بلاگ

آیا از سیاه شدن پوست توسط طلا، خسته شده‌اید؟

آیا پوست شما هم با طلا سیاه شده است؟

آیا پوست شما هم هنگام استفاده از طلاجات و جواهرات سیاه می‌شود؟ نگران نباشید! شما تنها نیستید، برخی از مشتری‌های ما نیز به این مشکل دچارند و پاک کلافه شده‌اند! یکی از مشتری‌های ما، انگشتری که مادر شوهرش به او کادو داده بود را آورده بود. حسابی توپش پر بود! می‌گفت: بیشتر از یک هفته نشده که از آن استفاده کرده‌ام که روی دستم رَد انداخته و یک حلقه سیاه رنگ، درست زیر انگشترم، روی انگشت من ایجاد کرده است؛ من فکر می‎کنم این به خاطر طلای بی‌کیفیتی است که مادر شوهرم برای من خریده است، من و همکارم که از لحن او خنده‌یمان گرفته بود، گفتیم: سیاه شدن پوست وقتی که با طلا در تماس است دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد از جمله تعرق زیاد، مصرف داروهای شیمیایی و تقویتی، برخورد طلا با مواد شوینده و آرایشی، کم‌خونی، پختن غذا، برخورد مواد غذایی اسیدی با طلا مثل آب‌لیمو، استفاده از نیکل و مس نامرغوب در هنگام ساخت آلیاژ طلا و… البته مسلماً طلاهایی با عیار پایین‌تر سهم بیشتری در سیاه شدن پوست دارند اما به این معنا نیست که طلاهایی با عیار ۱۸ و یا بالاتر به هیچ‌وجه پوست دست را سیاه نمی‌کنند!

با این تفاسیر او همچنان زیر بار نرفت و فکر می‌کرد مادرشوهرش برای او طلایی بی‌کیفیت خریده است؛ برای آنکه خیال او را راحت کنیم در جلوی چشمانش انگشتر را محک زدیم. خوشبختانه بخت با مادر شوهر یار بود و طلایی که انگشتر با آن ساخته شده بود ۱۸ عیار و با کیفیت بود، به او گفتیم: دیدید! مشکلی در کیفیت و عیار طلا نیست!

خلاصه ما با همین صبر و حوصله‌ای که در اینجا داریم برای مشتری خوبمان تمام عواملی که موجب سیاه شدن پوست دستش با طلا شده بود را شرح دادیم و در آخر راهکارهایی که در این مقاله نیز به آن اشاره کرده‌ایم را گفتیم؛ ما طلای او را شست و شو و آبکاری کردیم و از او خواستیم که تمامی این راهکارها را رعایت کند قطعاً دیگر هیچ اثری از سیاهی روی پوست خود نمی‌بیند. با ما باشید تا متوجه شویم علت سیاه شدن پوست دستمان با طلا چیست؟!

آیا طلای خالص سیاه می‌شود؟

طلای خالص به طور کلی وجود ندارد. زیرا طلای خالص به طلای ۲۴ عیار گفته می‌شود که به دلیل نرمی زیاد به صورت زیورآلات استفاده نمی‌شود. بنابراین آن زا با دیگر فلزات ترکیب می‌کنند و دلیل اصلی سیاه شدن زیورآلات دقیقا همین آلیاژهایی هستند که در آن‌ها بکار می‌برند. زیرا این فلزها زمانی که تحت تاثیر رطوبت و اکسیژن هوا قرار می‌گیرند، واکنش نشان می‌دهند و باعث کدر و سیاه شدن طلا می‌شود.

چرا طلا پوست را سیاه می‌کند

چرا طلا، پوست را سیاه می‌کند؟

عوامل متعددی وجود دارد که باعث سیاه شدن پوست با طلا می‌شود که شاید برخی از عوامل آن تا کنون شناخته شده نباشد؛ اما عواملی که به صورت مستقیم و آشکارا باعث ایجاد سیاهی روی پوست می‌شود از این جمله می‌باشند:

 • متهم‌های ردیف اول: مس ( Copper ) و نیکل ( Nickel )

همانطور که در بالا گفتیم طلای خام طلایی ۲۴ عیار و بسیار نرم است، سازندگان مصنوعات طلا معمولاً برای آنکه طلاجاتی با استحکام بیشتری بسازند، کمی عیار طلا را پایین می‎آورند که برای این منظور از فلز مس استفاده می‌کنند. جا دارد که یادآوری کنیم عیار طلا استاندارد در کشور ما ۱۸ یا ۷۵۰ است. برخی سازندگان برای ساخت طلای ۱۸ عیار به جای استفاده از مس با کیفیت از مس بی‌کیفیت استفاده می‎کنند؛ در نتیجه با ایجاد کوچکترین رطوبتی روی طلا ردی سبز رنگ بر دست شما به جا می‎ماند.

علاوه بر این نیکل موجود در طلای سفید نیز می‌تواند عاملی برای سیاه شدن دست شما باشد؛ تماس نیکل با پوست درست واکنشی شبیه مس را به دنبال دارد با این تفاوت که به جای رنگ سبز رَد سیاهی را بر روی پوست شما به جا می‎گذارد. جالب است بدانید بیشتر طلاهای سفید از ترکیب نیکل و طلای زرد ساخته می‌شود و بعد از ساخت، طلا را با رودیم روکش می‌کنند تا هم طلا براق‎تر شود و هم پوست از برخورد با فلز نیکل در امان بماند اما بعد از مدتی روکش رودیم از بین می‌رود و پوست در معرض نیکل موجود در طلای سفید قرار می‌گیرد و باعث سیاه شدن پوست شما می‌شود؛ پس به همین دلیل است گاهی اوقات طلاهای سفید بیشتر از طلاهای زرد پوست ما را سیاه می‌کنند و این فقط به دلیل نیکل موجود در آن است.

11 کاربرد سکه‌ طلا
بیشتر بخوانید

حرف خودمانی: جای هیچ نگرانی نیست اگر طلایتان پوست دستتان را سیاه می‎کند از ارزش آن چیزی کم نمی‌شود و همچنین نشانه‌ی پایین بودن عیار و تقلبی بودن طلا نیست، فقط شاید مجبور باشید دفعات بیشتری آن را آبکاری کنید!

 • تعریق بدن

همانطور که می‌دانید عرق بدن برخی از انسان‌ها کمی تند و تیز است که این به شرایط بدن و خوراک و فعالیت‌های روزانه‌ی هر فردی بستگی دارد. حال اگر عرق بدن کمی اسیدی باشد با لایه‌ای از طلا واکنش می‎دهد و موجب سیاه شدن خود طلا و پوست می‌شود.

 • مواد شوینده و آرایشی و غذایی

مواد شوینده و غذایی به دلیل داشتن اسید مثل آبلیمو و همچنین بسیاری از مواد آرایشی به دلیل داشتن موادی مثل اکسید روی و سرب به سرعت روی طلاجات اثر می‎گذارد و با گذشت زمان به یک ساینده‌ ملایم برای طلا تبدیل می‌شوند، در این میان فقط مقداری رطوبت و تعریق کافیست تا بر روی طلا تاثیر بگذارد و باعث شود خود طلا و پوست شما سیاه یا سبز تیره شود.

مواد غذایی موجب ایجاد سیاهی پوست در تماس با طلا می‌شود

 • کم خونی و استفاده از برخی داروها

کمی خونی و فقر آهن و همچنین استفاده از برخی از داروها موجب اسیدی شدن خون می‌شود، در این صورت PH افزایش می‌یابد؛ حال هر چقدر PH خون بالاتر باشد خون اسیدی‌تر است که نتیجه‌اش ایجاد واکنش با مس و نیکل در آلیاژ طلا می‌شود و به سبب همین، طلا پوستتان را سیاه می‌کند.

 • عیار طلا

علاوه بر گفته‌های بالا عیار طلا نیز روی سیاه شدن پوست تاثیر زیادی دارد یعنی هرچه عیار طلا پایین‌تر باشد امکان گذاشتن رد سیاهی که بر پوست می‌گذارد بیشتر است و همچنین ردی که می‌گذارد به دلیل ناخالصی بیشتر ( مس یا نیکل بیشتر ) پر رنگ‌تر و تیره‌تر است. در تصویر زیر می‌توانید ردی که از سیاه شدن پوست با استفاده‌ی طلای ۱۸ عیار بر جا می‌ماند را با رد سیاهی که با استفاده از طلای ۱۴ عیار روی پوست می‌ماند مقایسه کنید.

 • عوامل خارجی

عامل های خارجی دیگری هستند که می‌توانند باعث شوند طی گذشت زمان روکش طلا از بین برود و در انتها سبب سیاه شدن پوست شوند. آنتی بیوتیک‌ها، باقی مانده مواد صابونی، عطر و ادکلن و در برخی از مواقع پخت غذا ممکن است باعث ایجاد واکنش‌های شیمیایی شود و شما شاهد سیاه شدن پوست خود به دست طلا خواهید شوید.

 • کیفیت آبکاری

یکی از عوامل مهم دیگر که در سیاه شدن طلا نقش دارد، آبکاری نامناسب طلای شماست. اگر کیفیت آبکاری مناسب نباشد، باعث می‌شود  طلایتان سیاه شود و تنها راه حل برای آن آبکاری مجدد است.

سیاه شدن پوست با طلا

چرا گاهی اوقات پوست بر اثر برخورد با طلا قرمز یا سبز می‌شود؟

در بسیار از اوقات دیده شده است پوست در هنگام برخورد با طلا سیاه و مشکی نمی‌شود بلکه به رنگ سبز یا قرمز درمی‌آید، اما دلیل ایجاد آن چیست؟ باید بگوییم باز هم دلیل آن به ناخالصی‌های طلا و فلزاتی که با طلا ترکیب می‌شوند، برمی‌گردد. برای مثال وجود مس در آلیاژ طلا روی برخی از پوست‌ها به جای ردی سیاه، ردی سبز به جا می‌گذارد و یا ممکن است فلز نیکل و سایر فلزات پایه در ترکیب طلا ردی قرمز روی پوست ایجاد کنند و باعث حساسیت پوستی شود و همانطور که در بالا هم گفتیم ممکن است به دلیل نقره موجود در طلا پوست ما سیاه شود.

چرا طلا پوست را سیاه می کند

آیا ممکن است خود طلا نیز سیاه شود؟

علاوه بر ارزشی که طلا دارد بسیاری از افراد زیورآلات طلا را می‌خرند تا دیگر مثل نمونه‌های بدل آن سیاه و کدر نشود اما متاسفانه باید گفت این انتظار زیادی است که از طلا داریم چون در طی مرور زمان طلا نیز کدر و تیره می‌شود همچنین به دلیل ناخالصی‌های آن و دیگر دلایلی که در بالا ذکر شد مثل وجود فلزاتی نظیر نیکل و مس و نقره در طلا و همچنین برخورد طلا با مواد شوینده و غذایی و برخورد طلا با عرق بدن و…؛ ممکن است، خود طلا نیز سیاه شود و طلایمان دیگر آن برق اولیه را نداشته باشد طوری که همه آن را با بدل اشتباه بگیرند؛ اما جای نگرانی وجود ندارد در صورتی که عیار طلایتان ۱۸ باشد با روش‌های تمییز کردن طلا که در مقاله‌های بعدی انتشار می‌دهیم می‌توانید طلاهایتان را بدون هیچ هزینه‌ای درست مثل روز اول خود براق و شفاف کنید. اما اگر طلاهایتان ۱۸ عیار نبود یا بهتر است بگوییم اگر طلاهایتان ۱۴ عیار یا کمتر بود، سیاه شدن آن طبیعی است چرا که طلاهای عیار پایین، به دلیل وجود مقادیر زیاد مس در آلیاژ طلایشان، به سرعت سیاه می‌شوند که به این سادگی‌ها از بین نمی‌رود در این صورت پیشنهاد می‌کنیم حتماً طلاهای عیار پایین خود را با طلای ۱۸ عیار یا بیشتر، آبکاری کنید.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره پنجاه و شش
بیشتر بخوانید

راه‌کارهایی برای جلوگیری از سیاه شدن پوست و طلا

حال که دلایل سیاه شدن پوست خود را بر اثر تماس با طلا می‌دانید راه‌کارهای ساده و آسان زیر را به کار گیرید تا در همه حال از استفاده از طلاجات و جواهرات خود لذت ببرید بدون آنکه دلشوره سیاه شدن پوست و خود زیورآلات را داشته باشید.

سیاه شدن پوست توسط طلا

 • آخرین چیزی که می‌پوشید و اولین چیزی که درمی‌آورید

هنگامی‎که می‌خواهید به جایی بروید سعی کنید آخرین چیزی که می‌پوشید زیورآلاتتان باشد چرا که در غیر این صورت زیورآلات با کرم‎ها و عطر یا ادکلنی که می‎زنید بیشتر برخورد می‎کند و امکان سیاه شدن پوستتان بیشتر می‌شود. وقتی هم که به خانه بازمی‌گردید سعی کنید اولین چیزی که در می‌آورید باز هم طلا و جواهراتتان باشد تا کمتر در معرض تعریق قرار بگیرید.

 • در هنگام فعالیت‌های روزانه حواستان به زیورآلات خود باشد

در هنگام انجام کارهای روزانه خود مراقب طلاهای خود باشید مثلاً توصیه می‌کنیم هنگام شستن ظروف یا طلاهای خود را دربیاورید یا اینکه از دستکش استفاده کنید. همچنین به محض خیس شدن زیورآلات، آن‌ها و پوست خود را خوب را خشک کنید و بعد دوباره از زیورآلات خود استفاده کنید.

راهکارهایی برای جلوگیری از سیاه شدن پوست با طلا

 • لاک برق ناخن را فراموش نکنید

اگر طلاجات یا حتی بدلیجات شما پوستتان را سیاه می‌کند، هر از چند گاهی می‌توانید روی آن را برق ناخن بزنید، با این کار، شما لایه‌ای محافظ روی زیورآلات خود ایجاد می‌کنید که از برخورد و واکنش آن با رطوبت و عرق بدن جلوگیری می‌کند که مانع سیاه شدن پوست می‌شود البته ممکن است لاک ناخن بعد از مدت کوتاهی از بین برود پس اگر از این روش استفاده می‌کنید بهتر است هر از چند گاهی، مجدداً از آن روی زیورآلات خود بزنید.

راهکارهایی برای جلوگیری از سیاه شدن پوست با طلا

 • آبکاری و شست و شو طلا و جواهرات یک راه موثر است

آبکاری و شست و شو طلاجات و جواهرات راهی مناسب برای برای جلوگیری از سیاه شدن پوستتان است، چه بسا بسیاری افراد حتی با یک بار انجام این کار دیگر از شر سیاهی پوست خلاص شده‌اند، برای آبکاری کردن و شست و شوی طلاجات خود، فقط کافیست به طلافروشی نزدیکی بروید و از طلافروش بخواهید طلای شما را آبکاری کند یا در صورت نیاز شست و شو دهند. ( گاهی اوقات فقط شست و شوی جواهرات آن هم به دست طلا فروشان که ابزارهای مورد نیاز این کار را دارند موثر است و دیگر نیازی به آبکاری کردن نیست. ) همچنین توصیه می‌کنیم اگر قطعه طلایی که به تازگی خریدید پوست دست شما را سیاه کرد بهتر است به همان طلافروشی که از آن خرید کردید بروید، چراکه در این صورت طلا فروش اگر خوش انصاف باشد موظف است به صورت رایگان طلای شما را شست و شو یا آبکاری کند.

برطرف کردن سیاهی روی پوست به چه صورت است؟

راه‌های متفاوتی برای از بین بردن رَد سیاهی که به وسیله‌ی طلا روی پوست شما افتاده است، وجود دارد، گاهی اوقات شست و شو با آب خالی هم می‌تواند رَد سیاه را از بین ببرد و آن را پاک کند اما اگر نرفت و جای آن همچنان روی پوستتان باقی مانده بود، می‌توانید از شوینده‌های مناسب مخصوص دست و بدن نیز استفاده کنید. نکته‌ی جالب اینجاست که با انواع آرایش‌پاکن‌ها و شیرپاکن‌ها نیز می‌شود به خوبی رَد سیاهی ناشی از استفاده‌ی زیورآلات را پاک کرد و از بین برد.

برطرف کردن سیاهی پوست با طلا

در ادامه این مقاله از دی‌اجرت نظرات افراد دیگر را در مورد این موضوع بررسی می‌کنیم، شاید موارد مشابهی برای ما نیز پیش آمده باشد.

روش‌های تمیز کردن طلای سیاه شده

روش های خانگی و یا شیمایی برای تمیز کردن طلایی که سیاه شده وجود دارند. دو مورد از روش هایی که می‌توان به آسانی آنهارا انجام داد، استفاده از آمونیاک و روش دوم استفاده از جوش شیرین است. که درباره‌ی آنها صحبت می‌کنیم.

تمیز کردن با آمونیاک

لازم به ذکر است برای اطمینان از جلوگیری آسیب های آمونیاک و محلول، در طی مراحل کار تا حد مقدور ماسک بزنید و از دستکش استفاده نمایید.

 • در یک ظرف شیشه‌ای، یک پیمانه آب ولرم بریزید و بعد از آن به اندازه ۵ میلی لیتر مایع ظرفشویی اضافه کنید.
 • سپس نصف قاشق چایخوری آمونیاک به آن اضافه کنید و محلول را با کمک یک اسفنج قاطی کنید.
 • طلای خود را را به آرامی درون محلول انداخته و پس از گذشت حدود ۱۰ ثانیه، آن را به کمک انبر خارج کنید.
 • با مسواک، کدری و یا قسمت های سیاه شده را مسواک بکشید.
 • در انتها حتما طلای مورد نظر را به مدت ۴۵ ثانیه در زیر آب قرار دهید، تا محلول آمونیاک و مایع ظرفشویی به خوبی پاک شوند.
10 سایت قیمت طلا
بیشتر بخوانید

روش‌های تمیز کردن طلای سیاه شده

آب جوش و الکل

 • آب جوش را در ظرفی ریخته و تا زمانی که آب سرد شود، طلا را در درون آن قرار می‌دهیم و سپس طلا را آبکشی و خشک می‌کنیم.
 • برای براق کردن طلا، در این ظرف الکل اضافه می‌کنیم، اما استفاده از الکل فقط برای طلاهایی که دارای نگین نیستند مناسب می‌باشد. زیرا الکل ممکن اسن باعث شل شدن نگین طلایتان شود.

شما تنها نیستید که با طلا پوستتان سیاه می‌شود!

جالب است بدانید با سرچی در اینترت به این نکته می‌رسیم که این مشکل فقط برای ما نیست و افرادی دیگر با آن درگیر هستند، دیگران در یک سایت تبادل نظر اینچنین مشکلات خود را در مورد سیاه شدن پوستشان با طلا، بیان می‌کردند:

* قبلاً به هیچ چیز حساسیت نداشتم گوشمو که سوراخ کردم دیگه بدلیجات نتونستم بندازم. گفتن نقره حساسیت ندارد، وقتی که انداختم حساسیت داشتم. طلا گرفتم ادیت نمی‌کنه ولی هم طلام سیاه شده هم جاش. فرقی هم نداره ها النگو گوشواره انگشتر یا هرچی. حساسیته؟ یه جا شنیدم یه چیزی تو بدنم هست که طلا واکنش میده.اطلاعاتی دارید؟

* اوایل فک میکردم مشکل از ناخالصیه طلامه. گردنبند مامانمم انداختن رو خودش چیزی نمیشه ولی بعد یه روز گردنم سیاه شد دقیقا جای گردنبنده

* من یه طلای انگور دارم هم خودش سیاه میشه هم گردنم ولی طلاهای دیگم اینطور نیست مامانم میگه بعضی طلاها اینطوره. اگه فقط یکی از طلاهاتونن اینطوریه مشکل از ناخالصیه طلاس ولی من با تمام طلاها مشکل دارم هم خودم سیاه میشم هم طلاهه

* من النگوهام دستمو سیاه میکرد به طلا فروشه که گفتم گفت بده ببرم با یه مواد خواص بشورم از اون موقع خوب شد

* من طلا سفید ننداختم تاحالا! اصلا به فکرمم نرسیده بود چون زرد دوس دارم. ولی طلاهای ادمای دیگه رو هم تست کردم برا من سیاه میشه خودشون مینداختن مشکلی نداشتن. تو طب سنتی میگن یه چیزی تو خونم هست که اینجوری میشه تو نت خوندم ولی ننوشته بود چیه؟!

* از من که چیزی نگرفت ولی گفت با یه دستگاه و یه مواد خاص میشورن حالا راست یا دروغشو نمیدونم ولی برای من که خوب شد دیگه سیاه نشد

* من که طلامو به خوده طلافروش و یه طلافروشه دیگه هم نشون دادم گفت بعصی طلاهااینطوره وقتی میشورمش بازم رنگش باز میشه کلا سیاهیش میره مثل روز اول میشه

* من همچین اتفاقی با نقره برام میفته رد انگشتر یا دسبند نقره میمونه رو بدنم سیاه میشه طلا نه ولی گوشواره رو کلا حساسیت داره گوشم حتی طلاش هم سیاه میکنه گوشم رو

* من هم یک زمانی مثل شما شده بودم اون موقع‌ها قرص زینک و مولتی ویتامین میخوردم از اون به بعدش که نخوردم خوب شد

سخن پایانی

حال که نظرات دوستان دیگر را خواندیم درمی‌یابیم که سیاه شدن پوست به وسیله‌ی طلا نشانه‌ی حساسیت به طلا نیست و با آن فرق دارد در حساسیت به طلا علاوه بر تغییر رنگ پوست خارش‌های شدید و سوزش هم روی پوست خود احساس می‌کنیم اما درست برعکس آن، وقتی پوستمان با طلا سیاه می‌شود صرفاً فقط یک سیاهی است که می‌توانیم هر بار با آب و صابون آن را بشوییم. نکته‌ی جالبی که در این خصوص وجود دارد همین است که قطعه طلایی که پوستمان را سیاه می‌کند، ممکن است روی پوست افراد دیگر تاثیر متفاوتی داشته باشد و اصلاً خبری از سیاه شدن پوستشان نشود و این خود نشان دهنده واکنش‌های متفاوت شیمی زیستی بدن هر فرد نسبت به این فلز ارزشمند است؛ در نتیجه اگر جای طلا به صورت ردی سیاه یا سبز روی پوست شما ماند نگران نباشید و با یکی از راهکارهایی که در بالا به آن اشاره کردیم این مشکل را برطرف کنید؛ همچنین می‌توانید برای مراقبت بیشتر از پوست و طلای خود از چند راهکار به طور همزمان استفاده کنید چراکه در این صورت قطعاً تاثیر آن‌ها را می‌بینید.

سوالات متداول

اگر طلا سیاه شود بدین معناست که خالص نیست؟

خیر. زیرا طلا نرم است و از طلای خالص در ساخت زیورآلات استفاده نمی‌گردد.

برای تمیز کردن طلای سیاه شده، بجز پولیش راه حلی وجود دارد؟

بله. همانطور که گفته‌شد می‌توانید از انواع روش های خانگی با رعایت موارد ایمنی و با در نظر گرفتن سلامت طلا، استفاده کنید.

«با ذکر منبع، کپی این مطلب بلامانع است»

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

 1. از مطلبی که نوشته بودین خوشم اومد امیدوارم این اینترنت رو از ما نگیرن. من خودم به شخصه همه کارام رو اینترنتی انجام میدم. اینجا هر چیزی که میخوایم پیدا میشه و کسایی مثل شما با ارائه مطلبای بدردبخور دارن بهمون کمک میکنن که کارمون سریع تر راه بیفته. حتی دیدم واسه لوله بازکنی برچسب دیگه نیازی نمیشه و با دوتا کلیک ساده میشه چاه بازکن پیدا کرد! دم همگی شما صاحبای سایت های مختلف گرم که اینطوری کارمون رو راحت کردین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا