بلاگ

هر آنچه که باید در مورد فاکتور طلا بدانید


فاکتور طلا

امروزه بحث داشتن فاکتور طلا بسیار داغ است، بسیاری از ما در هنگام خرید طلا به فاکتور آن اهمّیت چندانی نمی‌دهیم یا در نگهداری آن دقت نمی‌کنیم، امّا درست در هنگام فروختن طلا متوجه می‌شویم آن تیکه کاغذی که یک زمان به آن اهمّیت ندادیم، چقدر مهم است و طلاهایی که در این مدّت مثل جانمان از آن‌ها مراقبت کردیم، بدون فاکتور خریداری ندارند. در نتیجه می‌توان گفت فاکتور طلا سندی کوچک برای نشان دادن مالکین مصنوعات طلا است. به‌عبارت دیگر در این روزها که قیمت طلا سر به فلک کشیده، فاکتور طلا از خود طلا مهم‌تر است. فاکتور طلا مشخص می‌کند که آن طلاجات، خدایی نکرده سرقتی یا دزدی نیست. ممکن است بپرسید که می‌توان فاکتور تقلبی و جعلی برای آن دسته از طلاجات درست کرد و تحویل داد. امّا با دانستن چند نکته کوچک و مهم در مورد فاکتور طلا، به‌راحتی فاکتورهای جعلی طلا قابل شناسایی هستند و می‌توان پیگرد قانونی کرد. در این مقاله می‌خواهیم این نکات را با شما در میان بگذاریم. البته تصمیم داریم هر آنچه در مورد فاکتور طلا ممکن است برایتان مبهم باشد را شرح دهیم. در ابتدا به بخش‌های اصلی که در فاکتور برای یک قطعه طلا باید درج شود، اشاره‌ای می‌کنیم.

بخش‌های اصلی یک فاکتور طلا

یک فاکتور معتبر طلا فاکتوریست که باید در آن تمامی خصوصیات طلا و همچنین اطلاعات ارتباطی طلافروش را دربر بگیرد. مانند شماره تماس و آدرس دقیق مغازه به همراه کد پستی محل و همچنین آدرس تمامی وب‎گاه‌ها یا شبکه‌های اجتماعی مربوط به مغازه و دیگر اطلاعات ارتباطی طلا فروش. در ادامه علاوه بر ذکر چند نکته که حتماً باید در فاکتور طلا قید کرد، نمونه‌ای از یک فاکتور معتبر را برایتان به نمایش می‌گذاریم تا در هنگام خرید طلا به راحتی بتوانید تمام جزئیات آن را با فاکتوری که طلافروش به شما می‌دهد چک کنید.

نمونه یک فاکتور طلا معتبر

 1. سربرگ فاکتور: اولین و مهم‌ترین قسمت از فاکتور، سربرگ آن می‌باشد. در سربرگ باید نام، آدرس، تلفن و لوگوی طلافروشی وجود داشته باشد. سریال یا شماره فاکتور نیز یکی موارد مهم در سربرگ است.
 2. مشخصات خریدار: فروشنده، نام خانوادگی و شماره موبایل شما را در این قسمت یادداشت می‌کند. همچنین بعضی از طلافروشان، کد ملی خریدار را جهت انجام امور مالیاتی و اطمینان بیشتر در این قسمت می‌نویسند.
 3. نام کامل محصول خریداری شده: طلافروشی موظّف است نام محصول فروخته شده خود را به صورت دقیق در فاکتور درج کند.
 4.  قیمت روز طلا: قیمت روز طلا یعنی همان قیمت یک گرم طلای آبشده ۱۸ عیاری که سود و اجرت آن صفر است. معمولاً زرگرها، “مظنه” را به‌جای قیمت طلای ۱۸ عیار می‌نویسند. مظنه همان قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار (۷۰۵) می‌باشد. به همین خاطر طلافروش، مظنه را در فاکتور می‌نویسد و زیر آن خط می‌کشد و عدد ۷۰۵ را زیر خط کشیده شده، می‌نویسد.  در بعضی از فاکتورها این قسمت وجود ندارد و موردی هم ندارد. چون اعتقاد دارند، این فیلد باعث سردرگمی خریداری می‌شود و آن را با قیمت‌های نهایی اشتباه در نظر می‌گیرد.
 5. عیار: برای شفافیت بیشتر، عیار طلای خریداری شده را یادداشت می‌کنند تا مشکلی برای خریدار پیش نیاید. معمولاً عدد ۷۵۰ یا ۱۸ را در این قسمت می‌نویسند.
 6. فی اجرت: فی اجرت یعنی کارمزد یا به عبارتی اجرت ساخت محصول خریداری شده که بسته به نوع و پیچیدگی ساخت در مورد هر محصولی ممکن است متفاوت باشد.
 7. سود تک فروشی: سود تکفروشی که اتحادیه طلا و جواهر برای تمامی فروشندگان طلا و جواهر الزام کرده است ۷% می‌باشد و چنانچه عدد سود بیش از این عدد باشد تخلف محسوب می‌شود که در این صورت شما می‌توانید آن را به اتحادیه طلا و جواهر گزارش دهید. بعضی از طلافروشان برای رقابت با دیگر طلافروشان، سود خود را کمتر از ۷ درصد در نظر می‌گیرند. این سود کاملاً به خود مغازه طلافروش بستگی دارد. همچنین بعضی از فاکتورها، اجرت و سود تک فروشی و قیمت یک گرم طلای آبشده را باهم جمع کرده و به‌عنوان قیمت یک گرم طلا در فاکتور ذکر می‌کنند. در این حالت باید قیمت یک گرم طلای آبشده یا مظنه را در فاکتور درج کنند.
 8. متعلّقات طلا: ممکن است خرید شما یک دستبند سنگی، گردنبند سنگی و… باشد که قیمت سنگ، چرم و… در این قسمت به طور جداگانه درج می‌شود.
 9. مالیات بر ارزش افزوده: طبق قانون کشور به ازای فروش هر نوع خدمت و کالا ۹% مالیات بر روی کل مبلغ فاکتور آورده می‌شود و فروشنده موظف است این مالیات را از خریدار گرفته و به صورت فصلی آن را به اداره مالیات گزارش و پرداخت کند. هرچند این مالیات باید بر روی اجرت کار گرفته شود. امّا معمولاً روی کل قیمت طلا، حساب می‌کنند.
 10. قیمت نهایی پرداختی: مانند فاکتورهای دیگر اجناس، فروشنده باید قیمت نهایی را به صورت حروف و عدد در فاکتور یادداشت نماید.
 11. مهر و امضاء طلافروشی: این قسمت مهم‌ترین بخش فاکتور است که باید به آن توجه داشته باشیم. مهر تا حدودی اعتبار آن طلافروشی را نشان می‌دهد. مهر شامل نام طلافروشی (به صورت لوگو)، آدرس و شماره تماس هست. حواستان باشد تا طلافروش حتماً مهر خود را روی فاکتور بزند.
از ماشین حساب طلافروشان سر در بیاورید!!
بیشتر بخوانید

توجه کنید برخی طلا فروشان فاکتورهای چاپ شده به شما تحویل می‌دهند (غالباً این طلافروشان از نرم افزار حسابداری مخصوص طلا و جواهر استفاده می‌کنند) و برخی دیگر  هم از فاکتورهای دستی برای خرید و فروش‌های خود استفاده می‌کنند؛ مهم نیست که فاکتور کامپیوتری باشد یا دستی تنها چیزی که بسیار اهمیت دارد این است که باید ۱۱ اصلی که در بالا گفته شد دقیق و حساب شده روی آن درج شود و فاکتوری که بی نام و نشان باشد یا برخی از این ۱۱ اصل مثل اجرت، عیار و… روی آن قید نشود فاکتوری نامعتبر است و در صورت وجود مشکل فروشنده می‌تواند هیچ موردی را گردن نگیرد پس در نهایت این شما هستید که متضرر می‌شوید.‎ برای مثال فرض کنید طلا فروش به شما بگوید اجرت یک قطعه طلا ۱۰ هزار تومان است اما روی ماشین حساب خود اجرتی معادل ۲۰ هزار تومان را وارد کند و قیمت آخر طلا را به شما با اجرت ۲۰ هزار تومانی بیان کند؛ در این صورت اگر قیمت روز طلا یا اجرت را در فاکتور شما وارد نکند شما پس از خرید هیچگاه نمی‌توانید کلکی که به شما زده است را ثابت کنید و سرتان کلاه می‌رود برای جلوگیری از چنین مسائلی است که می‌گوییم فاکتوری اصل و معتبر از فروشنده تحویل بگیرید که تمامی جزئیات به صورت مشخص و واضح روی آن درج شده باشد، همیشه یادتان باشد شفافیت در هر موضوعی معجزه می‌کند به خصوص در خرید و فروش طلا و جواهرات! در زیر  نمونه‌ای از فاکتور طلا که همه موارد را شامل می‌شود را نشان می‌دهم. نمونه فاکتور طلا دستی

در فاکتور زیر که برای نرم‌افزاری محسن هست، برای نمونه اینجا آورده شده است.

نمونه فاکتور طلا چاپی

اطلاعات ضروری در فاکتور طلا از نظر اتحادیه‌ طلای تهران

در قسمت بالا تمامی موارد اصلی در یک فاکتور طلا ذکر گردید، همچنین اتحادیه طلای تهران در مرداد سال ۱۴۰۲ بخشنامه‌ای به شماره ۴۰۱۳۳ منتشر کرده است که موارد مهم فاکتور طلا را در آن ذکر کرده است. اتحادیه طلای تهران با این بخشنامه حجت را بر ما تمام کرده است و موقع خرید طلا باید به این موارد توجه کنیم. (در نظر بگیرید چقدر اینگونه کلاهبردای شده است.)

اطلاعات ضروری در فاکتور از نظر اتحادیه‌ی طلا جواهرات تهران

انواع فاکتور طلا

فاکتورها می‌توانند به صورت دستی نگارش شوند یا توسط نرم‌افزارهای حسابداری صادر شوند. امروزه جمع کثیری از طلافروشان با استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری فاکتورها را صادر می‌کنند و به همین دلیل دقت اعداد در آن بیشتر است؛ اما هنوز هم ممکن است فاکتور نوشته شده طلا را هم به شما تحویل دهند. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد مهر و امضای فروشنده و وجود موارد ذکر شده در فاکتور است. بنابراین صرفا دستی یا کامپیوتری بودن یک فاکتور نمی‌تواند عامل تعیین کننده‌ای برای اعتبار آن باشد.

خرید طلا بدون فاکتور ممنوع

بنا به گفته‌ی رئیس اتحادیه طلا و جواهر هر فروشنده‌ی طلا باید برای هر قطعه طلایی که می‌فروشد به خریدار فاکتوری معتبر ارائه دهد و هیچ دلیلی برای عدم ارائه فاکتور غیر قابل قبول است؛ حواستان باشد! به هیچ عنوان از این طلافروشی‌ها خرید نکنید، چرا که ممکن است این افراد به دلیل وجود برخی مشکلات، نمی‌خواهند مدرک به دست کسی بدهند. پیشنهاد می‌کنیم اگر با چنین طلافروشی مواجه شدید آن را به اتحادیه طلا و جواهر گزارش دهید تا مسئله رسیدگی و تخلفات واحد مربوطه مورد بازرسی قرار گیرد. در این شرایط اگر تخلفی صورت گرفته باشد، حتی امکان پملب واحد متخلف نیز وجود خواهد داشت اما اگر فردی به خرید کالای بدون فاکتور بپردازد و پس از آن ادعای خسارت کند، دیگر راهی برای پیگیری موضوع وجود ندارد و کوتاهی از خود فرد است.

حرف خودمانی: برخی از فروشندگانی که از دادن فاکتور طلا طفره می‌روند احتمال آن‌که ریگی به کفششان باشد هست؛ مثل طلافروشی‌هایی که به بهانه‌های مختلف از ارائه فاکتور امتناع می‌کنند و دروغ‌های شاخ‎داری به نافتان می‌بندند مثلا می‌گویند: اگر طلایی زیر یک گرم بخرید، فاکتور ندارد! و در صورت اصرار شما برای دریافت فاکتور، می‌گویند: این یک قانون از طرف اتحادیه است! اما یادتان باشد هر قانون من‌درآوردی را باور نکنید بد نیست قبل از آن‌که قانع شوید جست و جویی در اینترنت کنید تا از صحت حرفی که طلافروشان می‌گویند مطمئن شوید. درنتیجه هرگز از طلافروشی که فاکتور معتبری برای طلایی که می‌خواهید نمی‌دهد، خرید نکنید چرا که اگر طلا تقلبی یا سرقتی باشد و شما هیچ فاکتوری نداشته باشید پلیس و اتحادیه هیچ‎گونه کمکی نمی‌توانند به شما کنند، اما اگر فاکتور معتبری برای هر قطعه طلایی که می‌خرید داشته باشید دیگر نگران نباشید چراکه با داشتن فاکتور دستتان باز است و اگر هم تقلبی در کار بود می‌توانید به اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر شهر خود بروید و از آن طریق موضوع را پیگیری کنید.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره دَه
بیشتر بخوانید

فاکتور طلا برابر است با خود طلا

حال که متوجه شدیم ارزش فاکتور طلا دست کمی از خود طلا ندارد و کسی خریدار طلاهای پر زرق و برقمان بدون فاکتور، نیست توصیه می‌کنیم مراقب فاکتور طلاهای خود باشید و در جایی مطمئن از آن‌ها نگهداری کنید همچنین پیشنهاد می‌کنیم از فاکتورهای خود عکس بگیرید تا اگر فاکتور طلایتان گم شد حداقل عکس آن را داشته باشید تا در هنگام فروش و تعویض طلاهایی که دیگر به آن‌ها نیاز ندارید دچار دردسر نشوید.

علاوه بر همه این‌ها بهتر است اگر طلایی را برای کسی به عنوان هدیه یا کادو می‌خرید، فاکتور آن قطعه طلا را به نام خود شخص بگیرید و حتماً آن را با قطعه طلا به او بدهید. ( نگران آن نباشید که او از طریق فاکتور بهای کادوی شما را متوجه شود فراموش نکنید طلا در هر لحظه‌ی خود گرم به گرمش با ارزش است! و فقط با ارائه دادن فاکتور، هدیه‌ی گرانبهای او را با ارزش‌تر کرده‌اید.)

توصیه‌ی دیگر ما این است که فاکتورهای طلاجات خود را دور از محل نگهداری طلاهای خود بگذارید تا اگر خدایی نکرده طلاهایتان مورد سرقت قرار گرفت بتوانید با استفاده از فاکتورهای آن راحت‌تر به طلاهای خود دست پیدا کنید؛ جالب است بدانید این روزها آنقدر فاکتورهای طلا ارزشمند هستند که بسیاری از سارقین قبل از آنکه طلایی را سرقت کنند به دنبال فاکتور آن می‌گردند! چراکه اگر سارقین طلایی را با فاکتورش سرقت کنند با دمشان گردو می‌شکنند چون احتمال گیر افتادنشان بسیار کم می‌شود.

مالیات بر ارزش افزوده در فاکتور طلا چه مقدار می‌باشد؟

براساس قانون نظام مالیاتی کشور به ازای فروش هر کالایی، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده باید پرداخت شود و فروشنده باید این مبلغ را از خریدار دریافت نماید و به اداره مالیات تحویل دهد. این مالیات باید روی اجرت طلا محاسبه شود اما طلافروشان گاهی ۹ درصد را با احتساب ارزش کل فاکتور محاسبه می‌کنند. طبق آخرین ابلاغ‌های اداره مالیات و اتحادیه طلافروشان، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده تنها شامل اجرت طلا خواهد شد.

عاقبت خرید طلای بدون فاکتور

شاید بسیاری از شما با خود بگویید که برای طلافروشان چه فرقی دارد که طلا را بدون فاکتور یا با فاکتور بخرند؟ مگر نه اینکه طلا فروشان هر طلایی که می‌خرند را به دست کوره‌های ذوب طلا می‌سپارند و سود خود را می‌کنند! بله ظاهراً حرف شما درست است اما تا به حال به این فکر کرده‌اید که اگر روزی، بدشانسی در خانه طلافروشی که طلاهای بدون فاکتور خریده است را بزند، چه می‌شود؟! یا اگر یک درصد هم شخصی که طلای بدون فاکتور می‌فروشد سارق و طلایی که فروخته است طلایی سرقتی باشد، چه بلایی سر طلافروش می‌آید؟ حال به این فکر کنید سارق دستگیر شود و به جرم خود اعتراف کند و آدرس مغازه‌ی طلافروشی که طلاهای بدون فاکتور خریده است را در اعتراف‎نامه‌ی خود بنویسد؛ در این صورت تکلیف آن طلافروش بدشانس چه می‌شود؟! قطعاً طلا فروش دادگاهی می‌شود و به جرم مال خری و خرید جنس سرقتی بدون فاکتور به دستان قانون سپرده می‌شود، اینجاست که می‌گویند دیگر حساب طلافروش با کرام‌الکاتبین است! به همین خاطر است که کمتر طلافروشی پیدا می‌شود که طلای بدون فاکتور بخرد و عطای این کار را به لقایش می‌بخشد؛ مگر آن‌که مشتری آشنا یا از بستگانش باشد و او را بشناسد و مطمئن باشد آن طلا سرقتی یا قاچاق نیست.

در این مورد، چند وقت پیش یک اتفاق خوبی برای ما افتاد که گفتن آن خالی از لطف نیست. حدود شش ماه پیش، یک نفر با ۲۳۰ گرم طلا وارد گالری ما شد و می‌خواست آن‌ها را بفروشد. انواع گوشواره، سرویس طلا، النگو داخل این طلاها بود و حدود ۸۷ میلیون تومان قیمت داشت. ما از فروشنده، فاکتور طلا خواستیم. خوشبختانه  سرویس طلا و موارد بزرگ‌تر فاکتور داشت. با بررسی فاکتورها به چند مورد برخوردیم. اول اینکه نام خریدار و شماره تلفن این فاکتورها با یکدیگر متفاوت بود در حالی که صاحب آن، ادعا داشت که شخصاً خودش این طلاها را خریداری کرده است. دوم اینکه وزن یکی از النگوها با وزن نوشته شده در فاکتور تفاوت چشم‌گیری داشت و در نهایت اینکه یک فاکتور فیلد اجرت و کارمزد را نداشت. ما به تقلبی بودن فاکتور پی بردیم و قبل از اینکه به بررسی طلاها برسیم، بی‌خیال این طلاها شدیم. امّا ساعتی طول نکشید که دوستان کلانتری پاساژ، شخص خاطی را در یکی از مغازه‌های همکار دستگیر کردند.

عیار طلا چیست؟
بیشتر بخوانید

پس باتوجه به نکاتی که در بالاتر گفتیم، دریافتیم که خرید و فروش طلا بدون فاکتور عملی غیرقانونی بوده و امکان پذیر نیست. پس بهتر است در زمان خرید و فروش طلا فاکتور آن را به همراه داشته باشید.

چگونه طلای بدون فاکتور خود را بفروشیم؟

 

چگونه طلای بدون فاکتور خود را بفروشیم؟

می‌رسیم به سوال اصلی که هرکسی ممکن است شامل حالش باشد! تکلیف طلاهای بدون فاکتور ما چیست؟ قطعاً هر کسی قطعه طلایی بدون فاکتور در خانه دارد که یا فاکتور آن را گم کرده یا آن قطعه طلا هدیه بوده و فاکتور آن به دستش نرسیده است! در این صورت چاره‌ی کار چیست؟ اگر به هر دلیلی تصمیم به فروش طلا داشته باشیم باید چه کار کنیم در این خصوص در بیانیه‌ای رئیس اتحادیه طلا و جواهر می‌گوید: «این افراد می‌توانند به طلافروشی‌های زیر نظر اتحادیه که از آن‌ها چندین بار طلا خریده‌اند مراجعه کنند طلا فروش هم موظّف است نشانی کامل و مشخصات کامل و معتبر فرد را ثبت کند تا در صورت وجود هر گونه مشکل از فرد بخواهند که پاسخ‎گو باشد.» البته باید بگوییم هر طلافروشی این کار را نمی‌کند و زیر بار خرید طلا بدون فاکتور نمی‌رود، برای این کار باید از چندین طلافروشی سوال کنید و ببینید کدام یک طلای بدون فاکتور شما را با آن شرایط و به قیمت خریداری می‌کند. راه دیگر این هست که به طلافروشی که شما را می‌شناسد و قابل اعتماد هم هستید، طلای بدون فاکتور خود را بفروشید. مثلاً طلافروشی نزدیک محل خانه و کار، بهترین گزینه برای این کار می‌باشد.

صدور فاکتور برای جواهرات

همانند طلاجات گرفتن فاکتور برای جواهرات هم الزامی است اما تنها فرقی که فاکتور طلاجات با فاکتور جواهرات دارد این است که در فاکتور جواهرات علاوه بر مشخصات طلای آن باید مشخصات دقیق سنگ‌های آن قطعه جواهر هم ذکر کرد مثل وزن و رنگ سنگ‌ها. البته قابل ذکر است که اگر سنگ جواهر درشت بوده و اصطلاحاً چند قیراطی بود به احتمال زیاد شناسنامه‌ای مجزا که مشخصات سنگ در آن نوشته شده است، دارد در غیر این صورت حواستان جمع باشد تا تمام مشخصات سنگ‌های جواهر در فاکتوری که از جواهر فروش می‌گیرید، قید شود تا هم ارزش سنگ‌های قیمتی جواهرات حفظ شود و هم در هنگام فروختن آن ممکن است به دلیل نداشتن فاکتوری کامل یا شناسنامه‌ای معتبر برای سنگ‌های جواهر از قیمت آن به طرز چشمگیری کاسته شود.

سخن پایانی

همانطور که قبلاً هم به آن اشاره کردیم ارزش فاکتور طلا کمتر از خود طلا نیست به خصوص اگر طلا و جواهرات خود را علاوه بر استفاده زینتی به چشم سرمایه هم می‌بینید. برای همین همانطور که در خرید طلا به تقلبی یا اصلی بودن و عیار آن حساسیت به خرج می‌دهید در هنگام دریافت فاکتور نیز هوشیار باشید و از معتبر بودن فاکتور مطمئن شوید. حواستان به ۱۱ مورد ذکر شده در بالا باشد. همه این ۱۱ مورد به جز قیمت روز طلا، مهم هستند و اگر یک فیلد پر نشود، از نظر ما، این فاکتور غیر استاندارد است. همچنین اگر فروشنده‌ای در نوشتن و ارائه فاکتور کوتاهی می‌کند از او بخواهید که یک فاکتور معتبر برای قطعه طلای شما فراهم کند در غیر این صورت بهتر است قید آن قطعه طلا را بزنید. اگر باز هم در مورد طلا و چگونگی دریافت فاکتور طلا سوالی داشتید که جواب آن در این مقاله نبود آن را به صورت نظر در انتهای همین مقاله مطرح کنید تا تیم دی‌اجرت به آن پاسخ دهد و تجربه‌ی ۲۵ ساله‌ی خود که در بازار طلا کسب نموده است را در اختیار شما بگذارد.

سوالات متداول

آیا فاکتور طلا بدون مهر اعتبار دارد؟

خیر. فاکتور طلا بدون مهر اعتبار ندارد لازم است فاکتور طلا حتما مهر رسمی فروشنده را دارا باشد.

آیا گرفتن فاکتور طلا از اتحادیه لازم است؟

شما برای گرفتن فاکتور طلا، باید از طریق فروشنده طلا اقدام فرمایید. زیرا اتحادیه طلا و جواهرات صرفا به فاکتور‌های طلا نظارت می‌کند.

«با ذکر منبع، کپی این مطلب بلامانع است»

نوشته های مشابه

‫۱۵ دیدگاه ها

 1. **معمولاً زرگرها، مظنه را به‌جای قیمت طلای ۱۸ عیار می‌نویسند. مظنه همان قیمت — یک گرم- طلای ۱۷ عیار(۷۰۵) می‌باشد. به همین خاطر طلافروش مظنه را در فاکتور می‌نویسد و زیر آن خط می‌کشد و عدد ۷۰۵ را زیر خط کشیده شده، می‌نویسد. **

  درود بر شما,
  مظنه قیمت یک مثقال طلای ۱۷ نیست؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله، شما درست می‌فرمایید.
   مظنه همان یک مثقال طلای ۱۷ عیار می‌باشد.
   ما هنگام نوشتن اشتباه کردیم. ممنون بابت اطلاع رسانی شما
   الان در متن درست شده است.

  1. سلام جواد عزیز
   بله ، می توان فروخت
   دی اجرت تعهد از شما بابت این مورد می گیرد

  2. سلام من یکماه پیش مبلغ دویست میلیون طلای دست دوم جهت کسب سودی و وصول چکم در یکماه بعد خریداری کردم و موعد ادای چک فروختم حال طلافروش که طلا رو فروخته و خریده هیچ فاکتوری ارائه نمی‌دهد و در هنگام خرید ادای کسر ۳/۵گرم از طلا ها شدوبعلاوه عدم سود که هیچ ادعایی ضرر و افت قیمت ها رو کرده و ۲۰۰ میلیون و ۱۸۰ برداشته و هیچ فاکتور حتی به درخواست صنفشون دال بر صحت ادعاهاش ارائه نمیده و همون ۱۸۰ ملیون رو هم تکمیل وجه نمیکنه ما موندیم و بلا تکلیفی لطفا اگه مقدوره کمک و راهنمایی بفرمایید

 2. سلام .من امروز طلا خریدم .حدود ۲۰ گرم. ولی رو فاکتور مشخصا قید نشده ۹ درصد ارزش افزوده. طلا فروش ارزش افزوده رو کشیده بود رو قیمت کل فاکتور و بعد من متاسفانه فهمیدم. ایا این کار طلا فروش خلاف یا نه؟ من از کجا پیگیری کنم؟

  1. سلام حامد زندی عزیز؛ ببینید اگر روی قیمت کل واقعاً ۹ درصد کشیده و نه بیشتر، خب دیگر چندان ارزش ندارد پیگیری کنید و همین که از شما پول اضافه نگرفته جای شکرش باقیست ممکن است فراموش کرده باشد در این صورت می توانید به طلافروشی بروید و بخواهید فاکتور را اصلاح کند اما اگر حساب کتاب کردید و متوجه شدید که طلافروش ارزش افزوده را بیش از ۹ درصد حساب کرده است در این صورت ابتدا به خود طلافروشی مراجعه کنید و این مسئله را به او بگویید و از او بخواهید که بار دیگر برای شما توضیح دهد ( اگر با کمی نرمش با او صحبت کنید قطعا جواب می دهد ) در غیر این صورت می توانید به اتحادیه طلا و جواهر مراجعه کنید و به خاطر اینکه طلافروش در فاکتور همه چیز را لحاظ نکرده از او شکایت کنید. ( این کار کمی دوندگی دارد )
   همچنین میتوانید عکس فاکتورتون رو برای ما بفرستید تا ببینیم دقیقا چه طور حساب کرده که با خیالتان از این بابت راحت شود.

 3. باسلام و خسته نباشید
  من طلا خریداری کردم ۱۱اسفند ۱۱/۳۰۰وزن
  اون موقع قیمت حدودا ۵۵۰تومن بود اینو در فاکتور هم قید نکرده
  الان که قیمت ۶۸۰تومن هست رفتم بفروشم سود نمیکنه ضرر هم کرد خواستم ببینم ایشون چه کلاهی سرما گذاشته ۸میلیون هم از ما پول گرفته
  ممنون میشم زودتر راهنماییم بکنید

  1. سلام بارانا عزیز، اگر قیمت گرمی طلا در فاکتورتون ذکر نشده، حتما قیمت مظنه یا مثقال طلا در آن نوشته شده است، اگر قیمت مظنه را تقسیم بر ۴.۳۳ کنید قطعا قیمت یک گرمی که در ان موقع که طلا را خریدید در می اید، همچنین ببینید چقدر اجرت برای هر گرم طلایی که خریدید حساب کرده است،( اجرت در فاکتور ممکن است فی اجرت نوشته شده باشد ) با اطلاعاتی که شما دادید به نظر می رسد ایشون هر گرم طلا را با چیزی حدود ۱۵۰ هزار تومان اجرت ساخت به شما فروخته است، باید ببینید این در فاکتور ذکر شده است، بعضی از کارهای ساخته شده اجرت درصدی دارد که اصلا با این قیمت طلا صرف نمی کند طلایی بخرید که اجرت درصدی داشته باشد چون دقیقا همین مسئله ای که برای شما پیش امده است اتفاق می افتد. یعنی شما یک مبلغ هنگفتی را فقط بابت اجرت و کارمزد طلا به فروشنده می دهید و موقع فروش دیگر خبری از ان پول هایی که بابت اجرت دادید نمی شود. لطفا از این به بعد در هنگام خرید طلا به مقدار اجرت و نکاتی که باید در فاکتورتان ذکر شود توجه کنید، چرا که اگر در فاکتورتان همه چیز به طور واضح ذکر می شد همون ابتدا متوجه می شدید که طلافروش با شما چگونه حساب و کتاب کرده است و اگر مغایرتی احساس می کردید می توانستید به اتحادیه طلافروشان بروید و از آن طلافروش شکایت کنید. تنها چیزی که مهم است دقت کنید ببینید آیا قیمت هر گرم طلا و قیمت اجرت برای هر گرم طلا مشخص است؟ برای راهنمایی بیشتر نیز می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید و عکس فاکتورتان را بفرستید تا به طور دقیق تر برایتان توضیح دهیم. @infodiojrat آدرس اینستگرام دی اجرت هست.

 4. سلام از طلا فروشی دو تا حلقه خریدم و در فاکتور حلقه ها ۱۸ عیار نوشته شده و بعد از چند ماه بردم چند طلا فروشی نشان دادم گفتن حلقه ها ۱۷ عیار هستن . به نظر شما چیکار کنم .تشکر

  1. سلام حسن عزیز، پیشنهاد میکنیم حلقه هایی که خریدید را به چند طلافروش دیگر نیز نشان دهید تا انها هم نظرشان را بگویند اگر نظر همه این بود که حلقه ۱۷ عیار هست شما می توانید به همراه فاکتور به طلافروشی که حلقه ها را از انجا خریدید بروید و این مسئله را با او در میان بگذارید و بخواهید که پول بیشتری که بابت طلای ۱۸ عیار به او دادید را پس بدهد اما اگر زیر بار نرفت می توانید حلقه را به همراه فاکتور به اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر ببرید و شکایت کنید، برای چنین مسائلی اگر فاکتور داشته باشید اتحادیه حتماً به مشکل شما رسیدگی خواهد کرد و به طلافروش یاد شده اخطار می دهد یا مغازه او را پلمپ می کند. ( پیشنهاد می کنیم چنین مسائلی را پشت گوش نیندازید و پیگیری کنید تا دست سودجویان رو شود. ) البته بعد از مطمئن شدن صد در صدی اینکه حلقه ۱۷ عیار است، اقدام به شکایت کنید. )

 5. سلام وقت بخير
  محتوا كاملا مفيد بود ممنون از توضيحاتتون اما عكس دوتا فاكتوري كه گذاشتين طبق گفته خودتون استاندارد نيست چون فيلد اجرت و ماليات نداره

 6. درود بر شما
  اگر طلایی سنگ اتمی داشته باشد ولی در فاکتور جداگانه ذکر نشده باشد و وزن مجموع طلا و سنگ اتمی را به عنوان طلا ذکر کرده باشد، آیا طلافروش تخلف کرده است؟

 7. سلام مقاله خیلی خوبی داشتید. من همراه سایت شما هستم تمامی مقاله هاتون با موضوع طلا کامل و عالی اند. مثل همیشه عالی بودید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا