اخبار

تاثیر سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در اقتصاد

عملکرد جزیره‌ای در بخش سنگ‌های قیمتی ناشی از نبود طرح جامع

جمعه ۹۸/۰۹/۰۸ ، (دی‎ اجرت): جزیره‌ای عمل کردن بخش های مختلف در حوزه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی به دلیل نبود طرح جامع در این حوزه است و ایمیدرو به عنوان متولی این امر در کنار فعالان این حوزه قرار دارد.

رونق صنعت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی منجر به ایجاد اشتغال، جلوگیری از خام فروشی و گردش مالی بالا خواهد شد.

به گفته رییس هیات عامل ایمیدرو، این سازمان نقش سیاستگذاری و تسهیل شرایط فعالیت در معدن و صنایع معدنی را برعهده دارد و زمینه لازم را برای بخش خصوصی به منظور تقویت و توسعه صنعت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی فراهم می کند.

وی یادآور شد: دستیابی به نقشه راه نهایی در این حوزه نیازمند همفکری و تجمیع اطلاعات سازمان های زمین شناسی و اکتشافات معدنی و ایمیدرو به همراه مجموعه های خانه معدن ایران و اتاق بازرگانی است.

غریب پور پیرامون بازار بین المللی صنعت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی خاطرنشان کرد: ایجاد بازار اختصاصی در این حوزه رونق ایجاد خواهد کرد و رونق صنعت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی منجر به ایجاد اشتغال، جلوگیری از خام فروشی و گردش مالی بالا خواهد شد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: وجود موانع قانونی یکی از دغدغه های فعالان این حوزه است که انتظار می رود با طرح در کمیسیون اقتصادی مجلس، بتواند به رونق کسب و کار در این حوزه کمک کند.

در این نشست با حضور «علیرضا شهیدی» رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، «محمد رضا بهرامن» رییس خانه معدن ایران، «بهرام شکوری» رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران و «محمد کشتی آرای» رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران برگزار شد و شرکت کنندگان بر لزوم تدوین طرح جامع سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی تاکید داشتند.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره پنج
بیشتر بخوانید

اجرای طرح به شیوه الگو در اصفهان

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طرح سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در استان اصفهان به عنوان نمونه و الگو با موفقیت اجرا شده و ابراز امیدواری کرد که این طرح در مشهد و تهران نیز با موفقیت به اجرا گذاشته شود.

همچنین در این نشست «علیرضا شهیدی» رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، تصریح کرد: اکتشاف ذخایر مناسب در حوزه سنگ های نیمه قیمتی می تواند منجر به کارآفرینی، اشتغالزایی و رشد اقتصادی خانواده ها در مناطق معدنی شود.

«عباس رنجبر» مدیر زیرساخت سازمان ایمیدرو نیز در این نشست ضمن ارائه گزارش طرح آزمایشی استانی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در استان اصفهان گفت: سنگ خام به عنوان موتور محرکه و پیشران صنعت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی است که باید ساماندهی شود و با توجه به توانمندی کشور در بخش سنگ های نیمه قیمتی می توان بازار این ماده معدنی را در منطقه بدست آورد.

وی افزود: میزان تولید طلا و جواهر در کشور در سال ۹۷ حدود ۶۰ تا ۶۵ تن اعلام شده که ۳۰ درصد از این رقم متعلق به شهر اصفهان است. همچنین پیش بینی شده در سال ۱۴۰۰ میزان مصرف مصنوعات طلا و جواهر در استان اصفهان به ۶ تن برسد.

مدیر زیرساخت ایمیدرو با اشاره به اجرای طرح الگو در استان اصفهان، افزود: برای شکل گیری دو بازار اختصاصی در این حوزه، مکان هایی برای ایجاد بازارچه تعیین شده است.

نیاز به تشکیلات مرکزی

«محمدکشتی‌آرای» رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران نیز در این نشست افزود: امروز به تشکیلات مرکزی برای داد و ستد سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی نیاز است و به عنوان مصرف کننده و قطب اقتصادی صنعت طلا و جواهر، آمادگی لازم برای همکاری در جهت پیشبرد این صنعت وجود دارد، زیرا نسبت به توانمندی موجود در این بخش آگاهی داریم.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره پنجاه و شش
بیشتر بخوانید

وی اضافه کرد: این صنعت نیاز به تسهیلات مالی ندارد، بلکه موانع قانونی و فرایندهای اداری که از دغدغه های اصلی این حوزه است، باید برداشته شود.

«محمدرضا بهرامن» رئیس خانه معدن ایران، با ابراز خرسندی از موفقیت طرح الگو در استان اصفهان گفت: گردش مالی این صنعت قابل توجه است و امیدوارم با برنامه ریزی و نظم بتوانیم به هدف نهایی دست یابیم.

همچنین «بهرام شکوری» رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، یادآور شد: بخش خصوصی در مصرف سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی فعال است و می توان برای صادرات در این حوزه نیز برنامه ریزی کرد.

به گفته وی، فراهم سازی شرایط تولید و بازار مناسب می تواند منجر به ایجاد مشاغل خانگی با هزینه های کم و ایجاد درآمد برای کشور شود و این امر مستلزم توجه بهره برداران معدن به استحصال سنگ های نیمه قیمتی در کنار سایر تولیداتشان است.

«محمد جواد پیش بین» رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار سنگ های قیمتی ایران نیز افزود: با توجه به موفقیت طرح نمونه در استان اصفهان پیشنهاد می شود با توجه به توانمندی شهر مشهد، این طرح در این شهر نیز اجرا شود.

وی افزود: برای نخستین بار طرح درجه بندی فیروزه در مشهد انجام شده است.

منبع ایرنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا