اخبار

تغییر مسیر دوباره نرخ‌ها طلا و انس جهانی

از بازار طلاوارز پایتخت؛ تغییر مسیر دوباره نرخ‌ها و تداوم نوسان‌های کم‌دامنه

یکشنبه ۹۸/۱۱/۰۶ ، (دی‎ اجرت): در پنجمین روز هفته و دومین روز بهمن‌ماه قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد از مدار کاهشی ملایم به مدار افزایشی کم‌شیب تغییر مسیر داد و با صعود از مرز مقاومتی ۱۳۵۰۰ تومانی تا ۱۳۵۹۰ تومان نیز پیشس رفت و نهایتاً تا عصر به ۱۳۵۳۰ تومان رسید. سکه طرح جدید نیز روی مدار صعودی ۴۰ هزار تومان رشد کرد و رقم ۴ میلیون و ۸۷۵ هزار تومان را ثبت کرد. همچنین مثقال طلای آبشده تا میانه محدوده ۲.۱ میلیون تومانی پیشروی کرد.

رفت و برگشت قیمت دلار در ۲ روز ابتدایی یازدهمین ماه سال می تواند انتظارات متناقض معامله گران را نشان می دهد.

بازار طلا و ازر تهران نتوانست روند کاهشی روز گذشته را ادامه دهد و به مسیر صعودی تغییر جهت داد. با این حال نوسان قیمت‌ها در یک دامنه محدود ادامه یافت و رشد نسبی نرخ‌ها با شکستن سقف قیمتی روزهای اخیر همراه نشد. در هفته‌ای که گذشت روزهای اول و دوم بازار روی مدار کاهشی، و روز سوم روی مدار افزایشی حرکت کرد. در روز چهارم نرخ‌ها نزولی و امروز دوباره صعودی شدند. اگرچه هیچ‌یک از صعود و نزول‌ها در ۱۲ روز گذشته از محدوده خاصی فراتر یا فروتر نرفت.

امروز سکه و دلار افزایش قیمت را تجربه کردند ولی هر دو در شکستن سطوح مقاومتی ناکام شدند. روز چهارشنبه، سکه امامی ۴۰ هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۴ میلیون و ۸۷۵ هزار تومان رسید. بخشی از این رشد ناشی از تمایلات افزایشی بود که معامله گران داخلی در مورد اونس در آغاز بازارهای جهانی مشاهده کردند. طلای جهانی تا ساعت ۳ بعدازظهر دیروز به نزدیکی محدوده هزار و ۵۶۰ دلاری رسیده بود. با این حال، در ادامه طلای جهانی کاهشی شد و با افت ۵/۰ درصدی به قیمت هزار و ۵۵۵ دلاری نزول کرد تا دومین روز نزولی خود را تجربه کند.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره چهل و دو
بیشتر بخوانید

در چنین شرایطی، آنچه مسلم است و بازیگران بازار نیز بر آن تاکید دارند، افزایش دیروز سکه طلا بیشتر تحت تاثیر رشد قیمت دلار در بازار داخلی بود. حدود ساعت ۶ عصر امروز عنوان می شد که به ازای هر دلار نیاز به پرداخت ۱۳ هزار و ۵۳۰ تومان است. این قیمت ۸۰ تومان بالاتر از روز سه شنبه بود؛ حال آنکه در روز اول بهمن ماه، این ارز افت قیمت را به ثبت رسانده بود.

امروز نیز نه دلار با وجود افزایش قیمت توان شکست سطح مقاومتی ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی و صعود به محدوده ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومانی را داشت و نه سکه قادر به عبور از مرز ۴.۹ میلیون تومانی بود.

علت رفت و برگشت قیمت دلار در ابتدای بهمن

رفت و برگشت قیمت دلار در ۲ روز ابتدایی یازدهمین ماه سال می تواند انتظارات متناقض معامله گران را نشان می دهد. می توان گفت یک دو قطبی انتظاری در بازار تشکیل شده است که در یک سوی آن افزایشی ها قرار دارند و در سر دیگر طیف،‌ کاهشی ها؛ در این بین، برخورد این دو قطب منجر به برتری هیچ کدام نشده و بازار در کانال ۱۳ هزار تومانی ۱۲ روز زندانی شده است.

در این میان،‌ کاهشی ها و افزایشی ها هم چنان به انتظارات خود پایبند هستند. افزایشی ها اعتقاد دارند، دلیلی برای کاهش قیمت دلار وجود ندارد. از نظر آن ها، کشور هم چنان در شرایط تحریمی قرار دارد، فروش نفت افزایش پیدا نکرده است و نقل و انتقالات بانکی دشوار است؛‌ در این میان، آن ها اعتقاد دارند که چشم انداز خاصی هم حداقل در کوتاه مدت در لابه لای اخبار در جهت تغییر این اوضاع مشاهده نمی شود. یکی دیگر از ریسکهای دیگری که افزایشی های بازار بر آن تاکید دارند و معتقدند که ممکن است روند قیمت را افزایشی تر کند، رفتن ایران به لیست سیاه FATF است که از نگاه آن ها می تواند روابط مالی با کشورهای دوست ایران را نیز دچار مشکل دارد. البته عده ای نیز با این دیدگاه موافق نیستند و عنوان می کنند پذیرش شرایطFATF ، ایران را در دور زدن تحریم ها دچار مشکل می کند. عامل دیگری که افزایشی ها را امیدوار به رشد قیمت می کند، احتمالی است که آن ها از افزایش تنش ها می دهند. به طور مثال، خروج ایران از برجام یا دورتر شدن از اروپایی ها و افزایش فشارهای آمریکا.

اُنس ( اونس ) طلا چیست؟
بیشتر بخوانید

در مقابل،‌ کاهشی ها باور دارند اقتصاد ایران بدترین تحریم ها را از سر گذرانده است و به دنبال بازیابی خود است. از نظر آن ها کشورهای خارجی از این بیشتر نمی توانند اقتصاد ایران را تحت فشار قرار دهند و با اصلاحاتی که صورت گرفته است،‌ حداقل انتظار نوسان زیادی در بازار ارز وجود ندارد. در کنار این، به باور آنها، در انتهای سال شمسی به طور سنتی شرکت های تجاری بخشی از دارایی های ارزی خود را به فروش می رسانند و همین موضوع سمت عرضه را تقویت می کند. افزون بر این، تقاضای چندانی نیز در ماه های انتهایی سال شمسی و پس از پایان ماه اولین ماه میلادی دیگر وارد بازار ارز نمی شود.

در واقع کاهشی ها باور دارند عوامل بنیادی بازار از افزایش قیمت حمایت نمی کنند. هم زمان کاهشی ها عنوان می کنند که بازارساز با اقداماتی که انجام داده است،‌تا حد زیادی بازار را در برابر شوک های سیاسی ایمن کرده است. یکی از اقدامات مهم،‌ محدود کردن گردش ریال بوده است که تقاضای سفته بازی را در بازار کاهش داده است. هم چنین، کاهشی ها عنوان می کنند تقاضا در ماه های اخیر تمایل بیشتری برای حضور در بازار سهام داشته است و تا زمانی که اوضاع به این صورت است،‌ ریسکی بازار ارز را تهدید نمی کند.

منبع اقتصاد نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا