اخبار

علاقه سرمایه‌گذاران به طلا بیشتر شد

تقاضای طلای سرمایه گذاران و بانک های مرکزی سال 2020 قوی باقی خواهد ماند

چهارشنبه ۹۸/۱۰/۱۱ ، (دی‎ اجرت): به گفته شورای جهانی طلای جهانی (WGC) ، بازار طلا سال ۲۰۱۹ در موضعی قوی به پایان رسانده و قیمت های طلا در بالاترین سطح ۲ ماهه قرار گرفت ..انتظار می رود تحت تاثیر تقاضای شدید سرمایه گذاران حمایت از قیمت ها تا سال ۲۰۲۰ ادامه یابد.

در سال ۲۰۲۰ سرمایه گذاران نیاز به محافظ دارند و تعداد بیشتری از آنها به دنبال دارایی جایگزینی مانند طلا خواهند رفت.

خوان کارلوس آرتیگاس ، مدیر تحقیقات سرمایه گذاری در شورای جهانی طلا ، در مصاحبه ای اخیر با کیتکو نیوز گفت: عدم اطمینان زیاد در بسیاری از بخش های اقتصاد جهانی به حمایت از بازار طلا در سال آینده ادامه خواهد داد.

افزایش روزافزون قیمت طلا به پایان سال نشان می دهد که اگرچه در هفته های اخیر خطرات و ریسک ها کاهش یافته است ، اما کاملاً ناپدید نشده اند.

آرتیگاس از تسکین تنش های تجاری بین ایالات متحده و چین به عنوان نمونه از احساسات منفی که هنوز هم در بازارهای مالی معلق است نام برد . پیش بینی می شود ایالات متحده و چین در اوایل سال جدید فاز اول توافق تجاری را امضا کنند ، اما آرتیگاس خاطرنشان کرد که هنوز مشخص نیست که توافق فاز یک چگونه بر اقتصاد ایالات متحده تأثیر خواهد گذاشت و آیا می تواند رشد اقتصادی را بالاتر ببرد.

در اروپا ، انگلیس و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ پیگیری در مورد توافق برگزیت را ادامه خواهند داد ، حتی اگر حزب محافظه کار بریتانیا پس از انتخابات ۱۲ دسامبر بتواند اکثریت قدرتمندتری را در پارلمان ایجاد کند.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره بیست و هفت
بیشتر بخوانید

“آرتیگاس گفت:” ما نمی دانیم خطرات چه چیزی خواهند بود اما می دانیم که آنها در آنجا هستند. ” ..”ما فکر می کنیم همه مواد( عوامل مورد نیاز) تشکیل دهنده برای تقاضای اساسی و حمایت از قیمت طلا طی سال ۲۰۲۰ وجود دارد.”

نه تنها سرمایه گذاران مجبورند با تهدیدهای مداوم مقابله کنند بلکه باید بتوانند پیگیری و بررسی درستی از سیستم مالی نیز داشته باشند که شاهد رکوردهای بالا در بازارهای سهام و نرخ بهره بسیار پایین است.

وی گفت: “در بهترین حالت ، بانک های مرکزی در سراسر جهان برای سال ۲۰۲۰ سیاست ( پولی )در حالت مکس و توقف را پیش خواهند گرفت و این هنوز هم محیط خوبی برای طلا است.” …”به دلیل نرخ بهره پایین ، ۷۰ درصد از (اوراق )بدهی های دولتی بازده منفی دارد و به این زودی ها از بین نمی رود.”

سرمایه گذاران نه تنها در معرض خطر بیشتری برای سرمایه های خود قرار دارند تا بازده های کاهش یافته جبران کنند ، بلکه آرتیگاس گفت که اوراق قرضه هم حفاظتی را که قبلتر ارایه می داد در حال حاضر ندارد. با نگاهی به ایالات متحده ، بازده واقعی اوراق ۱۰ ساله که با احتساب تورم است ، سال را در ۵۰ واحد به پایان می رساند که از ابتدای سال بیش از ۵۰ درصد پایین تر است.

این تحلیلگر گفت : “شکل و مشخصات ریسک ها برای سرمایه گذاران همچنان در تغییر است و نتیجه اصلی این است که در سال ۲۰۲۰ سرمایه گذاران نیاز به محافظ دارند و تعداد بیشتری از آنها به دنبال دارایی جایگزینی مانند طلا خواهند رفت.”

هر آنچه که در مورد طلای آب شده باید بدانید
بیشتر بخوانید

بانک های مرکزی در سال ۲۰۲۰ به عنوان خریداران خالص طلا جضور خواهند داشت

اما این فقط سرمایه گذاران نیستند که به دنبال محافظت در برابر عدم اطمینان هستند. آرتیگاس گفت که WGC انتظار دارد كه بانكهای مركزی نیز از این نقش بازار طلا ( محافظت ) حمایت جدی داشته باشند و انتظار می رود در حالی که برای یازده سال روند خرید افزایش می یابد ، به خرید های خود ادامه دهند .

سال ۲۰۱۹ یک سال بزرگ دیگر برای تقاضای شمش طلا ی بانک های مرکزی بود زیرا سطح خریدهای انها به بالاترین میزان در بیش از ۵۰ سال رسید و از رکورد قبلی تعیین شده در سال ۲۰۱۸ فراتر رفت.

اگرچه پیش بینی اینکه بانک های مرکزی چه مقدار طلا خریداری می کنند ، دشوار است ، اما آرتیگاس گفت که مهم روند خرید پایدار است….. وی افزود: بانک های مرکزی در طی سالی که به نظر بسیار بی ثبات است می توانند طلا را به عنوان ابزاری مهم برای متنوع سازی دارایی های استفاده کنند.

وی افزود: این فلز گرانبها نیز جایگزین جذابی برای دلار آمریکا است زیرا برخی از بانک های مرکزی به دنبال فاصله گرفتن و کمتر کردن وابستگی . حجم ذخایر دلاری خود هستند.

“در سال ۲۰۲۰ ، طلا نه تنها برای سرمایه گذاران خرده فروشی و نهادی بلکه برای بانکهای مرکزی در سراسر جهان نیز به عنوان دارایی مهم باقی خواهد ماند.”

در مطلبی منتشر شده در اف ایکس استریت هم به تاثیر قابل توجه بانک های مرکزی برای روند آیت قیمت های طلا اشاره شده است.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره پنجاه و نُه
بیشتر بخوانید

بانکهای مرکزی جهان از سال ۲۰۰۸ تاکنون بیش از ۴۵۳۸ تن طلا خریداری کرده اند و بیش از نیمی از طلای فروخته شده خود طی سال های ۱۹۶۵ تا ۲۰۰۸ را مجددا به سبد دارایی ها بازگردانده اند.

جروم بلاک لند مدیر پرتفوی صندوق سرمایه گذاری Robeco Multi-Asset ضمن بیان مطلب فوق تاکید کرد: بانکهای مرکزی جهان از ۲۰۰۸ تاکنون روند خرید طلای خود را تسریع کرده و بیش از ۴۵۳۸ تن طلا خریداری کرده اند.

بر اساس جدولی تهیه شده توسط دان پوپسکو ،تحلیلگر با سابقه در بازار ،ذخایر رسمی طلای جهان از ۳۸۳۴۷ تن در سال ۱۹۶۴ میلادی به کمتر از ۲۹۹۳۶ تن در سال ۲۰۰۸ میلادی کاهش یافته بود که از ۲۰۰۸ به بعد این روند تغییر کرد .میزان ذخایر طلای جهان تا پایان ماه گذشته میلادی به ۳۴۵۰۱ تن رسیده است. بخشی از افزایش ذخایر طلای بانکهای مرکزی جهان در نتیجه تسریع روند کاهش سهم دلار در ذخایر ارزی کشورهایی همچون روسیه ،چین و حوزه اروپا است.

منبع طلانیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا