اخبار

افزایش خوش‌بینی به اقتصاد در آمریکا

ضربه آماری به قیمت بیت‌کوین و طلا

‌شنبه ۹۹/۱۲/۱۶ ، (دی‎ اجرت): رستوران‌ها دوباره آغاز به استخدام کردند و موجب شد که نرخ بیکاری آمریکا کاهش پیدا کند. آمار خوب از اقتصاد می‌تواند ضربه به قیمت بیت کوین و طلا باشد.

در حال حاضر قیمت طلای نقدی با کاهش ۳ دلار و ۶۰ سنت یا ۰.۲۱ درصد به قیمت هزار و ۶۹۹ دلار رسید.

در حالی که فعالیت‌های اقتصادی آمریکا همراه با کاهش مداوم موارد مبتلا کرونا روبرو شده و استفاده از واکسن باعث امیدواری به رشد بیشتر شد، میزان استخدام در ماه فوریه (بهمن) افزایش یافت.

وزارت کار روز جمعه گزارش داد که لیست اشتغال غیر کشاورزی برای ماه ۳۷۹ هزار جهش کرده و نرخ بیکاری به ۶.۲٪ کاهش یافته است. این در مقایسه با انتظارات ۲۱۰ هزار شغل جدید و ثابت نگه داشتن نرخ بیکاری آمار خوبی بوده است.

معیار جایگزین بیکاری که شامل کارگران دلسرد و کسانی که به دلایل اقتصادی مشاغل نیمه وقت دارند، با میزان ۱۱.۱٪ تغییری نکرده است.

تونی بدیکیان، رئیس بازارهای جهانی در سیتیزن بانک (بانک بین المللی) گفت: « گزارش مشاغل امروز با رفتن به ماه های گرمتر و سرعت تسریع در واکسیناسیون کرونا رفتار بسیار مثبتی ایجاد کرده است. در حالی که بازار کار هنوز زمینه‌های زیادی برای جبران دارد، ما در مکانی متفاوت از یک سال پیش هستیم و به نظر می رسد اقتصاد برای یک جهش شدید آماده است.» (برای خواندن خبر قدیمی کلیک کنید. )

به طور تقریبی تمام مشاغل حاصل از بخش‌های سرگرم کننده اوقات فراغت (تفریح) و مهمان‌سراها بود که ۳۵۵هزار نفر افزایش یافت. کافه‌ها و رستوران‌ها ۲۸۶ هزار شغل کسب کردند در حالی که استخدام‌های مربوط به هتل‌ها در مجموع ۳۶هزار نفر بود.

طلای نو بخریم یا طلای دست دوم؟
بیشتر بخوانید

علی‌رغم افزایش اشتغال در ماه‌های اخیر، بخش صنعت هنوز ۳.۵ میلیون شغل از سطح اشتغال خود نسبت به یک سال پیش، پایین‌تر است. میزان استخدام باعث کاهش نرخ بیکاری این بخش به ۱۳.۵ درصد شد یک ماه قبل نرخ بیکاری این بخش ۱۵.۹ درصد بود. در زیر مجموعه خدمات اسکان و غذا ، نرخ بیکاری از ۱۵.۳٪ به ۱۲.۷٪ کاهش یافته است.

واکنش بازارطلا و بیت‌کوین به آمار اشتغال امریکا

بعد از انتشار آمارهای فوق، بازده اوراق قرضه دولتی در حال افزایش است. زیرا خوش‌بینی اقتصاددانان و استراتژیست‌های وال استریت با رواج واکسن کرونا به طور فزاینده‌ای در اقتصاد رشد کرده است. چشم انداز رشد اقتصادی قوی و نگرانی‌های بودجه در مورد تورم قیمت اوراق قرضه را پایین آورده است.

بازده ۱۰ ساله اوراق خزانه داری ایالات متحده جمعه پس از آنکه گزارش مشاغل فوریه فراتر از انتظارات قرار گرفت، جهش پیدا‌کرد و عملکرد را به بالاترین سطح خود در سال جاری رساند.

بازده اوراق خزانه داری ۱۰ ساله پس از رسیدن به بالاترین سطح ۱.۶۲۶ درصدی در صبح اکنون با ۱.۶۱۷٪ معامله شد. بازده اوراق خزانه ۳۰ ساله به ۲.۳۴٪ افزایش یافت. این اوراق به‌واسطه خاصیت سرمایه‌ای که دارد رقیب بازارهایی است که پناهگاه بازار در تورم هستند. بنابراین افزایش بازدهی این دارایی بدون ریسک می‌تواند تقاضا برای خرید اوراق را بالا ببرد و این اتفاق به نفع دارایی‌های رقیب نیست. از سوی دیگر بهبود اقتصادی آن بخش از سرمایه‌هایی را که با هدف پناه گرفتن از تلاطم اقتصاد و تورم به سمت طلا و بازارهای ارز دیجتالی کشانده است برای ادامه حضور در این بازار ممکن است کم انگیزه کند و موجب خروج آنان شود.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره سی و هفت
بیشتر بخوانید

در حال حاضر قیمت طلای نقدی با کاهش ۳ دلار و ۶۰ سنت یا ۰.۲۱ درصد به قیمت هزار و ۶۹۹ دلار رسید. در حالی که در روز کمترین قیمتی که تجربه کرد هزار و ۶۸۷ دلار بوده است. همچنین بیت‌کوین نیز با کاهش ۱.۳۳ درصد به ۴۸ هزار و ۶۹۴ دلار رسید.

انتهای خبر

منبع: اقتصاد نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا