اخبار

مولفه هایی برای پیش‌ بینی قیمت طلا

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۹، (دی‎ اجرت):طلا روزهای پرنوسانی را گذرانده است؛ با نگاهی به روزهای اخیر به وضوح مشاهده می‌کنیم که قیمت طلا در روز پنج‌شنبه تحت فشار فروش قرار گرفت و یک برد چهار روزه را در حدود منطقه‌ی ۱۸۶۵ دلاری، به عنوان بالاترین سطح خود از ژوئن ۲۰۲۲ ثبت کرد که البته در روز قبل لمس شده بود. طلا (XAU/USD) سپس در منطقه ۱۸۴۱۶۶-۱۸۴۵ دلاری قرار دارد که بدین ترتیب می‌توان گفت که تقریباً ۰.۵۰ درصد در روز کاهش یافت.

قدرت متوسط دلار آمریکا، قیمت طلا را تضعیف می‌کند

پیرو انتشار صورت‌جلسه کمیته بازار باز فدرال (FOMC) با لحنی جنگ‌طلبانه‌، که در روز چهارشنبه منتشر شد، دلار آمریکا بالاتر رفت. این به نوبه‌ی خود به عنوان یک عامل کلیدی در تضعیف قیمت طلای دلاری دیده می‌شود. در واقع، سیاست‌گذاران فدرال رزرو همچنان بر کاهش تورم متمرکز بودند و قرار بود نرخ بهره در ایالات متحده را برای مدت طولانی‌تری بالاتر نگه دارند.

تمرکز همچنان بر حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده (NFP) باقی می‌ماند

به نظر می‌رسد که فعالان بازار تمایل دارند تا پیش از انتشار داده‌های شغلی ماهانه ایالات متحده در روز جمعه، شرط‌های نزولی خود را در مورد دلار کاهش دهند. گزارش معروف NFP می‌تواند بر مسیر افزایش نرخ فدرال رزرو تأثیر بگذارد و تقاضای دلار را افزایش دهد. این امر به نوبه‌ی خود به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا مرحله‌ی بعدی حرکت جهت‌دار را برای فلز زرد غیر بازده تعیین کنند.

شرط‌بندی برای فدرال رزرو کمتر تهاجمی، از قیمت طلا حمایت می‌کند

در عین حال، چشم‌انداز افزایش کمتر نرخ توسط فدرال رزرو، بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده را تا نزدیکی پایین‌ترین حد چند هفته‌ای کاهش می‌دهد و می‌تواند از قیمت طلای بدون بازده حمایت کند. شایان ذکر است که مقامات فدرال رزرو به اتفاق آرا موافقت کردند که بانک مرکزی باید سرعت افزایش تهاجمی نرخ بهره را تعدیل کند. این امر به نوبه‌ی خود منجر به تضمین احتیاط برای معامله‌گران نزولی می‌شود.

چگونه طلای اصل را از طلای بدل تشخیص دهیم؟
بیشتر بخوانید

لحن ریسک ملایم‌تر به محدود‌کردن ضرر قیمت طلا کمک می‌کند

جدای از این، ریسک ضعیف‌تر ممکن است به محدودکردن روند نزولی قیمت طلا کمک کند. با وجود کاهش محدودیت‌های سختگیرانه کووید ۱۹ در چین، نگرانی‌ها در مورد رکود عمیق‌تر اقتصاد جهانی همچنان بر احساسات سرمایه‌گذاران تأثیر می‌گذارد. این امر از سقوط تازه در معاملات آتی سهام ایالات متحده مشهود است و می‌تواند به عنوان یک بادگیر برای پناهگاه امن طلا XAU/USD عمل کند.

داده‌های کلان ایالات متحده در روز پنج‌شنبه می‌تواند انگیزه‌ای ایجاد کند

معامله‌گران اکنون به سند اقتصادی ایالات متحده نگاه می‌کنند که شامل انتشار گزارش ADP در مورد اشتغال در بخش خصوصی و مطالبات هفتگی اولیه‌ی بیکاری است. این امر، همراه با بازده اوراق قرضه ایالات متحده، بر پویایی قیمت دلار تأثیر می‌گذارد و انگیزه‌ای برای قیمت طلا ایجاد می‌کند. جدای از این، احساسات ریسک گسترده‌تر ممکن است به ایجاد فرصت‌های معاملاتی کوتاه‌مدت نیز کمک کند.

پس‌زمینه‌ی بنیادین به نفع گاوهای نر است

پس زمینه‌ی بنیادین حاکی از آن است که مسیر کمترین مقاومت برای قیمت طلا به سمت صعود است و از چشم‌انداز ظهور برخی کاهش‌های خرید در سطوح پایین‌تر حمایت می‌کند. از این رو، عاقلانه است که قبل از تأیید اینکه طلا (XAU/USD) در کوتاه‌مدت بالاتر است و در معرض کاهش اصلاحی معنی‌داری قرار می‌گیرد، منتظر فروش قوی بعدی باشیم.

چشم‌انداز تکنیکال قیمت طلا

از منظر تکنیکال، هر گونه لغزش بعدی احتمالاً در نزدیکی بالاترین سطح چند ماهه‌ی قبلی، در حدود منطقه‌ی ۱۸۳۳ دلاری، حمایت خواهد یافت. به دنبال آن نقطه‌ی شکست مقاومت افقی ۱۸۲۴ تا ۱۸۲۲ دلار است که اکنون باید به عنوان مبنای کوتاه‌مدت قیمت طلا عمل کند. عدم دفاع از سطوح حمایتی گفته‌شده می‌تواند باعث فروش تکنیکال شود و طلا XAU/USD را به سمت مرز ۱۸۰۰ دلار بکشاند.

چرا برای مهریه سکه می‌گذارند؟
بیشتر بخوانید

از سوی دیگر، اوج نوسان یک شبه، نزدیک به منطقه‌ی ۱۸۶۵ دلاری، می‌تواند به عنوان مانعی فوری برای قیمت طلا جلوتر از منطقه‌ی ۱۸۷۰ دلاری عمل کند. برخی از خریدهای بعدی به عنوان یک محرک جدید برای معامله‌گران صعودی تلقی می‌شود و راه را برای حرکت به سمت بازپس‌گیری رقم ۱۹۰۰ دلاری برای اولین بار از می ۲۰۲۲ هموار می‌کند.

انتهای خبر

منبع: تدبیر۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا