بلاگ

مصنوعات طلا به زبان ساده

مصنوعات طلا

مصنوعات طلا، همان طلاجات یا زیورآلات پر زرق و برقیست که از پشت ویترینِ طلا فروشان دل هر خانمی را آب می‌کند. به عبارتی دیگر می‌توانیم بگوییم هر چیز تزیینی یا زیورآلاتی که از طلا ساخته می‌شود را مصنوع طلا می‌گویند. در ادامه با برخی از مشخصات مصنوعات طلا آشنا می‌شویم.

 

مصنوعات طلا

عیار مصنوعات طلا

عیار ، که میزان خلوص مصنوعات طلا را نشان می‌دهد در هر کشوری متفاوت است. مصنوعات طلا در کشور ما ایران با عیار استاندارد ، ۷۵۰ یا به عبارتی دیگر عیار ۱۸ ساخته می‌شوند. البته طلاجات یا زیورآلاتی هستند که عیارشان ۱۸ نیست و با عیارهای کمتر یا بیشتر از ۱۸ ساخته می‌شوند؛ در این راستا باید مراقب باشید که طلافروشان مصنوعات طلا ، با عیار پایین‌تر از ۱۸ را به قیمت طلاهای ۱۸ عیار به شما نفروشند. اگر با این اتفاق رو به رو شدید که طلافروشی طلای کمتر از ۱۸ عیار را به شما می‌فروشد، سریعاً آن را به پلیس خبر بدهید، چون خرید و فروش مصنوعات طلا به غیر از ۱۸ عیار جرم محسوب می‌شود و اتحادیه طلا و جواهر شدیداً با این قضیه برخورد می‌کند. رئیس اتحادیه طلا و جواهر برای حل این مسئله توصیه می‌کند: که الزاما از طلا فروشی‌های زیر نظر اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر، طلا بخرید و همچنین فراموش نکنید فاکتور معتبری از آن‌ها دریافت نمایید. ضمن توجه به این موضوع باید به این نکته هم دقت کنید که عیار مصنوعات طلا باید روی آن‌ها توسط شرکت‌های سازنده حک شده باشد تا مطمئن باشیم آن طلای ساخته شده عیار استاندارد را دارا است.

حرف خودمانی: چندی پیش شخصی با ما تماس گرفت، او النگویی از طلافروشی خریده بود که عیار ۷۵۰ روی آن حک نشده بود و فقط دارای کد شناسایی بود، طلافروشی هم که النگو را به او فروخته بود، گفته بود: النگو هیچ مشکلی ندارد و همین که کد شناسایی دارد کفایت می‌کند و بود و نبود عیار روی النگو چندان مهم نیست! برخلاف حرف آن طلافروش، حک شدن عیار روی طلاهای ساخته شده بسیار مهم است و آن قدرها که طلافروش وانمود کرده بود بی اهمیت نیست؛ اما بهترین راه در این شرایط چیست؟! در چنین شرایطی که اگر روی طلای ساخته شده‌ای خبری از عیار نباشد یا بهتر است از خیر خریدن آن قطعه طلا بگذریم یا اینکه اگر به طلافروش اعتماد داریم در فاکتور معتبری که از طلافروش می‌گیریم علاوه بر وزن و اجرت و قیمت طلا، مدل قطعه طلا به همراه عیاری که طلافروش ادعا می‌کند آن قطعه طلا دارد، نوشته شود و برای اینکه با خیالی آسوده آن قطعه طلا را به خانه ببریم پسندیده است به یک طلافروشی دیگر آن طلا را نشان دهیم تا او نیز یک نظر کارشناسانه به ما بدهد و در صورت لزوم طلا را محک بزند.

از ماشین حساب طلافروشان سر در بیاورید!!
بیشتر بخوانید

کدهای شناسایی مصنوعات طلا

مصنوعات طلا باید توسط کارگاه‌ها و کارخانه‌های معتبر طلاسازی که زیر نظر اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر هستند ساخته شوند. سازنده‌های طلا و جواهر روی مصنوعات طلا کدهایی را حک می‌کنند که نشانه اعتبار این مصنوعات هستند.این کدها شامل بخش هایی هستند که آنها را نام می‌بریم:

مشخصات شرکت سازنده

کدهای شناسایی حک شده روی مصنوعات طلا ، بصورت ترکیب T و یک عدد یک تا چهار رقمی، می‌باشند که نشان از استاندارد بودن آن دارد. اولین حرف کد شناسایی روی طلا که بصورت حروف لاتین نوشته شده است از اول اسم شهر سازنده گرفته شده است. در اینجا حرف T به این معنی است که مصنوعات طلا در کارگاه‌های تهران ساخته شده است.

کد شناسایی کارگاه‌های تولیدی مصنوعات طلا نزد اتحادیه موجود است و هر کد و کالایی به تائید اتحادیه رسیده و بعد از آن به سازمان استاندارد ارائه می‌شود تا سازمان استاندارد نسبت به کد شناسایی اطلاع داشته باشد. چانچه طلایی، کد شناسایی نداشته باشد یا قاچاق است یا در واحد های زیر زمینی ساخته شده که ممکن است استاندارد عیار ۱۸ کشوری را نداشته باشد. اگر به طلایی برخورد کردید که فاقد کد شناسایی بود، می‌توانید با تلفن همراه خود شماره تلفن ۱۵۱۷ را بدون کد ۰۲۱ گرفته و تخلف آن واحد طلافروشی را اعلام نمایید. شماره ۱۵۱۷، شماره تلفن سازمان استاندارد شهر تهران می‌باشد.

عیار طلا

همانطور که گفتیم یکی دیگر از کدهای حک شده بر مصنوعات طلا، عیار آن است. دریافتیم که عیار، نشان‌دهندهٔ درصد خلوص مصنوعات طلا می‌باشد. عیار طلا در کشور‌ها متفاوت است. در کشور ما، عیار استاندارد برای طلا ۱۸ یا ۷۵۰ است. معنای عبارت هایی که ممکن است روی طلا ببینید به شرح زیر می‌باشد:

 • K24: طلای ۲۴ عیار می‌باشد.
 • K18: طلای ۱۸ عیار که از ۱۸ واحد طلا و ۶ واحد فلزات دیگر تشکیل شده است.طبق محاسبات این طلا دارای خلوص ۷۵ درصد می‌باشد و به همین دلیل آن را به صورت عیار ۷۵۰ نیز نشان می‌دهند.
 • K14: دارای ۱۴ واحد طلا و ۱۰ واحد فلزات دیگر است. بنابراین درصد خلوص آن ۵۸.۳ درصد است و به صورت ۵۸۳ نیز نوشته می‌شود.
 • K12: شامل ۱۲ واحد طلا و ۱۲ واحد فلزات دیگر است که خلوص ۵۰ درصد دارد.
سوال درگوشی و جواب درگوشی پنجاه و دو
بیشتر بخوانید

روکش طلا

ممکن است روی برخی از مصنوعات طلا عبارت GP یا HGP به چشم شما بخورد. این عبارت مخفف gold plated به معنی روکش شده با فلز طلا می‌باشد و نشان می‌دهد که این قطعه از طلا ساخته نشده و فقط توسط روکشی از طلا پوشیده شده است. عموماً در کنار این عبارت، عددی که نشان‌دهنده درصد وزن طلا در قطعهٔ موردنظر است، نوشته می‌شود.

رنگ طلا

آخرین کد که گاهی روی طلا دیده می‌شود، نشان‌دهندهٔ رنگ مصنوعات طلا است. روی طلای زرد حرف Y، روی طلای سفید حرف W، و روی طلای صورتی حرف P حک می‌شود. این حروف اولین حرف از این کلمات هستند. برای مثال، کد YT18K  به معنی این است که قطعهٔ مورد نظر طلای زرد رنگی است که در تهران ساخته شده و عیار ۱۸ دارد.

 

کدهای شناسایی معتبر مصنوعات طلا

کد شناسایی خوب یا بد؟؟

برای اینکه کد شناسایی مصنوعات طلا به جدیت از سوی فروشندگان و خریداران پیگیری شود، این هست که زیرساخت‌های لازم برای اجرای آن در نظر گرفته شده باشد. به‌عبارت دیگر سامانه‌ای همانند آبشده طلا وجود داشته باشد که خریدار و فروشنده با تماس به آن از صحت کد شناسایی آن طلاجات با خبر شود. اگر اینگونه نباشد، این کد شناسایی باعث سواستفاده سودجویان قرار می‌گیرد. همچنین کد شناسایی مصنوعات طلا، نباید باعث افزایش قیمت کارمزد طلا شود. شاید به خاطر همین موضوع، این کد شناسایی بین مردم رواج پیدا نکرده است. امّا به طور کلی کد شناسایی مصنوعات طلا باعث می‌شود میزان تقلب، فعالیت غیرقانونی و فروش مصنوعات داخلی به اسم مصنوعات وارداتی به شدت کاهش می‌یابد. فروش مصنوعات طلای وارداتی ممنوع است و نباید مصنوعات طلای وارداتی در واحدهای صنفی عرضه شود.

عوامل حساسیت به طلا و جواهرات و راه‌های جلوگیری از آن
بیشتر بخوانید

حرف خودمانی: حواستان باشد! چراکه هر کدی روی مصنوعات طلا ، به منزله‌ی این نیست که آن قطعه قطعا طلاست گاهی اوقات ممکن است آن قطعه طلا نباشد و فقط روکشی از طلا باشد که در این صورت آن کد غیر معتبر است یا اینکه افرادی سودجو روی طلاهای تقلبی کدهای تعریف شده طلا را درج کرده‌اند و به شما فروخته‌اند. در نتیجه از روی کدهای مصنوعات طلا نمی‌توانید طلاجات اصل را از بدل آن تشخیص دهید و حتماً باید به وسیله‌ی سنگ محک یا ریگیری عیار و خلوص مصنوعات طلا را بسنجید؛ در نتیجه توصیه می‌کنیم قبل از خرید مصنوعات طلا مقاله « قبل از خرید طلا حتماً بخوانید » را مطالعه بفرمایید تا با گوش و چشمی بازتر وارد بازار طلا شوید.

کد شناسایی روی مصنوعات طلا

اگر مصنوعاتی که به اسم طلا خریده‌ایم، تقلبی باشد چه می‌شود؟

همانطور که پیش‌تر ذکر کردیم اگر مصنوعات طلا را از طلافروشی‌های زیر نظر اتحادیه و با فاکتوری معتبر خریده باشید؛ در صورت تقلبی بودن آن قطعه طلا می‌توانید سری به اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر در شهر خود بزنید و با ارائه فاکتور به آن‌ها، به طور حتم پیگیری‌های لازم را برای زنده شدن پول شما می‌کنند. اما اگر از طلافروشی‌های بدون اعتبار و بدون جواز کسب طلافروشی، خریده باشید اتحادیه هیچگونه مسئولیتی در برابر این امر ندارد و پیدا کردن طلافروش متخلف به مراتب سخت‌تر می‌شود.

سخن پایانی

در نهایت این مقاله باز هم یادآور می‌شویم که توصیه رئیس اتحادیه طلا و جواهر را جدی بگیرید و به هیچ وجه از مغازه‌های خیابانی اجاره‌ای و بدون مجوز یا فروشندگان بدون نام و نشان و همچنین بدون فاکتوری معتبر ، طلا نخرید تا خیالتان از هر نظر برای خرید این سرمایه‌های زیبا آسوده باشد.

سوالات متداول

مصنوعات طلا چیست؟

به قطعات طلا که در کارگاه‌ها ساخته می‌شوند و به عنوان طلای زینتی استفاده می‌شوند، مانند انگشتر،گوشواره،دستبند و… مصنوعات طلا می‌گوییم.

قیمت مصنوعات طلا چگونه محاسبه می‌گردد؟

شما زمان خرید مصنوعات طلا، قیمت ۴ چیز را پرداخت می‌کنید: قیمت وزن خود طلا+سود طلافروش+اجرت ساخت+مالیات.

«با ذکر منبع، کپی این مطلب بلامانع است»

نوشته های مشابه

‫۸ دیدگاه ها

  1. سلام حسین عزیز.
   حرف E روی طلای شما به معنای این است که این کار محصول اصفهان است. بودن عیار روی کار ساخته شده مهم است اما حالا که نداره بهتر است فاکتوری که موقع خرید طلا از طلافروش دریافت کردید را ببینید باید در فاکتور عیار طلاتون ذکر شده باشه و همچنین دقت کنید فاکتوری که دارید، فاکتور معتبری هست یا نه؛ در غیر این صورت برای آنکه خیالتون راحت بشه بهتر است که به یک طلافروش نزدیک خود طلارو نشون بدید تا طلافروش نظر خود را در مورد آن بدهد.

 1. سلام من یه پلاک طلا خریدم پشتش فقط نوشته T1221 , پایینش هم نوشته ۷۵۰ اینو از یه طلافروشی بدون اجرت خریدم به نظرتون تقلبیه؟

  1. سلام حدیث عزیز، این کدها درست و استاندارد هست، حرف T روی طلا نشانه این است که در تهران ساخته شده و عیار آن ۷۵۰ است. فقط باید بابت خرید طلا چه با اجرت و چه بدون اجرت فاکتور طلا دریافت می کردید، که امیدواریم این کار را کرده باشید. و همچنین اگر خیلی به این طلا شک دارید می توانید به یک طلافروشی نزدیک رفته تا پلاکتان را محک بزند و خیالتان را از بابت طلا بودن پلاکتان راحت کند.

 2. باسلام.من یک انگشتر قدیمی دارم که روش کدهای ۷۵۰ و ۱۸k حک شده و رنگش زرد مایل به سبزه میخوام ببینم طلاس یانه.اگه لطف کنید جواب بدید ممنون میشم.

 3. سلام وقت بخیر
  آیا طلاها دارای علامت استاندارد هستند؟ همکارم النگو خریده میگه طلاست ولی یه علامت بزرگ استاندارد و یه کد بزر۵ ۵ یا ۶ رقمی زیر علامت استاندارد نوشته شده بود

 4. سلام بنده یه انگشتر گرفتن روش نوشتهe7725 خاستم بدونم اغیار چنده آیا واقعا طلا هست یانه؟ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا