بلاگمقالات ویژه

هر آنچه در مورد شمش‎ طلا باید بدانید

شمش طلا چیست؟

شمش طلا یا نقش اول بسیاری از فیلم‌های پلیسی و اَکشِن! چرا که حتما شما هم مثل ما در مورد سرقت شمش‌های طلا یا پیدا کردن شمش‌های طلا هم فیلم زیاد دیده‌اید و هم داستان و ماجراجویی‌هایی در این مورد شنیده‌اید. بسیاری از آدم ربایی‌ها و دزدی‌ها و جنگ‌ها بر سر همین شمش‌های طلاست!  چرا شمش‌های طلا تا این حد ذهن آدم‌ها را در گیر کرده است؟! شاید به این دلیل است که شمش‌های طلا در ذهن ما نمایانگر حجم زیادی از طلای خام یا طلای خالص است.

شمش طلا (به انگلیسی gold bar و gold ingot معروف هست)، همان طلای خامیست که حداقل عیار آن ۹۹۵ و حداکثر آن ۹۹۹.۹۹ می‌باشد. نکته‌ای که در شمش خیلی مهم است و از اهمّیت بالایی برخوردار است، عیار آن می‌باشد. هرچه عیار آن بیش و بیشتر شود، ارزش آن دو چندان می‌شود. عیار شمش برای اینکه بیشتر شود، به دستگاه‌ و تکنولوژی پیشرفته‌تری نیاز هست. این دستگاه‌ و تکنولوژی انحصاراً در اختیار شرکت‌های معتبر دنیا قرار دارد و آن را در اختیار دیگر کشورها قرار نمی‌دهند. در کشور ما، شرکت‌های خاص و معتبری تحت نظر بانک مرکزی و اتحادیه طلا و وجود دارند که می‌توانند شمش‌هایی با خلوص ۹۹۵ تولید کنند.

درست است که دیگر امروزه کسی به سفرهای طولانی برای یافتن طلا نمی‌رود اما فقط کافیست سری به بازار طلا بزنید کسانی که هنوز به دنبال طلا هستند و می‌خواهند حاصل دسترنج ماه‌ها یا سال‌های خود را تبدیل به شمش‌های طلا کنند. در بازار تهران، خریداران شمش طلا سوالات زیادی از ما می‌پرسند مانند: شمش‌‌های طلا معمولاً چند گرمی هستند؟ فرق بین شمش با آبشده طلا چیست؟ شمش طلا بخریم یا سکه؟ اسپرد شمش دیگر چیست؟ چرا شمش‌های سوئیسی اینقدر معروف هستند؟ از کجا شمش طلا بخریم؟ و هزاران سوالات دیگر. اگر می‌خواهید جواب این سوالات را بدانید با ما همراه باشید.

شمش طلا چیست

شمش‌های طلا چند گرمی هستند؟

وزن شمش‌ها از استانداردهای مشخصی تبعیت می‌کنند. هر شرکتی با توجه به بازاری که در اختیار دارد، رنج مشخصی را تولید می‌کند و به بازار عرضه می‌کند. برای مثال برای صادرات شمش طلا به کشورهای دیگر از شمش‌های حدوداً ۱۲ کیلیوگرمی استفاده می‌کنند. وزن شمش طلا کاملا بستگی به کارایی افراد دارد. کسی که می‌خواهد هدیه بدهد شمش های یک گرمی را انتخاب می‌کند. کسی که می‌خواهد سرمایه گذاری کند و پول خود را طلا کند، شمش‌های یک کیلویی می‌خرد. در ادامه انواع سایز شمش‌های موجود در کارخانه‌های مختلف را در جدولی قرار می‌دهیم:

شمش های طلا چند گرمی هستنددر ایران شمش‌های ۱۲ کیلوگرمی زیر نظر بانک مرکزی وارد می‌شود، بانک مرکزی نیمی از این شمش‌ها صرف ضرب سکه می‌کند و مقداری از آن‌ها را برای ساخت مصنوعات طلا در اختیار سازندگان طلا و جواهر می‌گذارد. علاوه بر بانک مرکزی بانک‏‌های خصوصی دیگر نیز مجوز واردات شمش‌های طلا با وزن کمتر را برای سرمایه‌گذاری نیز دارند.

بزرگ‌ترین شمش طلا کجاست؟

بزرگترین شمش طلا در جهان متعلق به موزه تُی گُلد Toi Gold است که در سال ۲۰۰۵ از آن رونمایی کردند این شمش طلا ۲۵۰ کیلو گرم وزن دارد و ابعاد آن در حدود ۴۵.۵ سانتی‌متر و ۲۲.۵ سانتی‌متر است همچنین ارتفاع این شمش طلا غول پیکر به ۱۷ سانتی‌متر نیز می‌رسد که قابل مقایسه با دیگر شمش‌های طلای ساخته شده در جهان نیست.

برندهای معروف شمش طلا را نام ببرید؟

همانطور که گفته شد شمش‌های طلا توسط کارخانه‌های مختلف ساخته می‌شوند که معروفترین آن‌ها شمش‌های سوئیسی، اماراتی، استرالیایی و انگلیسی هستند. که البته در بازار طلا شمش‌های سوئیسی معروف‌ترند و این صرفاً فقط به خاطر بازاریابی و تبلیغات این کارخانه است و هیچ مزیت دیگری نسبت به سایر کارخانه‌ها و برندها ندارند، چه بسا کشورهایی در این میان هستند که به شمش‌های با عیار ۹۹۹۹۹/۹۹۹ دسترسی پیدا کرده‌اند اما باز هم شمش‌های سوئیسی چون بین مردم شناخته شده‌تر هستند هنوز طرفداران بسیاری در بازارهای خرید و فروش شمش دارند. به همین خاطر شمش‌های سوئیسی از قیمیت بالاتری برخوردارند. این نوع شمش را می‌توانید در سبزه میدان، پاساژ اردیبهشت و خرداد بازار بزرگ تهران خریداری کنید. برندهای معروف شمش به همراه توضیحات آن را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

نام لاتین تولید کننده شمش طلاتوضیحات تکمیلی
Baird & Coانگلیسی و از سال ۱۹۶۷ میلادی شرع به کار کرده است.
Emirates Goldاماراتی و از سال ۱۹۹۲ توسط دولت امارات حمایت شده است
Heraeus  آلمانی و از سال ۱۸۵۱ شروع به کار کرده است.
Metalor سوئیسی و از سال ۱۸۵۲ شروع به کار کرده است. توسط گروه ژاپنی در ژاپن تاسیس شده است امّا در حال حاضر آن را سوئیسی می‌شناسیم.
PAMPسوئیسی و از سال ۱۹۷۷ شروع به کار کرده است. این نوع شمش در ایران معروف هست.
Perth Mintیکی از معروف‌ترین برند های استرالیایی هست. از سال ۱۸۹۹ شروع به کار کرده است.
Royal Mintیکی از معروف‌ترین برندهای انگلیسی هست. باورتان نمی‌شود، حدود ۱۱۳۳ سال قبل شروع به کار کرده است. یعنی از سال ۸۸۶
Umicore بلژیکی و از سال ۱۹۸۹ شروع به کار کرده است.
Valcambi سوئیسی و از سال ۱۹۶۱ شروع به کار کرده است.

 

همچنین علاوه بر شمش‌های طلای خارجی و وارداتی، شمش‌های ساخته شده توسط کارخانه‌ها و کارگاه‌های ایرانی نیز هستند که نقاشی‌های مختلف و زیبایی روی آن حک شده‌اند و بسیار مناسب هدیه دادن یا جمع آوری کلکسیون هستند چراکه با گذشت زمان نیز بر ارزش آن‌ها افزوده و نفیستر می‌شوند. به اینگونه شمش‌ها که به‌عنوان یادبود استفاده می‌شود، مدالیون گفته می‌شود.مهم‌ترین برندهای شمش طلا در ایران عبارت‌اند از:

 •  پارسیس گل
 • ایران شمش
 • خانه سکه ایران
 • شمش محمد
 • شمش پرنیا
 • شمش ونوس

البته پارسیس گُلد و ایران شمش و خانه سکه ایران سه تا از کارخانه‌های سازنده شمش‌های طلا در ایران هستند که در قسمت خرید و فروش شمش بیشتر درباره‌ی آن صحبت می‌کنیم.

چه علائمی روی شمش طلا باید باشد؟

معمولا روی تمام شمش‌های طلای شرکتی، علائمی باید درج شود. برای آن‌که از ساخت شمش‌های تقلبی جلوگیری شود هرکارخانه‌ی سازنده ملزم است از قالب‌هایی استفاده کند که علاوه بر عیار شمش طلا نام شرکت و کارخانه‌اش را حک کنند. که وقتی طلای ذوب شده را درون آن‌ها می‌ریزند که اسم شرکت سازنده روی شمش نمایان باشد تا در هنگام وجود هرگونه مشکل بتوان پیگیری‌های لازم را انجام داد. در ادامه، علائم دیگر روی شمش طلا را توضیح می‌دهیم.

عیار: همانطور که گفتیم عیار شمش‌های طلا ، باید روی آن‌ توسط کارخانه حک شود که معمولا این عیار معادل ۹۹۹ است.
وزن: وزن هر شمش باید به صورت دقیق روی شمش طلا حک شده باشد، به طوری که اگر آن را روی ترازوهای حساس مخصوص طلافروشان وزن کنیم باید وزنی که ترازو نشان می‌دهد با وزن حک شده روی شمش یکی باشد.
کد شناسایی یا Assay office bar: هر شمش طلا یا به طور کلی همه مصنوعات طلا باید یک کد شناسایی داشته باشد. این کد را آزمایشگاه‌های عیار سنجی ( ری گیری ) زیر نظر اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر هر کشور، برای شمش‌ها و مصنوعات طلا تعیین می‌کنند، در این راستا فقط باید حواستان را جمع کنید تا از کدهای باطله روی شمش‌ها استفاده نشده باشد. واژه Assay office bar معنی شمش انگ شده و واژه Assay master معنی عیارشناس را می‌دهد.
آرم و نام کارخانه سازنده: روی هر محصول با کیفیت و اصلی که تولید می‌شود آرم و نام کارخانه‌‎ی آن نمایان است. شمش‌های طلا نیز از این قاعده مستثنی نیستند و روی آن‌ها آرم و نام کارخانه آن حک می‌شود تا کار سواستفادگران و متقلبان دشوارتر شود.

علائم روی شمش طلا

آیا شمش ۲۴ عیار در واقعیت وجود دارد؟

غالبا شمش‌های طلا ۲۴ عیار می‌باشد و بسیار نرم هستند آنطور که به راحتی جای انگشت شما روی آن می‌ماند. به دلیل همین نرمی طلا، در واقعیت طلا با عیار ۲۴ و خلوص ۱۰۰۰ وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد به صورت پلمپ یا وکیوم است و بیشتر برای هدیه دادن کاربرد دارد. به همین خاطر است روی شمش‌های طلا با وزن‌های مختلف عدد ۹۹۹ را مشاهده می‌کنید.

نکته‌ی مهم دیگری که وجود دارد این است، بسیاری از افراد انس طلا را با شمش طلا به اشتباه می‌گیرند؛ انس طلا بیشتر یک قرارداد بین معامله‌گران طلا می‌باشد و قیمت طلا را تعیین می‌کند. مثلا وقتی در اخبار می‌نویسند که قیمت طلای جهانی افزایش یافت، به این معنی هست که قیمت یک انس طلا نسبت به قبل افزایش داشته است. در کشورهای مختلف عیار طلایی که استفاده می‌کنند بسیار متفاوت است، عیار کشورهای عربِ اطراف خلیج فارس معمولاً ۲۱ ، هند ۲۲، اروپایی و آمریکایی حدود ۱۴ و در ایران ۱۸ می‌باشد. قیمت طلا ۱۸ عیار از روی قیمت مثقال طلا محاسبه می‌شود همچنین قیمت طلا، با عیارهای مختلف با همین فرمول‌ها به‌دست می‌آید. که البته در مقاله‌های قبلی به طور کامل درمورد آن صحبت کردیم. بهتر است در این مطلب بیش از این از شمش طلا دور نشویم.

اصطلاح چهار نُه (۹۹۹۹) یعنی چه؟

برای آنکه مفهوم این اصطلاح را به راحتی متوجه شوید مجبور هستیم برخی از مطالب بالا را دوباره یادآوری کنیم. همانطور که گفتیم تاکنون طلای ۱۰۰ درصد خالص در صنعت یافت نشده است. طلای ناب عناصر مولکولی دیگری را نیز برای مستحکم نگاه داشتن ساختار خود، هرچند ناچیز پذیرفته است؛ این عناصر ناچیز هستند و نمی‌توان آن‌ها را از بین برد. طلاهای موجود در ذخایر بانک‌ها، همگی دارای درصدی خلوصی نزدیک به صد در صد هستند. که این یعنی ۹۹/۹۹۹۹ در صد آن‌ها از طلا و حدود چند ده هزارم آن عناصر دیگر است. در نتیجه منظور از اصطلاح چهار نُه همان طلا با در صد خلوص ۹۹/۹۹۹۹ است، یعنی بعد از ممیز باید ۴ تا ۹ باشد. اگر بگوییم فلان برند کانادایی، شمشی برابر ۶ تا ۹ تولید می‌کند، یعنی عیار آن شمش معادل ۹۹/۹۹۹۹۹۹ می‌باشد. به این نکته هم توجه کنید که هر چقدر هم عیار طلا بالاتر باشد، رنگ آن زردتر با هاله‌ای از رنگ نارنجی است.

 

برای خرید و فروش شمش باید کجا برویم؟

اگر قصد خرید شمش طلا را دارید حتما به مغازه‌دارهای زیر نظر اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر بروید و هرگز از مغازه‌دارهای استیجاری بی نام نشان خرید نکنید، گول قیمت ارزان و کارمزد و مالیات کم این فروشنده‌ها را نخورید به دردسرهایی که امکان دارد به آن دچار شوید نمی‌ارزد. کمی بیشتر پول می‌دهید در عوض خیالتان از بابت شمشی که خریدید راحت است و مطمئن هستید پول خود را جای درستی سرمایه گذاری کرده‌اید.

همچنین در برخی از سایت‌های اینترنتی معتبر هم خرید شمش‌های طلا با هر وزن و گرمی آسان و به صرفه است فقط قبل از آنکه دست به خرید بزنید، پیشنهاد می‌کنیم کمی حوصله به خرج دهید و از معتبر بودن آن سایت اطمینان حاصل کنید هرگونه سوال و ابهامی داشتید حتما با آن‌ها تماس بگیرید حتی بهتر است اگر فرصت کافی دارید به صورت حضوری به آنجا بروید و فراموش نکنید که قیمت آن شمش طلایی که قصد دارید بخرید را از چندین جا بپرسید. در اینجا چند سایت زیر که خرید و فروش شمش‌های طلا را انجام می‌دهند را معرفی می‌کنیم.

برای خرید و فروش شمش باید کجا برویم؟

فروشگاه خانه سکه ایران که دارای استاندار T99 در ایران می‌باشد. به‌نشانی https://www.shemshetala.com/
شرکت ناب فلز اطلس به نشانی  http://nabfelezatlas.ir/
شرکت پارسیس گُلد به نشانی https://www.parsisgold.com/Default.aspx
فروشگاه ایران شمش به نشانی https://iranshemsh.com/

علاوه بر این برای خرید شمش طلا می‌توانید به بازار بزرگ تهران و پاساژ خرداد بروید در آنجا نیز مغازه‌هایی سر شناس و زیر نظر اتحادیه وجود دارند که می‌توانند در خرید و فروش شمش‌های طلا به شما کمک کنند و همچنین می‌توانید با پرس و جو کردن از مغازه‌های مختلف قیمت گرفتن، بهترین قیمت برای خرید یا فروش شمش را پیدا کنید. فقط نکته‌ی مهمی را دوباره یادآوری می‌کنم از افرادی که مغازه ندارند شمش نخرید چرا که عیار سنجی و تشخیص شمش‌های اصل کار هر کسی نیست و اگر در این کار وارد نیستید هرگز این ریسک را نکنید. [در بروزرسانی بعدی این مقاله، اسم طلافروشی‌هایی که شمش می‌فروشند و معتبر هستند را لیست می‌کنیم.]

شمش طلا همان آبشده طلاست؟

تا به حال فکر کردید که هنگامی که زیورآلات و طلاجات کهنه و شکسته یا طلاهای دست دوم خود را وقتی می‌فروشید چه می‌شوند؟ بله؛ درست است آن‌ها به کوره‌های ذوب طلا برده می‌شوند و پس از ذوب در قالب‌های مختلفی ریخته می‌شوند و به صورت طلای آب شده در می‌آیند.

چون زیورآلات و طلاجات ما ۱۸ عیار و با درصد خلوص ۷۵۰ هستند در نتیجه، عیار طلای آبشده هم در حدود ۷۵۰ است. البته ممکن هست دو یا سه پله کمتر باشد. یعنی خلوص طلای ذوب شده برابر ۷۴۸ یا ۷۴۷ باشد. برای اینکه طلای ذوب شده را به عیار ۷۵۰ تبدیل کنند، سکه ضرب شده بانک مرکزی را به طلای ذوب شده اضافه می‌کنند. عیار سکه ۹۰۰ می‌باشد و این باعث می‌شود که عیار طلای ذوب شده را بالا بیاورد. بنابراین عیار طلای آبشده، برابر ۷۵۰ می‌باشد. توجه کنید: شمش طلا به خاطر اینکه در لحظه در دسترس نیست و همچنین قیمت آن نسبت به سکه گران هست و البته عیار آن نسبت به سکه ۱۰۰ پله بالاتر هست، توجیه عقلانی ندارد که از شمش به جای سکه برای بالا بردن عیار آبشده استفاده کنیم.

روی طلای آبشده باید یک کد حک شده باشد که ما با تماس به شماره تلفن گویا ۸۸۹۳۱۸۳۳ و دادن این کد، از صحت و تقلبی نبودن آن باخبر می شویم. این تنها راهی هست که مطمئن شویم آن طلای آبشده، تقلبی نیست.

شماره تماس عیار طلا و اتحادیه طلا و جواهر : ۸۸۹۳۱۸۳۳-۰۲۱

حرف خودمانی: امروزه با گرانی طلا، یکسری سودجو و از خدا بی خبر، وسط طلای آبشده، مفتول غیر طلا قرار می‌دهند و از این طریق وزن طلای آبشده را بالا می‌برند به همین دلیل است که بسیار از طلافروشان یا کسانی که می‌خواهند طلای آب شده بخرند، در هنگام خرید اصطلاحاً طلای آب شده را قیچی می‌زنند تا مطمئن شوند که آن قطعه آبشده، تقلبی نیست. همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای خرید طلای آبشده به هر کسی اعتماد نکنید و فقط از فروشنده‌هایی خرید کنید که مغازه دارند و زیر نظر اتحادیه صنف طلا و جواهر هستند چرا که در غیر این صورت اگر طلای آب شده‌ای که خریداری کرده‌اید تقلبی از آب در بیاید دیگر دستتان به هیچ جا بند نیست و پلیس و اتحادیه طلا و جواهر نیز به سختی می‌توانند این موضوع را پیگیری کنند و امکان دارد شما هیچگاه به پول خود نرسید.

اولین تفاوت طلای آبشده با شمش، در عیار آن هست. همانطور که گفتیم طلای آب شده همان طلاجات مستعمل یا طلاهای از مد رفته و خاک گرفته ویترین طلافروشان است. که چون عیار این طلاجات ۱۸ است در نتیجه عیار طلای آبشده ۱۸ است یا کمی بیشتر یا کمتر از ۱۸ عیار هست. اما شمش‌های طلا، ۲۴ عیار هستند و کمترین ناخالصی را دارند به همین خاطر است که گاهی به شمش‌های ۲۴ عیار نیز طلای خام هم گفته می‌شود.

دومین تفاوت این هست که طلای آبشده فقط در ایران خرید و فروش می شود در حالی که شمش بین‌المللی هست. درست هست که شکل هر دو یکی هست ولی چون عیار آنها فرق دارد، گواهی استاندارد بین الملی به طلای آبشده تعلق نمی‌گیرد. برای اینکه طلای ابشده به عنوان شمش باشد باید عیار آن حداقل ۹۵۰ باشد.

سومین تفاوت در ابعاد آن‌ها می‌باشد. طلای آبشده در اشکال مختلف موجود هست و هیچ قاعده‌ای ندارد در حالی که شمش، بین الملی می‌باشد و دارای وزن و ابعاد مشخصی هست. چون اکثرا کارگاه‌های طلاسازی از طلای ابشده برای ساخت مصنوعات طلا استفاده می کنند، راحت تر هستند که طلای آبشده به صورت مفتول (منظور به صورت باریک و دراز می‌باشد.) باشد و هر اندازه که بخواهند ببرند و از آن برای کار خود استفاده کنند.

اما چهارمین تفاوت: درست برعکس طلای آب شده شمش‌های شرکتی طلا بسیار معتبر با علائم حک شده بر روی آن و با عیاری مشخص و تضمین شده در بازار عرضه می‌شوند. خب مسلماً محصولی که از اعتبار زیادی برخوردار است و ما با خیال راحتتری آن را خریداری می‌کنیم کمی گرانتر از محصولی فاقد اعتبار است.

پنجمی تفاوت را می‌توان در اجرت آن‌ها دانست. شمش‌های ۲۴ عیار شرکتی اجرت و کارمزد مشخصی دارند که توسط اتحادیه صنف طلا و جواهر هر کشور اعلام می‌شود و در مقابل آن طلای آب شده بدون اجرت و بدون هیچ کارمزدی در بین مردم خرید و فروش می‌شوند. که همین دلیلیست که مردم و سرمایه گذاران به خرید و فروش طلای آب شده بیشتر علاقه دارند تا شمش‌های ۲۴ عیار شرکتی!

فرق شمش طلا و طلای ابشده

اسپرد شمش دیگر چیست؟

در وحله‌ی اول بهتر است مفهوم و معنای اسپرد را بدانیم: در بازار مبادلات ارز، برای هر جفت ارز در هر لحظه دو قیمت متفاوت وجود دارد. یکی قیمتی است که شما می توانید در آن قیمت، خرید انجام دهید (این نرخ را Ask می‌گویند) و دیگری قیمتی است که شما می توانید در آن قیمت، فروش انجام دهید (این قیمت را Bid می‌گویند) تفاوت این دو قیمت را اسپرد (Spread) می‌نامیم. به عبارت دیگر اسپرد همان اختلاف بین قیمت خریدار و قیمت فروشنده در لحظه می‌باشد.

حالا که معنی واژه اسپرد را فهمیدیم حتما معنی اسپرد شمش طلا برایمان مشخص شده است. بله، دقیقا اسپرد شمش طلا اختلاف قیمت خرید شمش طلا از بازار و قیمت فروش آن در بازار است.

شمش طلا یا سکه؟ کدام یک؟

خب، حالا که تا اینجای مقاله با ما بودید و از کلیات و جزئیات شمش طلا بیشتر سردر آورده‌اید ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که بهتر است روی کدام یک از این بازارها یعنی شمش طلا و سکه سرمایه گذاری کنیم؟ باید اعتراف کرد که سرمایه‌گذاری روی سکه کمی مطمئنتر است چرا که تقلب در این بازار کمتر از بازار شمش‌های طلاست و این فقط به خاطر آن است که سکه‌ها عیار، وزن مشخصتر دارند و یک مسکوک طلا به حساب می‌آید که توسط بانک مرکزی ضرب شده است اما در هنگام خرید و فروش شمش‌های طلا باید بسیار بیشتر حواستان جمع باشد تا شمش طلا تقلبی یا قاچاق نباشد یا ممکن است در هنگام معامله‌های شمش طلا خریدار به درستی عیار و کد حک شده روی شمش اطمینان پیدا نکند و بگوید که آن آزمایشگاه و ریگیری را قبول ندارد و از اینگونه مسائل دردسرساز برایتان پیش بیاید. علاوه بر این‌ها مثلا اگر برای سرمایه‌گذاری یا پس انداز، برنامه ریزی کنید که ماهی یک یا چند سکه بخرید قطعا بیشتر برایتان مقدور است تا اینکه ماهی یک شمش طلا! با همه این شرایط، تصمیم گیرنده نهایی شما هستید و بهتر است با توجه به توان مالی و ریسکپذیری خود دست به خرید سکه یا شمش بزنید.

شمش طلا بخریم یا سکه

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره بیست و هشت
بیشتر بخوانید

 

شمش‌های طلا را در کجا نگهداری کنیم؟

اگر جزو افرادی هستید که شمش‌های طلای زیادی دارید حتما به فکر جایی مطمئن برای نگهداری آن‌ها باشید و دلتان را به گاوصندوق‌های بزرگ و سنگین خوش نکنید چراکه برخی از آن‌ها به سادگی قفلشان باز می‌شود و دیگر مانعی برای سارقین زبردست به حساب نمی‌آیند. برای کسانی که سرمایه خود را تبدیل به طلا و شمش‌های طلا کرده‌اند صندوق امانات بانک‌ها بهترین مکان است اگر هم که به صندوق امانات بانک‌ها هم اعتماد ندارید و فکر می‌کنید بانک‌ها اطلاعات شما را پیش خود نگه نمی‌دارند؛ باید جایی امن و مطمئن را انتخاب کنید! بهتر است اینطور بگوییم که شاید اگر طلاهای خود را در فریزر خانه‌یتان نگهداری کنید بیشتر از گاوصندوق‌های پیزوری، امنیت طلاهای شما را حفظ می‌کند. جا دارد برای آنکه این موضوع را بیشتر جدی بگیرید سرقت چند سال پیش در منطقه قلهک را یادآوری کنیم.

چند سال پیش سارقین در سرقت خانه‌ای در منطقه قلهک، ۵ کیلو طلا، ۵۰ هزار دلار، ۱۰۰ سکه طلا، چند ساعت مارک‌دار با قاب و بند طلای ۱۸عیار و ۳۰ میلیون پول نقد گیرشان آمد. پلیس ارزش مالی اموال دزدیده شده در این سرقت را بیش از یک میلیارد و پانصد میلیون تومان برآورد کرد. انتشار این خبر در شبکه‌های اجتماعی دستمایه انتقاد و شوخی برخی از کاربران با مالباختگان این پرونده شد. کاربران نوشته بودند: سارقین با کله رفته‌اند در دبه‌ی عسل، چرا صاحب خانه این همه پول و طلا را در خانه‌ی خود پنهان کرده بود؟ بهتر نبود آن‌ها در صندوق امانات بانک نگهداری می‌کرد؟! شاید هم پول‌هایش غیر قانونیست و فکر می‌کند فوری از دادسرا دعوتنامه براش می‌آید! ؟

شمش های طلای خود را در کجا نگهداری کنیم

در مصاحبه‌ای، خود مال باخته اینگونه تعریف می‌کند: «همراه خانواده مسافرت رفته بودم، وقتی برگشتیم با تعجب متوجه باز بودن در شدیم. قفل در ورودی تخریب شده‌بود. همسر و بچه‌هایم ترسیدند و داخل نیامدند. وقتی برق را روشن کردم، دیدم خانه‌مان مثل بازار شام شده؛ همه چیز به هم ریخته بود. لباس‌ها کف زمین بود و در گاوصندوق هم که توی آن کلی دلار و طلا داشتم باز بود. دلم ریخت؛ با ناامیدی جلو رفتم و دیدم ای داد بی‌داد… همه دار و ندارم را برده‌اند. فشارم افتاد و نشستم روی زمین. همسرم به پلیس زنگ زد و ماجرا را اطلاع داد.» درباره‌ی اینکه پول و طلاهایش را چرا در خانه گذاشته بود این توضیح را داد: «کارم طوری است که باید مقداری پول و طلا خانه‌ام باشد. گاهی سفرهای غیر منتظره پیش می‌آید و زمان برای تهیه دلار یا ارزهای دیگر نیست. به همین خاطر مقداری دلار و یورو توی گاوصندوق نگهداری می‌کردم تا اگر نیاز شد استفاده کنم. البته به واسطه همین کار، بعضی اوقات معامله‌هایی صورت می‌گیرد که با توجه به تراکنش مالی محدود بانک و سایر چیزها نیاز دم دست بودن پول و طلا دارم. قبول می‌کنم این حجم از طلایی که توی خانه داشتم اشتباه محض بود. واقعاً نمی‌دانستم یک روز چنین اتفاقی برایم می‌افتد.»

این ماجرا را برایتان تعریف کردیم که فکر نکنید این اتفاق برای شما نمی‌افتد و فقط ما شنونده‌ی آن هستیم، پس اگر مقدار زیادی طلا، شمش طلا یا پول در خانه‌ی خود دارید از همین لحظه به فکر مکانی امن برای آن‌ها باشید که البته ما صندوق امانات بانک‌های معتبر یا خریدن گاوصندوق‌هایی با قفل‌های بسیار پیشرفته را برای نگهداری از ثروت خود پیشنهاد می‌کنیم.

سخن پایانی

در هنگام خرید شمش‌های طلا،خیلی مراقب باشید. قبل از خرید شمش طلا حتماً این مقاله را چندین بار بخوانید و اگر دغدغه‌‌ای در این مورد دارید، ما خوشحال می‌شویم صدای شما را بشنویم. خرید شمش طلا باید با دقت و با حساسیت انجام شود تا بعدها با مشکلاتی از قبیل تقلبی بودن شمش‌های طلا و ناخالص بودن یا حتی قاچاق و دزدی بودن شمش‌ها مواجه نشوید چرا که دردسر هرکدام از این موارد بیش از آن است که فکرش را کنید. به گفته رئیس اتحادیه طلا و جواهر از مکان‌هایی خرید کنید که زیر نظر اتحادیه طلا و جواهر باشند، همه علائم و کدهای مربوطه روی شمش را چک کنید. و از فروشنده بخواهید با حوصله بیشتری در مورد شمش‌ها برای شما صحبت کند و در صورت امکان هرکدام را به شما نشان دهد.

امیدواریم آنچه که باید در مورد شمش‌های طلا بدانید را با خواندن دقیق این مقاله متوجه شده باشید. البته ممکن است سوال یا نکته‌ای به ذهنتان رسیده باشد که ما در این مقاله  آن را پوشش نداده باشیم. لطفاً آن را در قسمت کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

سوالات متدوال

کوچک ترین شمش طلا چند گرم می‌باشد؟

کوچکترین شمش طلا بستگی به کشور ساخت آن دارد. اما کوچکترین شمش طلا در ایران ۵ گرم است.

شمش طلا چند عیار است؟

عیار شمش طلا در ایران به طور رایج ۹۹۵ در هزار است؛ اما عیار‌های دیگر هم در بازار ایران موجود است.

آیا شمش طلا نیز اجرت دارد؟

برای معاملات شمش طلا به‌طور کلی اجرتی دریافت نمی‌گردد. اما برای خالص کردن طلای استفاده شده در شمش معمولا هزینه‌ دریافت می‌شود؛

«با ذکر منبع، کپی این مطلب بلامانع است»

نوشته های مشابه

‫۳۴ دیدگاه ها

 1. با عرض سلام سوالی داشتم مبنی بر اینکه می توان به میزان دقیق ۷۵ گرم شمش طلای پامپ سوییس از کشور مالزی به ایران اورد؟ در فرودگاه ایران گیر نمی دهند؟

 2. سلام
  لطفاً در مورد خرید شمش طلا و نحوه استفاده از مدارک شمش طلا که اجاره داده می‌شود توضیح بدین.
  سپاس گذارم

 3. درپی اتفاقات و اغتشاشات ناشی از گران شدن بنزین، بانکها نام صندوقهای امانی (امانات) را به صندوقهای اجاره ای تغییر دادند. این یعنی بانک هیچ مسئوبیتی دربرابر اموال داخل صندوق ندارد و اگر محتویات آنها به سرقت برود، کسی پاسخگو نیست. در واقع بانکها فقط صندوقی را که به گفته خودشان حداکثر تلاش را برای امنیت آن به خرج داده اند، اجاره میدهند. همین.

 4. حالا اموال لون مال باخته پیدا شد یانه؟
  اگه مردم به بانک اعتماد داشتند که این ریسک رو نمیکردند.
  و وقتی که سود بانک با منت ۲۰ درصده ولی تورم ۴۰ درصده!

  1. سلامICTMAN عزیز، متاسفانه تا کنون خبری از اینکه اموال ایشون پیدا شده یا نه به دست ما نرسیده است، درست است که سود بانکی خیلی کم است و تورم خیلی زیادتر از آن است اما گاهی اوقات در شرایطی که جای امنی برای نگهداری اموال خود نداریم بهتر است بین بد و بدتر، بد را انتخاب کنیم یا اینکه اگر حجم بالایی از پول و طلا در خانه خود داریم از دزدگیرها و درب های ضد سرقت و گاو صندوق های مطمئن و امن غافل نشویم.

 5. اجرت یا همون اسپرد شمش برای یک شمش ۱۰۰ یا ۱۰۰۰ کرمی سوئیسی در ایران چند درصد ویا چه رقمی است مثلا اگر من الان به قیمت روز یک شمش ۱۰۰ گرمی سوئیسی معتبر از یک طلا فروشی بخرم روزی که بخوام بفروشم بر فرض اینکه قیمت همان اندازه باشد چقدر از قیمت شمشم کم میشود ؟ وسوال دیگه از کجا باید بدونیم که یک کد باطله روی یک شمش ویا ابشده وجود ندارد شاید یک کسی یکبار ابشده درست بخرد که شماره درستی دارد وهمان شماره را بعدا روی همان مقدار ابشده دیگر هم بزند وشما وقتی ان شماره را استعلام میکنید ان نهاد مربوطه بگوید شماره درست است از کجا باید فهمید ممنون از راهنمایی شما

  1. سلام دوست عزیز. شمش های سوئیسی اسپرد بالایی دارند بین ۲.۵ یا ۳.۵ میلیون بستگی به وزن آن دارد. و اما می رویم سراغ نکته ای که در مورد انگ و کد روی طلای آب شده یا شمش طلا بیان کردید، در این مورد بازم میگم فقط خرید از جای معتبر و دریافت فاکتور خرید معتبر چاره ی آن است، دقیقا مسئله ای که باعث می شود خرید طلا اب شده و شمش طلا را پر ریسک نشان دهد همین موضوعی است که به آن اشاره کردید. برای مطمئن شدن از طلای اب شده که معمولا آن را قیچی می کنند و شمش های طلا را هم از پکشان خارج می کنند تا ماهیت طلای داخل آن را بسنجند. ( البته این در صورتی است که به اصل بودن آن طلا اب شده یا شمش شک داشته باشیم و از جای معتبری به دستمان نرسیده باشد یا فاکتور معتبری نداشته باشد. )

 6. واقعا مطالب بدرد خوری بود یه سوال : از نظر اجرت و مالیات سهم شمش نسبت به سکه یا زیور آلات دیگه بیشتره یا کمتر . ممنون از تیم دی اجرت

  1. سلام مهدی عزیز، شمش طلا از نظر اجرت و مالیات سهم بیشتری داره که توی معاملات به آن اسپرد شمش میگویند. اسپرد شمش طلا همان اختلاف معاملاتی در زمان خرید و فروش طلا است، که هر چه وزن شمش مورد معامله بیشتر باشد، اسپرد آن بیشتر می شود البته بحث ما شمش های طلای شرکتی است که در مقابل آن می توان گفت طلای اب شده قرار دارد که کمترین سهم را ( اختلاف قیمت بین خرید و فروش ) دارد. پیشنهاد می کنم اگر مقاله طلا اب شده را نخواندید حتما سری به ان بزنید.

  2. درود فراوان
   سپاسگزارم از روشنگری که افراد جامعه نیازمند دانستن باشند.
   سوالی داشتم میزان دارایی هر شخص از ذخیره شمش طلا که قانون ممانعت ننماید، چه مقدار می تواند باشد.باتوجه به اینکه مراتب خریدبصورت قانونی باشد. ودارای فاکتورهای خرید یاشد. و دچار مشکلات قانونی نگردد و سرمایه اش ذخیره طلا باشد. سپاسگزارم

 7. سلام شما همه را توضیح دادید ام درباره محاسبه شمش هیچی نگفتید لطفاً درباره خرید ونحوه محاسبه توضیح دهید متشکرم

  1. سلام ابوالفضل عزیز، عیار شمش ها ۹۹۹ یا ۹۹۵ هستند که اصطلاحا به آن عیار ۲۴ می گویند ولی روی خود آن یا پک بسته بندی آن عیار دقیق آن را نوشته اند، پس برای محاسبه قیمت یک گرم شمش باید قیمت آن را با توجه به عیار آن مشخص کنیم برای این کار عیار شمش را ضرب در قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار می کنیم و بعد تقسیم بر عدد ۷۵۰ می کنیم. برای مثال:
   قیمت طلا ۱۸ عیار امروز ۶۷۰ هزار تومان است.
   عیار شمش هم ۹۹۹ هست.
   ۶۷۰۰۰۰ ضربدر ۹۹۹ میشود : ۶۶۹۳۳۰۰۰۰ و بعد جواب آن را تقسیم بر ۷۵۰ می کنیم که می شود: ۸۹۲۴۴۰ که اگر رندش کنیم می شود ۸۹۲ هزار تومان.
   پس قیمت هر گرم شمش شد ۸۹۲ هزار تومان. این عدد را ضربدر وزن شمش خود کنید ( وزن شمش را روی بسته بندی یا پک آن می نویسند)
   حال می رسیم به اسپرد شمش در زمان خرید و فروش
   اسپرد شمش اصطلاحا همان اجرت است که کارخانه های سازنده برای پک و بسته بندی آن می گیرند و واسطه یعنی طلافروشان هم مبلغی دوباره روی ان می کشند تا سود خودشان را کرده باشند.
   متاسفانه این مبالغ نا مشخص است اگر شما قصد خرید شمش دارید بهتر است از چندین جا قیمت بگیرید و از مناسب ترین جا خرید کنید.
   در هنگام فروش شمش طلا به طلافروشان نیز همین است از چندجا سوال کنید و آن کس که به قیمت بهتری آن را می خرد بفروشید البته بسیاری از طلافروشان وزن شمش را ضرب در قیمت هر گرم شمش ۹۹۹ می کنند و شمش را می خرند و مبلغی بابت اجرت دیگر به شما نمی دهند مگر اینکه بخواهند به قول خودشان همکاری با شما حساب و کتاب کنند و کمی بیشتر شمش شما را بخرند.
   یادتان نرود که به همین خاطر است بیشتر کسانی که برای سرمایه گذاری می خواهند طلا بخرند به سراغ شمش نمی ایند و اکثرا یا طلا ابشده می خرند یا سکه و یا مصنوعات طلا .

 8. با سلام
  آیا میتوان پلاک طلا ضرب کرد و چه راهکار ساده ایی را برای این پروسه پیشنهاد می کنید ، مثلا پلاک ملکه الیزابت.
  برای ذوب کردن سنگ و پودر طلا چه دستگاه ارزان و کم حجمی را پیشنهاد می کنید. برای فهمیدن عیار طلا به صورت علمی آیا پروسه خاصی از طریق مواد شیمیایی لازم است یا از طریق تجهیزات دیگر قابل تشخیص می باشد. با سپاس

 9. با سلام
  مقداري پول در حساب دبي دارم ايا امكانش هست در فرودگاه دبي شمش بگيرم و وارد ايران بشم و مشكلي نداره ؟

 10. سلام . تشکر از شما . مقاله جالبی بود.
  برای خرید طلا اب شده چطوری حساب کنیم ؟
  اگه ده تومن داشته باشیم یک طلا اب شده با گرم بالا بخریم بهتر یا چند تا با گرم پایین؟
  موفق باشید

  1. سلام الهه عزیز ، خرید طلای اب شده به این صورت است که قیمت روز طلا به علاوه چند هزار تومان سودی است که طلا فروش برای خود بر می دارد محاسبه می شود، که این سود در خرده فروشان گرمی ۱۰ هزار تومان است و در طلافروشانی که واسطه نیستند گرمی ۲ تا ۵ هزار تومان است. ( البته باز هم بستگی دارد شما چند گرم می خواهید طلا اب شده بخرید هر چه از نظر گرمی طلای بیشتری بخرید این سود کمتر هم با شما حساب می شود. )
   و اینکه پرسیدید بهتر است چند قطعه با گرم پایین بخرید یا یک قطعه با گرم بالا؛ ببینید از نظر وزنی و قیمتی این ها با هم هیچ تفاوتی ندارد تنها فرق آن در زمان فروش اب شده ها است اگر شما ابشده هایی در گرم های کم داشته باشید می توانید در صورت نیازتان فقط یک قطعه آن را بفروشید و قطعه دیگر را نگه دارید والا هیچ فرق دیگری باهم ندارد.

 11. سلام وعرض ادب از کجا میشود تشخیص داد که فروشنده ای که به ما طلا میفروشد آنهم تقلبی نباشد چه معیاری وجود دارد چطور میشود به فروشنده اعتماد کرد معیادهایش چیه

  1. سلام بهمن عزیز، اینکه چه طور خیالتان راحت باشد از بابت طلایی که طلا فروش به شما می فروشد تا طلایی تقلبی نباشد چندین مورد را بهتر است هنگام خرید طلا رعایت کنیم؛
   اول آنکه از طلافروشی های زیر نظر اتحادیه طلا بخریم و از مغازه هایی خرید کنیم که می دانیم چندین سال است که طلافروش هستند و در بین مردم شناخته شده اند.
   دوم با بررسی روی طلا باید کدی روی آن حک شده باشد این کد بسیار ریز است و در طلاجاتی مثل زنجیر بسیار کوچک در کنار قفل آن حک شده است.
   سوم و از همه مهمتر فاکتوری است که ضمن خرید از طلافروش دریافت می کنید باید دقت کنید فاکتوری معتبر از طلافروش بگیرید تا اگر خدایی نکرده بحث تقلب یا گران فروشی در کار بود بتوانید به سرعت از طریق اتحادیه این مسئله را حل کنید. برای آنکه متوجه شوید فاکتور معتبر چه فاکتوری است توصیه می کنیم حتما مقاله هر آنچه در مورد فاکتور طلا باید بدانید را مطالعه کنید.
   همچنین بد نیست نگاهی به مقاله نکات مهم خرید طلا بیندازید چراکه تمامی این نکات را به طور مفصل در آن ذکر کرده ایم.

 12. سلام و خیلی ممنون بابت توضیحات عالی که دادید.
  شما نوشتید که امکان تولید شمش با خلوص بالاتر از ۹۵۰ در ایران نیست.
  من امروز سایت پارسیس رو دیدم که ادعا شده خلوص شمش ها ۹۹۹.۹ هست.
  میخواستم نظرتون رو بپرسم

  1. سلام سعید عزیز، خیلی ممنون. پارسیس گُلد برند معتبری در تولید شمش هست، و این ادعا که شمش‌هایش ۹۹۹.۹ است به جاست، فقط باید این عیار روی پَک بسته بندی شمش درج شده باشد و همچنین کد شناسایی هم باید داشته باشد نکته ی مهم دیگر که باید به ان توجه کنید این است که باید مطمئن باشید شمش اصل از برند پارسیس باشد و نه مدل تقلبی آن، از این رو پیشنهاد می شود از جای معتبری شمش بخرید.

 13. با تشکر از مطلب مفیدتان.در خصوص عدم اطمینان به صندوق بانکها چندی پیش در یکی از بانکهای قدیمی کشور مشتری به شدت به رییس بانک معترض بود که این چه امنیتیست که صندوق امانات شما داره من اشتباها با کلید صندوقم صندوق مجاور رو باز کردم‌ !!!!تو خود حدیث مفصل بخوان زین مجمل.

 14. با سلام واحترام
  بسیار سپاسگزارم از توضیحات ارائه شده بسیارعالی وخوب بود.تقاضامندم مرتبط مطالب را بروز رسانی نموده واطلاعات بیشتری در این خصوص ارائه نمایید .واگر ممکنه کتابهایی دراین خصوص معرفی نمایید.که بتوان دانش خود را درخصوص طلا وبازار آن افزایش داد.وخواهشمندم در مقاله ای تفاوت سکه بهار آزادی وسکه معمولی را ارائه نمایید.

 15. سلام.وقت بخیر.
  چه سایت خوبی دارید. در کنار تبلیغ کار خودتون به موازات اطلاعات واقعی رو منتشر می‌کنید و برعکس اکثر سایت یا کانال‌های خبری دیگه، با اینکه متن ها طولانی هست، ولی حوصله سر بر نیست و هر پارگراف مطلب جدیدی رو ارائه می‌کنه.
  ممنون و موفق باشید..

 16. با سلام
  شمش طلای شرکت های مطرح شده (پارسیس گلد-ایران شمش-خانه سکه ایران) را همه طلا فروشان می خرند یا باید فقط به خود این سازنده ها فروخت؟

 17. سلام
  خیلی عالی بود
  توضیحات کامل و جامع
  خدا خیرتون بده بازم از این مقاله ها بزارید ممنون
  👌👌👍👍👍👍👍👍

 18. سلام خیلی ممنون از مقاله خیلی خوبتون. ببخشید چرا روی شمش های چند گرمی پارسیس گلد هیچ کدی وجود ندارد؟

 19. سلام خسته نباشيد،سوال من این هست که شمش طلا داراي عیار بیشتري هست و همچنین سکه طلا عیار کمتری نسبت به شمش دارد بهتر نیست براي سود بیشتر شمش طلا بخریم؟ در صورتي که از خرید شمش به طور کامل مطمعن باشیم.
  و اینکه اگر از خرید و مرکزي که شمش و خریداري میکنیم کاملا مطمعن باشیم به نظرتون درست هست که سرمایه گذاري بر روی شمش و شروع کنیم؟و یا نه سکه بهتر هست؟ در هر دو حالت کدوم سود بیشتري داره؟

 20. سلام
  صندوق امانات بانک هم قابل اعتماد نیست . مگر آن سال اموال صندوق امانات را دزدیدند و کسی هم جواب گو نبود و هیچ وقت معلوم نشد دزدها چه کسانی بودند. مثل مفسدین اقتصادی که هیچ کارشون ندارن اموال صندوق امانات را بردند دولت هم بی خیال موضوع شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا