اخبار

روند نزولی دلار در ۱۵ دی تداوم دارد.

قیمت سکه از دلار عقب ماند.

چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۱۵، (دی‎ اجرت): روند نزولی دلار آمریکا  که از ابتدای این هفته در پیش گرفته بود را ادامه داد. قیمت دلار امروز در سطوحی قرار گرفت که از ۳ آذر ماه بی‌سابقه بود.دقیمت دلار در نیمه روز چهارشنبه با افت ۴۳۰ تومانی نسبت به دیروز به ۲۸ هزار و ۷۷۰ تومان کاهش یافت.

قیمت طلای جهانی در پایان معاملات روز گذشته روی ۱۸۱۴ دلار قرار گرفت و در اولین ساعات معاملات امروز نیز حول مرز ۱۸۱۵ دلار نوسان می‌کرد.

قیمت ابتدای کار دلار متشکل نیز ۲۶ هزار و ۳ تومان بود و ۵۸۰ تومان از نرخ متوسط روز گذشته پایین‌تر گزارش می‌شد. جای حجم عرضه دلار در گزارش روزانه بازار متشکل خالی است و شبکه اطلاع‌رسانی بازار متشکل از روز پنج‌شنبه هفته گذشته حجم عرضه را اعلام نکرده است. مذاکرات احیای برجام در حال پیشروی است و نمانیده روسیه معتقد است پیشرفت‌ها از قبل قابل مشاهده بود و موانع اصلی روشن‌تر شده‌اند.

یکی از اخباری که در شبکه‌های اطلاع‌رسانی مبادله ارز جلب توجه می‌کرد نیز به سفر معاون وزیر خارجه کره جنوبی به وین مربوط بود. شنیده‌ها حاکی از آن است که این سفر برای حل مسئله دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی انجام شده است. این اخبار می‌توانست بر افت قیمت دلار تاثیر گذاشته باشد.

عامل روند نزولی دلار چیست؟

تورم در کشور به نوعی پایدار است و سال‌هاست که اقتصاد کشور با آن درگیر است، اگر تقاضا و عرضه دلار کاملا متعادل هم باشند، قیمت دلار متناسب با نرخ تورم رشد خواهد کرد. باید دید دولت جدید برای کنترل تورم چه تدبیری خواهد اندیشید و مشکل کسری بودجه را چگونه حل خواهد کرد. نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس می‌گوید احتمالا افزایش دست‌مزدها محدود خواهد بود و تا حل مشکل تورم مردم باید با این شرایط بسازند. اما آیا راهکار اساسی برای کنترل تورم اندیشیده شده است و مسئله کسری بودجه حل خواهد شد، یا تداوم شرایط کنونی درآمدها را از سمت طبقه ضعیف به سمت طبقه‌ای که سرمایه بیشتری دارند، هدایت خواهد کرد.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره پنج
بیشتر بخوانید

قیمت سکه از دلار عقب ماند

قیمت طلای جهانی در پایان معاملات روز گذشته روی ۱۸۱۴ دلار قرار گرفت و در اولین ساعات معاملات امروز نیز حول مرز ۱۸۱۵ دلار نوسان می‌کرد. قیمت طلا در ساعت ۱۱ و ۲۹ دقیقه صبح امروز به وقت ایران ۱۸۱۳ دلار بود. قیمت طلا در نیمه دوم معاملات روز گذشته رشد داشت، اما قیمت سکه در شروع معاملات امروز تحت تاثیر افت قیمت دلار پایین آمد.

قیمت سکه صبح امروز با افت ۴۵ هزار تومانی نسبت به عصر دیروز روی ۱۲ میلیون و ۸۳۵ هزار تومان قرار گرفت و اندازه حباب آن ۴.۷ درصد به دست می‌آمد. اندازه حباب قیمت سکه نسبتا بزرگ بود و نشان می‌داد قیمت دلار نسبت به سکه با سرعت بیشتری در حال تغییر است. (خبر بخوانید.)

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار آمریکا مسیر نزولی خود را ادامه داد. فضای مذاکرات همچنان مثبت ارزیابی می‌شود. سرعت افت قیمت دلار از تغییرات قیمت سکه بیشتر بود و این مسئله باعث شد حباب قیمتی سکه نسبتا بزرگ شود.

سیگنال کره جنوبی به بازار سکه و ارز ایران

برخی از سکه بازان باور دارند رفتن مقامات کره ای به وین می تواند زمینه ساز تقویت انتظارات مثبت در بازار ارز و افت بیشتر قیمت دلار شود. وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرده است که معاون اول این وزارتخانه طی هفته جاری عازم وین خواهد شد تا درباره موضوع آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی با نمایندگان ایران و طرف‌های غربی به مذاکره بپردازد.‌‌ این خبر در صورتی که فشارکاهشی ها در بازار ارز را افزایش دهد می تواند زمینه ساز افت بیشتری در بازار سکه را نیز فراهم کند.

راز مهم پس انداز ، از پول نقد گرفته تا خرید طلا
بیشتر بخوانید

قیمت سکه دیشب در معاملات پشت خطی بر روی ۱۲ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان قرار گرفت که نسب به معاملات پشت خطی دو شنبه شب ۱۲۰ هزار تومان ارزان شده بود.

انتهای خبر

منبع: شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا