اخبار

آیا روند رشد طلا محدود می‌شود؟

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۹، (دی‎ اجرت): به نقل از «اف‌ایکس استریت» قیمت طلا (XAU/USD) در اولین روز از هفته‌ی جدید، در نزدیکی منطقه ۱۹۷۳ دلاری خریدهای نزولی را به خود جلب می‌کند؛ البته این روند، تداوم ندارد و فلز زرد در زیر سقف قیمت دو هفته‌ای که روز جمعه لمس شد، باقی می‌ماند.

گفتنی است عامل کلیدی محدودشدن سود فلز امن گرانبها در اوایل نشست اروپایی، خوش‌بینی اخیر نسبت به اقدامات محرک اضافی از سوی چین بود. با این حال، در بحبوحه انتظارات فدرال رزرو، روند کاهشی مسکوت باقی می‌ماند.

 

در حال حاضر بازارها علاوه بر آنکه احتمال کاهش نرخ بهره از مارس ۲۰۲۴ را در نظر دارند، به نظر می‌رسد فعالان و سرمایه‌گذاران متقاعد شده‌اند که بانک مرکزی ایالات متحده در نشست دسامبر ۲۰۲۳ نسبت به حفظ شرایط موجود اقدام کند. این موضوعات به نوبه‌ی خود، دلار آمریکا (USD) را به پایین‌ترین سطح خود از ۳۱ اوت هدایت می‌کند.

گذشته از آن، ریسک‌های ژئوپلیتیکی در کنار بدترشدن چشم‌انداز اقتصاد جهانی، عوامل دیگری هستند که از قیمت طلای امن حمایت می‌کنند.

در عین حال، معامله‌گران ممکن است ترجیح دهند قبل از جلسه‌ی FOMC که قرار است روز سه شنبه برگزار شود، در موضع احتیاط باقی بمانند و از شرط‌بندی تهاجمی جهت‌دار خودداری کنند. از آنجا که این صورتجلسه، بینشی تازه از مسیر نرخ بهره و دیدگاه سیاستگذاران در مورد لزوم یا عدم لزوم افزایش مجدد نرخ بهره در سال جاری ارائه می‌دهد، مورد ارزیابی دقیق قرار می‌گیرد. این امر به نوبه‌ی خود، نه‌تنها نقشی کلیدی در تأثیرگذاری بر پویایی قیمت دلار خواهد داشت، بلکه انگیزه‌ی جدیدی برای قیمت طلای بدون بازده فراهم خواهد کرد.

حباب طلا و سکه
بیشتر بخوانید

تجزیه و تحلیل اجمالی تکنیکال

از منظر تکنیکال، گاوها باید قبل از شرط‌بندی جدید، در انتظار قدرت پایدار و پذیرش سطحی بالاتر از منطقه عرضه ۱۹۹۰ دلاری باشند.

گذشته از آن، ممکن است قیمت طلا از مرز ۲۰۰۰ دلار عبور کند و یک اوج چند ماهه را حوالی ۲۰۰۹ الی ۲۰۱۰ دلار که در ۲۷ اکتبر لمس شد، مجدداً آزمایش کند.

از جنبه منفی، برخی فروش‌های متعاقب می‌توانند به حمایت مربوطه بعدی در نزدیکی منطقه ۱۹۶۳ دلاری اشاره کنند که در زیر آن طلا (XAU/USD) می‌تواند میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه (۲۰۰-SMA) را که در حال حاضر نزدیک منطقه ۱۹۳۷ الی ۱۹۳۸ دلار است، به چالش بکشد.

مع‌الوصف، قیمت طلا باید بالاتر از ۱۹۹۰ باشد تا گاوها بتوانند کنترل کوتاه‌مدت را در دست بگیرند.

انتهای خبر

منبع: شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا