اخبار

طلا در حال صعود قله ‎های قیمت

صعود طلا از آستانه ۱۴۰۰ دلاری/ انتظار درخشش مجدد طلا؟

سه شنبه ۹۸/۰۴/۰۴ ، (دی‎ اجرت):قیمت طلا در معاملات روز جمعه با عبور از آستانه ۱۴۰۰ دلاری موفق به لمس قیمت ۱۴۱۱ دلاری شد، اما پس از برخورد با این سطح مقاومتی به عقب بازگشت تا هفته را با ۱۳۹۹ دلار به ازای هر اونس به پایان برساند.

در آخرین نظرسنجی انجام‌شده هفته گذشته هم اکثریت تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران مین‌استریت در مورد روند صعودی قیمت طلا خوش‌بین و از هر ۱۰ نفر، ۷ رای‌دهنده افزایش قیمت طلا را پیش‌بینی کرده بود.

با وجود این رکورد کم‌سابقه، اکثریت تحلیلگران حرفه‎ای وال‌استریت و سرمایه‌گذاران خرد مین‌استریت همچنان در مورد روند صعودی قیمت انس طلا جهانی ظرف هفته جاری خوش‌بین هستند و قیمت فلز زرد را با رشد بیشتری مواجه می‌دانند.این در حالی است که سیاست‌گذاران فدرال‌رزرو پس از یک جلسه دو روزه، نرخ بهره را بدون تغییر باقی گذاشتند و اعلام کردند احتمالا در آینده این نرخ کاهش خواهد یافت. آنها همچنین در مورد چشم‌انداز اقتصادی ایالات‌متحده وجود نااطمینانی را منعکس کردند و همین دلیل را به صبرشان در تغییر ندادن سیاست‌های پولی مربوط دانستند.در عین حال ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا نیز در صحبت‌های خود به کاهش نرخ بهره و تزریق محرک‌های بیشتر به اقتصاد این منطقه اشاره کرده است.

در تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو، ۱۸ تحلیلگر حرفه‌ای وال‌استریت شرکت کردند که از میان آنها ۱۲ نفر معادل ۶۶ درصد، افزایش قیمت و ۳ نفر معادل ۱۷ درصد، کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کرده‌اند. همچنین ۳ نفر دیگر معادل ۱۷ درصد هیچ نظری در مورد تغییر وضعیت در آینده کوتاه‌مدت فلز زرد نداشتند. همچنین در نسخه مین‌استریت نظرسنجی، از میان ۹۳۶ نفر سرمایه‌گذار خرد که در این نظرسنجی شرکت کردند، ۶۱۶ رای‌دهنده، معادل ۶۶ درصد افزایش قیمت طلا و ۱۹۶ نفر، معادل ۲۱ درصد کاهش قیمت این فلز گرانبها را پیش‌بینی کردند. ۱۲۴ رای‌دهنده یا ۱۳ درصد نیز نظری در مورد تغییر قیمت طلا نداشتند. در آخرین نظرسنجی انجام‌شده هفته گذشته هم اکثریت تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران مین‌استریت در مورد روند صعودی قیمت طلا خوش‌بین و از هر ۱۰ نفر، ۷ رای‌دهنده افزایش قیمت طلا را پیش‌بینی کرده بود.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره شش
بیشتر بخوانید

نظر کارشناسان در مورد روند قیمت طلا

فیل فلاین: تحلیلگر ارشد کالایی در پرایس فیوچرز گروپ گفت: بدون شک طلا در حالت فرار و شکست به سمت بالا قرار گرفته است. تحت‌تاثیر دیدگاه فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا و همزمانی آن با ریسک‌های ژئوپلیتیکی، غول خفته بیدار شده است. جیم وایکوف، تحلیلگر تکنیکال در کیتکو گفت در حال حاضر بازار افزایشی برتری تکنیکال دارد. بسیاری از مبادله‌گران در انتهای هفته با فکری مشغول به خانه‌های خود رفته‌اند که بالاخره در چشم‌انداز در حال تشدید تنش چه اتفاقی بین آمریکا و ایرانخواهد افتاد. کالین سیزینسکی، رئیس بخش استراتژی بازار در SIA گفت به‌دلیل وجود یک تلاش هماهنگ بین بانک‌های مرکزی جهان برای انتخاب سیاست‌های حمایتی برای پشتیبانی از رشد اقتصادی انتظار دارد که رالی افزایش قیمت طلا ادامه‌دار باشد.اوله هانسن، مدیر بخش استراتژی بازار ساکسو بانک هم دیدگاهی افزایشی نسبت به قیمت هفته آینده طلا دارد. او اضافه می‌کند برای اینکه شاهد سیگنالی باشیم که بر‌اساس آن مشخص شود که فلز ‌زرد واقعا میانگین قیمت ۵ ساله را شکسته است، طلا نیاز دارد تا بین سطوح قیمت ۱۳۵۵ تا ۱۳۷۵ دلار در هر اونس تثبیت و بسته شود. جورج گرو، مدیر اجرایی در آربی‌سی‌ولتس منیجمنت گفت که به اندازه کافی نگرانی‌های جهانی وجود دارد که جذابیت طلا برای سرمایه‌گذاران حفظ شود.در این بین، چارلی نودس، تحلیلگر ارشد در لاسال فیوچرز، با اینکه برای بلندمدت همچنان دیدگاهی افزایشی نسبت به قیمت طلا دارد، اما برای هفته آینده انتظار عقب‌نشینی طلا از رقم‌های انتهای بازار هفته‌ای که گذشت را می‌کشد.

نودس می‌گوید: ما دلار ضعیف، کندی رشد اقتصادی جهان و چشم‌انداز کاهش نرخ‌های بهره را داریم که لیستی از عوامل حمایتی برای قیمت طلا هستند. اما ما در حال حاضر در پاشنه یک رالی قیمت بزرگ قرار گرفته‌ایم. فکر نمی‌کنم قیمت‌های بالاتری را شاهد باشیم. بازار در حال برنامه‌ریزی برای یک حرکت بزرگ‌تر است. اما در هفته‌ای که گذشت شاهد رشد زیادی از جانب طلا بودیم (نیاز به اصلاح قیمت است). به همین خاطر من تعجب نخواهم کرد که میزانی از سود‌گیری را مشاهده کنم.ریچارد بیکر، سردبیر اوریکا ریپورت انتظار بازاری خنثی نزدیک به سطح ۱۴۰۰ دلاری را برای قیمت طلای هفته جاری دارد.بیکر تاکید می‌کند: با توجه به روند هفته گذشته فکر می‌کنم که طلا و اوراق خزانه‌داری هفته آینده در حالت تثبیت در سطح ۱۴۰۰ دلاری و سود ۲ درصدی بوده و همچنین نسبت به خبر‌های خارج شده از نشست جی ۲۰ حساس باشند.

نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان خرید از طلافروشی
بیشتر بخوانید

محبوبیت رمزارزها در دنیای طلا

همانطور که انس طلا در بازار جهانی افزایشی شده است، قیمت بیت‌کوین و سایر ارزرمزها نیز رشد کرده است. بیت‌کوین در بازارهای جهانی به حدود مرز ۱۱هزار دلاری رسیده است.براساس داده‌های منتشرشده، رمزارزها در ترکیه و کشورهای آمریکای لاتین از محبوبیت بیشتری برخوردارند. به گزارش «ایسنا» تازه‌ترین آمارهای موسسه تحقیقاتی استاتیستا (statista) نشان می‌دهد که کاربران ترکیه و کشورهای آمریکای لاتین نسبت به سایر نقاط جهان از خریداری، استخراج و سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده استقبال بیشتری نشان داده‌اند.

با توجه به اهمیت روزافزون ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده در جهان، کاربران زیادی به استخراج و سرمایه‌گذاری در آنها روی آورده و از این طریق سعی دارند که ثروتهنگفتی را به جیب بزنند. فناوری ارزهای دیجیتالی رمز پایه همچون بیت‌کوین یک پولرمزنگاری شده است، این امکان را به کاربران می‌دهد که بدون نیاز به هیچ بانکی مبادلات مالی خود را انجام دهند و همچنین هویت طرفین معامله نیز ناشناس باقی می‌مانند. ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده باید توسط سخت‌افزارهای قدرتمندی که معمولا کارت گرافیک موجود در ابررایانه‌هاست، استخراج یا به اصطلاح ماینینگ شوند. گفته می‌شود ارزهای دیجیتالی رمز پایه غیرقابل هک هستند و باید به‌صورت ناشناس و با استفاده از سخت‌افزارهای قدرتمندی از پلت‌فرم‌های مخصوص استخراج این نوع ارزهای مجازی، استخراج یا به اصطلاح ماینینگ شوند.

بسیاری از کشورهای جهان در ابتدا در تلاش بودند تا این پول بی‌افسار را کنترل کرده و معاملات با آن را تا حد امکان محدود کنند؛ چراکه آنها بر این باورند بیت‌کوین به تجارت‌های غیرقانونی و غیرمجاز همچون تجارت اسلحه، تجهیزات تروریستی، قاچاقدارو و مواد مخدر دامن‌زده و به علت آنکه مقامات قضایی و پلیس نمی‌توانند طرفین معامله را شناسایی و ردگیری کنند، باعث سهولت استفاده از آن می‌شود. این در حالی است که برخی دیگر از کشورها با وضع قوانین دقیق و درست، استفاده از این ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده را مجاز اعلام کرده‌اند.

ترازوی طلافروشی یا ترازوی زرگری
بیشتر بخوانید

منبع : خبرگزاری خبر فوری

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا