اخبار

تعادل بازار ارز و روند باثبات سامانه نیما در سال ۱۴۰۰

رئیس کل بانک مرکزی: بازار ارز ثبات دارد

چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۱/۱۳، (دی‎ اجرت): علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی در برنامه شکوه ایران رادیو اقتصاد با اشاره به منویات مقام معظم رهبری درباره سیاست هدایت اعتبار گفت: مقام معظم رهبری فرمودند که در بازار ارز و  رشد نقدینگی و تورم در یک دهه اخیر افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته در حالی که بخش واقعی تولید و رشد تولید ناخالص داخلی و تشکیل سرمایه ثابت داخلی به تناسب رشد نکرده است که باعث تورم در اقتصاد شده است. برهمین اساس از بانک مرکز خواستند و فرمودند که هدایت اعتبارات باید به سمت تولید و فعالیت های مولد اقتصادی باشد.

خوشبختانه رشد نقدینگی و نرخ تورم در ماه های اخیر کنترل و کاهشی شده است

وی ادامه داد: این از برنامه های جدی ما در بانک مرکزی است که اعتبارات را به بخش های مولد اقتصادی هدایت کنیم و سرمایه هایی که بانک ها در اختیار مشتریان قرار می‌دهند به سمت فعالیت‌های غیرمولد نرود.

تحلیلی از بازار ارز و سرمایه‌ی ملی

صالح آبادی در توضیح چگونگی تحقق این امر گفت: بخشی از این امر مربوط به بانک مرکزی است که با نظارت هوشمند بر مصرف صحیح تسهیلات محقق می‌شود؛ یعنی از طریق سامانه‌هایی که داریم و همچنین رصد جریان وجوه به گونه ای عمل خواهیم کرد که هدایت اعتبار به سمت بخش واقعی تولید سوق پیدا کند و سرمایه ها به سمت فعالیت های غیرمولد نرود.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: بخش دیگر هم به سازمان امور مالیاتی مرتبط است که در این زمینه باید سامانه بانکی به سامانه مالیاتی متصل باشند. یعنی اگر فردی اعتبار و سرمایه را به سمت فعالیت‌های غیرمولد برد مشمول مالیات خاص خود شود که البته این موضوع نیاز به قانون هم دارد و بر همین اساس در حال حاضر در کمیسیون اقتصادی مجلس نیز مالیات بر عایدی سرمایه مطرح است و در صورت تصویب خیلی کمک کننده خواهد بود.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره پنجاه و سه
بیشتر بخوانید

وی ادامه داد: در لایحه بودجه سال آینده از ۲۵ درصد مالیاتی که در حوزه تولید بود به ۲۰ درصد کاهش یافت اما این لایحه مالیات بر عایدی سرمایه اگر تصویب شود, مالیات بر فعالیت‌های سفته بازانه افزایش پیدا می‌کند و اتصال با سامانه بانکی می‌تواند هدایت اعتبار به سمت تولید را به دنبال داشته باشد. ( خبرهای قدیمی بخوانید. )

صالح آبادی همچنین از روند کاهشی نرخ تورم خبر داد و گفت: خوشبختانه رشد نقدینگی و نرخ تورم در ماه های اخیر کنترل و کاهشی شده است به نحوی که نرخ تورم ماهانه از ۳.۳ درصد ماه‌های گذشته به ۱.۳ درصد در دی ماه رسیده است. در ماه آذر ۱.۸ درصد, در آبان ماه ۲.۴ درصد و مهر ماه ۳.۱ درصد و در شهریور ماه نیز ۳.۳درصد بود.

به گفته او, تعادل بازار ارز و روند باثبات سامانه نیما و روند کاهشی قیمت ها در بازار متشکل ارز کمک خوبی به کاهش و کنترل نرخ تورم داشته است. روندهایی که طی می‌شود امید بخش است و امیدواریم این روند مثبت در اقتصاد ما تداوم داشته باشد.

صالح آبادی در ادامه در خصوص حفظ ارزش پول ملی و تقویت آن اظهار داشت: یک بخشی از کنترل ارزش پول ملی مربوط می شود به بازار ارز و تعادل در این بازار و اینکه نرخ ارز در یک دامنه مشخصی نوسان داشته باشد. بنابراین تعادل در این بازار خیلی می تواند به حفظ ارزش پول ملی کمک کند. بخش دوم نیز مربوط به تورم می شود که در بخش واقعی اتفاق می افتد. البته همان طور که اشاره شد کنترل رشد تورم در ماه های اخیر اتفاق افتاده و ما برای اینکه انشالله بتوانیم ارزش پول ملی را حفظ کنیم بایستی اصلاح نظام بانکی را در برنامه داشته باشیم که این مساله را به صورت جدی دنبال می کنیم.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره بیست و هشت
بیشتر بخوانید

وی افزود: اصلاح در نظام بانکی به این معناست که بانک ها باید انضباط بیشتری داشته باشند، در واقع نظارت بانک مرکزی بر بانک ها هوشمند و سیستمی خواهد شد و اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی کنترل خواهد شد. بنابراین قانون بانک مرکزی که در حال حاضر در مجلس مطرح است را نیز به طور جدی دنبال می کنیم که تصویب شود.

به گفته صالح آبادی اصلاح نظام بانکی یکی از محورهای کنترل تورم خواهد بود تا بتوان اضافه برداشت بانک ها را از بانک مرکزی کنترل کنیم و در نهایت یکی از ریشه های پایه پولی را در واقع کنترل کرده ایم. موضوع دوم نیز اصلاح رابطه مالی دولت و بانک مرکزی است. یعنی اضافه برداشت دولت از بانک مرکزی هم یکی از ریشه های دیگر تورم است که به دنبال اصلاح آن هستیم.

رئیس کل بانک در پایان افزود: با توجه به اینکه ما در دولت بر لایحه بودجه ۱۴۰۱ بررسی و جمع بندی داشتیم تا به گونه ای تنظیم شود که کسری نداشته باشد، بنابراین این روزها انتظارمان از مجلس این است که لایحه بودجه را به گونه ای تصویب کنند که بدون کسری بسته شود.

وی تاکید کرد: منابع موهومی در قانون بودجه دیده نشود؛ زیرا هزینه ها معمولا اتفاق می افتد ولی بعضا درآمدها اتفاق نمی افتد و این باعث کسری بودجه می شود. لذا خواهش بنده از مجلس این است که بودجه ای بدون کسری ببندند تا یکی دیگر از ریشه های تورم که اضافه برداشت یا استقراض دولت ها از بانک مرکزی است را کنترل کنیم.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره چهل و چهار
بیشتر بخوانید

انتهای خبر

منبع: بنکر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا