اخبار

طلا نخرید، ارزان می‌شود!

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۰، (دی‎ اجرت):آنچه در بازار ایران قیمت طلا و سکه را تعیین می‌کند، قیمت دلار است. بر این اساس پیش‌بینی کارشناسان در خصوص قیمت طلا و سکه، کاملا وابسته به روند قیمت دلار است.

کاهش قیمت دلار، بر قیمت طلا و سکه هم تاثیر کاهشی داشت. اما رشد مجدد قیمت دلار، باعث شده که قیمت طلا و سکه هم افزایش پیدا کند. اما آیا اکنون زمان مناسبی برای خرید طلاست؟

رئیس اتحادیه طلا و جواهر هم با تاکید بر این موضوع، اعلام کرده که تنها شرط کاهش قیمت طلا در بازار، مهار و کنترل نرخ ارز است.» از طرف دیگر، کاهش قیمت سکه و طلا در هفته گذشته سبب شده که تقاضا کاهش پیدا کند. حالا رئیس اتحادیه طلا و جواهر می‌گوید: در صورتی که کاهش قیمت دلار ادامه داشته باشد و تقاضا هم ثابت بماند، قیمت طلا و سکه کاهشی خواهد شد و زمان مناسبی برای ورود به بازار و خرید طلا و سکه است.

نادر بذرافشان حتی پش‌بینی کرده که در چنین حالتی، قیمت طلا و سکه کاهشی می‌شود.

وعده کاهش قیمت‌ها در حالی مطرح می‌شود که روند بازار از ابتدای هفته افزایشی بوده است. امروز ۱۹ دی ماه قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار، یک میلیون و ۸۷۰ هزار تومان است. قیمت سکه بهار آزادی ۲۱ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان است. این در حالی است که قیمت سکه تا ۱۹ میلیون تومان هم پیش رفته بود. قیمت نیم سکه ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و قیمت ربع سکه ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره پنجاه و سه
بیشتر بخوانید

عدادی که نشان می‌دهد روند بازار بر خلاف پیش‌بینی رئیس اتحادیه طلا و جواهر افزایشی است.

شرط کاهش قیمت طلا و سکه چیست؟

البته بذرافشان معتقد است که پیش‌بینی بازار سخت است و نمی‌توانیم بگوییم که تا پایان سال یا سال آینده بازار طلا و سکه به چه سمتی می‌رود. چون هر روز ما ممکن است با نوساناتی روبه‌رو شویم؛ چه در سطح دنیا و بازارهای جهانی و چه در سطح داخلی. اما می‌توانم بگویم اگر نرخ ارز کنترل شود، با توجه به این‌که تقاضا برای طلا و سکه در بازار نیست، به ثبات بازار و حتی کاهش قیمت‌ها می‌رسیم.

بذرافشان متذکّر شد: در کل باید ببینیم شرایط اونس جهانی طلا، بازارهای داخلی و مدیربت و سیاست‌های بانک مرکزی چگونه خواهد بود. وی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی اگر به بازار ورود کند و کنترل و ثبات قیمت ارز بیشتر شود، این می‌تواند نقش مهّمی در ثبات ‌و حتی کاهش قیمت طلا و سکه داشته باشد.

روز گذشته رئیس اتحادیه طلا و جواهر در گفتگو با همشهری انلاین گفته بود: در حال حاضر قیمت‌ طلا و قیمت سکه کاهش خوبی داشته است و مردم دیگر نگران افزایش یا کاهش زیاد نباشند. بر این اساس توصیه می‌کنیم با توجه به کاهش و ثباتی که در این هفته در بازار داشتیم الان زمان مناسبی برای انجام مبادلات در حوزه طلا و سکه است.»

انتهای خبر

منبع: تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا