اخبار

طلا در سال ۱۴۰۱ چگونه حرکت خواهد کرد؟

قیمت طلا در انتظار مشخص شدن آینده خود.

چهارشنبه ۱۴۰۰/۹/۲۴، (دی‎ اجرت): طلا زیر کانال ۱۷۸۰ دلار در نوسان است زیرا معامله گران از انجام معاملات بزرگ قبل از اعلام امشب سیاست های فدرال رزرو خودداری می کنند. از طرفی روسیه می گوید چهار تن طلا به شکل شمش و سکه خریداری کرده و این یعنی بسیاری از بانک‌ های مرکزی انتظارات تورمی از سال آینده دارند.

بسیاری از معامله‌ گران از دارایی‌ های پر نوسان مانند سهام و رمزارزها دوری کردند که این موضوع نیز می تواند از افزایش قیمت طلا حمایت کند.

علیرغم پایین بودن نرخ بهره و قرار داشتن نرخ بهره واقعی در قلمرو منفی، بازار طلا از تقاضای پایین رنج می برد چراکه سرمایه گذاران بر روی افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو متمرکز شده اند.

انتظارات تورمی بانک‌های مرکزی برای سال آینده می تواند بسیار بالا باشد و آنان به جهت کاهش ریسک‌های ناشی از تورم اقدام به خرید طلا کرده‌اند، این موضوع خبر بسیار مهمی برای طلاست زیرا موجب می‌شود چشم ‌انداز سال آینده طلا، چشم‌انداز مثبتی باشد و میل آنان به خرید طلا برای پوشش ریسک‌ های خود افزایش یابد که در نتیجه موجب افزایش قیمت طلا خواهد شد.

طلا و تاثیر پذیری آن

بالاخره روز فاند پذبری طلا فرا رسید و اونس طلا امروز با فاندهای مهمی مواجه خواهد شد که شامل شاخص قیمت مصرف کننده انگلیس در ساعت ۱۰:۳۰، شاخص خرده فروشی آمریکا، شاخص قیمت مصرف کننده کانادا، شاخص تولیدی نیویورک هرسه در ساعت ۱۷:۰۰، جلسه بانک‌مرکزی آمریکا در ساعت ۲۲:۳۰ و کنفرانس مطبوعاتی بانک مرکزی آمریکا در ساعت ۲۳:۰۰ از ترافیک امروز بازارهای جهانی به خصوص طلا خواهد بود.

سنگ مَحَک چیست؟
بیشتر بخوانید

با نشست امشب فدرال رزرو قصد دارد تا سرعت خرید دارایی‌ ها را افزایش دهد لذا بسیاری از معامله‌ گران از دارایی‌ های پر نوسان مانند سهام و رمزارزها دوری کردند که این موضوع نیز می تواند از افزایش قیمت طلا حمایت کند.

آینده طلا و بیت‌کوین

صرافی کوین‌بیس گفته که سیاست ‌های اتخاذ شده در هفته‌ های آینده می تواند به شدت بر شرایط بازار رمزارزها موثر باشد تا بیت‌کوین در کانال ۴۷۹۰۰ قرار گیرد اما دوج‌کوین خلاف جهت بازار حرکت کرد‌ زیرا ایلان ماسک گفته کمپانی تسلا بزودی قابلیت خرید محصولات به کمک دوج‌کوین را فعال خواهد کرد؛ این موضوع باعث شد دوج‌کوین به ۱۸ سنت برسد.

انتظارات بسیاری در بازار وجود دارد که بر روی کاهش خرید دارایی ها و همچنین افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو تا پیش از نیمه دوم سال ۲۰۲۲ میلادی متمرکز شده است.

کارشناسان بر این باورند که این انتظارات بیشترین تاثیر خود را در سال ۲۰۲۱ بر روی بازار گذاشته اند و زمانی که سیاست های فدرال رزرو شروع به تغییر کند سرمایه گذاران بر روی اینکه نرخ بهره تا چه اندازه و به چه شکل افزایش خواهد یافت توجه خواهد کرد.

هوپر، کارشناس بازار اظهار داشت که انتظار دارد بازده ده ساله خزانه داری آمریکا در سال آینده افزایش پیدا کند اما شاهد افزایش چشمگیری نخواهد بود. هوپر گفت که انتظار دارد بازار طلا در سال آینده نسبتاً ثابت بماند و قیمت‌ها همچنان در حدود ۱۸۰۰ دلار در هر اونس باشد.

وی گفت که نگرانی های ژئوپلیتیک به همراه افزایش تورم جذابیت اطراف قیمت طلا را حفظ خواهد کرد اما با این حال اقتصاد ایالات متحده از دارایی های پر ریسک تر مانند بازار سهام حمایت می کند حتی اگر روند رشد اقتصادی کند شود.

ترازوی طلافروشی یا ترازوی زرگری
بیشتر بخوانید

اوله هانسن از طرف دیگر ابراز داشت که نسبت به بازار طلا خوشبین است. وی گفت اگرچه بسیاری از سرمایه گذاران از عملکرد طلا در سال جاری ناامید شده اند، هانسن گفت که بازار نسبتاً خوب نگه داشته است. ( خبر بخوانید.)

وی افزود مهمترین عامل محرک طلا، تهدید فزاینده تورم است. او گفت در حالی که افزایش نرخ بهره فدرال رزرو باعث افزایش بازده اوراق می شود، نرخ بهره واقعی منفی باقی خواهد ماند که می تواند باعث افزایش قیمت طلا شود.

انتهای خبر

منبع: بنکر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا