بلاگ

نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان خرید از طلافروشی

چگونه قیمت طلا را در زمان خرید از طلافروشی حساب کنیم؟

اینکه نحوه صحیح محاسبه‌ی قیمت خرید طلا از طلافروشی به چه صورت است سوالیست که ذهن بسیاری از مشتریان ما را درگیر کرده است، خب باید اعتراف کنیم که حق دارند چراکه با سرچی در اینترنت متوجه شدیم بسیاری از سایت‌ها چندین فرمول در کنار هم می‌نویسند و بدون اینکه کاملاً همه‌ی موارد را توضیح دهند از کنار آن رد می‌شوند و خواننده را با بسیاری سوال رها می‌کنند و امان از روزی که شخصی آشنایی با طلا و حساب و کتاب آن نداشته باشد، او به محض بازدید از چندین سایت متوجه می‌شود هر سایت یک جور نحوه محاسبه قیمت خرید طلا را بیان کرده است و سردرگم از اینکه کدام فرمول و نوع محاسبه طلا درست است از اینترنت بیرون می‌آید یا بهتر است بگوییم فرار می‌کند 🙁 و بعد به طلافروشی می‌رود و با کمال تعجب می‌بیند که طلافروش خود به نحوه‌ی دیگری قیمت طلا را محاسبه می‌کند و قیمتی که در نهایت به شما می‌گوید با قیمتی که خودتان با استفاده از این فرمول‌ها محاسبه کردید یا اختلاف جزئی دارد یا زمین تا آسمان فرق می‌کند؛ از این رو در این مقاله از سایت دی اجرت تصمیم گرفتیم به طور واضح و با زبانی ساده تمام نکاتی که باید در هنگام محاسبه قیمت خرید طلا بدانید را توضیح دهیم.

محاسبه خرید طلا از طلا فروشی

فرمول محاسبه قیمت طلا در زمان خرید طلا از طلافروشی

این حق شماست که بدانید به طور دقیق قیمت طلایی که قصد خرید آن را دارید چگونه محاسبه می‌شود؛ طلافروشان با فرمول زیر قیمت نهایی طلای مورد پسند شما را حساب می‌کنند:

۹% مالیات بر ارزش افزوده + ۷% سود طلافروش + (وزن طلا × (اجرت ساخت + قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار))

ممکن است طلافروشانی را ببینید که به صورت متفاوتی از این فرمول استفاده می‌کنند مثلاً اول مالیات بر ارزش افزوده را حساب می‌کنند و بعد سود طلافروش را، یا گاهی وزن کل طلا را آخر از همه در آن ضرب می‌کنند باید بگوییم جای نگرانی نیست چون پایه و اساس تمام این فرمول‌ها یکسان است و فرقی به حال قیمت نهایی طلا ندارد؛ قبل از آنکه مثالی بزنیم ابتدا هر کدام از اجزای این فرمول را توضیح می‌دهیم. با دی اجرت همراه باشید.

حرف خودمانی: گاهی اوقات ممکن است طلافروشانی را ببینید که در هنگام محاسبه قیمت طلا، به جای آن که ۷% سود مغازه و ۹% مالیات را جداگانه حساب کنند، ۹% و ۷% را با هم جمع می‌کنند و ۱۶% را در فرمول حساب می‌کنند. اگر طلافروشی را دیدید که این کار را کرد از او تشکر کنید 🙂 چراکه خواسته یا ناخواسته به سود شما عمل می‌کند، یعنی قیمت کل طلا با استفاده از فرمول زیر مقداری کمتر به دست می‌آید که این اختلاف قیمت به نفع شماست!

عوامل حساسیت به طلا و جواهرات و راه‌های جلوگیری از آن
بیشتر بخوانید

۱۶% مالیات بر ارزش افزوده و سود طلافروش + (وزن طلا × (اجرت ساخت + قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار))

قیمت طلا

همانطور که در مقاله عیار طلا هم گفتیم عیار استاندارد طلا در ایران ۱۸ یا همان ۷۵۰ است پس در تمام طلافروشی‌ها قیمت طلای ۱۸ عیار محاسبه و به شما گفته می‌شود، و اما قیمت طلای ۱۸ عیار چگونه محاسبه می‌شود؟ بله، درسته! قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار از روی مظنه که قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار هست، محاسبه می‌شود؛ در مقاله « مظنه چیست » گفتیم که همه طلافروشان برای تبدیل مظنه به قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار از عدد طلایی ۴.۳۳ استفاده می‌کنند به این صورت که قیمت مظنه را از سایت اتحادیه طلا و جواهر در می‌آورند و تقسیم بر عدد ۴.۳۳ می‌کنند؛ توجه داشته باشید این قیمت، قیمتی است که هنوز به آن اجرت ساخت، سود مغازه و مالیات بر ارزش افزوده اضافه نشده است، طلا فروشان اصطلاحاً به این قیمت، قیمت خام طلا نیز می‌گویند. برای مثال اگر مظنه ۲,۱۵۰,۰۰۰ باشد قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار این گونه محاسبه می‌شود:

محاسبه قیمت طلا از روی مظنه

حرف خودمانی: مظنه در هر لحظه در حال تغییر است و با نوسان همراه است به خصوص در این روزهای بازار طلا! پس اگر در طی چند ساعت قیمت یک قطعه طلا تغییر کرد، تعجب نکنید! به طور حتم مظنه تغییر کرده و به دنبال آن قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار نیز تغییر کرده است.

اجرت ساخت طلا

به طور مفصل در مقاله کارمزد طلا در مورد این مبحث صحبت کردیم و گفتیم اجرت ساخت طلا همان سودی است که طلاساز بابت ساخت طلا دریافت می‌کند و به قیمت خام یک گرم طلا اضافه می‌شود، مقدار اجرت ساخت طلا برای مدل طلاهای مختلف متفاوت است و بستگی به نوع طراحی، نحوه تراشکاری و داشتن نگین و سنگ روی یک قطعه طلا دارد. توصیه می‌کنیم در هنگام خرید یک قطعه طلا که چشمتان را گرفته و قصد خرید آن را دارید، این سوال را از طلافروشان به صورت واضح بپرسید ( اجرت ساخت برای هر گرم این طلا چند است؟ ) در این صورت طلافروش با شفافیت بیشتری قیمت طلا را برای شما محاسبه می‌کند البته خالی از لطف نیست که بگوییم: حواستان به فاکتور خرید طلا هم باشد در این فاکتور باید اجرت ساخت با همان مبلغی که به شما اعلام شده است جدا از قیمت خام طلا ذکر شود. حال برویم سروقت چگونگی حساب و کتاب اجرت ساخت طلاجات؛ سازندگان طلا به سه روش اجرت ساخت طلا را تعیین می‌کنند و البته هر سه روش مورد تایید اتحادیه است:

 • اجرت ساخت به تومان
سوال درگوشی و جواب درگوشی پنجاه و دو
بیشتر بخوانید

اجرت برخی از طلاجات ساخته شده به تومان محاسبه شده و به قیمت خام طلا اضافه می‌شود که معمولاً از ۱۰,۰۰۰ تومان تا ۳۰,۰۰۰ هزار تومان است اما در بعضی طلاجات با مدل‌های خاص یا طلاجات وارداتی اجرت ساخت ممکن است به گرمی ۵۰ یا ۷۰ هزار تومان هم برسد.

 • اجرت ساخت درصدی

اجرت ساخت برخی از کارها نیز درصدی حساب می‌شود یعنی اگر طلافروشی به شما گفت اجرت این کار ۳۰ درصد است یعنی ۳۰ درصد از قیمت طلای خام را محاسبه می‌کند و به عنوان اجرت ساخت حساب می‌کند؛ بله، درست متوجه شدید اجرت‌های درصدی با افزایش و کاهش قیمت خام طلا، زیاد و کم می‌شود و اما چگونه طلافروشان اجرت‌های درصدی را محاسبه می‌کنند: فرض کنید قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار ۴۹۶,۰۰۰ تومان است و اجرت طلایی که شما پسند کرده‌اید ۲۰% قیمت طلاست حال اجرت ساخت این قطعه طلا چقدر است؟

یا یک درصدگیری ساده اجرت ساخت محاسبه می‌شود:

۹۹,۲۰۰ = %۲۰ × ۴۹۶,۰۰۰

اگر از ماشین حسابی استفاده می‌کنید که درصد ندارد مثل ماشین حساب تلفن همراه خود برای محاسبه می‌توانید از این روش ۲۰ درصد قیمت طلا را محاسبه کنید:

۹۹,۲۰۰= ۰.۲ × ۴۹۶,۰۰۰

 • اجرت ساخت به تومان و درصد

پیچیده‌تر از محاسبه اجرت درصدی اجرت‌هایی است که هم به درصد هستند و هم به تومان یعنی طلافروش می‌گوید اجرت این کار ۱۰,۰۰۰ تومان و ۵% است برای محاسبه‌ی فی اجرت این کار ابتدا ۵% قیمت خام طلا را حساب می‌کنند و بعد با آن ۱۰,۰۰۰ تومان جمع می‌کنند؛ با این حساب اگر قیمت خام طلا ۴۹۶,۰۰۰ تومان باشد، اجرت ساخت آن این گونه محاسبه می‌شود:

۳۴,۸۰۰= ۱۰,۰۰۰ + ۲۴,۸۰۰ = ۰.۰۵ × ۴۹۶,۰۰۰

وزن طلا

طلافروشان وزن طلا با ترازوهای دقیق خود که هر شش ماه یک بار از جانب بازرسان اتحادیه طلا و جواهر و سازمان استاندارد بررسی و آزموده می‌شوند، اندازه‌گیری می‌کنند، در مقاله « ترازو در طلا فروشی » هر آنچه که مربوط به وزن طلا و ترازو طلافروش‌ها و همچنین نحوه خواندن و نوشتن وزن از روی ترازو، بیان شده است؛ شما با مراجعه به این مقاله می‌توانید اطلاعات خود را در این باره تکمیل کنید.

سود طلافروش

سود طلافروشان یا همان سود مغازه طلافروشی از جانب اتحادیه تعیین می‌شود که به صورت درصد در فرمول محاسبه قیمت طلا اعمال می‌کنند این سود معادل ۷ درصد است که طلافروشان مجازند آن را از مشتری در هنگام خرید طلا دریافت کنند. اگر کنجکاوید تا بدانید چقد سود در هر گرم طلا، گیر طلافروش می‌آید، ماشین حساب خود را بردارید و دست به کار شوید:

اگر قیمت طلا ۴۹۶,۰۰۰ تومان باشد و اجرت طلایی که انتخاب کردید ۳۴,۸۰۰ باشد سود طلا فروش که ۷% از آن است این چنین حساب می‌شود:

نکات اساسی سکه‌ طلا
بیشتر بخوانید

۳۷,۱۵۶ = ۷% × ۵۳۰,۰۰۰ = ۳۴,۸۰۰ + ۴۹۶,۰۰۰

با این حساب هرچقدر طلای سنگین‌تری بخرید نان طلافروش بیشتر در روغن فرو می‌رود 🙂 چرا که این سود برای خرید یک گرم از طلاست مثلاٌ اگر وزن طلایتان ۵ گرم باشد این سود در ۵ ضرب می‌شود:

مالیات بر ارزش افزوده

طلا یک سرمایه است برای همین هم خرید آن مالیات دارد که باید توسط مشتری پرداخت شود که به صورت درصد محاسبه می‌شود؛ مالیات بر ارزش افزوده ۹ % درصد قیمت طلا در نظر گرفته می‌شود.

حال وقت آن رسیده یک طلافروش باشید

وقت آن رسیده که آستین بالا بزنید و خودتان محاسب قیمت طلایی که می‌خواهید بخرید باشید و پا در کفش طلافروشان کنید! 🙂 فرمول بالا که یادتان هست اگر بخواهید آن را در ماشین حساب پیاده کنید باید به صورت زیر عمل کنید.

فرض می‌کنیم:

قیمت هر گرم طلا ۱۸ عیار : ۴۹۶ هزار تومان

کل وزن طلا : ۵ گرم

اجرت ساخت هر گرم طلا : ۲۰ هزارتومان

سود مغازه‎دار: ۷%

مالیات ارزش برافزوده : ۹ %

خب، آماده هستید:

قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار را وارد کنید یعنی ۴۹۶,۰۰۰

کلید +

کارمزد ساخت را وارد کنید یعنی عدد ۲۰,۰۰۰

کلید =

کلید ×

وزن ترازوی جنس را در ماشین‌حساب وارد کنید یعنی عدد ۵

کلید =

کلید +

مقدار درصد سود مغازه را وارد کنید یعنی عدد ۷

کلید %

کلید =

کلید +

مقدار درصد مالیات را وارد کنید یعنی عدد ۹

کلید %

کلید =

قیمت نهایی را نشان می‌دهد.

ماشین حساب عدد ۳,۰۰۹,۰۵۴ را نشان می‌دهد. در نتیجه قیمت طلای تمام شده‌ی شما چیزی در حدود سه میلیون و نُه هزار تومان در می‌آید.

نکته: اگر ماشین حساب شما درصد ندارد در مقاله « طلای بدون کارمزد » مثالی زده‌ایم که در آن نحوه محاسبه درصد را با ماشین حساب‌های ساده مثل ماشین حساب‌هایی که در تلفن همراه شما هستند و نمی‌توان با آن‌ها درصد گرفت را توضیح داده‌ایم.

محاسبه‌ی سریع قیمت طلا

خب قطعاً هیچ طلافروشی این همه ضرب و جمع انجام نمی‌دهد، مراحل بالا را گام به گام توضیح داده‌ایم تا به خوبی متوجه روند محاسبه شوید و اما محاسبه سریع‌تر با ماشین حساب به صورت زیر می‌باشد.

قیمت هر گرم طلا + فی اجرت + ۱۶

کلید %

کلید ×

وزن طلا

کلید =

سخن پایانی

امیدواریم به خوبی نحوه محاسبه‌ی قیمت طلا را در هنگام خرید از طلا فروشی یاد گرفته باشید و دیگر از حرکات ماهرانه و سریع دستان طلافروشان روی ماشین حسابشان نترسید، شاید برخی از طلافروشان از اینکه شما کاربلد باشید خوشحال نشوند و از جواب دادن به سوالات شما طفره روند ولی بسیارند طلافروشانی که شفافیت در کارشان را ملاک قرار می‌دهند و هر سوالی که در مورد چگونگی محاسبه قیمت طلا دارید را سر حوصله پاسخ می‌دهند تا شما عزیزان بتوانید خریدی بدون استرس و لذت بخشی را تجربه کنید.

«با ذکر منبع، کپی این مطلب بلامانع است»

نوشته های مشابه

‫۲۶ دیدگاه ها

 1. سلام محاسبات من باشما فرق داره
  پول طلایی ک‌باید بدیم=۹ ٪+ ۷ ٪+۵*(۲۰۰۰۰+۴۹۶۰۰۰)
  خب عبارت اول جوابش میشه۲/۵۸۰/۰۰۰ یعنی اجرت و‌قیمت در۵گرم طلا حساب کردیم
  حالا ما باید درصد بگیریم اون چجوره؟؟؟ ۷درصد ۲/۵۸۰/۰۰۰
  اینجوری حساب میشود
  ۱۸۰۶۰۰=۱۰۰/(۲/۵۸۰/۰۰۰*۷)
  حالا ۹درصد مالیات همینجوری حساب میکنیم
  ۲۳۲۲۰۰=۱۰۰/(۲۵۸۰/۰۰۰*۹)
  خب حالا اینارو جمع میکنیم
  ۲/۹۹۲/۸۰۰=۲۳۲۲۰۰ +۱۸۰۶۰۰ +۲/۵۸۰/۰۰۰
  حالا اگر طلا ۲گرم ۳سوت باشه جرم طلا میشه ۲/۳عایا؟؟؟

  1. سلام صفیه عزیز
   ممنونم بابت سوالی که از ما پرسیدید.
   طلافروشان محترم و کسانی که در این صنف کار می‌کنند به این صورت محاسبه نمی‌کنند. حالا فرق محاسبات ما با شما در کجاست؟
   شما سود ۷ درصد و مالیات ۹ درصد را جداگانه درنظر گرفته‌اید و در نهایت باهم محاسبه کرده‌اید. اما اینطوری نیست.
   اول باید سود ۷ درصد را محاسبه کنید و با مقدار قبل یعنی اجرت و قیمت در ۵ گرم جمع ببندید. در مثالی که گفتید به این شکل در می‌آید:
   ۱۸۰۶۰۰ + ۲/۵۸۰/۰۰۰ = ۲/۷۶۰/۶۰۰
   حالا نوبت به ۹ درصد مالیات هست. ( بین خودمون این حرف چال شود: طبق قانون اتحادیه این ۹ درصد مالیات بر روی اجرت تعلق می گیرد امّا طلافروشی‌ها این قانون را قبول ندارند.) این ۹ درصد مالیات روی مبلغ ۲/۷۶۰/۶۰۰ محاسبه می‌شود. یعنی (۲/۷۶۰/۶۰۰*۹)/۱۰۰ = ۲۴۸/۴۵۴ می‌شود. قیمت نهایی از مجموع ۲۴۸/۴۵۴ و ۲/۷۶۰/۶۰۰ بدست می‌آید که می‌شود ۳/۰۰۹/۰۵۴
   حالا متوجه شدید اشتباه کجا می‌باشد؟

  2. سلام
   ممنونم از اطلاعاتتون
   من دیروز که طلا گرمی ۱۳،۵۰۰،۰۰۰ ریال بود،۱۴/۵ گرم طلا خریدم
   و ۲۲۳/۰۰۰/۰۰۰ریال پول پرداخت کردم
   فروشنده گفتن خیلیییی بهمون تخفیف دادن و از این حرفا…

   نظر شما چیه؟
   من طلای زرد کارتیه خربدم
   انگشتر و دستبند(که دستبند رو یه مقدار کوچیک کردم)

  3. سلام درست است که محاسبات شما عین طلا فروشان هست اما تو محاسبات فرق میکنه من با مثالی تفاوت رو به شما میگم فرض کنیم ۱۰گرم طلا با اجرت ۱۰۰هزار تومان (البته حالا درصدی شده(۱۰درصد)) با فی یک میلیونی بخریم حال بیایم حساب کنیم اول با روش طلا فروشان ۱۰۰۰۰۰۰+۱۰۰۰۰۰+۱۰%+۹%*۱۰گرم=۱۳۱۸۹۰۰۰تومان حال روش دوم ۱۰۰۰۰۰۰+۱۰۰۰۰۰*۱۰گرم=۱۱۰۰۰۰۰۰ قیمت طلای بدون سود جمع میکنیم با ۱۰۰۰۰۰۰*۱۰گرم*۱۰%سود=۱۰۰۰۰۰۰تومان جمع میکنیم با ۱۰۰۰۰۰۰*۱۰گرم*۹%مالیات=۹۰۰۰۰۰ حال جمع سه مرحله ۱۱۰۰۰۰۰۰+۱۰۰۰۰۰۰+۹۰۰۰۰۰=۱۲۹۰۰۰۰۰ تفاوت ۲۸۹۰۰۰تومان یعنی اضافه گرفته طلا فروش اون هم از جای است که برای مالیات و سود خود اجرت میگیره یعنی وقتی مالیات وسود خودش رو ضربدر اجرتی که به طلاساز داده میکنه برای اون اضافه میشه واین هم معامله باطلی هست که انجام میدند

 2. سلام وقتتون بخیر…
  محاسبه قیمت سریع طلا رو با همون اطلاعات حساب کردم قیمتش شد ۲٫۹۹۲٫۸۰۰
  اما به روش طولانی جوابش یه عدد دیگه دراومد چرا؟؟؟

  1. سلام – اینطور که میگن نیست – اولا مالیات نداره اینا همش کلکه برای تیغ زدن مشتری و دوم اینکه مثلا طلای ۷۵۰ که همان ۱۸ عیار است را ۷۴۵ با مشتری حساب میکنند تا بیشتر سود کنند. اجرتشان هم معمولا باید ۷درصد باشد که باز هم بیشتر میگیرن از این هم باز میخورن. خلاصه بلدن چجوری سر مردم کلاه بزارن

 3. سلام،این شیوه محاسبه به ضرر مشتری وبه نفع فروشنده است.نرخ کارمزد ساخت و ارزش افزوده وسود فروشنده بایدبراساس قیمت خام هرگرم طلا وبه صورت جداگانه محاسبه شود.قیمت خام بعلاوه ی اجرت ساخت رقم بزرگتری می شود وسود فروشنده براین اساس نیز مبلغ بیشتری می شود.مثال:اگر نرخ هرگرم طلای ۱۸ ،۴۹۶۰۰۰ تومان باشد،سودفروشنده هفت درصداین مبلغ می شود.اما اگرکارمزد ساخت به ازای هرگرم سی هزارتومان باشد،مجموع نرخ خام وکارمزد هرگرم می شود:۵۲۶۰۰۰ تومان.حالا تفاوت سودفروشنده از۵۲۶۰۰۰ تومان بیشتراز ۴۹۵۰۰۰ می شود. احتمال دارد بعضی مغازه داران طلافروشی،ارزش افزوده راعلاوه برکارمزد ساخت نیز به قیمت خام اضافه وسپس سود خودرا حساب کنند تا ازاین طریق سودبیشاری ببرند.

 4. سلام من یسوال داشتم.
  تیرماه من مقداری طلا به عنوانطلای بدون اجرت خریدم که قیمت روز ۸۵۰۰۰۰تومن بود
  من فقط میدونستم ۷%سود اضافه میشه ولی ازمالیات نمیدنستم وفروشنده هم چیزی نگفتن.
  وتوفاکتورهم نه سودوزدن نه مالیاتو. فقط قیمت کل نوشتن.
  میخواستم ببینم میتونم اعتراض یاشکایت کنم؟
  یا چون حرفی نزدن منم حق اعتراض ندارم

 5. سلام یه سوال داشتم اون هم اینکه اجرت درصدی طلا که هر گرم رو بدست آوردیم بعد بخوایم تو فرمول آخری که گفتین سریع هست قرار بدیم باید فقط مبلغی که بدست میاد رو بزاریم یا در وزن ضرب کنیم؟
  ممنون از راهنمایی شما

 6. سلام دوست عزیز این محاسبه شما درسته ولی از نظر من اشکال داره
  ببین واضحه تر بگم
  اجرت کار طبق فاکتور خرید طلافروش ۱۰٪ هست نحوه حساب زیر درست است
  ۴۹۶،۰۰۰ +۱۰٪ +۷٪ +۹٪ = ۶۳۶،۳۳۳.۲۸
  ولی وقتی مغازه دار اجرت کاری که خریده ۱۰٪ باز میاد روی اجرت کار سود میکشه و میکنه ۱۴٪ نحوه حساب بالا غلط هست و کلاهبرداری هست
  و مشتری رودست میخوره
  و باید اینجوری حساب کنه
  ۴۹۶،۰۰۰ * ۱۴٪ = ۶۹،۴۴۰
  ۴۹۶،۰۰۰ + ۷٪ + ۹٪ = ۵۷۸،۴۸۴.۸
  ۵۷۸،۴۸۴.۸ + ۶۹۴۴۰ = ۶۴۷،۹۲۴،۸
  این حساب درست است
  ولی اگر به اصل اجرت درصدی اضافه بشه یعنی اصل اجرت ۱۰٪ باشه ولی با شما ۱۴٪ محاسبه کنه
  طبق محاسبه شما اینجوری میشه
  ۴۹۶،۰۰۰ + ۱۴٪ + ۷٪ + ۹٪ = ۶۵۹،۴۷۲.۶۷۲
  که بابت هر گرم طلا مبلغ ۱۱،۵۴۷.۸۷۲ از مشتری اضافه بر میدارن
  در کل طلافروشا کلاهبردارن

  1. درود، تفاوت حساب فرزانه خانم وسایت در اینه که مالیات سودفروشنده را هم ما باید پرداخت کنیم که همان ۷%میباشدودر واقع ۹% از۱۸۰۶۰۰تقریبا۱۶۰۰۰تومان اختلاف حساب می شود.وبه نظر من هم درست نیست که خریدار پرداخت کندچون ایشان مالیات طلا راقبلا محاسبه کرده است.

  2. سلام
   مگر اعلام نشد که مالیات را نباید در فاکتور محاسبه و از خریدار دریافت کنند
   چرا در فرمول شما مالیات هست

 7. والا الان من انگشتر خریدم که بصورت دیگه ای محاسبه کرده :
  قیمت خام طلا ۱۰۶۹۳۴۵
  وزن طلا : ۲.۵۳
  اجرت : ۱۸۷۰۰۰

  این آقا یه بار قیمت خام رو بعلاوه اجرت کرد در وزن طلا ضرب کرد که تا ایجا اوکی بعد هم سود و مالیات رو حساب کرد تا اینجا هم اوکی

  اما نکته ای که عجیبه اینجاست یه بار هم اجرت رو در وزن ضرب کرده با مجموع جمع کرده !!!!!

  یعنی خلاف کرده؟؟؟

 8. عرض ادب و سلام،
  ممنون از همه اطلاعات پر ارزش تون، دستتون درد نکنه و امیدوارم در این زمانی که اکثر ارزش های اخلاقی و انسانی بسیار کم رنگ شده و در حال از بین رفتنه؛ قدر شما و وقتی را که می گذارید بدانیم.
  اما لطف کنید و بفرمایید بر اساس چه قانونی و کدام سازمانِ متولی، خریدار حق محاسبه صحیح و در نهایت حق اعتراض دارد و نهایتاٍ از چه سازمانی می تواند درخواستِ رسیدگی سریع نماید؟ زیرا بدیهی است از معامله با اینچنین خریداری اکثر فروشندگان طفره خواهند رفت!
  مجدداٍ قدردان زحمات شما.

 9. درود دوست عزیز
  در جایی از مطلب فرمودین چون طلا کالای سرمایه ایست پس به آن ارزش افزوده تعلق میگیرد
  ارزش افزوده مالیاتی است که بر طبق قانون بر کالاهای مصرفی بسته میشود ولی متاسفانه دست دولتمردان در جیب مردم است
  بر اساس تعاریف این نوع مالیات طبعا دستمزد و سود را بایستی شامل شود نه قیمت اصلی طلا
  با تشکر

 10. سلام
  من یک گوشواره دخترانه به وزن ۲گرم و۳۲۳ سوت خریدم و قیمت هر گرم ۱۲۳۰۰۰۰ تومان و فاکتور خریدم ۳۷۳۰۰۰۰ تومان بود. آیا فروشنده اضافی ازبنده نگرفته؟

 11. سلام.
  ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده فقط به اجرت تعلق می‌گیرد نه به مظنه طلا و لذا فرمول توضیح داده شما اشتباه است

 12. ممنون ، کامل و گویا بود.
  قبل از خواندن مقاله خریدی داشتم لطف کنید چک شود خرید درست بوده یانه
  وزن : ۱/۷۲۰ گرم — قیمت هر گرم : ۱۴۰۱۰۰۰ تومان– اجرت را ۱۸ درصد وزن محاسبه کرد(۰/۳۱۰) —
  محاسبه: تومان ۲/۸۴۴/۰۰۰=۱/۴۰۱/۰۰۰ * (۱/۷۲۰+۰/۳۱ )

 13. سلام
  نحوه صحیح محاسبه مالیات بر ارزش افزوده…
  مالیات بر ارزش افزوده فقط از مجموع اجرت و سود محاسبه میشه و ربطی به قیمت خام طلا ندارد.
  وزن طلا ضربدر قیمت طلا بعلاوه اجرت بعلاوه سود بعلاوه مالیات بر ارزش افزوده (از مجموع اجرت و سود محاسبه میشه) و تمام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا