بلاگ

طلا با اجرت‌های سر به فلک کشیده

چه طلاهایی با اجرت بالا به فروش می‎رسند؟

برای همه‌ی ما غالباً اتفاق افتاده است که با شنیدن اجرت ساخت برخی از طلاها گوش‌هایمان تیز شود و با خود بگوییم: چرا انقدر گران؟! یا این که به خاطر اجرت بالای یک طلا یا جواهر از خیر خریدش گذشته‌ایم و حسرت داشتنش را در دل خود پنهان کردیم. 🙁 درست مثل خود من که در هنگام خرید سرویس عروسی خود از سرویس طلایی که فقط ۵ میلیون کارمزد آن بود، صرفه نظر کردم و تا الان همسرم، من را جزو دلسوزترین بانوان قرن ۲۱ می‌داند!

اما چرا اجرت و کارمزد برخی از طلا و جواهرات اینقدر بالاست؛ در این یادداشت از دی اجرت ۵ دسته از طلا و جواهراتی که اجرت بالایی نسبت به مابقی طلا و جواهرات دارند را معرفی می‌کنیم، همچنین علت بالا بودن اجرت آن‌ها را نیز شرح می‌دهیم.

۱. طلاهای نگین دار

منظور از طلاهای نگین دار آن دسته از زیورآلاتیست که دارای نگین‌های اتمی و فیک هستند. نگین‎ و سنگ‌های اتمی و فیک بسیار ارزان قیمتند و به تنهایی چندان گرانبها نیستند؛ چرا که جنس آن‎ها از شیشه‌های تراش خورده است.

طلاجات نگین دار

اما وقتی همین نگین‌ها را روی طلا و زیورآلات سوار می‌کنند، قیمت قطعه‌های طلا را بسیار بالاتر از آن‌چه که هست می‌برند؛ در نتیجه باید اجرت ساخت زیادتری بابت آن‌ها پرداخت کنیم؛ البته توجه کنید که خرید طلای نگین دار از دو جهت مقرون به صرفه نیست و قطعاً روزی که قصد فروش آن را می‌کنید از این که طلاهای نگین داری خریدید و روزی بابت نگین‌های آن مبلغ قابل توجهی پرداخت کردید، پشیمان می‌شوید. اما بیایید از حق هم نگذریم هر خانمی روزی با طلاجات نگین دار و پر زرق و برق خود حسابی خودنمایی کرده و به موقع خود از آن همه نگین چنان لذتی برده است که نگو و نپرس! و اما ببینیم که چرا خرید طلاهای نگین دار مقرون به صرفه نیست.

چرا خرید طلای نگین دار مقرون به صرفه نیست؟!

  • همه ما خوب می‌دانیم طلافروشان هنگام فروش طلاهای نگین دار، وزن طلا را با وزن نگین حساب می‌کنند، و در هنگام خرید، همان نگین‌هایی که ارزش زیادی نداشتند را از طلا جدا کرده و فقط قیمت وزن طلای شما را پرداخت می‌کنند.
طلای نو بخریم یا طلای دست دوم؟
بیشتر بخوانید

حرف خودمانی: همانطور که گفتیم نگین طلاهای نگیندار نگین‌های اتمی هستند طلافروشان در هنگام خرید این طلاها نگین‌های آن را می‌شمارند و به ازای هر یک نگین ۵ سوت از وزن طلای شما کم می‌کنند که در مقابل وزن طلایتان زیاد به چشم نمی‌آید.

  • اجرت ساخت طلاهای نگین‌دار بالاتر از طلاهای بدون نگین و معمولیست چرا که سوار کردن نگین‌ها روی زیورآلات کاریست که باید بسیار با دقت انجام شود و همچنین بسیار زمان‌بر و وقت‌گیر است. در نتیجه وقتی که چشمتان را طلای نگین داری می‎گیرد، حواستان به کارمزد ساخت آن هم باشد. 🙂

۲. طلا به همراه جواهرهای اصل

مگر می‌شود کسی از جواهرهای اصل خوشش نیاید و برق بی‌نظیر آن را نسبت به جواهرهای بدلی احساس نکند؟! اجرت ساخت جواهرهای اصل بسیار زیاد است؛ چراکه در سوار کردن الماس، برلیان و سنگ‌های اصل دیگر باید دقت فراوانی شود که سنگ‌ها به درستی بر روی پایه جواهرات محکم چفت شوند. همچنین برای سوار کردن این سنگ‌ها باید پایه‌ی جواهر که از طلاست به خوبی ساخته شود تا بتوان سنگ‌ها را به درستی روی آن محکم سوار کرد تا بعد از گذشت مدت زمانی لق و یا جدا نشوند.

جواهرات با سنگ اصل

علت دیگری که باعث افزایش اجرت ساخت جواهرات می‌شود: تراش سنگ‌های اصل است. تراش سنگ‌های اصلی مانند برلیان‎ که برای ساخت جواهرات استفاده می‌شود بسیار حساس هستند که همین باعث افزایش قیمت اجرت و کارمزد جواهرات نسبت به طلاجات معمولی می‌شود که در هنگام فروش آن هیچ بازگشتی ندارد که هیچ بلکه جواهرها و سنگ‌های آن را هم نصفه قیمت می‌خرند!

حرف خودمانی: اما آیا راهی وجود دارد که جواهرات خود را در هنگام فروش بتوانیم با قیمت بهتری بفروشیم؟ بله که وجود دارد؛ برای فروش جواهرات باید جواهرات را به همان مغازه‎ی طلافروشی بفروشید که از آن خریدید، البته برای این کار ملزم هست که فاکتور و در صورت داشتن شناسنامه‌ای برای سنگ‌ها، شناسنامه‌ی سنگ‌ها را با خود داشته باشید؛ در این صورت آن طلافروش موظف است نسبت به مغازه‌های دیگر قیمت بیشتری روی جواهرات شما بگذارد.

۳. طلا و جواهرات تراش دار

طلا و جواهرات تراش خورده همان طلا و جواهرات ساده‌ای هستند که سازنده‌ی طلا، با دستگاه مخصوص تراش، مدل و طرح‌های از پیش تعیین شده را با ظرافت و دقتی مضاعف روی آن‌ها تراش می‌دهند. تراش‌های روی طلا درست مانند نگین‌هایی براق هستند که واقعاً چشم را به اشتباه می‌اندازند؛ بگذارید خاطره‌ای در این مورد، برایتان تعریف کنم:

چندی پیش که به تازگی حقوق ماهانه‌ی خود را دریافت کرده‎ بودم به مغازه طلا فروشی رفتم تا قبل از این‎که دخل حقوقم را در بیاورم قطعه طلای ظریفی بخرم. پشت ویترین مغازه به تماشای مدل طلاها مشغول بودم که گوشواره‌ای ظریف اما پر نگین چشمم را گرفت، با خود گفتم این گوشواره پر از نگین است و قطعاً در هنگام خرید مقداری ضرر می‌کنم چون چند نگین متعددی که به چشمم می‌خورد وزن آن را بیشتر می‌کرد و هم این‎که شنیده بودم طلاهای نگین دار معمولاً اجرت بالاتری دارند.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره سه
بیشتر بخوانید

بین دوراهی مانده بودم؛ سعی می‌کردم عزمم را جزم کنم و برای خرید آن قدم به داخل مغازه بگذارم که در نهایت این کار را هم کردم.وقتی که آن گوشواره را از نزدیک دیدم دهانم از تعجب باز مانده بود چون روی گوشواره هیچ نگینی وجود نداشت!

فروشنده با لبخندی گفت: این گوشواره از جمله نمونه کارهای تراش خورده‌ی ماست. کارهای تراش خورده برق خاصی دارند که گویی از نگین‌های بسیار درخشنده در آن‌ها استفاده شده است اما خب مطمئناً کمی اجرت بالاتری نسبت به قطعه طلاهای دیگر دارد چون قاعدتاً برای خلق این همه زیبایی، سازنده طلا بیشتر زحمت کشیده است. از این که آن گوشواره بدون نگین اتمی بود، ولی همچون طلاهای نگین‎دار و دیگر جواهرات، برق چشم‎گیری داشت بسیار خوشحال بودم و با آن‎که به دلیل تراش‌هایی که خورده بود، اجرت و کارمزد بالایی داشت آن را خریدم و همان‎طور که فکرش را می‌کردم تمام اطرافیانم نیز متوجه زیبایی خاص آن شدند.

جواهرات تراش دار

هشدار: طلاهای نگین دار و طلاهای تراش خورده اجرت ساخت برابری دارند اما یادتان باشد در هنگام خرید طلاهای نگین دار، شما پول وزن نگین را می‌دهید ولی برای خرید طلاهای تراش خورده پول وزن طلا را می‌پردازید. پس یا یک دو دو تا چهارتای ساده می‌توانید متوجه شوید که اگر عاشق و زرق و برق هستید طلاهای تراش دار جایگزین بهتر و مقرون به صرفه تری نسبت به طلاهای نگین دار هستند.

۴. طلا و جواهرات برند

یکی دیگر از دلایلی که به سبب آن اجرت طلا و جواهرات بالا می‌رود، طلا و جواهرات برند هستند. در بعضی مواقع ممکن است روی قطعه طلای مورد پسند ما هیچ نگین، جواهر یا حتی کوچک‎ترین تراشی وجود نداشته باشد اما تنها به دلیل وجود آرمی از یک برند معروف، اجرت ساخت آن کار زیاد باشد.

جواهرات برند تیفانی با اجرت بالا

بیشترین افرادی که از طلا و جواهرات برند استفاده می‌کنند؛ افراد معروف و سلیبرتی‌ها هستند. امروزه در سراسر جهان، طلا و جواهراتی با طراحی‌های خاص از برندهای معروف جهان مانند: تیفانی Tiffany، گوچی Gucci، ورساچه Versace، بولگاری Bvlgari، چنل Channel و … طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند که با اجرت های بالا به فروش می‌رسند. همچنین مانند تمام چیزهای برند مثل کیف و کفش و لباس که نمونه‌های فیک آن در بازار موجود است طلا و جواهرات برند نیز نمونه‌های فیکی دارند که می‌توان با اجرت پایین‌تر آن‎ها را نسبت به نمونه‎های اصلی خریداری کرد.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره چهل و دو
بیشتر بخوانید

۵. طلا و جواهرات خارجی

خب مسلم است که طلا و جواهرات وارداتی اجرت بالایی دارند و همچنین بسیار کمیابند. البته این در مورد تمام محصولات خارجی و وارداتی صدق می‌کند. اما بحث طلا و جواهر کمی فرق می‌کند، چرا که طلا و جواهرات جزو اجناسی هستند که به راحتی قاچاق می‌شوند؛ در این صورت بهتر است گول طلاهای خارجیی که اجرت ساخت پایینی دارند و یا زیر قیمت به شما پیشنهاد می‌شوند، را نخورید! به دردسرش نمی‌ارزد؛ بهتر است عطایش را به لقایش ببخشید!

برای امنیت بیشتر، بهتر است طلاهای خارجی را از مغازه‌ها و گالری‌های معتبر طلا فروشی بخرید و در هر جایی به دنبال طلاهای خارجی نگردید به خصوص در سایت‌های آگهی طلا و جواهر، سایت‌هایی مانند: دیوار، شیپور، کوزه و… چرا که این سایت‌ها با تمام مزیت‌هایی که دارند بستری مناسب را برای سودجویان فراهم کرده‌اند. و اما معروف‌ترین کشوری که طلا و جواهراتش با اجرت بالا در ایران به فروش می‌رسد، چه کشوریست؟

طلای ایتالیایی

ایتالیا معروف‌ترین کشور در زمینه ساخت طلا و جواهرات است. طلایی که این کشور در ساخت زیورآلات خود استفاده می‌کند مانند ایران، عیاری ۱۸ دارد؛ و برخلاف زیورآلات کشورهای هند یا عربستان طراحی بسیار ظریف و خلاقانه‌ای دارند که البته به همین منظور هم طراحی زیورآلات کشور ایتالیا بسیار زبان زد است.

البته مدل خاص زیورآلات کشورهایی مانند هند و عربستان هم بسیار معروفند چرا که با طلای عیار ۲۴ ساخته می‌شوند؛ از همین جهت طلاهای این کشورها بسیار زردتر از کشورهای دیگر است.

حرف آخر

در این مقاله در مورد طلاهایی صحبت کردیم که اجرت و کارمزد بسیار بالایی دارد، باز هم می‌گوییم ممکن است خرید طلاهای با اجرت و کارمزد، برای پس انداز چندان مناسب نباشد اما خالی از لطف است که زیبایی و چشم نوازی برخی از این طلاجات و جواهرات را نادیده بگیریم. معمولاً افراد به اصطلاح طلا باز حاضرند چند برابر این کارمزدها را بپردازند تا طلا و جواهرات آن‌ها منحصر به فرد و یونیک باشد پس درست است که کارمزد زیادی بایت خرید این طلا و جواهرات پرداخت می‌کنیم اما به موقع هم از زیبایی و کلاس خاص این جواهرات استفاده خواهیم کرد. شما هم می‌توانید در زیر همین مقاله نظرتون رو در مورد این موضوع برای ما برای ما ارسال کنید.

«با ذکر منبع، کپی این مطلب بلامانع است»

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام امشب یک دستبند رولکس ایتالیایی خریدم البته تا لحظه ی آخر خبر نداشتم ۳۲ درصد مزد ساختش است ۱۲ گرم طلا ۴۳ میلیون شد راستش عذاب وجدان گرفتم با اینکه جلوه ی خاصی داره از دلم رفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا