اخبار

حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی چه شد؟

حذف دلار 4200 تومانی و عقب‌نشینی طلا به کانال ۱۷۰۰

یک‌شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۱۹، (دی‎ اجرت): حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی در مجلس رای نیاورد و به نظر می‌رسد در مجلس توافق نظری برای حذف آن وجود ندارد.

براساس جزئیاتی که از سوی دولتی‌ها و به خصوص معاون اقتصادی رئیس‌جمهور منتشر شده، قرار است به ۶۰ میلیون نفری که هر ماه یارانه معیشتی بنزین دریافت می‌کنند یارانه جدید پرداخت شود.

دولت از ماه‌ها تصمیم خود را برای حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی اعلام کرد و یک لایحه دو فوریتی برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به مجلس داد که براساس اظهارات رئیس مجلس، هنوز تصمیم برای حذف آن گرفته نشده است.

محمدباقر قالیباف در صحن علنی امروز گفت: دولت بعد از سه یا چهار ماه بررسی، یک لایحه دو فوریتی (درباره ارز ترجیحی) داد و توقع داشت ظرف ۴۸ ساعت مجلس درباره آن تصمیم بگیرد اما طبیعتا مجلس هرگز برای یک امر به این مهمی تصمیم فی‌البداهه، عجولانه و ۴۸ ساعته نخواهد گرفت.

طبق گفته او، لایحه بررسی دو فوریتی در مجلس رای نیاورد و دولت برای بررسی دو فوریتی آن باید در اصلاحیه بودجه لحاظ می‌کرد که در حقیقت این اصلاحیه نیامد

سرانجام حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی .

برنامه دولت این است که دلار ۴۲۰۰ تومانی حذف شود و جایگزین آن یارانه نقدی پرداخت شود. در واقع دولت قصد دارد به یارانه معیشتی بنزین ۶۰ میلیون نفر اضافه کند.

براساس جزئیاتی که از سوی دولتی‌ها و به خصوص معاون اقتصادی رئیس‌جمهور منتشر شده، قرار است به ۶۰ میلیون نفری که هر ماه یارانه معیشتی بنزین دریافت می‌کنند یارانه جدید پرداخت شود.

مبلغ این یارانه برای ۳۰ میلیون نفر اول که شامل چهار دهک اول می‌شود، ۱۲۶ هزار تومان و برای ۳۰ میلیون نفر دوم که شامل سه دهک میانی جامعه می‌شود مبلغ ۹۰ هزار تومان واریز شود.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره بیست و یک
بیشتر بخوانید

قرار بود این یارانه در دی ماه پرداخت شود که پیگیری‌ها نشان می‌دهد واریز آن به ماه بعد یعنی بهمن ماه موکول شده است. البته از آنجایی که دولت اعلام کرده پرداخت یارانه جدید جایگزین دلار ۴۲۰۰ تومانی است، بنابراین احتمالا برای پرداخت آن به تصمیم مجلس نیاز دارد.

در واقع اگر مجلس تا هفته اول بهمن ماه تصمیم بگیرد که دلار ۴۲۰۰ تومانی حذف شود، احتمال پرداخت یارانه جدید در روز دهم بهمن ماه وجود دارد، اما اگر مجلس تصمیم‌گیری در این باره را به پایان سال موکول کند، واریز یارانه جدید نیز به سال آینده می‌رود.

مروری بر قیمت طلا

پس از آنکه آمارها نشان داد که رشد اشتعال در آمریکا کمتر از حد انتظار بوده است قیمت طلا روز جمعه اندکی افزایش داشت اما با توجه به سیگنال ارسالی از سوی فدرال رزرو در مورد افزایش نرخ بهره فلز زرد در مسیر ثبت افت هفتگی قرار گرفت.

برخی کارشناسان قیمت‌ها در بازار طلا و سکه را در درازمدت افزایشی پیش‌بینی می‌کنند اما معتقدند در کوتاه‌مدت ممکن است بازار کاهش را نیز تجربه کند. مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی، روند بازار طلا را در بلندمدت افزایشی پیش‌بینی می‌کند.

حتی اگر مذاکرات به نتیجه برسد بازار به صورت کوتاه‌مدت کاهشی نسبی را تجربه می‌کند اما در ادامه روند آن افزایشی می‌شود.

محبی ادامه می‌دهد: اقتصاد ایران تورم‌محور است و تاثیر توافق احتمالی بر بازار طلا نیز موقت خواهد بود.

او می‌گوید: صرف نظر از اینکه برای اونس چه اتفاقی رخ می‌دهد، قیمت طلا افزایشی است؛ چرا که اثرپذیری آن از قیمت دلار بیشتر از طلای جهانی است.

کدام طلافروش؟! کدام طلافروشی؟!
بیشتر بخوانید

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران به تجارت‌نیوز توضیح داد: چنانچه اخبار مربوط به مذاکرات موثر باشد، پیش‌بینی می‌شود روند قیمت طلا و سکه کاهشی باشد.

او افزود: در روزهای اخیر نیز با حذف مالیات از اصل طلا، امیدواریم تقاضا برای خرید مصنوعات طلا در بازار رونق بگیرد.

محمدولی بیان کرد: درباره مزایای حذف مالیات از اصل طلا هنوز آن طور که باید اطلاع‌رسانی شفافی نشده است. امیدواریم با اطلاع‌رسانی بیشتر مردم متوجه شوند که این قانون به نفع خریدار است و متقاضیان از این پس برای خرید طلا باید هزینه کمتری را بپردازند.

عقب‌نشینی طلا به کانال ۱۷۰۰

بنا بر گزارش دنیای اقتصاد، طلای جهانی در هفته‌‌‌ای که گذشت، با افت ۸۴/ ۱درصدی مجددا به زیر مرز ۱۸۰۰ دلار در هر اونس طلا نزول کرد. پس از آنکه آمارها نشان داد، رشد اشتغال در آمریکا کمتر از حد انتظار بوده است، قیمت طلا روز جمعه اندکی افزایش داشت.

با توجه به سیگنال ارسالی فدرال‌رزرو در مورد افزایش نرخ بهره، فلز زرد در مسیر ثبت افت هفتگی قرار گرفت. گزارش دولت آمریکا نشان داد بخش غیرکشاورزی اقتصاد این کشور در ماه گذشته، ۱۹۹هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده که کمتر از پیش‌بینی ۴۰۰هزار نفری تحلیلگران بود.

فعالان بازار جهانی پیش‌بینی می‌کنند، در صورت افزایش نرخ بهره هدف از سوی فد، هزینه فرصت نگه‌‌‌داری طلا افزایش خواهد یافت و سبب کاهش تقاضا و قیمت طلا خواهد شد؛ موضوعی که به نظر می‌رسد از اکنون معامله‌‌‌گران به پیشواز آن رفته‌‌‌اند.

انتهای خبر

منبع: تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا