اخبار

مهاجرت طلافروشان یزدی به ترکیه

روایتی از مهاجرت طلافروشان یزدی به ترکیه برای رونق کارشان در سایه بی‌توجهی مسئولان!

دوشنبه ۹۸/۰۴/۱۷ ، (دی‎ اجرت): رئیس اتحادیه صنف طلا، جواهر و نقره استان یزد با اشاره به مشکلات صنف طلافروشی در کشور گفت: امروزه به شکلی پیش می‌رود که از ترکیه با طلافروشان تماس می‌گیرند و آنها را برای کار در این کشور دعوت می‌کنند. 

برخی اصناف که فعالیت‌شان به صدها سال قبل در کشور باز می‌گردد به واسطه بی‌توجهی مسئولان و وضع قوانین مختلف، سبب شده یا بیکار شوند و یا اینکه مهاجرت به کشورهای دیگر را برای رونق کاری خود به ماندن در کشورشان ترجیح دهند.

صنف طلافروشان یکی از صنوفی است که مورد بی‌توجهی قرار گرفته و با توجه به شرایط اقتصادی کشور و وضع قوانین مختلف روز به روز با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شوند.

تعطیلی ۵۰ درصد کارگاه‌های طلافروشی در یزد

محمد رضا نوری‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ‌تسنیم‌، با اشاره به صنف طلافروشان استان یزد اظهار داشت: شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و عدم توجه به این صنف سبب تعطیلی ۵۰ درصد کارگاه‌های طلافروشی یزد شده است که متاسفانه در حال حاضر هم کارگاه‌های دیگر شرایط مساعدی را ندارند.

رئیس اتحادیه صنف طلا، جواهر و نقره استان یزد در پاسخ به این سؤال که وضعیت خرید و فروش طلا در استان به چه شکل است گفت: در حال حاضر با توجه به نوسانات قیمت خرید و فروش آن‌ چنانی را در سطح استان شاهد نیستیم و با توجه به کم شدن قدرت خرید مردم، حضور آنها در بازارهای طلافروشی کمرنگ تر شده است.

وی یکی از تهدیدات اخیر را جذب طلافروشان استان یزد به خارج از کشور بالاخص کشور ترکیه، خاطرنشان کرد: شرایطی که امروزه طلافروشان در کشور با آن روبه‌رو هستند به فرصتی برای کشورهای دیگر مانند ترکیه فراهم کرده است که بتوانند در این صنعت رشد چشمگیری را داشته باشند و به واسطه همت و تلاش و حمایتی که می‌شوند امروزه توانسته رتبه دوم جهان را در تولید طلاجات به خود اختصاص دهند و این در حالی است که ما در کشورمان عقب‌گرد می‌رویم.

ترکیه تهدیدی برای طلای ایران

نوری‌زاده با اشاره به تماس با طلافروشان یزدی از کشور ترکیه برای حضور در این کشور و فعالیت در آنجا گفت: از ترکیه با چند کارگاه‌‌ طلافروشی یزد تماس‌هایی حاصل شده و به آن‌ها پیشنهاد کرده‌اند که تمام امکانات و تجهیزات را در اختیارشان می‌گذارند و آنها فقط به این کشور رفته و هنر دستشان را در کشور ترکیه به نمایش بگذارند.

رئیس اتحادیه صنف طلا، جواهر و نقره استان یزد خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی امیدی به بهبودی فعالیت این صنف نداریم ولی امیدواریم که با اهتمام مسئولان به این صنعت بتوانیم بازهم چرخ این هنر قدیمی را به حرکت درآوریم.

منبع : خبرگزاری تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا