اخبار

آیا طلا به روند صعودی بازمی‌گردد؟

قیمت طلا روند صعودی در پیش دارد یا نزولی؟!

یکشنبه ۹۸/۱۲/۱۱ ، (دی‎ اجرت): علی‌رغم افت سه درصدی قیمت طلا در هفته گذشته، اکثریت تحلیلگران و سرمایه‌گذاران در نظرسنجی این هفته کیتکو، نسبت به روند صعودی بازار طلا در کوتاه‌مدت ابراز خوش‌بینی کرده‌اند.

افت قیمت فلز زرد پس از آن رخ داد که با افزایش شمار قربانیان ویروس کرونا و باز شدن پای آن به داخل مرزهای آمریکا و کشورهای اروپایی، سرمایه‌گذاران اقدام به فروش دارایی‌های خود و برداشت سود کردند.

علی‌رغم آنکه قیمت جهانی انس طلا در هفته گذشته میلادی با افت حدود سه درصدی مواجه شد، اما شرکت‌کنندگان در نظرسنجی این هفته کیتکو همچنان به روند صعودی این بازار خوش‌بین هستند.

قیمت جهانی طلا که در اولین روز از معاملات هفتگی، هزار و ۶۷۱ دلار در هر اونس بود، روز گذشته به هزار و ۶۰۹ دلار کاهش یافت.

این در حالی است که روز دوشنبه تحت تاثیر تشدید نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا، قیمت جهانی طلا به بالاترین سطح هفت سال گذشته رسیده بود.

افت قیمت فلز زرد پس از آن رخ داد که با افزایش شمار قربانیان ویروس کرونا و باز شدن پای آن به داخل مرزهای آمریکا و کشورهای اروپایی، سرمایه‌گذاران اقدام به فروش دارایی‌های خود و برداشت سود کردند.

در آخرین نظرسنجی هفتگی کیتکو که در بیست و هشتم فوریه انجام شده، ۱۵ تحلیلگر حرفه‌ای وال‌استریت شرکت کردند که از میان آنها هفت نفر معادل ۴۷ درصد افزایش قیمت و پنج نفر معادل ۳۳ درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند. سه نفر معادل ۲۰ درصد اما هیچ نظری درباره آینده فلز زرد نداشتند.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره هشت
بیشتر بخوانید

از سوی دیگر، از میان هزار و ۶۱۹ نفر سرمایه‌گذاران خرد که در این نظرسنجی شرکت کردند، هزار و ۷۹ رای‌دهنده، معادل ۶۷ درصد افزایش قیمت طلا و ۳۰۳ نفر، معادل ۱۹ درصد کاهش قیمت این فلز گرانبها را پیش‌بینی کردند. ۲۳۷ رای‌دهنده یا ۱۵ درصد نیز نظری در مورد روند قیمت طلا نداشتند.

این اولین بار طی دو سال و نیم گذشته است که این تعداد از سرمایه‌گذاران خرد در این نظرسنجی شرکت می‌کنند.

در آخرین نظرسنجی انجام‌شده هفته گذشته،۹۳ درصد از تحلیلگران وال‌استریت و ۷۳ درصد از سرمایه‌گذاران خرد مین‌استریت روند صعودی را برای بازار طلا پیش‌بینی کرده بودند. با این حال به دلیل فروش بیش از حد سرمایه‌گذاران برای کسب سود، پیش‌بینی آنها صحیح نبود.

کوین گریدی، مدیر موسسه فینیکس فیوچرز روند صعودی طلا را در هفته پیش رو پیش‌بینی کرده است. به‌گفته او اخبار مربوط به ویروس کرونا بدتر خواهد شد و در نتیجه بازار طلا هرچند با نوساناتی اندک، قدرتمند باقی خواهد ماند.

به‌گفته ریچارد بیکر، سردبیر نشریه اورکا ماینر، کسب سود از سوی سرمایه‌گذاران، نقد کردن دارایی‌ها و کاهش تقاضا از سوی چین از مهم‌ترین دلایل کاهش قیمت فلز گرانبها در هفته گذشته بوده است. با این حال او معتقد است، قیمت طلا باز هم روند صعودی به خود خواهد گرفت.

او با توجه به عدم قطعیت ناشی از ویروس کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد آمریکا و جهان، قیمت هزار و ۶۵۰ دلار تا هزار و ۸۰۰ دلار را برای طلا تا هفته آینده پیش‌بینی کرده است.

به‌گفته بیکر، به دلیل منفی بودن نرخ‌های بهره در بیشتر کشورهای جهان، طلا و اوراق قرضه آمریکا به‌عنوان دارایی امن نقش ایفا خواهند کرد.

سوال درگوشی و جواب درگوشی پنجاه و دو
بیشتر بخوانید

آدریان دی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی آدریان دی، از دیگر خوش‌بین‌های بازار طلا است که روند صعودی فلز زرد را پیش‌بینی کرده است.

رولاند پیتر استفرل، مدیر صندوق AG گفته است: با توجه به آنکه احتمالا اقداماتی چون محرک‌های پولی و مالی از سوی بانک‌های مرکزی برای تقویت بازار سهام انجام خواهد شد، قیمت طلا در هفته آینده باز هم کاهش می‌یابد.

چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار در گروه لاسال فیوچرز، از دیگر بدبین‌های بازار طلا است. به‌گفته او، با توجه به اینکه قیمت طلا از آخرین صعودش در پنجم فوریه حدود ۵۰ درصد اصلاح قیمت را تجربه کرده، به‌ نظر می‌رسد باید انتظار روند نزولی را برای این بازار در هفته آینده داشت.

منبع ایرانیکو

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا