اخبار

فروش طلای تقلبی به ۶٠‌ نفر در یک هفته

کلاهبرداری که به بازار طلای مشهد رخنه کرد!

پنجشنبه ۹۸/۱۰/۱۲ ، (دی‎ اجرت): باور اینکه روزی در بازار طلا توسط واحدهای صنفی طلای تقلبی فروخته شود، کمی سخت و غیر‌قابل‌باور است. اما باید پذیرفت که کلاهبرداری و شیادی در هر صنفی وجود دارد و کمی بی احتیاطی و رعایت نکردن نکات پیشگیرانه می تواند به آن دامن بزند.

متاسفانه در داخل بعضی از النگوهای طلا، شن یا سیم مسی به کار رفته تا وزن آن به هنگام خرید بالاتر نشان‌داده شود.

باور اینکه روزی در بازار طلا توسط واحدهای صنفی طلای تقلبی فروخته شود، کمی سخت و غیر‌قابل‌باور است. اما باید پذیرفت که کلاهبرداری و شیادی در هر صنفی وجود دارد و کمی بی احتیاطی و رعایت نکردن نکات پیشگیرانه می تواند به آن دامن بزند.

 طلای تقلبی و کم فروشی موضوعی که چند روز پیش رئیس سازمان ملی استاندارد ایران از آن پرده برداشت.

خانم پیروزبخت مدعی شده بود: «متاسفانه در داخل بعضی از النگوهای طلا، شن یا سیم مسی به کار رفته تا وزن آن به هنگام خرید بالاتر نشان‌داده شود. در چنین شرایطی خریداران هزینه کامل طلا را می‌پردازند؛ اما کالایی که دریافت می‌کنند تقلبی است و هنگام فروش آن با مشکل بزرگی مواجه می‌شوند.»

این موضوعی بود که رئیس اتحادیه صنف طلا، جواهر و نقره مشهد نسبت به آن موضع گرفت و با دفاع از طلافروشان مشهدی گفت که هیچ کم فروشی ای از سوی طلافروشان صورت نمی گیرد؛ اما از یک مورد کلاهبرداری جدید در مشهد خبر داد.

کم‌فروشی در بازار مشهد نداریم

رئیس اتحادیه صنف طلا، جواهر و نقره مشهد در‌خصوص رواج تقلب در بازارهای مشهد به خبرنگار ما می‌گوید: خوشبختانه تخلفاتی نظیر کم‌فروشی در بازار طلای مشهد رخ نداده و هم‌اکنون در بازار امام‌رضا(ع) به‌صورت مستمر طلاهای ساخته‌شده قبل از ورود به بازار عیار‌سنجی می‌شوند.

راهکارهای آسان مراقبت از طلا و جواهر
بیشتر بخوانید

باقر معبودی‌نژاد با بیان اینکه اداره استاندارد نظارت کامل بر عیار‌سنجی طلاهای ساخته‌شده در مشهد را دارد، خاطرنشان کرد: در‌حال‌حاضر تخلفات صورت‌گرفته در بازار طلای مشهد به‌صورت جدی نیست؛ همچنین طبق قانون کاهش دو تا سه عیار از میزان طلای تولید‌شده مشکلی را برای خریداران و فروشندگان به‌وجود نمی‌آورد و از نظر ما نیز مشکلی نیست.

عمده‌‌تخلف سازندگان طلا در مشهد

وی ادامه می‌دهد: البته در گذشته برخی النگوها به‌صورت توخالی تولید می‌شدند که در مراحل ساخت مقادیری بوره (اسید خشک‌شده) در آن به‌جا می‌ماند که خریداران هر النگو بین صد‌تادویست ‌صوت متضرر می‌شدند که پس از بررسی موضوع، همه این طلاها از سطح بازار جمع‌آوری و از چرخه مصرف خارج شدند؛ البته استفاده فلزی غیر از طلا در قفل‌های توگردنی اجتناب‌ناپذیر است و طبق استاندارد تعریف‌شده، تولید و ساخته می‌شوند.

معبودی‌نژاد، عمده‌تخلفات در بازار طلای مشهد را کاهش عیار دانسته و عنوان می‌کند: در‌حال‌حاضر بالغ بر هزار و پانصد ‌واحد صنفی در مشهد فعال‌اند که از این تعداد ٢۵٠‌ واحد تولیدکننده هستند.

وی ادامه داد: چنانچه تخلفی ازسوی تولید‌کنندگان در این زمینه صورت بگیرد، با توجه به کد درج‌شده روی قطعه طلای ساخته‌شده این مشکل توسط اداره استاندارد پیگیری و با متخلف در چارچوب قانون بر‌خورد می‌شود و اگر تخلف صورت‌گرفته غیرعمدی باشد، از سازنده تعهد گرفته می‌شود و او موظف است تا ضرر وارد شده به خریدار را جبران کند و رضایت مشتریان را جلب کند.

کلاهبرداری طلایی در مشهد

رئیس اتحادیه صنف طلا، جواهر و نقره مشهد با اشاره به تخلف یکی از واحد‌های صنفی غیر‌مجاز که اقدام به فروش طلای تقلبی در مشهد کرده بود، بیان می کند: در یکی از واحد‌های صنفی غیر‌مجاز واقع‌در بولوار دانشجو که در مدت کوتاهی راه‌اندازی شده بود، فردی سود‌جو و فرصت‌طلب در ماه گذشته کمتر از یک هفته اقدام به فروش مقادیر بسیار زیادی طلای تقلبی به شصت‌نفر از شهروندان در این محدوده می‌کند و سپس متواری می‌شود. در‌حال‌حاضر این واحد صنفی پلمب شده و متهم تحت‌تعقیب پلیس آگاهی قرار گرفته است.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره بیست و دو
بیشتر بخوانید

سه پرونده سرقت در ۶ماه

وی در ادامه در‌خصوص فروش طلاهای سرقتی به طلافروشان بیان کرد: در سال جاری دو مورد سرقت از طلا‌فروشی‌ها و یک سرقت هم از درون خودروی یک طلاساز در بلوار وکیل آباد که منجر به مرگ این طلاساز شد را شاهد بوده ایم و حدود هفت‌ونیم کیلو طلا نیز در این خصوص سرقت شده است.

رئیس اتحادیه صنف طلا، جواهر و نقره مشهد ادامه می‌دهد: همچنین از ابتدای سال تاکنون پنج مال‌خر طلا در مشهد دستگیر شده‌اند که حدود پانصد گرم طلای سرقتی از این افراد کشف شده و برای این افراد پرونده تشکیل شده است.

خرید طلای بدون فاکتور جرم است

معبودی‌نژاد با بیان اینکه خرید طلای بدون فاکتور جرم محسوب می‌شود، به طلافروشی ها هشدار داد: برای خرید طلا طلافروشان موظف‌اند تا فاکتور فروش طلا را که دارای مهر و امضا و آدرس فروشنده قبلی آن است، از شهروندان دریافت کنند؛ در غیر این صورت باید از خرید آن خودداری کنند، مگر در مواقعی که متصدی واحد صنفی فرد فروشنده را کاملا بشناسد.

وی ادامه می‌دهد: افرادی که اقدام به خرید طلاهای فاقد فاکتور با هزینه نا‌متعارف می‌کنند، از دید دستگاه قضایی مجرم‌اند و جریمه‌های نقدی و حبس در انتظار آنان است.

رئیس اتحادیه صنف طلا، جواهر و نقره مشهد با اشاره به اخذ پروانه مجدد متخلفان عنوان می‌کند: افرادی که به‌صورت ناآگاهانه اقدام به خرید طلای فاقد فاکتور طلا می‌کنند، بعد از طی‌شدن مراحل قانونی و احراز واقعیت با تایید مراجع قضایی می‌توانند برای اخذ پروانه اقدام کنند.

طلاهای بدون فاکتور را چه کنیم؟

وی در پایان خاطرنشان می کند: شهروندانی که طلای فاقد فاکتور طلا دراختیار دارند، با در‌دست‌داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی خود و چهار معرف به اتحادیه طلافروشان مراجعه کنند و اتحادیه پس از بررسی نه‌تنها برای طلای آنان مجوز فروش صادر می‌کند، بلکه این افراد را به مراکز فروش که طلا را به بالاترین قیمت خریداری می‌کنند، معرفی می‌کند.

حباب طلا و سکه
بیشتر بخوانید

منبع شهرآرا آنلاین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا