اخبار

بازار طلا در چند قدمی وحشت در ۲۷ بهمن

افزایش قیمت دلار، موجب افزایش قیمت طلا و سکه شد.

چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۱/۲۷، (دی‎ اجرت):   بازار طلا و مهم ترین عواملی که باعث شد تا فلز زرد به بالاترین قیمت چند هفته اخیر خود برسد را می توان افزایش دوباره تورم ایالات متحده و به حداکثر رسیدن تنش های ژئوپلیتیک میام روسیه و اوکراین دانست.

علت اصلی ریزش بازار احتمال جنگ قریب‌الوقوع روسیه و اوکراین است.

روز جمعه خبری مبنی بر حمله قریب الوقوع روسیه به اوکراین منتشر شد که باعث شد تا بازار در چند قدمی وحشت قرار گرفته و قیمت طلا به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند و بالاتر از چند هفته اخیر قرار بگیرد.

با این حال روسیه تا کنون هرگونه امکان حمله به کشور اوکراین را رد نموده است. رئیس جمهور اوکراین نیز احتمال وقوع جنگ را چندان قوی ندیده و از غرب خواست تا هرگونه هراس افکنی را کنار بگذارد.

در بازار طلا قیمت چگونه بود

قیمت طلا با توجه به این اخبر در روز جمعه تا بالای ۱۸۶۰ دلار رشد کرده و در نهایت توانست هفته را در عدد ۱۸۵۹ دلار به پایان برساند که رشد روزانه ۳۳ دلاری را نشان می داد.

همراه با افزایش قیمت طلا در روز جمعه، قیمت نفت خام نیز افزایش شدیدی را تجربه کرده است. از طرف دیگر شاخص های بازار سهام به دلیل احساس ریسک گریزی موجود در بازار به شکل معناداری کاهش یافته است.

حال باید دید که در این هفته تنش ها میان روسیه و اوکراین در چه مرحله ای قرار می‌گیرد. همچنین باید دید که واکنش فدرال رزرو به افزایش شدید تورم ایالات متحده چه خواهد بود و چه سیاستی را در پی خواهد داشت.

هر آنچه که باید در مورد فاکتور طلا بدانید
بیشتر بخوانید

خبرهای اخیر درباره حمله روسیه به اوکراین امروز باعث افزایش قیمت انس جهانی طلا شد. قیمت طلا در بازارهای جهانی با حدود ۳۰ دلار افزایش امروز به رقم ۱۸۵۹ دلار رسید.

قیمت طلا داخلی نیز که تا یک میلیون و ۱۶۰ هزار تومان رسیده بود ظهر امروز به کانال یک میلیون و ۲۰۰ تومان برگشت. به گونه‌ای که با رقم یک میلیون و ۲۰۳ هزار تومان نیز معامله می‌شد. پس از آن اما قیمت آن دوباره تا حدودی کاهش یافت و به کانال یک میلیون و ۱۹۰ هزار تومان بازگشت.

قیمت طلا در بازار طلا به دلیل نوسان قیمت اونس جهانی و دلار رشد ملایمی داشت. برخی از تحلیلگران می‌گویند اونس جهانی نزدیک به بالاترین حد دو هفته اخیر ایستاد یعنی هر اونس جهانی با قیمت یک هزار و ۸۲۶ دلار معامله شد.

نایب رئیس دوم اتحادیه طلای تهران در این رابطه می‌گوید: بحران اوکراین بر قیمت نفت و انس جهانی اثرگذار است. همچنین نتیجه مذاکرات هم بر قیمت طلا در بازار ایران تاثیر دارد. با توجه به بحران پیش‌آمده متغییرها برای پیش‌بینی قیمت طلا زیاد است بنابراین نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی برای هفته آینده اعلام کرد.

بازار رمزارزها به دنبال ریزش بورس نزدک آمریکا ریزش کرد و حالا بیت‌کوین در محدوده ۴۲ هزار دلار معامله می‌شود.

علت اصلی ریزش بازار احتمال جنگ قریب‌الوقوع روسیه و اوکراین است.

افزایش تنش‌ها در مرز روسیه و اوکراین تاثیر زیادی بر بازارها گذاشته و نفت به قیمت بی‌سابقه ۹۵ دلار رسید. دیروز وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد احتمالا روسیه در روزهای آینده به اوکراین حمله می‌کند. جنگ افزایش تورم را در پی دارد و دیروز اعلام شد تورم آمریکا به بالاترین سطح ۴۰ سال اخیر خود رسیده است. ( خبرهای قدیمی را ببینید. )

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره سی و یک
بیشتر بخوانید

به نوشته تجارت نیوز، افزایش تورم در آمریکا فشارها بر فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره را بیشتر می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود تا دارایی‌های پرریسک به سرعت فروخته شوند.

از طرفی تنش‌های روسیه و اوکراین نفت را به ۹۵ دلار رسانده و این موضوع هم سیگنالی منفی برای افزایش تورم و در نتیجه بازار است. روز گذشته مقامات آلمان، روسیه، اوکراین و فرانسه در آلمان جلسه‌ای داشتند که به عقیده روزنامه‌های آلمانی بی‌نتیجه ماند.

دلار ارزان می‌شود؟

مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی می‌گوید: دلار از منظر برجامی در یک بزنگاه تاریخی به سر می‌برد.

وی توضیح می‌دهد: اگر توافقی حاصل شود، شاهد کاهش ناپایدار و مقطعی قیمت دلار خواهیم بود. اما اگر توافق انجام نشود، دلار روند قبلی خود را ادامه می‌دهد.

این کارشناس بازارهای مالی درباره دلیل کاهش ناپدار قیمت دلار می‌گوید: به جز برجام باید عوامل داخلی نیز روی کاهش قیمت این ارز تاثیر بگذارد.

وی ادامه می‌دهد: زیرساخت‌ها و ورودی دلار قوی نبوده که بتواند قدرت پول ملی را شاهد باشیم.

به گفته این کارشناس بازارهای مالی پس از شنیدن خبر توافق احتمالا قیمت این ارز به صورت موقت کاهش پیدا کند. محبی تاکید می‌کند: در صورت توافق قیمت دلار در حوالی ۲۵ الی ۲۶ هزار تومان باقی می‌ماند.

انتهای خبر

منبع: بنکر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا