بلاگمقالات ویژه

نکات مهم خرید طلا

در هنگام خرید طلا باید به چه نکاتی دقت کنیم؟

اینکه قبول کرده‌اید در هنگام خرید طلا باید به نکاتی دقت کنید، باعث می‌شود از بسیاری اشتباهات احتمالی دور بمانید. در واقع در این نوشته قصد داریم راهنمایی‌هایی در اختیار شما قرار دهیم تا با کمترین ضرر طلا بخرید. شما به هر علتی ممکن است به سمت طلافروشی بروید، اما نکاتی هستند که بهتر است از قبل آن‌ها را بدانید. قصد ما این نیست نکات بدیهی را تکرار کنیم، بلکه تنها قصد داریم که با یادآوری چند نکته‌ی اساسی شما را در خرید طلا کمک کنیم. اول آنکه بهتر است بدانید برای چه و با چه هدفی به طلافروشی می‌روید و پس از آن در هنگام معامله باید به سه نکته‌ی اساسی که در این مقاله به آن اشاره می‌کنیم اهمیت دهید تا خریدی مناسب و لذت بخشی داشته باشید.

نکات مهم در مورد خرید طلا

چرا به طلا فروشی می‌رویم؟

البته که به قصد خرید طلا وارد طلا فروشی می‌شویم. اما قبل از آن باید ببینید که جز کدام‌یک از دسته‌های زیر هستید:

  • برای خرید عروسی و ‌یا هدیه دادن طلا می‌خرید؟
  • برای پس انداز و روز مبادا قصد خرید طلا دارید؟

مواردی که گفته شد سوالاتی است که بهتر است قبل از خرید طلا از خود بپرسید. در ادامه سعی می‌کنیم پاسخ مناسبی به هر‌یک از سوالات بدهیم.

خرید طلا برای عروسی یا هدیه دادن

از هیجان انگیزترین بخش‌های خرید برای ازدواج علی‌الخصوص برای خانم‌ها احتمالاً خرید طلا و جواهر است. علاوه بر لذت بخش بودن، خرید حساسی به شمار می‌آید که لازم است در هنگام خرید نکات زیر را در نظر بگیرید.

۱- به اسم طلا، پلاتین نخرید:

طلا با حرف k در کنار عیار آن بر روی قطعه قابل تشخیص است. برای پلاتین حروف pt را روی قطعه حک می‌کنند. پس با‌ یک دقت جزئی طلا و پلاتین را از هم تمییز دهید.

۲- به اسم طلای نو، طلای دست دوم نخرید:

موضوع دیگری که باید دقت کنید این است که طلای دست دوم را به جای طلای نو نخرید. برای تشخیص این موضوع به قسمت قفل قطعاتی مانند دستبند و گردنبند توجه کنید. اگر طلا دست دوم باشد در این قسمت‌ها کمی‌رنگ رفتگی ‌یا خط و خش ظاهر می‌شود.

۳- بودجه‌های کلان صرف نکنید:

البته این موضوع به خود شما بستگی دارد. اما اگر قصد ندارید هزینه‌های گزافی بابت خرید طلای ازدواج صرف کنید از محصولاتی انتخاب کنید که تراشکاری‌های خاص ‌یا مدل‌های به خصوصی نداشته باشند. این موضوع کارمزد ساخت طلا را کاهش می‌دهد.

۴- قید سنگ و نگین را بزنید:

درست است که این اقلام بر زیبابی قطعه طلا تاثیر زیادی می‌گذارند، اما قیمت محصول را تا حد زیادی بالا می‌برند. بدیهی است که در هنگام فروش قیمت بسیار پایین تری در انتظار شماست. بعلاوه مشکل زمانی پیش می‌آید که به دلیل شناخت کم، سنگ و نگین تقلبی خریداری کنید.

۵- در زمان‌های کم تقاضاتر، طلا بخرید:

ماه‌هایی مانند محرم و صفر که مراسم‌های ازدواج برگزار نمی‌شوند، تقاضا برای خرید طلا کم می‌شود. همین موضوع بر قیمت طلا تاثیر می‌گذارد. پس اگر امکانش را دارید خرید خود را به این دوران موکول کنید.

حرف خودمانی: هیچگاه سر به زنگاه طلا نخرید! برای مثال اگر به مناسبت عید نوروز می‌خواهید طلا بخرید، نگذارید درست قبل از عید نوروز به طلافروشی بروید و خرید خود را انجام دهید، با یک برنامه ریزی می‌توانید این خرید را موکول کنید به چند ماه قبل از عید نوروز! ( یعنی زمانی که تقاضا برای خرید طلا کم است و قیمت طلا بدون حباب قیمتی است )

نکات ذره بینی آبکاری طلا و جواهرات
بیشتر بخوانید

خرید طلا برای پس انداز

ممکن است قصد شما از خرید طلا پس انداز برای روز مبادا باشد. این که اصولاً خرید و انبار کردن طلا کار درستی است ‌یا بهتر است سرمایه را در جریان مالی کشور به گردش در بیاوریم، البته در حوصله‌ی این بحث نمی‌گنجد. فرض را بر این می‌گذاریم که تصمیم شما برای پس انداز کردن طلا قطعی شده است. در این خصوص نکاتی وجود دارند که توجه به آن‌ها شما را از اشتباه کردن دور می‌کند. خرید طلا به هر حال خرید گران قیمتی است و باید سعی کنید با کمترین ضرر آن را به انجام برسانید. این موضوع علی الخصوص وقتی هدفتان پس انداز باشد اهمیت زیادی پیدا می‌کند، چند نکته را در ادامه با هم بررسی می‌کنیم:

۱- طلای دست دوم بخرید:

باز هم موضوع به اجرت ساخت برمی‌گردد. اجرت ساخت هزینه‌ای است که بابت ساختن طلا به کارخانه‌ی سازنده پرداخت می‌شود. بدیهی است که طلای دست دوم از این قاعده مستثنی است. پس در هنگام خرید اجرتی نمی‌پردازید و در زمان فروش همان قطعه کمتر ضرر می‌کنید.

۲- برای سنگ و نگین پول پرداخت نکنید:

همانطور که در بخش خرید طلا برای ازدواج هم قید کردیم، وجود نگین و سنگ بر روی قطعه طلا صرفاً به قیمت آن هنگام خرید می‌افزاید و در هنگام فروش سودی عاید شما نمی‌شود. پس بهتر است طلای پس اندازی خود را از بین مدل‌های بدون سنگ انتخاب کنید.

۳- به جای طلا سکه بخرید:

اگر هدفتان از خرید طلا بهره بردن از کاربرد زینتی آن نیست، سکه بخرید. سکه هیچ اجرت ساختی ندارد و در زمان فروش با کمترین ضرر به فروش می‌رسد.

حال که نکاتی پیرامون خرید طلا به قصد پس انداز را بررسی کردیم، نوبت به‌یک سوال نسبتاً متداول می‌رسد: طلای ایرانی بخریم‌ یا خارجی؟ بخش بعدی به این موضوع اختصاص دارد.

طلای ایرانی بهتر است ‌یا طلای خارجی؟

پاسخ به این سوال بستگی به شما دارد. مطمئناً در هنگام خرید طلا فاکتورهای زیادی در ذهن شما وجود دارد: ظرافت طراحی، رنگ طلا، اجرت ساخت، کیفیت و مواردی از این قبیل را حتماً در ذهن دارید. هر کدام از این فاکتورها می‌توانند تعیین کننده باشند. با همه‌ی این‌ها برای مثال طلای ایتالیایی به دلیل ظرافت بالا در طراحی، کارمزد ساخت بالایی دارد، اینکه خرید چنین طلایی توجیه اقتصادی دارد ‌یا نه به بودجه‌ی شما بستگی دارد. اما در اینجا می‌خواهیم از‌یک محصول داخلی حمایت کنیم که از قضا بین خارجی‌ها هم پرطرفدار است.

اسم طلای ‌یزد را ممکن است شنیده باشید. این طلا به لحاظ عیار و مدل‌های متنوع در ساخت قطعات طرفداران زیادی دارد. طلای ‌یزد معمولاً با عیار۲۰ ساخته می‌شود. این طلا به نسبت شفاف‌تر و مقاوم‌تر است. طلاسازی در ‌یزد به یک صنعت تبدیل شده است و هزاران کارگاه در این شهر به ساخت طلا مشغول هستند. اگر بین طلای خارجی و ایرانی و‌ یا بین ایرانی‌ها به تردید دچار شدید، طلای‌یزد را در ابتدای لیست بررسی‌هایتان قرار دهید.

حال که مروری بر جنبه‌های مختلف خرید طلا داشتیم خالی از لطف نیست که در ادامه‌ی این مقاله به سه رکن اصلی در هنگام خرید طلا توجه کنیم؛ البته خرید طلا جنبه‌های دیگری هم دارد که در مقاله « قبل از خرید طلا حتماً بخوانید » به طور کلی بیان کرده‌ایم؛ اما سه رُکن اصلی که در خرید و فروش طلا بسیار با اهمیت است به صورت زیر می‌باشد.

۳ اصل مهم در خرید طلا

همان‌طور که گفتیم در خرید طلا سه اصل مهم وجود دارد که توجه به هرکدام از آن‌ها اهمیت بسیاری دارد از جمله این سه اصل: عیار طلا، چگونگی محاسبه‌ی قیمت طلا و در نهایت فاکتور طلا است در ادامه این سه اصل مهم را به طور کامل توضیح داده‌ایم؛ با ما همراه باشید.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره پنجاه و یک
بیشتر بخوانید

عیار طلا

طلایی که از معدن استخراج می‌شود بسیار نرم است. همین نرمی‌باعث می‌شود که طلای خالص قابلیت ساخت زیورآلات را نداشته باشد. عیار طلا در بالاترین حد با عدد ۲۴ و در برخی کشورها مانند ایران با عدد ۹۹۹ نمایش داده می‌شود. در واقع عیار طلا به ما می‌گوید که چه نسبتی از طلای موجود واقعاً طلاست و چه نسبتی از آن را سایر فلزات تشکیل می‌دهند.

پس با این مقدمه، عیارهای رایج برای طلا عیارهای ۹۹۹، ۷۵۰، ۷۰۵ ‌یا ۲۴، ۱۸ و ۱۷ عیار هستند. عیار ۷۵۰‌ یعنی ۷۵ درصد طلا داریم (۱۸ بخش از ۲۴ بخش). ۲۵ درصد باقی مانده را فلزاتی مانند مس،‌ نقره،‌ پلاتین و رودیوم تشکیل می‌دهند.

عیار طلا در هنگام خرید طلا

شاید بپرسید همان‌طور که عیار طلا در هنگام خرید طلا حائز اهمیت است در هنگام فروش طلا نیز تاثیر گذار است یا خیر؟ پاسخ قطعاً مثبت است. بسته به انصاف طلافروشی که از آن خرید می‌کنید ممکن است به دلایلی از جمله ضرب دیدگی،‌ شکستگی و جرم گرفتگی در بهترین حالت طلای ۱۸ عیار یا ۷۵۰ را با به قیمت عیار ۷۴۰ خریداری کنند. ما در دی‌اجرت مقاله کاملاً مفصلی در مورد چگونگی فروش طلای دست دوم خواهیم نوشت و به زودی لینک آن را در این مقاله خواهیم گذاشت.

محاسبه‌ی قیمت طلا

از جمله نکاتی که در حین خرید طلا به کار شما می‌آید، نحوه‌ی محاسبه‌ی قیمت طلا توسط طلا فروش است. طلافروشان بر طبق فرمول زیر قیمت طلای خریداری شده توسط شما را محاسبه می‌کنند:

قیمت کل برابر است با مجموع قیمت هر گرم و اجرت هر گرم ضربدر وزن کل و این عدد بعلاوه‌ی سود فروش که معمولاً در عرف بازار بین ۵ تا ۱۰ درصد است محاسبه می‌شود. البته برای سود فروش معمولا عدد ۷ درصد را در نظر می‌گیرند. به زبان ساده تر:

قیمت کل = درصد مالیات + درصد سود فروش+ (وزن کل× (اجرت هر گرم+ قیمت هر گرم))

قیمت هر گرم طلا در فرمول بالا را از روی مظنه‌ یا فی طلا هم مشخص می‌کنند. ( در مقاله طلای بدون کارمزد با مثالی در این رابطه زده‌ایم که دیدن آن خالی از لطف نیست. ) مظنه به زبان ساده قیمت ۴.۶۰۸ گرم از طلا با عیار ۷۰۵ (۱۷ عیار) است. فروشنده می‌تواند این عدد را به عیار ۱۸ تبدیل کرده و در محاسبات خود استفاده کند؛ برای این کار کافیست مظنه را بر عدد ۴.۳۳ تقسیم کنید. در این رابطه نیز می‌توانید مقاله کامل و خواندنی مظنه طلا را بخوانید تا این مفهوم و چگونگی محاسبه‌ی قیمت طلا را به درستی متوجه شوید.

مظنه با هماهنگی بین اتحادیه‌ی طلا و جواهر و بانک مرکزی مشخص می‌شود. به دلیل اینکه طلا به‌عنوان پشتوانه‌ی مالی ‌یک کشور به حساب می‌آید، قیمت آن بسته به شرایط اقتصادی و سیاسی یک کشور دچار نابسامانی می‌شود. در فرمول محاسبه‌ی قیمت طلا با واژه‌های اجرت و مالیات بر ارزش افزوده نیز نیز آشنا می‌شویم، که در ادامه هر کدام را بیشتر توضیح خواهیم داد.

اجرت: اجرت در معنای ساده دستمزد کسانی است که بر روی طلای خام کار کرده‌اند. اجرت طلا بابت هر گرم ساخت طلا به کارخانه‌ی مربوطه پرداخت می‌شود. کارهای جدیدتر‌ یا کارهایی که از سنگ‌های حساس و شکستنی استفاده می‌کنند اجرت بالاتری دارند.

مالیات بر ارزش افزوده: مالیات نیز توسط فروشنده از خریدار دریافت و به صورت فصلی به اداره‌ی مالیات پرداخته می‌شود. برای مالیات نیز ۹ درصد بر روی کل مبلغ فاکتور افزوده می‌شود. فروشنده موظف است تمامی‌اعداد و ارقام بالا را به طور واضح برای شما مشخص کند و در نهایت فاکتوری شفاف و درست در اختیار شما قرار دهد. حال که اطلاعاتی در مورد اصطلاحات روزانه‌ی طلافروشی‌ها و نکات لازم در هنگام خرید طلا کسب کردیم، وقت آن است که ببینیم یک فاکتور طلا چه ویژگی‌هایی دارد.

نکات زیرپوستی در مورد ری گیری و اَنگ زدن طلا
بیشتر بخوانید

فاکتور طلا

ارزش فاکتور طلا را وقتی متوجه می‌شوید که بخواهید طلای خود را بفروشید. در چنین وضعیتی هر عدد و نشانه‌ای که روی فاکتور نوشته شده است مهم است و به کار شما می‌آید. بعلاوه فاکتور به نوعی سند مالکیت شما بر روی‌یک قطعه طلاست. همچنین برای اثبات سرقتی نبودن ‌یا جعلی و تقلبی نبودن‌ یک قطعه طلا،‌ فاکتور نقش مهمی‌ایفا می‌کند. پس اگر می‌خواهید در آینده با مشکلی در این خصوص مواجه نشوید، ‌فاکتور طلا را از همین ابتدا جدی بگیرید و در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید. اما بیایید ببینیم‌ یک فاکتور متداول طلا چه قسمت‌هایی دارد و چه اطلاعاتی در آن درج شده است:

سربرگ فاکتور: شماره فاکتور،‌ نام طلافروشی و لوگوی آن، بعضاً‌ شماره تلفن طلافروشی و آدرس آن نیز همگی در سربرگ قرار می‌گیرند. پس بخش سربرگ فاکتور بسیار مهم است.

اطلاعات خریدار: نام و شماره تماس شما بعنوان خریدار در بخش بعدی فاکتور درج می‌شود. این قسمت نیز معمولاً در بالای فاکتور قرار دارد و برخی فروشنده‌ها شماره ملی شما را نیز جهت اطمینان بیشتر دریافت می‌کنند.

شرح کالا‌یا خدمت: فروشنده باید نام کالای خریداری شده را به طور واضح در این قسمت درج کند.

عیار: در مورد عیار در بندهای قبلی توضیح دادیم. با این حال همانطور که گفتیم عیار ۱۸ برای طلا در ایران رایج است. پس دراین قسمت معمولا عدد ۱۸‌یا معادل آن ۷۵۰ درج می‌شود.

گرم: وزن طلای خریداری شده در این بخش درج می‌گردد؛ در اینجا توصیه می‌کنیم خودتان وزن طلایی که قصد خرید آن را دارید از روی ترازوی طلافروش نگاه کنید و آن را با وزنی که طلافروش آن را در فاکتور می‌نوسید مقایسه کنید تا همخوانی داشته باشد. ( در اینجا می‌توانید سری به مقاله « قبل از خرید طلا حتماً بخوانید » بزنید و در آن با راه‌هایی که برخی از طلافروشان برای تقلب و کَلَک به کار می‌گیرند، آشنا شوید. )

مبلغ واحد: قیمت روز طلا ‌یا مظنه که در بند قبلی به آن اشاره کردیم در این قسمت درج می‌شود. ممکن است طلافروش در فاکتور، مظنه را نوشته و زیر آن خط بکشد و عدد ۷۰۵ را بنویسد. دقت کنید که عدد نوشته در این قسمت، قیمت نهایی نیست.

متعلقات محصول: ممکن است طلای خریداری شده‌ی شما در قالب یک دستبند‌ یا گردنبند سنگی ‌یا چرمی ‌به کار رفته باشد. قیمت این متعلقات به طور جداگانه در فاکتور ثبت می‌شود.

نمونه یک فاکتور طلای معتبر

در نهایت در هر ردیف فاکتور قیمت نهایی بر اساس فرمولی که در همین نوشته قید کردیم محاسبه می‌شود. مالیات بر ارزش افزوده که بر اساس قوانین کشور به ازای هر محصول ۹ درصد بر کل فاکتور اضافه می‌شود. بعلاوه سود حاصل از تک فروشی همانطور که گفته شد تا ۷ درصد محاسبه می‌شود. در انتها فروشنده موظف است مبلغ کل اقلام را به شرحی که رفت به عدد و به حروف در فاکتور درج کند.

در انتها نیز دقت کنید مهر طلافروشی شامل نام و لوگوی آن و شماره‌ی تماسش به‌ همراه امضای طلافروش بر روی فاکتور درج شود.

سخن پایانی

همه‌ی قصد ما در این نوشته جلب کردن توجه شما به نکات رایج و ساده‌ای بود که بی‌دقتی به هر کدام شما را به دردسر خواهد انداخت. توصیه می‌کنیم اگر می‌خواهید اطلاعات جامع تری نسبت به هر کدام از اصطلاحات به کار رفته در این نوشته به دست بیاورید حتماً به دیگر مقاله‌های دی‌اجرت سر بزنید. پیشنهاد می‌شود نکات اصلی به کار رفته در این مقاله را همیشه به یاد داشته باشید تا خریدی مطمئن و دلپذیری را تجربه کنید.

«با ذکر منبع، کپی این مطلب بلامانع است»

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. باسلام و تشکر از شما. درمطلب فرمول محاسبه را نوشته بودید اما در فاکتوری ک تصویر اون رو گذاشتید فروشنده اجرت ساخت هر گرم وهمینطور مالیات رو مشخص نکرده موقع خرید هم همینطوره و فروشنده چیزی تو فاکتور نمیزنه. ایرو باید چکار کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا