بلاگ

نکات ذره بینی آبکاری طلا و جواهرات

رازهایی که در هنگام عوض کردن رنگ طلا، باید بدانید:

نکات ذره‌بینی آبکاری طلا و جواهرات

هر کدام از ما حداقل یک بار در طول زندگی خود بنا به دلایلی به این فکر افتاده‌ایم که رنگ یکی از قطعه‌های طلای خود را عوض کنیم، گاهی اوقات احساس می‌کنیم که دیگر چشممان از رنگ طلاهایمان خسته شده است و دلمان کمی تنوع می‌خواهد. خب به نظر عوض کردن رنگ طلایمان راهی ارزان‌تر و به صرفه‌تر از تعویض طلا دست دوم با طلا نو است. به‌خصوص اگر طلایمان نگین‌دار باشد، چراکه در هنگام تعویض و فروش طلاهای نگین‌دار مقدار بیشتری ضرر می‌کنیم؛ در نتیجه اگر از مدل طلایی که داریم خوشمان می‌آید، یک پیشنهاد خوب برای ایجاد تنوع در آن عوض کردن رنگش است.

همچنین شاید فکر کنیم رنگ طلایمان به رنگ پوستمان نمی‌آید مثلاً ممکن است پوستمان بر اثر تابش آفتاب برنزه شده باشد احساس کنیم اگر انگشتری که دستمان است به جای رنگ سفید، زرد رنگ بود ( رنگ طلایی خود طلا )، جذابیت بیشتری داشت! در این صورت نیز چاره‌ی کار بسیار ساده و کم هزینه است؛ می‌توانید به نزدیک‌ترین مغازه طلافروشی بروید و به آسانی رنگ آن را عوض کنید.

علاوه بر این‌‌ها گاهی اوقات نیز مجبور به عوض کردن رنگ طلای خود هستیم چرا که ممکن است در طی مرور زمان و گذشت چند سال طلاجات و جواهرات از رنگ و رو بروند و دیگر آن زرق و برق اولیه را نداشته باشند، یا اینکه بر اثر استفاده پیاپی از آن‌ها، روی بدنه به‌خصوص در نزدیکی قفلشان خط و خش‌های متعددی ایجاد ‎شود؛ در این شرایط نیز برخی افراد به این فکر می‌افتند که با آبکاری طلا یا عوض کردن رنگ آن، بار دیگر طلاهای خود را مثل روز اولش درخشان و زیبا کنند، که اصطلاحاً یک جورایی لولو به هلو تبدیل کردن است! 🙂 و البته بسیار هم کار درست و منطقی هست.

ما دی‌اجرتی‌ها در مقاله ۴ روش آبکاری طلا نکات کلی‌تری را در مورد روکش طلا کردن هر جسمی بیان کردیم: این که چه طور با روش‌های مختلف از جمله: آبکاری طلا به روش سیانیدی ، آبکاری طلا به روش آلیاژی ، آبکاری طلا به روش اسیدی و آبکاری طلا به روش سولفیتی را بیان کردیم و ذکر کردیم مرسوم ترین نوع آبکاری برای پوشش دهی طلا، به طلا و جواهرات، آبکاری سیانیدی یا همان آبکاری تزئینی طلا ( آبکاری الکترولیتی ) است و قصد ما این است؛ در این مقاله جزئیات بیشتری را در مورد روکش طلا کردن طلا و جواهرات یا آبکاری مصنوعات طلا یا به قول بسیاری از مشتریانمان عوض کردن رنگ طلا را شرح دهیم و به نکات کوچک و زیر ذره‌بینی آبکاری طلا یا عوض کردن رنگ طلا اشاره ‎کنیم و تجربه‌ی خود را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم، در این صورت می‌توانید با آسایش خیال و با در نظر گرفتن همه موارد به طلا فروشی بروید و رنگ طلای خود را آن‌طور که می‌خواهید تغییر بدهید. در ابتدا بهتر است ببینیم که می‌توانیم زیورآلات و طلاجات خود را چه رنگی کنیم و بعد در مورد موضوعاتی از قبیل: ماندگاری روکش طلا چقدر است، هزینه آبکاری مصنوعات طلا،چه طور محاسبه می‌شود، آیا می‌توان پس از عوض کردن رنگ طلا، طلا را به رنگ پایه یا قبلی خود در آورد، آیا در هنگام آبکاری طلا و جواهرات به سنگ اتمی و نگین یا سنگ‌های گران قیمتی مثل برلیان و الماس آسیب نمی‌رسد و از همه مهمتر آیا در هنگام آبکاری مصنوعات طلا، از وزن طلا و جواهرات ما کاسته خواهد شد؟؛ با زبانی ساده و گیرا صحبت خواهیم کرد، با دی اجرت همراه باشید.

فرق طلای آبکاری شده با طلای آبکاری نشده

زیورآلات خود را می‌توانیم چه رنگی کنیم؟

غالباً در ایران رنگ طلا و جواهرات به رنگ‌های زرد، سفید، رزگُلد و شامپاین ساخته می‌شوند؛ برای آبکاری یا تغیر رنگ آن‌ها نیز می‌توانید یکی از این چهار رنگ را انتخاب کنید و همچنین می‌توانید فقط قسمتی از رنگ طلاهای خود را تغییر دهید؛ البته نکته‌ی جالب اینجاست که عوض کردن رنگ طلا یا اصطلاحاً آبکاری آن‌ها به هیچ وجه زمان‌بر نیست و در زمان کوتاهی این کار انجام می‌شود.

علاوه بر این طلا و جواهرات می‌توانند رنگ‌های دیگری هم مانند سبز، آبی، قرمز و… داشته باشند اما متاسفانه اکثر این رنگ‌ها خارجی هستند و در ایران تولید نمی‌شوند و اگر هم کارگاهی، سفارش شما را قبول کند قطعاً هزینه‌ی قابل توجهی بابت آن، دریافت می‌کند. چرا که مواد تشکیل دهنده‌ی این رنگ‌ها بسیار گران قیمت هستند. (در مقاله‌های بعدی در دی‌اجرت بیشتر در مورد این نوع رنگ طلا و جواهرات صحبت می‌کنیم.) در ادامه به تشریح چهار رنگ اصلی طلاجات می‌پردازیم.

از ماشین حساب طلافروشان سر در بیاورید!!
بیشتر بخوانید

طلای خود را چه رنگی کنیم؟

رنگ زرد طلا Yellow gold

منظور از رنگ زرد Yellow gold، رنگ خود طلاست که هرچه عیار آن بالاتر باشد طلا زردتر و درخشان‌تر می‌شود نکته‌ی جالب اینجاست که برخی از سازندگان طلا برای آن‌که زرق و برق طلاهایی که می‌سازند را بیشتر کنند پس از اتمام کار، قطعه طلا را با آب طلای ۲۴ عیار آبکاری می‌کنند.

رنگ سفید طلا White gold

برای آبکاری سفید طلا White gold از فلز رودیم یا فلز رادیم استفاده می‌کنند. رودیم فلز سفید رنگ و درخشانی است و تنها مشکل آن این است که امکان دارد با پوست بعضی از افراد سازگار نباشد و حساسیت و اگزما برای آن فرد ایجاد کند، در طول این مقاله بیشتر از فلز رودیم صحبت می‌کنیم. در فیلم کوتاه و جذاب زیر مراحل تبدیل رنگ زرد انگشتری را به رنگ سفید می‌توانید مشاهده کنید؛ در این ویدیو هم مراحل آبکاری را گام به گام مشاهده می‌کنید و هم معجزه‌ی آبکاری مصنوعات طلا را در نو کردن طلاجات به صورت قابل لمس و محسوس می‌بینید.

رنگ رزگُلد طلا Rose Gold

همان‌طور که می‌دانید رنگ رزگُلد Rose Gold از ترکیب فلز مس با طلا به وجود می‌آید؛ مس فلزی قرمز رنگ است که بسیار فراوان و همچنین بر خلاف فلز رودیم نیز بسیار ارزان است. بهتر است بدانید هرچه ترکیب مس در این رنگ بیشتر باشد، رنگ رزگُلد بیشتر به قرمز مایل می‌شود.

رنگ شامپاین champagne gold

از آنجا که صابون مد به تن طلا و جواهرات هم خورده است می‌‌توان گفت این روزها رنگ شامپاین champagne jewellery مد است به‌خصوص که در بین انواع رنگ حلقه‌های ازدواج رنگ شامپاین حرف اول را می‌زند. رنگ شامپاین رنگ زرد ملایم مایل به سبز است که در جواهرات بسیار خودنمایی می‌کند، البته این را در نظر بگیرید که ممکن است افراد کمتری به رنگ شامپاین نسبت به دیگر رنگ‌های طلا و جواهرات گرایش داشته باشند.

حال سوالی که ممکن است برای برخی از افراد پیش بیاید این است آیا می‌توان طلاهای خود را دو یا چند رنگ کنیم؟ در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم.

آیا می‌توان طلاهایمان را دو رنگ یا چند رنگ کرد؟

در جواب این سوال باید گفت: بله! فرض کنید پلاکی دارید که کُل آن زرد رنگ است اما می‌خواهید تنها یکی از گل‌های روی آن به رنگ سفید باشد، باید گفت این کار به سادگی امکان پذیر است. همانطور که در مقاله آبکاری طلا توضیح دادیم، آبکاری طلا به روش الکترولیز انجام می‌شود که علاوه بر حوضچه‌های آبکاری الکترولیز، ماژیک‌های الکترولیز نیز موجود است؛ با استفاده از این ماژیک‌ها می‌توان قسمتی از طلا که می‌خواهیم رنگش را عوض کنیم، به رنگ دیگری دربیاوریم. غالباً ماژیک‌های الکترولیز به رنگ‌های زرد، رُزگُلد، شامپاین و سفید موجود است.

آبکاری دو رنگ طلا زرد و سفید

آیا می‌توان طلای آبکاری شده را به رنگ اولش باز گردانیم؟

شاید جالب باشد! چون جواب این سوال هم خیر است هم بله! از طرفی می‌گوییم: خیر، چون اگر طلای زردی داشته باشید و آن را سفید کنید و بعد دوباره پشیمان شوید و بخواهید آن را زرد کنید؛ در این صورت هیچ آبکاری نمی‌تواند با هیچ محلولی آن رنگ سفید را از طلایتان از بین ببرد! پس از این جهت جواب ما به این سوال خیر است. از طرفی دیگر نیز می‌گوییم: بله، چون بلافاصله بعد از پشیمانی شما از رنگ جدید طلایتان می‌توان آن طلا را دوباره به دست آبکارهای عزیز سپرد تا برایمان روی آن روکش سفید، روکشی زرد کنند؛ پس از این جهت جواب ما به این سوال بله است و جای نگرانی وجود ندارد.

برای این که این بحث را کمی باز تر کنیم؛ به عنوان یک نتیجه گیری کلی می‌توان اینچنین گفت: اگر طلایتان زرد باشد و آن را روکش سفید کنند، وقتی بخواهند آن قطعه طلا را دوباره زرد کنند روی روکش سفید، روکش زرد می کنند یعنی یک لایه روکش سفید این میان قرار می‌گیرد و در استفاده مکرر از آن طلا ممکن است بعد از مدتی پوشش سفید نمایان شود و شما مجبور شوید دوباره آن طلا را روکش زرد کنید. در نتیجه وقتی می‌خواهید رنگ طلای خود را عوض کنید حسابی نظر سنجی کنید تا پشیمان نشوید که حاصل این کار یک قطعه طلا با چندین روکش طلا روی هم خواهد شد. 🙂

روکش و آبکاری طلا چقدر هزینه دارد؟

نکته‌ی قابل توجه اینجاست که اگر به همان طلا فروشی که از آن خرید کرده‌اید بروید طلافروش موظف است به رایگان و بدون اجرت و دستمزد رنگ طلای شما را عوض کند، البته در این میان داشتن مرام و انصاف طلافروش نیز بی‌تاثیر نیست چرا که گاهی اوقات طلا فروشان از شما اجرت و کارمزد هم برای آبکاری طلا دریافت می‌کنند. نگران نشوید حتی اگر هم برای عوض کردن رنگ طلا به طلافروشی دیگری رفتید یا به هر دلیل دیگری مجبور شدید طلای خود را آب‎کاری کنید و رنگش را عوض کنید، هزینه‌اش آنقدر‌ها که فکر می‌کنید زیاد نمی‌شود؛ معمولاً اجرت و کارمزد عوض کردن رنگ طلا بستگی به رنگی که می خواهید دارد مثلاً برای رنگ سفید حدوداً گرمی ۲۰,۰۰۰ تومان و برای رنگ زرد حدوداً ۱۰,۰۰۰ تومان است البته لازم است بدانید اگر ۲ گرم طلا داشته باشید و بخواهید آن را ابکاری سفید کنید هزینه‌ی آن ۴۰,۰۰۰ تومان می‌شود اما اگر ۲۰ گرم طلا داشته باشید هزینه آن دیگر ۲۰۰,۰۰۰ تومان نمی‌شود، بلکه هزینه‌ی آن چیزی در حدود ۶۰,۰۰۰ تومان شود. بله، درست است؛ یعنی هر چقدر وزن طلای شما بیشتر باشد هزینه‌ی آبکاری آن کمتر می‌شود. در نتیجه، حواستان باشد؛ بیش از آن برای عوض کردن رنگ طلاهای خود هزینه نکنید!

آیا از سیاه شدن پوست توسط طلا، خسته شده‌اید؟
بیشتر بخوانید

همچنین عامل دیگری که روی قیمت ابکاری طلا تاثیرگذار است رنگی است که می‌خواهید طلایتان داشته باشد مثلاً اگر بخواهید قطعه طلایی را زرد کنید، بسیار قیمت کمتری نسبت به آن‌که بخواهید طلایی را سفید یا زرگلد و شامپاین کنید، دارد. رنگ سفید، رزگُلد و شامپاین در طلاجات به دلیل داشتن مواد گران قیمت و خارجی که از کشورهای دیگر وارد می‌شود به‌خصوص فلز رودیم که بیشترین نقش را در رنگ سفید طلاجات و جواهرات دارد، هزینه‌بر هستند؛ نکته‌ای جالب و شگفت‌انگیز در مورد فلز رودیم این است که این فلز به دلیل ویژگی‌ها و محدود بودن معادن آن از طلا با ارزش‌تر و گران‌تر است. اما خب به دلیل مسائل اقتصادی و سیاسی، بازار طلا گرم‌تر است. به طوری که در چشم عموم افراد طلا با ارزش‌ترین فلز شناخته شده در جهان است.

علاوه بر همه‌ی این نکات، مهمترین عامل در هزینه‌ی آبکاری مصنوعات طلا ضخامت روکش طلا است: خب، مسلماً هر چقدر ضخامت روکش طلای طلا و جواهرات بیشتر باشد، هزینه آبکاری طلا و جواهرات بیشتر می‌شود، که این رابطه‌ی مستقیمی با قیمت طلا دارد در این روزها که یک گرم طلا میلیونی شده است، سوت سوت طلا که در آبکاری مصنوعات طلا به کار می‌رود قیمت چشمگیری دارد و غیر قابل چشم پوشی از دید سازندگان و زرگران است.

آبکاری طلا تا چه مدتی دوام دارد؟

بدیهی است که پس از مدتی رنگ طلاهای ما از بین می‌روند و دیگر آن زرق و برق گذشته را ندارند همچنین وقتی رنگ قطعه طلایی را به کل عوض می‌کنیم، رفته رفته روکش آن کمرنگ‌تر می‌شود و زیبایی گذشته‌ی خود را از دست می‌دهد. با این وجود نمی‌توان مدت زمانی مشخص برای از بین رفتن آبکاری و رنگ طلا تعیین کرد چراکه در درجه‌ی اول این امر به میزان توجه و مراقبت شما از طلاجات و جواهرات بستگی دارد. مثلاً اگر از قطعه طلای خود دائماً استفاده می‌کنید توقع نداشته باشید که رنگ آن از بین نرود! چون برخورد مکرر مواد شوینده، مواد غذایی، مواد آرایشی به آن، کار را خراب می‌کند؛ همچنین عرق بدن نیز روی از بین رفتن سریع‌تر آبکاری تاثیر زیادی دارد البته در این میان کسانی که عرق بدنشان اسیدی‌تر و اصطلاحاً تندتر است چندان امیدی به ماندگاری رنگ طلای خود نداشته باشند! علاوه بر این به یاد داشته باشید مواد اسیدی، کلر استخر و دماسنج‌های جیوه‌ای همان کاری را با طلاهای شما می‌کنند که کارد با پنیر! خیلی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند آبلیمو زیورآلاتشان را براق و جلا می‌دهد اما باید بگوییم آبلیمو به دلیل اسیدی بودن برعکس رنگ طلا را از بین می‌برد و آن را کدر و مات می‌کند.

همچنین اگر روی طلاجات روکش‎دار و آبکاری شده‌ی شما ضربه بخورد یا به جایی ساییده شود خیلی زودتر از آنچه که فکرش را کنید در معرض رنگ پریدگی قرار می‌گیرد. در گذشته همکاری داشتیم که در بخش حسابداری ما مشغول به کار بود او به تازگی ازدواج کرده بود و حلقه‌ی گران قیمتی دائماً به دست می‌کرد. هرازگاهی ما به او یادآور می‌شدیم که حلقه‌ای ساده‌تر بگیر تا آن خراب یا گم نشود اما کو گوش شنوا! فقط چند هفته کافی بود تا به حرف ما برسد چراکه یک روز گفت: دقیقا آن قسمت از حلقه‌ام که هنگام کار با صفحه کیبورد کامپیوتر برخورد می‌کرد رنگش رفته است! در نتیجه با اینکه کمتر از یک ماه بود که از خرید حلقه ازدواجش می‌گذشت، مجبور شد که حلقه خود را به آبکاری ببرد، شاید اگر کمی بیشتر به آن توجه می‌کرد دیرتر به این مرحله می‌رسید و عمر رنگ حلقه‌اش طولانی‌تر می‌شد. اما چرا روکش طلای سفید بیش از همه در معرض رنگ پریدگی است با ما همراه باشید تا این موضوع را هم بررسی کنیم.

با توجه به توضیحات بالا، به طور کلی؛ ماندگاری آبکاری مصنوعات طلا به سه عامل مهم بستگی دارد: ضخامت آبکاری طلا و جواهرات، گذشت زمان و میزان استفاده‌ی ما از طلا و جواهرات روکش طلا شده را می‌توان مهمترین عامل برای ماندگاری پوشش طلا روی مصنوعات طلا دانست! در مقاله ۴ روش آبکاری طلا در وب سایت دی اجرت این سه مورد مهم آبکاری را مفصلاً توضیح داده‌ایم، با کلیک روی « ماندگاری آبکاری طلا : هر چند وقت باید طلای خود را آبکاری کنیم؟ » می‌توانید به این مطلب دست پیدا کنید.

آیا با عوض کردن رنگ یا آبکاری طلا، وزن طلا کم می‌شود؟

باید گفت: خود عمل آبکاری کردن طلاجات و جواهرات باعث کم شدن وزن طلاهایتان نمی‌شود، بلکه این مراحل قبل از آبکاری است که باعث کم شدن وزن طلای شما می‌شود! همان طور که در مقاله ۴ روش آبکاری، در آبکاری سیانیدی توضیح داده‌ایم: در مرحله‌ی اول یعنی در هنگام پرداخت طلا اندکی از وزن طلا کسر می‌شود چراکه در هنگام پرداخت کردن و پولیش کاری، یک لایه از طلا برداشته می‌شود تا تمام خط و خش‌ها از این طریق از بین برود و سطح طلا صاف و سیقلی شود، در این صورت بعد از آبکاری، برق جواهرات دو چندان می‌شود و رنگ طلا خودنمایی بیشتری می‌کند.

حرف خودمانی: در هنگام پرداخت طلا به طور میانگین در هر ۵ گرم طلا، حدوداً ۱۰۰ یا ۹۰ سوت، از وزن طلا کاسته می‌شود؛ نکته‌ی قابل توجه این است که اگر از هر ۵ گرم چیزی در حدود ۴۰۰ سوت کسری آوردید، توصیه می‌کنیم دیگر طلاهای خود را به آن کارگاه آبکاری یا آن طلافروشی نبرید و به انصاف آن پرداخت کار شک کنید. طلاهای خود را برای آبکاری پیش طلافروشی ببرید که منصف باشد و ابکارهای منصفی را بشناسد تا طلاهای با ارزش شما را با شیوه‌ی درستی آبکاری کنند که در نهایت کار به قول ما طلا فروش‌ها بیش از حد کَسری نیاورید.

کدام طلافروش؟! کدام طلافروشی؟!
بیشتر بخوانید

آیا آبکاری به سنگ‌های اصل یا اتمی آسیب می‌رساند؟

محلول آبکاری به دلیل شیمیایی بودن روی نگین‌های اتمی و شیشه‌ای تاثیر ندارد و آبکاران طلا را با همان نگین اتمی یا اصطلاحاً سنگ‌های فیک درون محلول آبکاری می‌گذارند چون این سنگ‌ها رنگ را به خودش نمی‌گیرد. اما سنگ‌های اصل مانند زمرد، یاقوت، الماس و برلیان به دلیل اینکه کانی‌های طبیعی هستند قطعاً تحت تاثیر محلول آبکاری طلا قرار می‌گیرند؛ به همین خاطر قبل از ابکاری سنگ‌ها را از قطعه طلا در می‌آورند و سپس بعد از اتمام آبکاری طلا سنگ‌ها را دوباره بر قطعه طلا سوار می‌کنند.

آیا آبکاری باعث مات شدن تراش‌های روی طلا می‌شود؟

چندی پیش یکی از مشتریانمان از ما سوال جالبی پرسید که شاید سوال او، سوال بسیاری از مخاطبین دی اجرت باشد: او گفت: سرویس طلایی تراش خورده دارم که رنگ آن زرد است، آیا اگر رنگ آن را به رزگُلد تغییر دهم، تراش‌های آن مانند روز اولش براق و خیره کننده می‌ماند یا اینکه رنگ رزگلد باعث می شود برق تراش‌ها مات شود؟ برای درک بهتر این موضوع کمی از دستگاه‌های تراش برایتان می‌گوییم: در تراشکاری، دستگاه تراش با دادن زاویه‌ها و حاشیه‌هایی به کار، نقش و نگارهایی را به صورت برجسته ایجاد می‌کند و برق خاصی به کار می‌دهد؛ در هنگام عوض کردن رنگ طلاجات، برق تراش‌ها و برجستگی‌ها روی کار باقی می‌ماند و صرفاً رنگ آن عوض می‌شود چراکه که در هنگام آبکاری فقط یک لایه‌ی بسیار نازکی از طلا روی کار و سطح تراش می‌نشیند.

مراقب طلاجات سفید خود باشید!

طلاهای سفید نسبت به دیگر رنگ‌های طلا حساس‌تر هستند طوری که اگر شما طلای سفیدی بخرید بعد از مدتی کوتاه احساس می‌کنید دیگر درخشندگی قبل را ندارد و احتیاج به یک آبکاری حسابی دارد اما چرا این‌گونه است؟! دلیلش به خاطر رنگ خود طلاست! رنگ طلا به خودی خود زرد است که برای ساخت طلای سفید آن را با فلزات سفید رنگی مثل نقره، نیکل و رودیم ترکیب می‌کنند و در نهایت برای آن که رنگ سفید آن قطعه طلا بسیار براق و درخشان شود آن را روکش می‌کنند، غالباً این روکش از جنس رودیم است. با گذشت زمان کم کم روکش رودیم از بین می‌رود! دقیقا به همین خاطر است که پس از مدتی آن قطعه طلا، رنگ و رو رفته به نظرتان می‌رسد و دلتان را می‌زند. نکته‌ی مهم اینجاست که شما می‌توانید نقش پررنگی در حفظ و نگهداری رنگ طلا و جواهرات سفید خود داشته باشید مثلاً بهتر است در حین انجام کارهایتان از آن‌ها استفاده نکنید تا به جایی کشیده نشود و برخورد نکند، چراکه همان‌طور که گفتیم طلاجات سفید به دلیل داشتن روکش رودیم در برابر ضربه و ساییدگی نسبت به طلاجات دیگر مقاوم نیستند. البته نگران نباشید برای آنکه خط و خش‌های آن را از بین ببرید می‌توانید آن‌ها را پولیش کنید اما یادتان باشد بیش از یکی یا دو بار در سال آن‌ها را پولیش نکنید چرا که ممکن است با این کار روکش رودیم روی طلاجات سفید با سرعت بیشتر و در زمان کوتاهتری از بین برود.

طلای سفید با طلایی که روکش سفید دارد، فرق دارد!

طلای سفید با طلایی که فقط رنگ آن سفید شده است فرق دارد، همانطور که پیش‌تر هم گفتیم طلای سفید از ترکیب طلای زرد و فلزات سفید رنگی نظیر نقره و نیکل است اما طلایی که فقط رنگ آن سفید است ممکن است طلایی زرد باشد که معمولاً با رودیم روکش یا آبکاری شده است. در هنگام خرید طلای سفید بسیار هوشیار باشید چراکه برخی از طلافروشان برای فروش به شما می‌گویند اگر از این مدل طلا می‌خواهید مدل سفید آن هم موجود است، باید دقت کنید که مدل سفید آن ساخته شده از طلای سفید باشد نه فقط یک روکش سفید رنگ! اگر طلایی بخرید که فقط رنگ و روکش آن سفید باشد، مطمئن باشید مدت کوتاهی پس از استفاده، رنگ آن می‌رود و رنگ زرد طلا رخ می‌نمایاند و اصطلاحاً آن قطعه طلا یا جواهر را از سکه می‌اندازد.

سخن پایانی

با توجه به آنچه که در این مقاله گفتیم بهتر است حداقل سالی یک یا دو بار طلاجات و زیورآلات خود را آبکاری کنید حتی اگر تصمیم به عوض کردن رنگ روکش آن ندارید و همچنین اگر به درستی از طلاهای خود مراقبت کنید مطمئن باشید همیشه و در هر کجا طلاجات و جواهرات درخشنده و چشمگیری خواهید داشت. پس آنقدر این دست و آن دست نکنید، اگر قصد تعویض رنگ طلای خود یا آبکاری آن را دارید به سرعت این تصمیم را عملی کنید، حتی شده برای یک بار! اگر تفاوت آن را با پوست و گوشت و استخوان احساس کنید دیگر برای آبکاری طلاهای قدیمی اندکی تردید نمی‌کنید. 🙂

«با ذکر منبع، کپی این مطلب بلامانع است»

نوشته های مشابه

‫۷ دیدگاه ها

 1. سلام
  روزتون بی‌تلاطم
  بیکران سپاس از شما برای نوشتن چنین نوشته‌ی جامع و پاسخگو به پرسش‌های در ذهن مخاطب، نوشته‌ای که متن آن بسی بسیار با عنوان مرتبط بود، نه همچون برخی نوشته‌های وبسایت‌های دیگر.

 2. سلام واقعاً خسته نباشید من همه مقاله های شمارا در زمینه های مختلف طلا خواندن و بسیار بسیار خوشم اومد و اطلاعاتم واقعا بالا رفت طوری که در جمع های فامیلی و بین همکارانم یه پا متخصص شناخته شدم! برای همین ار تیم تحریریه ی دی اجرت خیلی خیلی تشکر می کنم که انقدر واضح و خوب می نویسند، فقط سوالی از خدمتتون داشتم اون هم اینه که آیا میشه رنگ آبکاری رو به رنگ قبلیش برگردوند؛ در حقیقت من دستبندطلای زردی داشتم که گمان کردم اگه اون ابکاری سفید کنم جلوه بیشتری داره اما وقتی که اونو روکش سفید کردم همه فکر می کنن بدل یا نقرس به هرکسی می گویم طلاست باورش نمی شود! از این رو می خواستم بدونم آیا می توان دوباره دستبندم را به رنگ زرد در بیاورم؟

  1. سلام سحر عزیز؛ ما این مقاله یعنی مقاله نکات ذره بینی آبکاری طلا و جواهر را به روز رسانی یا همان آپدیت کردیم و در مورد سوال شما که آیا می توان طلای ابکاری شده را دوباره به رنگ اولش بازگرداند ، پاسخ کامل داده ایم که شما و عزیزانی که سوالشان در این باره بود بتوانند از آن استفاده کنند، اما اگر بخواهیم در اینجا شما را راهنمایی کنیم باید عرض کنیم اگر طلای خود را روکش سفید کرده اید می توانید به راحتی دوباره آن را به آبکاری بدهید تا برای شما مجدداً ان را آبکاری زرد کنند و مثل روز اولش که رنگ زردی داشت به شما تحویل دهند.

 3. سلام .من برای اولین بار مطالب با ارزش شما رو مطالعه کردم . ممنون میشم اگر لطف کنید و نحوه محاسبه نگین مصنوعی روی سرویس طلا و اینکه از کجا متوجه بشیم که وزن و محاسبه درست انجام شده چه در موقع خرید و چه در موقع فروش رو لطف بفرمائید.

 4. سلام..باتشکر از مقاله مفید و پر محتوای شما
  یک سوال داشتم…یک جنس که پوشش طلای سی میکرونی دارد چقدر طلا در آن بکار رفته است..ابعاد یک قوطی کبریت
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 5. سلام
  وقت شما به خير
  من طلايي خريدم كه رزگلد بود و به گفته فروشنده رنگش رز نبود بلكه بارشرز گلد بود.
  آيا ارزشش از طلاي زرد واقعي كمتره؟

 6. در مصولات صنتی حرارتی مانند فسار سنج ها استیل زرد را ببالایاز قلع یا از سرب ابکاری میکنند یا طلارا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا