اخبار

پیش بینی بازار طلا برج ۱۱

انس جهانی طلا در مسیر صعودی باقی می‌ماند؟

دوشنبه ۱۴۰۰/۱۱/۲۵، (دی‎ اجرت): پیش بینی بازار طلا : احتمال حمله روسیه به اوکراین روز گذشته انس جهانی طلا را افزایش داد. این اتفاق بر بازارهای داخلی ایران هم تاثیرگذار بود. حالا باید اخبار اقتصادی و سیاسی نرخ طلا در مسیر صعودی نگه ممی‌دارد یا اینطور نیست.

پیش بینی بازار طلا و سکه کشور درصورت نتیجه مثبت مذاکرات گفت: درصورت احیای برجام احتمال اینکه بازار روند کاهشی داشته باشد وجود دارد و کاهش قیمت و ثبات ادامه‌دار خواهد بود.

نادر بذرافشان، دبیر اتحادیه طلا و جواهر تهران در مورد قیمت طلا به تجارت‌نیوز گفت: از هفته پیش انس طلای جهانی افزایش داشته است. ولی دربازارهای داخلی باتوجه به خبرهای اقتصادی و سیاسی به ویژه موضوع برجام و کاهش نرخ ارز، شاهد روندی کاهشی بودیم.

وی افزود: با این حال ابتدای این هفته افزایش حدود ۳۰ دلاری انس جهانی که تحت تاثیر خبر حمله روسیه به اوکراین بود باعث شد در اولین روز هفته، بازار طلاو سکه داخلی هم صعودی باشد.

 برجام برای پیش بینی بازار طلا

بذرافشان درباره پیش بینی بازار طلا و سکه کشور درصورت نتیجه مثبت مذاکرات گفت: درصورت احیای برجام احتمال اینکه بازار روند کاهشی داشته باشد وجود دارد و کاهش قیمت و ثبات ادامه‌دار خواهد بود.

وی درمورد وضعیت فعلی بازار توضیح داد: بازار درحال حاضر در وضعیت خوبی قرار دارد و به نظر من، مردم می‌توانند مبادلات خود را انجام دهند. من معتقدم در یک ماه گذشته بازار به ثبات نسبی خوبی رسیده است. نهایتا تحت تاثیر افزایش یا کاهش نرخ جهانی و خبرهای سیاسی و اقتصادی بازار می‌تواند روندی کاهشی یا افزایشی، بین دو تا پنج درصد داشته باشد.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره چهل و یک
بیشتر بخوانید

درخشش طلا در هرج‌ومرج

به نقل از دنیای اقتصاد، اونس طلا در آخرین روز معاملاتی خود به دلیل افزایش تنش‌ها میان اوکراین و روسیه و همچنین گزارش قوی از مشاغل ایالات متحده و آمار تورم بالای این کشور با جهش بیش از ۳۰ دلاری به مرز ۱۸۶۰ دلاری رسید و هفته را با افزایش ۸۵/ ۲‌درصدی و جذب سرمایه‌گذاران بیشتر به پایان رساند.

از آنجا که بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا روند کاهشی را دنبال کرده و ریسک‌گریزی بر بازارها طی معاملات هفته اخیر بیشتر شد، طلا در میان این هرج و مرجها درخشید. به گفته برخی از کارشناسان این بازار طلا از سطوح مقاومت چندگانه خود یکی پس از دیگری با قدرت بالا عبورکرده و انتظار می‌رود که این کالا در هفته جاری نیز بر مدار صعودی باقی بماند و به سمت ۱۸۷۰ دلار و حتی ۱۸۸۰ دلار نیز حرکت کند.

روند صعودی لیر

هر لیر ترکیه در روز مشابه هفته گذشته یعنی در تاریخ دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۰ با رقم هزار و ۹۴۰ تومان داد و ستد شد که مقایسه با قیمت امروز این ارز سه درصد افزایش داشته است.

با فشار رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان، از ماه سپتامبر بانک مرکزی این کشور نرخ بهره را در چهار مرحله پیاپی ۵۰۰ واحد کاهش داد. اردوغان این سیاست را برای افزایش رشد اقتصادی تا زمان انتخابات سال ۲۰۲۳ اجرایی کرد. اما اکنون محبوبیت او با وجود افزایش قیمت‌های سرسام آور در معرض خطر است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، تورم قیمت مصرف کننده ترکیه در ماه ژانویه به ۴۸٫۷ درصد رسید که در ۲۰ سال گذشته بی‌سابقه بود. این در حالی است که اردوغان در بحبوحه اعتراضات عمومی مردم وعده داد اقداماتی جهت کنترل قیمت برق و گاز انجام می‌دهد.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره هفت
بیشتر بخوانید

بانک مرکزی ترکیه جلسه کمیته سیاست‌های پولی خود را روز پنج شنبه برگزار می‌کند. انتظار می‌رود بانک مرکزی پس از آخرین چرخه بهبود لیر، نرخ‌های بهره را تغییر ندهد. لیر ترکیه سال گذشته تقریبا ۵۰ درصد از ارزش خود را از دست داد.

در دوره تغییرات قیمت ارز و افزایش تورم مردم ترکیه به عنوان پس‌انداز و سرمایه طلا و دلار خریداری می‌کردند و همین موضوع فشار را بر لیر ترکیه افزایش می‌داد.

انتظار می‌رود نورالدین نباتی از اقدامات جدیدی از جمله بهره برداری از ذخایر طلای این کشور که پنج هزار تن برآورد می‌شود سخن بگوید. بهره برداری از تنها ۱۰ درصد این ذخایر معادل ۲۵ میلیارد دلار است.

انتهای خبر

منبع: تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا