و … باعث افزایش نرخ ارز شده که همین مسئله به بازار طلا نیز ورود کرده است. حال با توجه به اینکه رئیس کل بانک مرکزی در چند ماه اخیر همواره وعده ثبات بازار ارز و کاهش تورم را داده است، به نظر می رسد نتوانسته به وعده های خود جامه عمل بپوشاند و همین مسئله نگرانی ها را در سطح عمومی ایجاد کرده که دولت نمی تواند بازار را به ثبات برساند و ممکن است در سال آینده اقتصاد کشور با یک ابر تورم روبرو شود.

کدام طلافروش؟! کدام طلافروشی؟!
بیشتر بخوانید

با اشاره به اینکه دولت در حال حاضر قیمت ارز را تقریبا کنترل می کند، گفت: سیاست ها در یک ماه گذشته بازار را متلاطم کرده و باعث تحریک برخی از دلال ها شد تا تقاضا برای ارز بالا برود و از طرف دیگر تقاضا ارز برای خریدهای شرکت ها بالا رفته و همچنین سال جدید میلادی را نیز پشت سر گذاشته‌ایم که همه این عوامل روی تقاضا برای ارز تاثیر گذار بوده و باعث افزایش قیمت ارز در کشور شده است.

مرتضی عزتی با تاکید بر اینکه همیشه تورم کالاها تابع ارز نیست، اظهار کرد: در برخی سال ها قیمت ارز در ایران ثابت بوده است، اما هر سال ۱۵ درصد تورم داشته ایم که به طور قطع مهم‌ترین دلیل آن افزایش حجم پول بوده است، به طور کلی اگر تولید افزایش یابد و به تناسب آن حجم پول نیز بالا برود تورم ایجاد نمی کند، اما افزایش نقدینگی بدون پشتوانه منجر به تورم می شود و ارز تنها یکی از عوامل افزایش تورم می تواند باشد.

او با تاکید بر اینکه رشد نرخ ارز تا ۵ درصد در کوتاه مدت تورم ایجاد نمی کند، گفت: افزایش مختصر نرخ ارز در بلندمدت روی تورم اثر می گذارد و با توجه به روندی که در بازار وجود دارد به نظر می رسد تقاضا نرخ ارز را بالا برده است. همچنین عاملی دیگر واردات تا مسافرت خارجی و … تقاضای جدید برای ارز ایجاد می کند، به همین دلیل اگر ارز مورد نیاز آن در بازار تزریق نشود تورم ایجاد می کند، همچنین عوامل سیاسی، فرار سرمایه، کاهش صادرات، کاهش تولید و … روی کاهش عرضه ارز تاثیر می گذارد و در نهایت باعث افزایش نرخ ارز می شوند.
*بازگشت طلا به اوج قیمت ها

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره نُه
بیشتر بخوانید

یکی از بازارهای که ارتباط بسیار نزدیکی با نرخ ارز دارد طلاست و در چند هفته اخیر شاهد این هستیم که در کنار تغییر نرخ ارز قیمت طلا نیز به شدت صعودی شده است، هرچند در یک مرحله قیمت جهانی طلا به دلیل تغییر نرخ نفت و بنزین بالا رفت، اما پس از آن به تدریج نزولی شد و این روند همچنان ادامه دارد، اما در ایران روند قیمت طلا همچنان صعودی است و این نشان می دهد که بانک مرکزی نتوانسته است به وعده های خود که تثبیت قیمت بوده است جامه عمل بپوشاند.

رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه افزایش قیمت طلا در ایران ناشی از افزایش نرخ دلار است، گفت: در هفته های اخیر قیمت جهانی طلا رو به کاهش بوده است و انتظار می رفت قیمت طلا در ایران کاهش یابد، زیرا قیمت دلار بالا رفته است.

محمد کشتی آرا با بیان اینکه به دلیل اینکه در ایام فاطمیه هستیم و تقاضا برای طلا کاهش یافته است، افزود: به طور کلی تقاضا برای سکه می تواند قیمت این کالا را بالا ببرد، اما افزایش تقاضا برای طلا نمی تواند باعث افزایش قیمت طلا شود.

او با تاکید بر اینکه موضوع عرضه و تقاضا یک عامل اقتصادی است که روی قیمت ها تاثیر می گذارد، اظهار کرد: به طور قطع وقتی که تقاضا برای دلار افزایش یابد و عرضه به اندازه کافی نباشد منجر به افزایش نرخ دلار می‌شود.

کشتی آرا با تاکید بر اینکه بیشترین تقاضا برای ارز برای واردات است، توضیح داد: در شرایط کنونی تقاضا برای ارز مسافری وجود ندارد، اما به طور کلی بخشی از کالاها به صورت قاچاق به کشور وارد می شوند که ارز مورد نیاز این بخش از طرق بازار آزاد تامین می شود، به همین دلیل قیمت ارز در بازار آزاد بالا می رود.

طلای بدون کارمزد
بیشتر بخوانید

او با تاکید بر اینکه قیمت سکه و طلا با نرخ ارز آزاد است، اظهار کرد: اگر قیمت طلا با نرخ ارز آزاد محاسبه نشود باعث خروج طلا و سکه از کشور شود، به همین دلیل قیمت این محصولات با نرخ آزاد محاسبه می شود.

رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران با تاکید بر اینکه قیمت طلا برای یک ساعت آینده نیز قابل پیش بینی نیست، اظهار کرد: عوامل مختلف سیاسی و نظامی روی نوسانات قیمت در بازار کشور و حتی بورس اثرگذار بوده که باعث شده پیش بینی قیمت ها غیر ممکن شود، از این رو امیدواریم بازار به ثبات برسد.

در حال حاضر قیمت دلار و طلا به شدت افزایش یافته است، این در حالی است که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده بود که دولت به دنبال تثبیت نرخ ارز است و حتی آمارهای مرکز آمار نیز از کند شدن روند افزایش تورم خبر می دهد، اما واقعیت های بازار دلار و طلا عملا حاکی از شعار درمانی در بازار است و اگر اقتصاد کشور در پایان امسال با همین روند دچار نوسان باشد به طور قطع بازار دلالی بزرگی را در سال آینده تجربه خواهیم کرد و همین مسئله می تواند آسیب های جدی را برای اقتصاد کشور به همراه داشته باشد.

منبع موج نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا