اخبار

چه بر سر طلا و دلار می آید؟

سقوط قیمت دلار چقدر محتمل است؟

شنبه ۹۹/۰۵/۱۱ ، (دی‎ اجرت): آخرین اخبار و سیگنال‌ها درباره بازارها حاکی از چه وضعیت محتملی برای طلا و دلار در هفته آینده است؟ آیا روند صعودی طلا و دلار ادامه‌دار خواهد بود؟

شاید مهمترین خبر درباره بازار ارز اظهارات مقام معظم رهبری درباره قیمت ارز باشد.

آنالیز بازارها در هفته اول مرداد ماه امسال نشان می‌دهد که هرچند میزان بازدهی بازار سهام به یک درصد هم نرسیده اما دلار بیش از دو درصد و طلا حدود ۱۴ درصد بازدهی داشته است. حباب سکه نیز حدود ۱۱ درصد بازدهی مثبتی را از خود برجای گذاشت است. اما آیا این روند ادامه‌دار خواهد بود؟ آخرین اخبار حاوی چه سیگنال‌هایی برای دو بازار طلا و ارز است؟

رهبر انقلاب اسلامی با بیان اینکه همه سوگواران حسینی، هیأت‌ها و مداحان موظفند به هرچه ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام می‌کند، عمل کنند، فرمودند: این حالتِ هر روز یک قیمت برای اجناس و افسار پاره کردن قیمت ارز برای کشور مضرّ است و افراد آشنا به مدیریت‌های اجرایی معتقدند که این مسئله با برخورد دستگاه‌های اجرایی و در مواردی دستگاه قضایی قابل مهار است.

بانک جهانی از طریق سازمان بهداشت جهانی ۵۰ میلیون دلار وام به ایران پرداخت کرد. ایران قصد دارد با استفاده از این منابع با تقویت بخش بهداشت برای مقابله با بیماری کرونا اقدام کند. ( برای خواندن خبر مربوطه اینجا کلیک کنید.)

صعودی شدن بازارهای سهام آمریکا پس از اقدام جدید فدرال رزرو نیز سیگنال دیگر برای دو بازار ارز و طلا است. چهارشنبه اخیر بانک فدرال رزرو نرخ بهره معیار را بدون تغییر در نزدیکی صفر حفظ کرد و این مساله بر بازارهای سهام تاثیر مثبتی بر جای گذاشت. اگر این سیگنال به بورس ایران هم برسد برای دو بازار طلا و ارز سیگنال مثبتی محسوب نمی‌شود.

مصنوعات طلا به زبان ساده
بیشتر بخوانید

علاوه بر این، سخنگوی وزارت خارجه ایران خبر داده که مقامات کره جنوبی برای پرداخت پول ایران وعده‌هایی داده‌اند. در کنار این خبر مهم دیگر مربوط به انجام نخستین معامله بشردوستانه از کانال ایران و سوئیس است. دولت سوئیس اعلام کرده یک شرکت دارویی در این کشورر از طریق کانال تجاری بشردوستانه یک داروی ضدسرطان را برای ایران ارسال کرده است. ( برای خواندن خبر مربوطه اینجا کلیک کنید. )

این درحالیست که پیش از این اعلام شده بود که کشور کره جنوبی نیز قرار است یک کمک بشردوستانه به ایران داشته باشد.

در کنار این موارد، اظهارات حمایتی از بازار سهام به عنوان بازار رقیب طلا و ارز نیز ادامه دارد. وزیر اقتصاد گفته است: نقدینگی وارد شده به بازار سرمایه را حفظ می‌کنیم. به گفته او، از ابتدای امسال تاکنون ورودی نقدینگی حقیقی و حقوقی خالص به بازار سرمایه معادل ۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

با این حال شاید تنها سیگنال هشداردهنده برای نوسان قیمت دلار تحریم جدید آمریکا است. وزیر امور خارجه آمریکا در توییتر خود نوشته که دامنه تحریم‌های فلزی ایران را گسترش دادم. اما بررسی تاثیر تحریم بر فلزات اساسی در بازار سهام نشان می‌دهد تاکنون واکنش قابل توجهی بورس به این تحریم‌ها نداشته است. بنابراین نوسان ارز و طلا متاثر از تاثیرپذیری بازار رقیب یعنی بورس از تحریم نیز چندان محتمل به نظر نمی‌رسد.

همچنین رئیس جمهور در تماس تلفنی با رئیس کل بانک مرکزی، روش‌های متنوع بانک مرکزی در تامین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی را در خنثی‌سازی تحریم‌های غیرقانونی آمریکا موثر توصیف کرد و خواستار تداوم این اقدامات شد.

راز مهم پس انداز ، از پول نقد گرفته تا خرید طلا
بیشتر بخوانید

با این حال در شرایطی که برای دلار و طلا در بازار داخلی سیگنال‌های کاهش قیمت قابل مشاهده است، در بازار جهانی طلا اوضاع چطور است؟

قیمت طلا در معاملات روز جمعه بازار جهانی با ضعیف شدن ارزش دلار، افزایش یافت و در مسیر ثبت بزرگترین رشد قیمت ماهانه در چهار سال و نیم گذشته قرار گرفت. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا یک درصد صعود کرد و به ۱۹۶۱ دلار و ۳۰ سنت رسید.

بنابراین به نظر می‌رسد هرچند کاهش شدید قیمت دلار متاثر از اخبار و سیگنال‌های مورد اشاره محتمل است اما شاید این وضعیت در بازار طلا شدت کمتری داشته باشد و نوسان قیمت جهانی طلا اجازه ندهد که طلا در بازار داخل به اندازه دلار از گشایش‌های سیاسی و هشدارها متاثر شود.

انتهای خبر

منبع: تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا