اخبار

صنایع معدنی از آهن تا طلا

روند افزایشی عملکرد صنایع معدنی از آهن تا طلا

شنبه ۹۹/۰۴/۱۴ ، (دی‎ اجرت): همزمان با روز ملی صنعت و معدن  افزایش عملکرد صنایع معدنی مورد استناد قرار گرفت و این در شرایط تشدید تحریم‌های ظالمانه دشمن تحقق یافته، مرور تولید از بخش سنگ آهن تا طلا گویای رشد تولید است.

تولید شمش طلا در سال گذشته در واحدهای مورد بررسی به رقم یکهزار و ۱۲۸ کیلو گرم رسید و نسبت به عملکرد در سال ۹۷ رشد ۱۳ درصدی داشت، تولید شمش طلا در سال ۹۷ برابر با یکهزار و یک کیلو گرم بود.

روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی رشد تولید در صنایع معدنی درحالی انجام شده که مدیریت ارزی بنگاه‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی نیز به مورد اجرا در آمده است.

بررسی آمارها حاکی است، میزان تولید کنسانتره آهن، شمش طلا، آهن اسفنجی، شمش و تولیدات فولادی و کاتد مس در شرکت‌های بزرگ و تابعه ایمیدرو در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ رشد داشته است.

کنسانتره سنگ آهن

میزان تولید کنسانتره سنگ آهن در سال گذشته در واحدهای مزبور به رقم ۴۷ میلیون و ۳۰۶ هزار تن رسید که در مقایسه با عملکرد در سال ۹۷ رشد چهار درصدی را نشان می‌دهد.

سال ۹۷ به عنوان دومین سال برنامه ششم توسعه ۴۵ میلیون و ۴۸۴ هزار تن سنگ آهن در مجموعه ایمیدرو تولید شده بود.

آهن اسفنجی

بررسی آمارهای تولید آهن اسفنجی پارسال رقم ۲۷ میلیون و ۳۶ هزار تن را نشان داد که این رقم در مقایسه با ۲۵ میلیون و ۲۵۳ هزار تن عملکرد سال ۹۷ افزایش هفت درصدی را ثبت کرد.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره سی و پنج
بیشتر بخوانید

ایران در سال‌های اخیر همواره دومین تولیدکننده آهن اسفنجی پس از هند محسوب می‌شود و راه‌اندازی هفت طرح فولاد استانی که هریک ۸۰۰ هزار تن تا یک میلیون تن ظرفیت تولید آهن اسفنجی دارند، از اقدام‌های موثر در این بخش است. ( خریداران ارز و سکه بر مدار زیان؛ برای خواندن این خبر اینجا کلیک کنید. )

شمش فولادی

شمش فولادی تولیدی در سال ۹۸ رقم ۲۰ میلیون و ۲۲۶ هزار تن در واحدهای بزرگ و تابعه ایمیدرو نشان می‌دهد که در مقایسه با رقم ۱۹ میلیون و ۳۴۴ هزار تن عملکرد ۹۷ افزایش پنج درصدی داشت.

ایران اکنون در بین ۱۰ فولادساز شاخص جهان جای گرفته و انتظار می رود در افق چشم انداز ۱۴۰۴ با ارتقای خود به جایگاه هفتم جهانی تکیه زند.

تولیدات فولادی

برابر با آمارهای مورد بررسی، میزان تولیدات فولادی ( مقاطع طویل و تخت) در سال ۹۸ به رقم ۱۳ میلیون و ۳۷۸ هزار تن رسید که به میزان ۶ درصد رشد نسبت به عملکرد ۱۲ میلیون و ۵۸۶ هزار تن در سال ۹۷ را ثبت کرد. ( در بازار تقاضایی برای سکه نیست، برای خواندن این خبر اینجا کلیک کنید.)

تولیدات فولادی در بخش میلگرد ( مقاطع طویل) و مقاطع تخت ( ورق گرم، سرد و پوششدار) که بازارهای صادراتی نیز دارد، همواره مورد توجه تولیدکنندگان این بخش است.

کنسانتره مس

تولید کنسانتره مس نیز با وجود اینکه رشد تولید نسبت به ۹۷ نداشت، اما چندان تفاوتی هم نشان نمی‌دهد، بنابراین پارسال یک میلیون و ۱۷۰ هزار تن تولید آن بود، اما سال ۹۷ رقم یک میلیون و ۱۷۴ هزار تن ثبت شده بود. ( تولید بیت کوین چقدر برق مصرف می کند؛ برای خواندن این خبر اینجا کلیک کنید. )

اصطلاحات بازار طلا کمتر از پنج دقیقه
بیشتر بخوانید

بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان کنسانتره مس تولیدی در واحدهای میدوک و سرچشمه ( کرمان) و سونگون ( آذربایجان شرقی) در سه ماهه نخست ۹۷ برابر با ۳۱۳ هزار و ۲۷۳ تن بود که نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ افزایش ۱۰ درصدی داشت.

کاتد مس

آمارها گویای آن است که تولید کاتد مس در سال گذشته به رقم ۲۵۰ هزار تن رسید و رشد یک درصدی نسبت به سال ۹۷ را ثبت کرد، میزان تولید در سال ۹۷ به میزان ۲۴۷ هزار تن ثبت شده بود.

ضمن اینکه میزان تولید کاتد مس در سه ماهه نخست ۹۷ رقم ۵۳ هزار و ۲۳۳ تن بود که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۶ رشد ۵۰ درصدی داشت.

شمش طلا

تولید شمش طلا در سال گذشته در واحدهای مورد بررسی به رقم یکهزار و ۱۲۸ کیلو گرم رسید و نسبت به عملکرد در سال ۹۷ رشد ۱۳ درصدی داشت، تولید شمش طلا در سال ۹۷ برابر با یکهزار و یک کیلو گرم بود.

براساس این گزارش، باوجود محدودیت‌های حاکم در داخل کشور (تحریم‌های بی‌سابقه) و جهان (بیماری کرونا)، در دو ماهه امسال رشد تولید شرکت‌های بزرگ در بخش معدن و صنایع معدنی تداوم یافت و این امر با وجود محدودیت‌ها انجام می‌شود.

میزان تولید پودر آلومینا به رقم ۴۱ هزار و ۶۹۹ تن رسید، شمش آلومینیومی هم برابر با ۳۹ هزار و ۷۵۲ تن شد.

آهن اسفنجی تولیدی چهار میلیون و ۵۵۸ هزار و ۶۷۴ تن و شمش فولاد بالغ بر دو میلیون و ۷۰۶ هزار و ۵۱۸ تن ثبت شد و تولیدات فولادی هم رقم یک میلیون و ۵۴۳ هزار و ۳۷۴ تن را نشان می‌دهد.

چرا برای مهریه سکه می‌گذارند؟
بیشتر بخوانید

کنسانتره مس در دوماهه امسال رقم ۲۰۹ هزار و ۴۵۰ تن را ثبت کرد، آند مس ۶۱ هزار و ۶۴۹ تن و کاتد مس برابر با ۴۳ هزار و ۱۸۸ تن بود، ضمن اینکه ۱۲۱ هزار و ۳۲۳ تن شمش سرب و روی تولید شد.

انتهای خبر

منبع : اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر ونقره وسکه تهران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا