اخبار

FATF به دستور کار مجمع برگشت؟

خبر سیاسی جدید برای معامله‌گران ارز و طلا

سه‌شنبه ۹۹/۱۲/۱۲ ، (دی‎ اجرت): بعد از ماه‌ها سکوت، بررسی FATF مجددا در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شده است. رئیس کل بانک مرکزی آخرین جلسه اعضای دولت با این مجمع را مثبت توصیف کرده و محمد صدر، عضو این مجمع هم گفته مخالفت‌ها با این لوایح کمتر شده است. تصویب این لوایح چه اثری بر بازارها دارد؟

از چراغ سبز مذاکره ایران و آمریکا گرفته تا قوت گرفتن تصویب FATF که می‌تواند هر دو بر کاهش قیمت ارز تاثیر بگذارد.

اخیرا عبدالناصر همتی به همراه وزرای اقتصاد، امور خارجه و نفت به مجمع تشخیص نظام رفته بود تا به برخی سوالات و ابهامات جواب دهد. روزنامه ایران، ارگان رسمی دولت به نقل از همتی گفته: «فضای مجمع را منفی ندیدم و به همه سؤالات مجمع تشخیص پاسخ دادیم.»

مثبت بودن فضای مجمع و کاهش مخالفت‌ها همان نکته‌ای است که محمد صدر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم به آن اشاره کرده است. او امروز در گفتگویی با خبرآنلاین گفته: «مخالفان FATF در مجمع تشخیص تا حدودی دچار تردید شده‌اند.» (برای خواندن خبر سری به خبرهای قبلی بزنید. )

به گفته صدر جلسات وزرای دولت با اعضای مجمع تا حدی موثر بوده و آنها به برخی از تردیدها و سوالات اعضا جواب داده‌اند. اگرچه فضا صد در صد مثبت نیست، اما مخالفان تا حدودی دچار تردید شده‌اند.

نکته مهمتری که صدر مطرح کرده احتمال بررسی مجدد لوایح در جلسه آینده مجمع تشخیص مصلحت نظام است. او گفته هنوز دعوت‌نامه جلسه چهارشنبه به دست ما نرسیده تا ببینیم دستور جلسه چیست. اما احتمالش زیاد است که در جلسه چهارشنبه مجمع به بحث لوایح بپردازد. ( برای خواندن خبر سری به خبرهای قبلی بزنید. )

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره بیست و هشت
بیشتر بخوانید

تاثیر بررسی FATF بر بازار ارز و طلا

اگر مجمع این لوایح را بررسی و تصویب کند، وضعیت بازارها چه می‌شود؟ آنگونه که رئیس کل بانک مرکزی توضیح داده کمترین تاثیر تصویب این لوایح بر روابط بانکی ایران با دیگر کشورهاست.

پس از آنکه FATF از دستور کار مجمع خارج شد، روابط محدود ایران با کشورهایی چون چین و روسیه هم دچار مشکلات جدی شد. چراکه به گفته کارشناسان حتی در صورت رفع تحریم‌های بانکی، حضور ایران در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی، مهمترین مانع در برقراری روابط مالی با دیگر کشورهاست.

از طرف دیگر، فراز و فرودهای بررسی این لوایح در مجلس و مجمع نشان داده که این لوایح و خروج ایران از لیست سیاه تاثیر مستقیمی بر قیمت ارز در بازار ایران دارد. به گونه‌ای که تقویت پیوستن به این گروه، قیمت ارز را کاهشی می‌کند و هر سیگنال منفی علیه این لوایح، قیمت ارز را افزایشی می‌کند.

در روزهای اخیر اخبار مثبت و منفی زیادی وجود دارد. از چراغ سبز مذاکره ایران و آمریکا گرفته تا قوت گرفتن تصویب FATF که می‌تواند هر دو بر کاهش قیمت ارز تاثیر بگذارد.

از طرف دیگر، این کاهش می‌تواند قیمت‌های بازار طلا را هم تحت تاثیر قرار دهد. چراکه در روزهای گذشته، قیمت انس جهانی طلا کاهش قابل توجهی داشته اما طلای داخلی کاهش قیمت زیادی را تجربه نکرده که دلیل آن نوسانات افزایشی قیمت دلار بوده است. اما اگر اکنون به واسطه تصویب FATF قیمت دلار هم کاهش یابد، همزمانی کاهش قیمت دلار و انس جهانی، می‌تواند قیمت طلای داخلی را متاثر کند.

مسکوک طلا چیست؟
بیشتر بخوانید

انتهای خبر

منبع: تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا