اخبار

دلار آزاد حدود ۱۳ درصد افزایش یافت

 چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۱/۶، (دی‎ اجرت): دلار آزاد افزایش، اما قیمت دلار متشکل کاهش یافت. شکاف بین این دو در این مقطع حدود ۱۳ درصد بود. آیا این شکاف می‌تواند انگیزه ایجاد کند که صادرکننده راهی برای عرضه دلار خود در بازار آزاد پیدا کند.

قیمت ابتدایی دلار سنا نیز روی ۲۵ هزار و ۳۳۹ تومان قرار داشت و تغییری نسبت به نرخ انتهایی دیروز ثبت نکرده بود.

قیمت دلار آمریکا در شروع معاملات امروز ۲۰۰ تومان از روز گذشته بالاتر بود و در سطوحی قرار داشت که از ۱۸ دی ماه سابقه نداشت. با وجود رشد افزایش قیمت طلا در راه است؟ در شروع معاملات امروز، قیمت ابتدایی دلار متشکل ۸۶ تومان پایین‌تر از عصر دیروز و ۲۵ هزار و ۸۸ تومان گزارش می‌شد.

تفاوت دلار آزاد و دلار متشکل

قیمت ابتدایی دلار سنا نیز روی ۲۵ هزار و ۳۳۹ تومان قرار داشت و تغییری نسبت به نرخ انتهایی دیروز ثبت نکرده بود. قیمت ابتدایی دلار متشکل و آزاد در شروع معاملات امروز حدود ۱۳ درصد اختلاف داشتند. اندازه شکاف بین قیمت دلار مشتکل و آزاد در دور قبلی مذاکرات بزرگ شد و با وجود فضای مثبت این دور از مذاکرات هنوز به مقادیر نیمه اول سال نزدیک نشده است.

اگر فرض کنیم بازار متشکل یک مجرای اصلی برای این باشد که صادرکنندگان دلاری که به دست می‌آوردند را به ریال تبدیل کنند، شکاف تا این حد بزرگ می‌تواند این انگیزه را برای صادرکنندگان خصوصی ایجاد کند که در جستجوی راهی باشند که دلار خود را در بازار آزاد و نه در بازار متشکل بفروشند.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره بیست و دو
بیشتر بخوانید

قیمت سکه به بالای ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بازگشت

تحلیل‌گران معتقد بودند اگر قیمت طلای جهانی بتواند در این هفته بالای مرز ۱۸۵۰ دلار پایدار شود، می‌تواند یک فاز صعودی جدید را آغاز کند. قیمت طلا دیروز رقم‌هایی بالای مرز ۱۸۵۰ دلار را به ثبت رساند، اما بالای این مرز پایدار نماند و در نهایت روی ۱۸۴۸ دلار قرار گرفت. قیمت طلا در ساعت ۱۱ و ۲۴ دقیقه صبح امروز به وقت ایران ۱۸۴۴ دلار گزارش می‌شد و قدری پایین‌تر از نرخ بسته شده دیروز قرار داشت.

با این وجود ثبت رقم‌های بالای ۱۸۵۰ دلار در معاملات روز گذشته باعث شده بود، انتظارات افزایشی در بازار طلا قدری تقویت شوند. قیمت سکه در معاملات روز گذشته مرز ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را از دست داده بود، اما در شروع معاملات امروز تحت تاثیر رشد قیمت طلا و دلار به سمت بالا حرکت کرد. قیمت ابتدایی سکه در معاملات امروز با رشد ۱۴۵ هزار تومانی نسبت به عصر روز گذشته روی ۱۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان قرار گرفت و حباب آن ۲.۴ درصد به دست می‌آمد که نسبتا کوچک بود.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار در شروع معاملات امروز افزایش یافت. قیمت طلای جهانی روز گذشته رقم‌هایی بالای مرز ۱۸۵۰ دلار را به ثبت رساند. قیمت سکه به بالای مرز ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بازگشت و اندازه حباب آن زیر ۳ درصد به دست می‌آمد. شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد در شروع معاملات امروز حدود ۱۳ درصد بود.

علت نوسان قیمت طلا

پیش از این مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی درباره علت نوسان قیمت طلا توضیح داده بود: نوسان در قیمت دلار اصلی‌ترین علت نوسان قیمت طلا بود. همچنین نوسان‌ها در بازار اونس جهانی در بازار طلای داخلی اثرگذار بود.

اصطلاحات بازار طلا کمتر از پنج دقیقه
بیشتر بخوانید

محبی در ادامه گفت: روند کاهشی قیمت دلار در هفته گذشته باعث کاهش قیمت طلا و رسیدن به کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان شد و در بازار دوشنبه شاهد هستیم که با افزایش قیمت دلار و رسیدن به قیمت ۲۸ هزار تومان، ، قیمت طلا افزایشی شد.

این کارشناس بازارهای مالی عقیده دارد تا زمانی که نتیجه نهایی مذاکرات مشخص نشود، نوسان‌های موجود در بازار طبیعی و ادامه‌دار خواهد بود.

انتهای خبر

منبع: پول نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا