اخبار

قیمت طلا در بازار جهانی افزایش یافت

قیمت سکه گرفتار بین دلار و طلا /نزول قیمت ها در پشت خط

چهارشنبه ۱۴۰۰/۹/۱۷، (دی‎ اجرت): قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت تاثیر افت بازده اوراق خزانه و دلار آمریکا افزایش یافت. بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۷۷۸ دلار و ۳۳ سنت رسید.

در معاملات پشت خطی شب گذشته معامله گران قیمت سکه را برای امروز ۱۷ آذر ۱۴۰۰ چگونه پیش بینی کرده اند؟

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۳ درصد افزایش، به ۱۷۸۹ دلار و ۵۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار شب گذشته با ۰.۲ درصد افزایش، در ۱۷۸۴ دلار و ۶۰ سنت بسته شده بود.

بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله و ۳۰ ساله آلمان روز سه شنبه از بالاترین رکورد یک هفته اخیر عقب نشینی کرد و شاخص دلار ۰.۲ درصد کاهش یافت. بازده پایین‌تر اوراق قرضه هزینه، نگهداری طلا را کاهش داده و جذابیت سرمایه گذاری در این فلز ارزشمند را تقویت می کند.

قیمت طلا تحت تاثیر چه عواملی است.

قیمت طلا همچنین از اظهارات بایدن که تهدید کرد تحریم‌های اقتصادی قوی و تدابیر دیگر را علیه روسیه در صورت تهاجم نظامی مسکو به اوکراین وضع خواهد کرد، حمایت شد. طلا که دارایی امن است، از بی‌ثباتی اقتصادی و سیاسی سود می‌برد.

سرمایه گذاران همچنین منتظر انتشار گزارش شاخص قیمت مصرفی آمریکا هستند که می تواند روی تصمیم بانک مرکزی آمریکا در نشست سیاست پولی هفته آینده تاثیر بگذارد.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی پیش بینی کردند نرخ های بهره واقعی منفی می توانند قیمت طلا را در نیمه اول سال ۲۰۲۲ در حدود ۱۸۰۰ دلار نگه دارد زیرا فشار نزولی بیشتر احتمالا پس از آغاز افزایش نرخ های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا در اواسط سال ۲۰۲۲ شکل می گیرد.

طلا با اجرت‌های سر به فلک کشیده
بیشتر بخوانید

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد افزایش، به ۲۲ دلار و ۴۹ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۱.۱ درصد افزایش یافت و ۹۶۱ دلار و ۵۵ سنت معامله شد. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد افزایش، در ۱۸۵۵ دلار و ۱۸ سنت ایستاد.

قیمت سکه و طلا در معاملات نقدی روز گذشته تحت تاثیر رشد قیمت دلار بار دیگر بالا رفت. این فلز گران بهای داخلی عصر دیروز ۳۵ هزار تومان گران شد و روی ۱۳ میلیون و ۲۶۵ هزار تومان قرار گرفت.

تحلیل گران فنی باور دارند تا زمانی که فلزگران بهای داخلی بالای خط حمایتی ۱۲میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی قرار دارد،‌ خبری از فروش های سنگین در بازار نخواهد بود و قیمت بیشتر تمایلات افزایشی خواهد داشت.

در صورت از دست رفتن حمایت ۱۲ میلیون و۸۰۰ هزار تومانی، احتمال افت فلز گران بهای داخلی تا محدوده ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان وجود خواهد داشت.

نزول قیمت سکه در معاملات پشت خطی

شب گذشته قیمت دلار در معاملات پشت خطی اندکی عقب نشینی کرد و به تبع آن قیمت سکه نیز وارد فاز نزولی شد. قیمت اونس طلا نیز در این چند وقت نتوانسته است خود را به مرز هزار و ۸۰۰ دلار برساند. ( اخبار قدیمی را ببینید.)

قیمت سکه در معاملات نقدی شب گذشته برروی ۱۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان قرار گرفت. این قیمت نسبت به معاملات پشت خطی دوشنبه شب ۱۱۰ هزار تومان پایین بود. قیمت سکه در معاملات پشت خطی دوشنبه شب بر روی ۱۳ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان قرار داشت.

کدام طلافروش؟! کدام طلافروشی؟!
بیشتر بخوانید

مرز حساس دلار برای قیمت سکه

برای معامله گران بازار سکه سطح ۳۰ هزار و ۵۰۰ تومانی دلار اهمیت زیادی دارد، و شکستن این سطح می تواند سکه را تا مرز ۱۳ میلیون تومانی پایین ببرد. در واقع سکه برای افت به زیر مرز ۱۳ میلیون تومان نیاز دارد که حداقل دلار تا ابتدای کانال ۳۰ هزار تومانی عقب نشینی کند.

به باور برخی بازیگران بازار، برخورد قضایی با معامله گران ارزی یکی از عواملی بود که احتیاط را در بازار بالا برد. گفته شده است که طی روز‌های آتی نیز اقدامات لازم جهت اخذ حکم قضایی برای مسدودسازی حساب‌های بانکی تعداد دیگری از فعالان غیر مجاز ارزی در دست انجام است.

چنین برخوردهایی می تواند احتیاط را در میان بازیگران دلار بالا ببرد و به همین دلیل ترجیح می دهند مداخله زیادی در بازار نداشته باشند. این احتمال وجود دارد که پس از مذاکرات هفته جاری، سکه بازان موقعیت خرید یا فروش خود را به روز کنند.

انتهای خبر

منبع: شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا