اخبار

عملکرد طلا در ۲۰۲۱ طی ۶ سال گذشته ثبت شد

عملکرد طلا و حذف مالیات بر ارزش افزوده

شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۱۱، (دی‎ اجرت): عملکرد طلا در شش سال گذشته بررس شد: قیمت طلا با بهبود اقتصاد دنیا و کاهش تقاضا برای آن به‌عنوان یک سرمایه ایمن، ۴ درصد از ابتدای ۲۰۲۱ کاهش‌یافته، درحالی‌که قیمت این فلز گران‌بها ۴۸ درصد طی دو سال گذشته بالا رفته بود.

از سیزدهم دی، خریداران طلا و جواهر باید توجه داشته باشند که در مراجعه به طلا فروشان، صرفا ۹ درصد اجرت، سود و کارمزد را باید پرداخت کنند.

در شرایطی که بهبود اقتصاد دنیا اهمیت طلا را به‌عنوان یک سرمایه ایمن کاهش داده و بانک‌های مرکزی برای مهار تورم به افزایش نرخ بهره روی آورده‌اند، این فلز گران‌بها بدترین عملکرد خود را از ۲۰۱۵ نشان می‌دهد.

قیمت طلا در ساعت ۸:۴۶ به وقت گرینویچ با ۰.۱ درصد افزایش به ۱۸۱۷.۵۷ دلار رسید. قیمت طلا در آمریکا هم ۰.۳ درصد بالا رفت و ۱۸۱۸.۹۰ دلار معامله شد.
بالا رفتن قیمت طلا در بحبوحه افزایش ارزش دلار، خرید آن را برای دارندگان سایر ارزها سخت‌تر می‌کند.

قیمت طلا با بهبود اقتصاد دنیا و کاهش تقاضا برای آن به‌عنوان یک سرمایه ایمن، ۴ درصد از ابتدای ۲۰۲۱ کاهش‌یافته، درحالی‌که قیمت این فلز گران‌بها ۴۸ درصد طی دو سال گذشته بالا رفته بود.

عملکرد طلا نسبت به ارزها

متوسط قیمت طلا در ۲۰۲۱ بین ۱۶۷۶ و ۱۹۵۹ دلار در هر اونس بود، درحالی‌که در سال گذشته میلادی بهترین عملکرد را نشان داده و به اوج ۲۰۷۲.۵۰ دلار رسیده بود.

اما تحلیلگران عقیده دارند عملکرد طلا در ۲۰۲۱ برای سرمایه‌گذاران یورو و ین نسبتاً مثبت بوده‌است. قیمت نقره هم با یک افزایش ۰.۳ درصدی به ۲۳.۱۱ دلار در هر اونس و قیمت پلاتین با افزایش ۰.۲ درصدی به ۹۶۲.۹۰ دلار رسیده‌است. دراین‌بین، پالادیوم ۱.۱ درصد کاهش‌یافته و ۱۹۴۴۴.۳۲ دلار معامله می‌شود.

چرا برای مهریه سکه می‌گذارند؟
بیشتر بخوانید

نقره در ادامه روند نزولی خود از ۲۰۱۴، ۱۲ درصد از ارزش خود را در ۲۰۲۱ از دست داده‌است. پلاتین بیش‌از ۹ درصد کاهش سالانه داشته و پالادیوم هم با ۲۰ درصد، بیشترین افت سالیانه خود را از ۲۰۱۵ تجربه کرده‌است.

از عملکرد طلا طی این سالهای اخیر به این نتیجه می‌رسیم که طلا به طور‌کلی در حال افزایش است و تنها راه‌حلی که کمی خریداران طلا را دل‌گرم‌تر می‌کند، بر‌داشته شدن مالیات بر ارزش افزوده از روی طلا است. که از سیزدهم دی قابل اجراست و خریداران مصنوعات طلا باید به این نکته توجه داشته باشند، اضافه هزینه‌ای را برای این موضوع نپردازند.

طلا به کار رفته در مصنوعات مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیست

محمد مسیحی معاون سازمان امور مالیاتی در پاسخ به این پرسش که چه اشخاص و مشاغلی مشمول قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده هستند؟ افزود: این اشخاص، همان فراخوان‌های قبلی ۸ گانه‌ای هستند که به موجب قانون آزمایشی، فراخوان شدند و تغییری در اشخاص مشمول، با اجرای دائمی این قانون ایجاد نمی‌شود.

او گفت: از سیزدهم دی، خریداران طلا و جواهر باید توجه داشته باشند که در مراجعه به طلا فروشان، صرفا ۹ درصد اجرت، سود و کارمزد را باید پرداخت کنند و این موضوع به نفع مردم و خریداران است.

مسیحی اضافه کرد: در اصلاح قانون مالیات ارزش افزوده، سعی شده است فرآیند انتقال بار مالی از فعالان اقتصادی به مصرف کنندگان، تسهیل شود و بخشی از بودجه دولت و شهرداری‌ها از محل قانون مالیات بر ارزش افزوده است. ( از خبرهای گذشته بخوانید.)

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره چهل و پنج
بیشتر بخوانید

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفت: انتظار داریم با اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده و اجرای دائمی آن از ۱۳ دی، درآمدهای مالیاتی، بهتر وصول شود و انتقال بار مالی به مصرف کننده تسریع و تسهیل گردد.

مسیحی با بیان اینکه بیشتر کالاها و خدماتی که از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، معاف هستند، سبد مصرفی خانوار را شامل می‌شوند، افزود: محصولات کشاورزی فرآوری نشده، شیر، پنیر، ماست، آرد، نان، برنج، انواع روغن خوراکی، شیرخشک، تخم مرغ و خدمات آموزشی ورزشی، درمانی، از جمله این کالاها و خدمات است.

انتهای خبر

منبع: اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا