اخبار

پیش‌بینی روند نزولی برای بازار طلا

تقاضا برای دارایی‌های امن کاهش یافت!

دوشنبه ۹۸/۰۸/۲۰ ، (دی‎ اجرت): اگرچه هنوز اکثریت سرمایه‌گذاران مین‌استریت به آینده کوتاه‌مدت طلا خوش‌بین هستند اما این اولین بار طی شش ماه گذشته است که تعداد خوش‌بین‌ها به این بازار کمتر از ۵۰ درصد است. بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو، ۶۹ درصد از تحلیلگران وال‌استریت روند نزولی را برای فلز زرد پیش‌بینی کرده‌اند.

 افزایش امیدها به پایان جنگ تجاری پس از انتشار خبر مبنی بر کاهش تدریجی تعرفه‌ها از سوی مقامات چینی موجب شد تقاضا برای دارایی‌های امن از جمله طلا و ین ژاپن کاهش یابد.

قیمت طلا که در روزهای ابتدایی هفته گذشته میلادی در محدوده هزار و ۵۰۰ دلار معامله می‌شد، روز جمعه به هزار و ۴۵۹ دلار به ازای هر اونس رسید.

به این ترتیب، بازار طلا بدترین عملکرد هفتگی خود طی سه سال گذشته را به ثبت رساند.

به‌گفته دارین نیوسام، تحلیلگر تکینکال بازار طلا، اگرچه روند نزولی طلا با شدت زیادی صورت گرفته اما به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران بسیاری هنوز اقدام به فروش طلا نکرده‌اند. او سطح حمایتی هزار و ۴۰۷ را برای فلز زرد پیش‌بینی کرده است.

در آخرین نظرسنجی هفتگی کیتکو که در هشتم نوامبر انجام شده، ۱۳ تحلیلگر حرفه‌ای وال‌استریت شرکت کردند که از میان آنها چهار نفر معادل ۳۱ درصد به آینده کوتاه‌مدت طلا خوش‌بین بودند و هشت نفر معادل ۶۱ درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند. در عین حال، یک نفر معادل هشت درصد هیچ نظری در مورد آینده فلز زرد نداشت.

از سوی دیگر، از میان ۹۹۱ نفر سرمایه‌گذاران خرد که در این نظرسنجی شرکت کردند، ۴۸۲ رای‌دهنده، معادل ۴۹ درصد افزایش قیمت طلا و ۳۳۱ نفر، معادل ۳۳ درصد کاهش قیمت این فلز گرانبها را پیش‌بینی کردند. ۱۷۷ رای‌دهنده یا ۱۸ درصد نیز نظری در مورد روند قیمت طلا نداشتند.

کدام طلافروش؟! کدام طلافروشی؟!
بیشتر بخوانید

اگرچه هنوز اکثریت سرمایه‌گذاران مین‌استریت به آینده کوتاه‌مدت فلز زرد خوش‌بین هستند اما این اولین بار از ماه می (شش ماه گذشته) است که تعداد خوش‌بین‌ها کمتر از ۵۰ درصد است.

در آخرین نظرسنجی هفته گذشته اکثریت تحلیلگران و سرمایه‌گذاران افزایش قیمت‌ طلا را برای این هفته پیش‌بینی کرده بودند. با این حال طی هفته گذشته قیمت طلا با افت ۳٫۴ درصدی مواجه شده است.

چارلی ندوس تحلیلگر ارشد اقتصادی در این زمینه گفته است: با توجه به رشد قابل توجه بازار سهام، بازگشت به روند صعودی برای طلا دشوار است.

کوین گریدی، رئیس شرکت فونیکس فیوچرز هم که از دیگر بدبین‌ها به آینده کوتاه‌مدت طلاست، توصیه کرده که سرمایه‌گذاران در محدوده هزار و ۴۸۰ دلار اقدام به فروش طلای خود کنند.

علی‌رغم تمام اخبار منفی در مورد طلا، برخی از تحلیلگران همچنان به آینده فلز زرد خوشبین هستند و دلیل آن هم آینده نامعلوم توافق تجاری است.

درحالی‌که روز پنج‌شنبه وزیر بازرگانی چین خبر از پایان جنگ تجاری و حذف تدریجی تعرفه‌ها داده بود، روز جمعه دونالد ترامپ در جمع خبرنگاران اعلام کرد که تصمیمی برای کاهش تعرفه‌ها بر کالاهای چینی ندارد.

افشین نبوی تحلیلگر ارشد اقتصادی موسسه سرمایه‌گذاری ام‌کی‌اس سوئیس در مصاحبه‌ای با کتیکو گفته است: طلا هفته سختی را پشت سر گذاشته؛ با این حال نمی‌توان به آینده بلندمدت این فلز گرانبها بدبین بود. هنوز هیچ توافقی میان آمریکا و چین حاصل نشده و همه‌چیز نامشخص است. عدم‌ قطعیت‌های ناشی از جنگ تجاری را نمی‌توان نادیده گرفت.

او پیش‌بینی کرده است که قیمت طلا در بلندمدت به روند صعودی خود باز خواهد گشت.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره پانزده
بیشتر بخوانید

منبع تجارت نیوز

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن