اخبار

قیمت طلا دوباره گران خواهد شد

یکشنبه۱۴۰۲/۰۸/۱۴، (دی‎ اجرت):فلز زرد طی هفته اخیر با قیمت بالا مبادله شد و نوسان کمی داشت. فلز زرد اغلب توانست به محدوده روانی ۲ هزار دلار برسد،‌ اما در عبور قابل توجه از این محدوده، موفق نبود. سرمایه‌گذاران امیدوارند فدرال رزرو به دنبال ثابت نگه داشتن نرخ بهره بین ۵.۲۵ و ۵.۵۰ درصد این روند را متوقف کند. امَا جروم پاول رئیس فدرال رزرو آمریکا همچنان احتمال افزایش دوباره نرخ بهره را زنده نگه داشته تا بتواند فشار تورم را مهار کند.

بالا رفتن نرخ بهره هزینه نگهداری طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده را افزایش داده و تمایل برای خرید آن را پایین می‌آورد.

قیمت هر اونس طلا در حال حاضر به ۱۹۹۳ دلار رسیده است.قیمت طلا به دنبال انتشار گزارش بازار اشتغال آمریکا افزایش یافته است. این گزارش نشان می‌دهد رشد اشتغال در آمریکا در ماه اکتبر آهسته‌تر از حدانتظار بوده است.

اکثر کارشناسان وال‌استریت که در نظرسنجی هفتگی کیتکو شرکت کردند، معتقد بودند در حال حاضر هیچ دلیلی برای کاهش قیمت طلا وجود ندارد و فلز زرد به احتمال زیاد با افزایش قیمت در هفته آتی همراه خواهد شد.

به نوشته سایت کیتکو، نتایج تازه‌ترین نظرسنجی هفتگی طلا توسط سایت کیتکو نشان می‌‎دهد سرمایه‌گذاران خرد همانند هفته گذشته، رویکرد صعودی خود از قیمت طلا را برای هفته منتهی به ۱۹ آبان حفظ کرده‌اند؛ این در حالیست که عملکرد مطلوب فلز زرد باعث شده تقریبا تمام پیش‌بینی‌های بدبینانه در میان کارشناسان بازار از بین برود و وال‌استریتی‌ها اکنون رویکردی میان «خنثی و صعودی» در پیش گرفته‌اند.
آدریان دی، رئیس شرکت «مدیریت دارایی آدریان دی» نیز اعلام کرده: «جنگ ادامه‌دار میان اسرائیل و حماس، وضعیت دشوار در بازار اوراق قرضه و مردد بودن بانک مرکزی آمریکا در خصوص کاهش یا افزایش نرخ بهره احتمالا باعث افزایش قیمت طلا در هفته آتی خواهند شد.»

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره بیست و هشت
بیشتر بخوانید

در این هفته ۱۵ کارشناس وال‌استریت در نظرسنجی هفتگی کیتکو شرکت کردند و ۹ کارشناس (۶۰ درصد) اعلام کردند قیمت فلز زرد در هفته آتی صعودی است و تنها ۱ تحلیل‌گر (۷ درصد) معتقد بود قیمت طلا در هفته آینده کاهش می‌یابد. ۵ کارشناس (۳۳ درصد) پیش‎‌بینی کردند قیمت این فلز گران‌بها در هفته آینده تغییری نخواهد داشت.

در همین حال، ۷۰۱ سرمایه‌گذار خرد در نظرسنجی آنلاین کیتکو شرکت کردند و ۴۴۶ سرمایه‌گذار (۶۴ درصد) اعلام کردند قیمت طلا در هفته آینده افزایشی است. ۱۵۷ نفر (۲۲ درصد) معتقد بودند فلز زرد در هفته آتی با کاهش قیمت مواجه می‌شود و ۹۸ پاسخ‌دهنده (۱۴ درصد) از تغییر نکردن قیمت طلا در هفته آینده خبر دادند.

«آدام باتن» استراتژیست ارشد ارز به کیتکو اعلام کرده: «کاملا مشخص است که افزایش تنش‌ها در جنگ حماس و اسرائیل باعث حمایت از قیمت طلا نشده و قیمت فلز زرد روند ثابتی را حفظ کرده است. اگر برای مقایسه به قیمت نفت نگاه کنیم، قیمت نفت در هفته گذشته ۴ تا ۵ دلار کمتر شده است؛ اما طلا توانسته بدون تأثیر گرفتن از روند جنگ، در سطح ۲ هزار دلار باقی بماند و دچار کاهش ارزش نشود.»

باتن همچنین گفته که تمرکز اصلی بازار اکنون بر کاهش نرخ بهره آمریکا است و سوال اینجاست که نرخ بهره چه زمان و چه مقدار کاهش خواهد یافت.

این استراتژیست ارز معتقد است نرخ بهره پایین در آمریکا و کاهش ارزش دلار به عنوان کاتالیزورهای افزایش قیمت فلز زرد خواهند بود و در حال حاضر نشانه‌هایی در این خصوص دیده می‌شود.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره یک
بیشتر بخوانید

طلا که به عنوان یک سرمایه‌گذاری مطمئن در زمان عدم اطمینان سیاسی و مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد هفته گذشته به بالاتر از سطح کلیدی ۲۰۰۰ دلار در هر اونس رسید، زیرا سرمایه‌گذاران در میان ناآرامی‌های فزاینده در خاورمیانه، طلا را انتخاب کردند.

انتهای خبر

منبع: سایت طلا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا