اخبار

خبر اقتصادی ۱۴ لیر در برابر یک دلار

کاهش نوسان بازار ارز و طلا در روز نخست هفته

یک‌شنبه ۱۴۰۰/۹/۲۱، (دی‎ اجرت): خبر اقتصادی روز شنبه در بازار آزاد ارز قیمت ها ثابت مانده و قیمت دلار ۳۰ هزار و ۸۵۰ تومان، قیمت یورو ۳۴ هزار و ۸۰۰ تومان، و درهم امارات ۸ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شده است. هر قطعه سکه طرح جدید ۱۳ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۱۲ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان،

قیمت هر اونس طلا که در دو جلسه پیشین کاهش یافته بود، در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۴۲ درصد افزایش به ۱۷۸۲ دلار و ۸۴ سنت رسید.

نیم سکه ۶ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان و سکه گرمی ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.هر مثقال طلا ۵ میلیون و ۶۹۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱ میلیون و ۳۱۵ هزار تومان فروخته می‌شود.

خبر اقتصادی

روز شنبه در بازار آزاد ارز قیمت ها ثابت مانده و قیمت دلار ۳۰ هزار و ۸۵۰ تومان، قیمت یورو ۳۴ هزار و ۸۰۰ تومان، و درهم امارات ۸ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شده است.

کارشناسان و فعالان بازار می گویند که متاثر از اقدامات بانک مرکزی و انتشار اخبار متعدد در مورد آزادسازی پول های بلوکه شده ایران و همچنین راهکارهای جدید برای کاهش تحریم ها، افزایش منابع ارزی و همکاری بانک مرکزی و کانون صرافان در جهت تامین نیازهای بازار و از سوی دیگر ارائه لیست اخلال گران بازار ارز به سازمان مالیاتی، نوسان های بازار کاهش یافته و قیمت دلار آزاد که به ۳۱۵۰۰ در هفته گذشته رسیده بود در حال حاضر در کانال ۳۰ هزار تومانی قرار دارد و قیمت صرافی ها نیز در کانال ۲۷ هزار تومان قرار دارد.

کاهش قیمت طلا و سکه در بازار

محمد کشتی آرای نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: با توجه به افت نرخ انس جهانی و ارز، شاهد کاهش قیمت سکه و طلا در بازار هستیم.انس جهانی ۱۷۸۳ دلار قیمت گذاری شده و هر قطعه سکه طرح جدید ۱۳ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۱۲ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان، نیم سکه ۶ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان و سکه گرمی ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.هر مثقال طلا ۵ میلیون و ۶۹۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱ میلیون و ۳۱۵ هزار تومان فروخته می‌شود.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره سی و سه
بیشتر بخوانید

نرخ هر دلار در صرافی‌های بانکی (شنبه، ۲۰ آذرماه) با ۱۸ تومان کاهش قیمت نسبت به (پنجشنبه، ۱۸ آذرماه) به ۲۷ هزار و ۶۹۸ تومان رسید. قیمت فروش یورو با ۴۸ تومان کاهش، برابر با ۳۱ هزار و ۹۹۴ تومان بود.قیمت خرید هر دلار ۲۷ هزار و ۱۵۰ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۳۱ هزار و ۳۶۱ تومان اعلام شد.علاوه بر این، بهای خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۷ هزار و ۳۱۵ تومان و نرخ فروش آن ۲۷ هزار و ۵۶۳ تومان بود. این در حالی است که نرخ خرید یورو در این بازار ۳۰ هزار و ۹۰۳ تومان و نرخ فروش آن نیز ۳۱ هزار و ۱۸۳ تومان اعلام شد.

همچنین در سامانه نیما در معاملات، حواله یورو به قیمت ۲۷ هزار و ۸۴ تومان فروخته و حواله دلار به بهای ۲۳ هزار و ۹۴۰ تومان معامله شد.

ادامه روند نزولی قیمت سکه در نخستین روز هفته

قیمت سکه (شنبه، ۲۰ آذرماه) در بازار تهران با ۸۰ هزار تومان کاهش نسبت به روز کاری گذشته (پنجشنبه، ۱۸ آذرماه) به رقم ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید.همچنین نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، ربع سکه سه‌میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان قیمت خورد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۳۰۸ هزار تومان رسید و قیمت هر مثقال طلا نیز پنج‌ میلیون و ۶۶۹ هزار تومان شد.

قیمت هر اونس طلا که در دو جلسه پیشین کاهش یافته بود، در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۴۲ درصد افزایش به ۱۷۸۲ دلار و ۸۴ سنت رسید.در حالی که افزایش کمتر از حد انتظار قیمت های مصرف کننده در آمریکا احتمال به تعویق افتادن افزایش نرخ بهره را بیشتر کرده است قیمت طلا روز جمعه شاهد افزایش بود.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره پنجاه و چهار
بیشتر بخوانید

مداخله بانک مرکزی ترکیه ارزش لیر را بازهم پایین آورد

ارزش لیر ترکیه ۳۸ درصد از اواخر ماه سپتامبر کاهش یافته‌است، یعنی از زمانی‌که بانک مرکزی این کشور طبق دستور اردوغان هزینه وام‌گیری را پایین‌تر آورد. ارزش لیر به ۱۴ لیر در برابر دلار رسید. بازار سهام ترکیه هم سقوط کرده و شاخص سهام بانک بورسای استانبول ۲٫۸ درصد پایین آمده‌است.

بانک مرکزی ترکیه یک باردیگر در بازار ارز خارجی دخالت کرد و دلار فروخت. این سومین بار طی ۱۰ روز گذشته‌است که بانک مرکزی علی‌رغم خالی شدن ذخایر مداخله می‌کند. این اقدام ارزش لیر را در برابر دلار به ۱۴ رساند.

ارزش لیر ترکیه ۳۸ درصد از اواخر ماه سپتامبر کاهش یافته‌است، یعنی از زمانی‌که بانک مرکزی این کشور طبق دستور اردوغان هزینه وام‌گیری را پایین‌تر آورد. اردوغان عقیده دارد نرخ بالای بهره تورم را بالا می‌برد. دراین‌بین، تورم در ترکیه در ماه نوامبر به بیش‌از ۲۱ درصد رسید، یعنی بالاترین رقم طی ۳ سال گذشته.

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را در سال جاری میلادی تا ۱۵ درصد پایین آورده‌است و سیاست‌گذاران انتظار دارند در اجلاس شانزدهم دسامبر، این رقم تا ۱۴ درصد هم پایین بیاید. رئیس‌جمهور ترکیه بر مخالفت خود با نرخ بالای بهره تاکید دارد و بازار را مقصر ناآرامی‌های بوجودآمده می‌داند.

درحالی‌که اردوغان اطمینان داده ضعیف شدن لیر رقابت‌پذیری ترکیه را تقویت می‌کند، اقدامات بانک مرکزی این کشور نشان می‌دهد مقامات خواهان توقف روند کاهش ارزش لیر هستند تا تاثیر آن را بر تورم و تقاضای مصرف‌کننده به حداقل برسانند.

کاهش ارزش روپیه پاکستان در برابر دلار

ارزش روپیه از آغاز جولای ۲۰۲۱ تا کنون ۱۲.۸۰ درصد کاهش یافته است.روند نزولی ارز پاکستان در روز جمعه ادامه یافت زیرا واحد محلی با ۰.۰۶ درصد کاهش به ۱۷۷.۷۱ روپیه در برابر دلار آمریکا در بازار بین‌ بانکی رسید. ( خبرها قدیمی را هم مطالعه فرمایید.)

انواع مختلف ترازوی زرگری
بیشتر بخوانید

سال بهتر برای یوان چین نسبت به دلار آمریکا

نتایج گزارش‌ها نشان می‌دهد که چین با روند کندی اقتصاد مقابله می‌کند و در این مدت گاهی پول آن قوی‌تر عمل کرده است. با وجود اینکه فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره آماده می‌شود، امسال یوان نسبت به دلار آمریکا بهتر عمل می‌کند و محققان معتقدند که واحد پول چین سالی بهتر از دلار آمریکا در پیش خواهد داشت.

به گزارش سی‌ان‌ان، بر اساس شاخصی که عملکرد یوان را در برابر ۲۴ ارز دیگر ردیابی می‌کند، ارزش واحد پول چین در سال ۲۰۲۱ بیش از ۸ درصد افزایش یافته است. ارزش یوان در برابر دلار افزایش و عملکرد آن در سال جاری بر اساس تجارت در چین یا خارج از کشور، در برابر دلار آمریکا بین ۲.۴ تا ۲.۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

انتهای خبر

منبع: شبکه اطلاع رسانی سکه، طلا و ارز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا