اخبار

صعود قدرتمند قیمت طلا به بالاترین حد

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۷، (دی‎ اجرت):ساعاتی پیش گزارش بازار کار آمریکا منتشر شد که نشان می‌دهد همچنان بزرگ ترین اقتصاد جهان از انعطاف پذیری خوبی در برابر اقدامات انقباضی فدرال رزرو برخوردار است.

پس از انتشار این گزارش قیمت طلا در بازارهای جهانی نزدیک به ۲ درصد افزایش یافت و به بالای مرز ۱۸۶۰ دلاری صعود کرد و طلا را به بالاترین سطح ۷ ماهه رساند. با اینکه داده ها فراتر از پیش‌بینی ها بود اما این گزارش نشان می‌دهد، سرعت افزایش دستمزد در اقتصاد آمریکا کاهش پیدا کرده است. موضوعی که سیگنالی کاهشی برای تورم به حساب می‌آید و به بازارها این سیگنال را می‌دهد که شاید در حال نزدیک تر شدن به پایان دوره افزایش نرخ ها باشیم.

قیمت هر اونس طلا در لحظه تنظیم این گزارش با ۲۶ دلار افزایش به ۱۸۶۶ دلار رسید.

قیمت طلا بیش‌ از ۱ درصد در روز جمعه افزایش یافت و به بالاترین رقم طی ۷ ماه گذشته رسید.

بزرگ‌ترین رویداد کلان هفته نشان داد که رشد شغلی در ایالات‌متحده در ماه گذشته کاهش یافت. یکی از محرک‌های مثبت طلا در این گزارش، کاهش فشار دستمزدها بود که نشانه‌ای از کاهش تورم است. میانگین درآمد ساعتی سالانه در ماه گذشته ۴.۶ درصد افزایش یافت و این پایین‌تر از انتظارات پنج درصدی بازار و به دنبال افزایش ۴.۸ درصدی در نوامبر بود. گزارش نشان داد که اقتصاد به آرامی در حال تعدیل و تورم در حال کاهش و بازار کار همچنان قوی است. همچنین، بخش خدمات ایالات‌متحده برای اولین‌بار در ماه دسامبر با ۴۹.۶ درصد کاهش یافت. کاهش ۶.۹ درصدی باعث نزولی شد زیرا اجماع بازار به دنبال رسیدن این شاخص به ۵۵ درصد بود.

آیا از سیاه شدن پوست توسط طلا، خسته شده‌اید؟
بیشتر بخوانید

اندرو گرانتام، اقتصاددان ارشد بازار سرمایه CIBC اظهار کرد: بررسی اخیر نشان می‌دهد که رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه چهارم سال گذشته بسیار بهتر از حد انتظار بود. کاهش شدید فعالیت‌های تجاری و سفارش‌هایی که در صورت تداوم، نگرانی‌هایی را در مورد چشم‌انداز تقاضا ایجاد می‌کند. عملکرد طلا در هفته آینده برای تعیین اینکه آیا این فلز گرانبها می‌تواند رشد خود را حفظ کند، حیاتی خواهد بود.

طلا در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ نشانه‌هایی از الگوی صعودی را با توجه به انتظارات برای چرخش فدرال رزرو نشان داد. مارک چندلر، مدیر عامل بانک جهانی فارکس به کیتکو نیوز گفت: هدف بعدی که طلا باید از آن عبور کند، حدود ۱۸۹۶ دلار و ۵۰ سنت است که معادل ۶۱.۸ درصد کاهش زیان از اوج مارس گذشته نزدیک به ۲۰۷۰ دلار است.

تورم یکی از گزارش‌های کلیدی است که طلا در هفته آینده به آن توجه زیادی خواهد کرد، به ویژه پس از آن که صورت‌جلسه فدرال رزرو از نشست دسامبر نشان داد که مقامات بانک مرکزی ایالات‌متحده احساس می‌کنند، باید کارهای بیشتری برای مقابله با فشارهای قیمتی انجام شود. گفته می‌شود، تا زمانی که فلز زرد در بالای منطقه ۱۸۲۵ تا ۱۸۳۰ دلار باقی بماند، روند صعودی مطلوب به نظر می‌رسد.

بر اساس گزارش کیتکو، جیمز نایتلی، اقتصاددان ارشد بین‌المللی ING گفت: مقامات فدرال رزرو همچنان نگران هستند که سیاست باید محدودتر باشد و برای مدت‌طولانی محدودکننده بماند تا اطمینان حاصل شود که تقاضا با ظرفیت عرضه اقتصاد و فشارهای قیمت کاهش می‌یابد. فراخوان‌های اجماع بازار به دنبال کاهش نرخ تورم سالانه به ۶.۵ درصد در دسامبر از ۷.۱ درصد چاپ نوامبر هستند.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره بیست
بیشتر بخوانید

قیمت نقره با ۲.۳۸ درصد افزایش به ۲۳ دلار و ۹۸ سنت رسید و پلاتین با ۳.۰۱ درصد افزایش ۱۰۹۴ دلار و ۳۳ سنت معامله می‌شود.

کاهش ارزش دلار و پایین آمدن سود خزانه‌داری آمریکا باعث شد قیمت طلا بیش‌از ۱ درصد در روز جمعه افزایش یابد و به بالاترین رقم طی ۷ ماه گذشته برسد. به‌این‌ترتیب طلا با سومین افزایش قیمت هفتگی پیاپی خود روبرو شد.

انتهای خبر

منبع: سایت طلا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا