بلاگمقالات ویژه

طلای بدون کارمزد

طلای بدون کارمزد

بازار طلا پر از رمز و رازهایی هست که خرید طلا را خیلی سخت می‌کند. امّا وقتی از آن‌ها اطلاع داشته باشیم و آگاهی خودمان را افزایش دهیم، نه‌تنها سخت و عذاب دهنده نیست بلکه لذت‌بخش هم می‌شود. یکی از اهداف ما در دی‌اجرت حرفه‌ای شدن ما در خرید طلا هست.

شما تا به حال برای هر منظور و هدفی به طلا فروشی مراجعه کرده‌اید. زرق و برق و تراش‌های طلایی که مقابل چشمان شما قرار دارد، هوش از سرتان می‌برد و می‌خواهید هرچه سریع‌تر طلایی که انتخاب کرده‌اید را خریداری کنید. یک لحظه هم صبر نمی‌کنید و از کنار کارمزد طلا و اجرت ساخت طلا عبور می‌کنید و پول را پرداخت می‌کنید. کارمزد طلا و اجرت ساخت یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی هستند که در قیمت نهایی تاثیر می‌گذارند.

بی‌توجهی به اجرت ساخت طلا و کارمزد طلا در خرید مصنوعات طلا سبب می‌شود که سرویس طلا، انگشتر و حتی النگوی مورد نظر را به قیمت بیشتری بخرید و زمانی که قصد فروش یا تعویض طلای مد نظر را داشته باشید، تازه متوجه می‌شوید که طلافروش چه نکاتی را به شما نگفته است. امروز می‌خواهیم کارمزد طلا یا اجرت طلا را توضیح بدهیم و بگوییم چگونه محاسبه می‌شود و چگونه در قیمت طلا تاثیر می‌گذارد. به شما توصیه می‌کنیم که برای سرمایه‌گذاری، حتماً طلای بدون کارمزد بخرید. بهتر است در ابتدا معنای کارمزد طلا را باهم مرور کنیم و بعد برویم سروقت طلاهای بدون کارمزد !

کارمزد طلا چیست؟

شما زمانی که یک طلا می‌خرید علاوه بر ارزش خود طلا که شامل وزن و عیار آن می‌شود، یک هزینه دیگر به نام کارمزد ساخت را نیز پرداخت می‌کنید شما می‌بایست دستمزد و حقوق کسانی که بر روی آن قطعه طلای خام کار کرده‌اند را هم بپردازید پس مقدار پولی که بابت هر گرم ساخت به کارخانه و کلاً به بنکدار پرداخت می‌گردد، اصطلاحا کارمزد ساخت طلا یا همان اجرت طلا می‌نامیم.

اجرت یا کارمزد ساخت، بسیار متنوع هست و از قانون و فرمولی پیروی نمی‌کند. کارهایی که مدل جدیدتری هستند، معمولاً اجرت بالاتری نسبت به مدل‌های قدیمی دارند. یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در کارمزد طلا می‌تواند این باشد که فرد طلاساز چقدر در درست کردن آن مصنوعات طلا سهم داشته است. امروزه دستگاه‌های CNC و ربات‌ها، جای انسان‌ها را گرفته‌اند. کارمزد ساخت طلاهایی که با استفاده از این دستگاه‌ها ساخته می‌شوند، کمتر هستند. هرچقدر در حین ساخت مصنوعات طلا، کسری طلا زیادتر باشد، کارمزد افزایش پیدا می‌کند. همچنین در جواهرسازی به‌علت دقّت زیاد کار و استفاده از سنگ‌های قیمتی که احتمال شکستن آن وجود دارد، معمولاً کارمزد آن‌ بالاتر هست. نکته جالب دیگر در مورد کارمزد طلا این هست که کارمزد یک نوع کار بر روی دو فلز متفاوت، اجرت‌های متفاوتی دارند. امّا در کشورهای اروپایی اینگونه نیست.

کارمزد طلا گرمی حساب می‌شود. یعنی هر گرم طلا مثلاً ۳۵ هزار تومان کارمزد دارد. بعضی از طلافروشان، درصدی حساب می‌کنند که معمولاً بین ۴ تا ۶ درصد قیمت طلا نیز رسیده است. کارمزد طلا به صورت درصدی از نظر اتحادیه ممنوع می‌باشد. کارمزد زیورآلات خارجی مثلاً ایتالیایی ممکن است به بیش از ۲۰۰ هزار تومان در یک گرم برسد. بعضی از زیورآلات ایرانی ساخت اصفهان نیز چنین کارمزدی دارد. حال برویم سروقت محاسبه‌ی قیمت طلا به همراه کارمزد یا اجرت ساخت آن؛ در حالت کلی قیمت طلای ساخته طبق فرمول زیر محاسبه می‌شود:

واژگان فارسی به انگلیسی بازار طلا
بیشتر بخوانید

 ۹ درصدمالیات + ۷ درصد سود مغازه‌دار + (وزن کل طلا×(قیمت یک گرم طلا + اجرت ساخت یک گرم طلا ))

طبق فرمول بالا مسلماً کارمزد مصنوعات طلا در یک یا دو گرم بسیار به چشم نمی‌آید؛ اما فرض کنید قصد خرید یک سرویس طلای ۴۰ گرمی را دارید اگر هر گرم از این سرویس طلا حداقل اجرت ساختی معادل ۳۵ هراز تومان داشته باشد و قیمت هر گرم طلا ۳۸۰ هزار تومان باشد، قطعاً قیمت کارمزد ساخت این سرویس قابل چشم پوشی نیست! برای نمونه قیمت این سرویس طلا را باهم محاسبه می‌کنیم:

 • قیمت هر گرم طلا ۱۸ عیار : ۳۸۰ هزار تومان
 • کل وزن سرویس طلا : ۴۰ گرم
 • اجرت ساخت هر گرم سرویس طلا : ۳۵ هزارتومان
 • سود مغازه‌دار: ۷%
 • مالیات ارزش برافزوده : ۹ %

ماشین حساب را بردارید و طبق گفته زیر عمل کنید تا قیمت را محاسبه نمایید:

 1. قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار را وارد کنید یعنی ۳۸۰,۰۰۰
 2. کلید +
 3. کارمزد ساخت را وارد کنید یعنی عدد ۳۵,۰۰۰
 4. کلید =
 5. کلید ×
 6. وزن ترازوی جنس را در ماشین‌حساب وارد کنید
 7. کلید =
 8. کلید ×
 9. مقدار درصد سود مغازه را وارد کنید یعنی عدد ۱.۰۷
 10. کلید =
 11. کلید ×
 12. مقدار درصد مالیات را وارد کنید یعنی عدد ۱.۰۹
 13. کلید =
 14. قیمت نهایی را نشان می‌دهد.

ماشین حساب عدد ۱۹,۳۶۰,۵۸۰ را نشان می‌دهد. به‌عبارت دیگر داریم:‭

(۱.۰۹)×(۱.۰۷)×(۴۰×(۳۸۰,۰۰۰+۳۵,۰۰۰))=۱۹,۳۶۰,۵۸۰

محاسبه قیمت طلا با کارمزد ساخت

قیمت نهایی سرویس طلای با کارمزد معادل نوزده میلیون و سیصد و شصت هزار تومان می‌باشد که حدود یک میلیون و چهارصد هزار تومان آن کارمزد می‌باشد.

توجه: ممکن است برای شما این نکته مبهم باشد که چرا در یکجا گفتیم سود مغازه‌دار و مالیات ارزش بر افزوده را جمع می‌کنیم اما در مثالی که زدیم، ۷ درصد سود مغازه‌دار و ۹ درصد مالیات ارزش بر افزوده را به صورت عدد ۱.۰۷ و ۱.۰۹ ضرب کرده‌ایم؟! در جواب باید بگوییم این دو با هم هیچ تفاوتی ندارند یعنی در فرمول چه ۷% و ۹% را جمع کنیم و چه ۱.۰۷ و ۱.۰۹ را در فرمول ضرب کنیم، هیچ تفاوتی ندارد به قول خودمانی چه خواجه علی یا چه علی خواجه 🙂 ( طلافروشان با استفاده از ماشین حساب‌های طلافروشی به دلیل داشتن امکاناتی مثل گرفتن درصد، از روش اول استفاده می‌کنند یعنی ۷% و ۹% را در فرمول جمع می‌کنند اما چون با ماشین حساب‌های تلفن همراه و ماشین حساب‌های معمولی نمی‌شود درصد گرفت، از راه دوم استفاده می‌کنیم یعنی به جای جمع ۷% سود مغازه و ۹% مالیات با فرمول، اعداد ۱.۰۷ و ۱.۰۹ را در فرمول ضرب می‌کنیم.

طلای بدون کارمزد

بعضی از مصنوعات طلا در مغازه‌های طلافروشی، کارمزد ساخت کمی دارند. حتما تا به حال شنیده‌اید که النگو بخرید چون کارمزد کمی دارد. کارمزد النگو معمولاً گرمی ۵ هزارتومان می‌باشد. بعضی از این طلاجات به‌خاطر این که ساخت آن‌ها ساده‌تر هست و یا اینکه دقّت زیادی نمی‌خواهد و دستگاه CNC آن‌ها را می‌سازد، کارمزد ناچیزی دارند. به‌علاوه کارگاه‌های طلاسازی، معمولاً به صورت عمده یک نمونه کار را می‌سازند، به همین خاطر که عمده هست و تک نیست، کارمزد و اجرت آن نسبت به سایر زیورآلات کم و یا صفر باشد. گاهاً طلافروشی دیده شده است که می‌خواهد ویترین خود را عوض کند و طلاجات به‌روزی بیاورد، به همین خاطر مصنوعات طلای قدیمی را بدون کارمزد حساب می‌کند تا زودتر به فروش برود.

طلای نو بخریم یا طلای دست دوم؟
بیشتر بخوانید

طلای بدون کارمزد با طلای دست دوم بسیار متفاوت است. طلای بدون کارمزد، نو هست و استفاده نشده است. طبق قوانین اتحادیه طلا و جواهرات، مالیات بر ارزش افزوده بر روی اجرت ساخت باید حساب شود، در این صورت طلایی که کارمزد نداشته باشد، مالیات هم ندارد.

حرف خودمانی: اکثر طلافروشان از قدیم تا به امروز مالیات را روی کل قیمت طلا حساب می‌کنند. ما ندیدیم که روی اجرت طلا، مالیات را حساب کنند. امّا عموم طلافروشان بازار بزرگ تهران، مالیات را صفر در نظر می‌گیرند. زرگران می‌گویند که مالیاتی که سر سال به اداره دارایی پرداخت می‌کنند بر طبق فروش کلی طلا در یک سال هست و امکان حساب کردن مالیات بر اجرت طلا، سخت و طاقت‌فرسا هست. ما هم در فرمول‌های خودمان مالیات را طبق طلافروشان حساب کردیم تا شما را به آنچه در بازار می‌گذرد، نزدیک‌تر کنیم.

زرگرها و عموم مردم، طلای بدون کارمزد را با طلای دست‌دوم یا طلای مستعمل و استفاده شده یکی می‌دانند. به این دلیل که طلافروش، کارمزد آن‌ها را صفر در نظر می‌گیرد، فرقی بین آن‌ها قائل نمی‌شود. اگر طلایی بدون کارمزد یا دست‌دوم باشد، دیگر بابت هر گرم طلا لازم نیست اجرت ساخت و مالیات ارزش بر افزوده را بپردازید. و فقط طلافروش همان ۷% سود مغازه را از شما می‌گیرد. فرض کنید سرویس ۴۰ گرمی بالا بدون کارمزد باشد، در این صورت قیمت آن این‌گونه محاسبه می‌شود و فروشنده مالیات ارزش بر افزوده و اجرت ساخت را از آن کم می‌کند:

ماشین حساب کامپیوتر یا دستی را بردارید و طبق گفته زیر عمل کنید تا قیمت را محاسبه نمایید:

 1. قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار را وارد کنید یعنی ۳۸۰,۰۰۰
 2. کلید ×
 3. مقدار درصد سود مغازه را وارد کنید یعنی عدد ۱.۰۷
 4. کلید =
 5. کلید ×
 6. وزن ترازوی جنس را در ماشین‌حساب وارد کنید
 7. کلید =
 8. قیمت نهایی را نشان می‌دهد.

ماشین حساب چه عددی نشان می‌دهد؟ عدد ۱۶,۲۶۴,۰۰۰ را نشان می‌دهد. به‌عبارت دیگر داریم:

۴۰×(۳۸۰×۱.۰۷)=۱۶,۲۶۴,۰۰۰

محاسبه قیمت طلا بدون کارمزد

قیمت نهایی سرویس طلای دست‌دومی که از مغازه‌دار می‌خرید و کم اجرت محسوب می‌شود معادل شانزده میلیون و دویست و شصت و چهار هزار تومان است. این یعنی در ۴۰ گرم سرویس طلا چیزی حدود ۳,۰۹۶,۰۰۰ هزار تومان اجرت و مالیات می‌دهد. به جای مالیات و کارمزد طلا می‌توانید حدود ۷.۵ گرم طلا به سرویس خود اضافه کنید. یعنی با آن پول می‌توانید طلای ۴۷.۵ گرمی بخرید. من این تفاوت را با گوشت و پوست و استخون تجربه کردم. شما چه طور؟؟

حالا اگر سرویس طلا دست دوم را از آشنایان و دوستان خود بخرید دیگر سود مغازه دار را هم نمی‌پردازید و فقط پول هر گرم طلا را پرداخت می‌کنید. اگر همان سرویس طلای ۴۰ گرمی را از آشنای خود بخرید و دیگر سود مغازه‌دار را هم ندهید؛ قیمت آن به صورت زیر می‌شود:

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره سی و هفت
بیشتر بخوانید

۴۰×(۳۸۰)=۱۵,۲۰۰,۰۰۰

قیمت نهایی سرویس طلای بدون هیچ کارمزد و اجرتی معادل پانزده میلیون و دویست هزار تومان می‌شود. این باور کردنی نیست یعنی ۴۰ گرم طلای با کارمزد با ۴۰ گرم طلای بدون کارمزد حدود ۴ میلیون تومان با هم اختلاف قیمت دارند. پس، به همین دلیل است که با گران شدن طلا بیشتر مردم به خرید طلاهای دست دوم و بدون کارمزد روی آورده‌اند.

این باور که طلای بدون کارمزد زیبا نیست، یک باور محدود کننده هست و ما را از دیگران عقب می‌اندازد. طلای بدون کارمزد ممکن هست زیباتر از طلایی باشد که کارمزد فراوان دارد. سلیقه افراد متفاوت هست و نمی‌توان گفت طلایی که کارمزد کمتری دارد، ظریف‌ و خوشگل‌ نیست. امّا یادتان باشد زیورآلاتی که دلتان با آن‌ها همراه نیست را، تحت هر شرایطی نخرید! حتی اگر کارمزد آن بسیار زیاد یا بسیار کم باشد. چون شما باید از پوشیدن آن مصنوعات طلا ، تمام لذت را ببرید.

تلاش کن، طلاش کن

به طور مفصل توضیح داده شد که شما زمانی که یک طلا می‌خرید علاوه بر ارزش خود طلا که شامل وزن و عیار آن می‌شود، کارمزد ساخت طلا را هم پرداخت می‌کنید؛ اما در هنگام فروش آن طلا، تنها مبلغی را بابت ارزش طلا دریافت می‌کنید. برای مثال اگر شما امروز طلایی را به مبلغ ۲ میلیون تومان بخرید و بخواهید آن را در ماه بعد بفروشید، درصورتی‌که قیمت طلا دچار نوسانات غیرمنتظره نشده باشد، سود که نمی‌کنید هیچ؛ بلکه ضرر هم می‌کنید. زیرا هم مدت سرمایه‌گذاری شما کوتاه بوده است و در این مدت قیمت طلا تغییر فراوانی نکرده است و هم شما هنگام خرید مبلغی را به‌عنوان اجرت ساخت و مالیات و … پرداخت کرده‌اید که در هنگام فروش آن دیگر این مبالغ به شما برگردانده نمی‌شود.

امّا اگر طلایی که کارمزد آن صفر باشد و طلافروش یک مبلغی به ازای هر گرم طلا به‌عنوان سود مغازه بگیرد. شما نسبت به زمانی که طلایی با کارمزد و سود مغازه می‌خرید، سود کرده‌اید. به جای اینکه طلا با کارمزد زیاد بخرید، سعی کنید طلای بدون کارمزد یا دست دوم یا بدون اجرت بخرید. بدین ترتیب وزن طلای خود را افزایش می‌دهید. تلاش کنید که بیشتر طلا بخرید.

سخن پایانی

امیدواریم در این مقاله، توانسته باشم کارمزد طلا، اجرت طلا را برای شما توضیح داده باشم. اجرت طلا همانطور که گفتیم به صورت نسبی هست، از طرف دیگر، چون مصنوعات طلا بین چند بنکدار و افراد کیفی در بازار زرگری دست به دست شده است، این مبلغ برای اجرت طلا، معمولاً بیشتر از حد معقول هست. شما  می‌توانید روی قیمت اجرت طلا، چانه بزنید و تخفیف خوبی بگیرید. اما اگر پول اضافه خود را می‌خواهید طلا کنید تا بعد چند سال بفروشید، حرفه‌ای عمل کنید و حتما طلای بدون کارمزد یا طلای دست دوم بخرید. طلای دست دوم یا طلای بدون کارمزد از این جهت بهتر از خرید شمش‎ و طلای آبشده هست که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و لذت پولی که پرداخت کرده‌اید را ببرید.

«با ذکر منبع، کپی این مطلب بلامانع است»

نوشته های مشابه

‫۳۰ دیدگاه ها

 1. چرا فرمول شما متفاوته. مگه این رو حساب نمیکنن؟
  قیمت کل = ۹ درصد مالیات + ۷ درصد سود فروش + (وزن کل × (اجرت هر گرم+ قیمت هر گرم)

  1. این نرم افزارهای محاسبه‌ی قیمت طلا دقیقاً مثل همین فرمولی که خودتون فرمودین عمل می‌کنند و با همین فرمول برنامه نویسی شده‌اند که کار شما را در حساب کردن قیمت طلا راحتتر می‌کنند.

  2. سلام بله دقیقا ما هم از همین فرمول استفاده میکنیم، فقط چون بسیاری از کاربران از ماشین حساب‌های معمولی استفاده می کنند و نمی توانند با آن درصد بگیرند، به راحتی می‌توانند با استفاده از این راه یعنی به جای جمع کردن ۷% و ۹% با فرمول، اعداد ۱.۰۷ و ۱.۰۹ را در فرمول ضرب کنند. در این صورت دیگر نیازی به ماشین حساب‌هایی که درصد می‌گیرد ندارند و به راحتی میتوانند با استفاده از ماشین حساب های معمولی نیز قیمت طلای خود را حساب کنند.

  1. سلام
   دوست عزیز لطف می کنید دو فرمول را که منظور شماست، در این قسمت بنویسید تا ما بهتر بتوانیم کمکتون کنیم؟ فرمول های ما از نظر ریاضی یکی هست و جواب نهایی یکسانی می دهند.

  1. فرمول ما با فرمولی که شماا در بالا نوشتید هر دو یکسان هست و جواب یکسان می دهد. ما متوجه اشتباه محاسباتی شما نمی شویم. لطفا برای روشن شدن موضوع با ما تماس بگیرید

  1. دوست عزیز متوجه اشتباه شما شدیم. در حال درست کردن فیلم برای این موضوع هستیم. همین پست را به روز رسانی می کنیم.

  2. سلام
   زماني كه شما قيمت طلا و اجرت را در ۱۶% ضرب ميكنيد جواب شما با زماني كه شما جدا ۷% و ۹% رو محاسبه مي كنيد متفاوت هست چون وقتي قيمت طلا و اجرت را در ۷% ضرب مي كنيد و جواب را در ۹% ضرب مي كنيد در واقع قيمت طلا و اجرا را بعلاوه ۷% در ۹% ضرب مي كنيد اما در ضرب اول فقط قيمت طلا و اجرت را در ۱۶% ضرب مي كنيد به همين دليل تفاوت دارد و درست هم هست.البته ۹% ماليات بر ارزش افزوده هست نبايد بر سود هم اعمال شود يعني فقط بر اجرت ساخت بسته شود نه بر قيمت طلا و اجرت و سود فروشنده كه درست نيست اين روش محاسبه.

 2. سلآم خستِه نباشـيد
  ببخشيد خواستم مشورتـى داشته باشـم ..
  من ميخوام حدودا ١٠ ميليون طلاىِ بدونِ اجرت بخرم و بعد از چند سال بفروشم
  بنظرتون سود ميكنم؟؟
  همش نگرانم ميگم نكنه ب ضررم تموم شه ?

 3. بسیار ممنون و سپاسگزاریم از مطالب کاربردی و دقیق شما
  سوالی داشتم برای سرمایه گذاری خرید طلای دست دوم بهتراست یا خرید سکه؟
  ممنون میشم اگر پاسخ دهید

  1. سلام رشیدی عزیز
   ببینید خیلی سوال کلی پرسیدید و به جزئیات اشاره نکردید. مثلا نگفتین چقدر حاضرید ریسک کنید؟ چقدر پول دارید؟ و تا چه زمانی به این پول احتیاج ندارید؟
   اما اگر به طور کلی جواب بدهم این هست که سکه توجهاتی دارد که باید به آن توجه کرد. مثلاً حباب سکه، تقلبی نبودن سکه، اینکه سال ضرب سکه ۸۶ باشد و پایین تر نباشد، محل نگهداری از طلا و سکه امروزه خیلی مهم هست و دغدغه ما محسوب می شود . برای مطلاعه بیشتر حتما مقاله های مربوط به نکات سکه و کاربردهای سکه را بخوانید
   طلای دست دوم هم توجهات خودش را دارد. درصد سود مغازه (معمولا ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان در هر گرم می باشد.) و اینکه ممکن هست از نظر زیبایی و قشنگی،طلای دست دوم چنگی به دل نزند و اینکه فروش طلای دست دوم از نظر اتحادیه ممنوع هست و هرطلافروشی پیدا نمی شود.
   ما عقیدمون این هست که باید از انداختن مصنوعات طلا بر اعضای بدن خود، همسر و فرزندان لذت ببریم. ما دی اجرتی ها معمولا افراد را به خرید طلای دست دوم توصیه می کنیم.

 4. سلام ممنون از مطلب مفیدتون
  می خواستم ببینم برای سرمایه گذاری که البته نقد شوندگی راحت تری هم داشته باشه خرید سکه بهتره یا طلای دست دوم (بدون کارمزد)؟
  با تشکر

  1. سلام سهیل عزیز ، ببینید در کل طلا نقدشوندگی راحتی دارد حالا چه سکه باشد چه طلا ساخته شده یا طلا اب شده اما در این میان سکه های طلا نقد شوندگی راحتتری نسبت به طلاهای ساخته شده و به قول خودتون بدون کارمزد دارند؛ اگر سکه هایی که می خرید از جاهای قابل اعتماد باشد و پک سکه برای سکه فروشی های معتبر باشد مثل سکه شمس خیلی راحت به هر طلافروشی می توانید آن را بفروشید اما برای فروش طلا های ساخته شده حتما باید فاکتور داشته باشید و علاوه بر این ممکن است هر طلا فروشی آن را از شما نخرد. درنتیجه ما می گوییم نقد شوندگی سکه راحت تر است اما تنها مسئله ای که هست حباب سکه است که در هنگام خرید سکه از سکه فروشان، باید بپردازید. برای آگاهی از حباب سکه مقاله حباب طلا و سکه را مطالعه کنید.
   که نظر ما این است با اینکه نقد شوندگی سکه راحتتر است اما در شرایطی که سکه حباب دارد چندان به نفعتان نیست که سکه بخرید و طلای کم اجرت می تواند گزینه بهتری برای سرمایه گذاری باشد.
   البته این را هم بگوییم که اگه برای فروش طلاهای کم اجرت فاکتور داشته باشید باز هم طلای شما خریدار دارد و روی زمین نمی ماند.

 5. با سلام
  سوالي از خدمتتون داشتم در برخي موارد ديدم كه فروشندگان طلا جهت خريد طلاهاي مشتري به جاي ضرب قيمت تابلو در ۷۴۰ و تقسيم بر ۷۵۰ از روش ديگري استفاده ميكنند كه بدين صورت هست ۳۰۰۰ تومان از قيمت تابلو فروش كم ميكنند و گرم طلا مشتري كه جهت فروش دارد را در ۷۴۰ ضرب و تقسيم بر ۷۵۰ مي كنند آيا اين روش درست هست و اگر آره چه فرقي با روش شما در مقاله فروش طلا كه قيمت رو در ۷۴۰ ضرب و تقسيم بر ۷۵۰ مي كردين دارد؟
  با تشكر

 6. با سلام
  – سوالي از خدمتتون داشتم در برخي موارد ديدم كه فروشندگان طلا جهت خريد طلاهاي مشتري به جاي ضرب قيمت تابلو در ۷۴۰ و تقسيم بر ۷۵۰ از روش ديگري استفاده ميكنند كه بدين صورت هست ۳۰۰۰ تومان از قيمت تابلو فروش كم ميكنند و گرم طلا مشتري كه جهت فروش دارد را در ۷۴۰ ضرب و تقسيم بر ۷۵۰ مي كنند آيا اين روش درست هست و اگر آره چه فرقي با روش شما در مقاله فروش طلا كه قيمت رو در ۷۴۰ ضرب و تقسيم بر ۷۵۰ مي كردين دارد؟
  با تشكر

 7. با سلام
  سوالي از خدمتتون داشتم در برخي موارد ديدم كه فروشندگان طلا جهت خريد طلاهاي مشتري به جاي ضرب قيمت تابلو در ۷۴۰ و تقسيم بر ۷۵۰ از روش ديگري استفاده ميكنند كه بدين صورت هست ۳۰۰۰ تومان از قيمت تابلو فروش كم ميكنند و گرم طلا مشتري كه جهت فروش دارد را در ۷۴۰ ضرب و تقسيم بر ۷۵۰ مي كنند آيا اين روش درست هست و اگر آره چه فرقي با روش شما در مقاله فروش طلا كه قيمت رو در ۷۴۰ ضرب و تقسيم بر ۷۵۰ مي كردين دارد؟
  با تشكر-

  1. سلام دوست عزیز، این دو روش که گفتین با هم تفاوتی ندارد؛ تنها فرقش این است که در روش طلافروشی که گفتید جدای از اینکه طلای شما را به قیمت طلای ۷۴۰ عیار می خرد از هر گرم تابلو نیز ۳۰۰۰ تومان کم کرده است! ( یعنی کسی که هم از قیمت تابلو کم می کند و هم قیمت را در ۷۴۰ ضرب و تقسیم بر ۷۵۰ می کند طلای شما را با قیمت کمتری می خرد.) درستش این است که قیمت تابلو را در ۷۴۰ ضرب و تقسیم بر ۷۵۰ کنند که متاسفانه بعضی ها از قیمت تابلو هم کم می کنند. اما اینکه گفتید اول قیمت را در گرم ضرب می کند و بعد در ۷۴۰ ضرب و یعد تقسیم بر ۷۵۰ می کند این فقط جای ضرب و تقسیم را عوض کرده است و در قیمت نهایی تاثیری ندارد.

 8. با سلام
  ميخواستم بدونم قيمت به روز شده و آنلاين طلا رو از كدوم سايت كه معتبر و دقيق تر هست ميشه گرفت؟
  تشكر

  1. سلام دوست عزیز؛ با توجه به اینکه سایت های زیادی وجود دارد که قیمت طلا را می گذارند شما باید از سایتی قیمت طلا را مشاهده کنید کهه قیمت آن بیشتر از همه به قیمت معاملات بازار نزدیک باشد. در این میان سایت اتحادیه از میان سایت ها قیمت گذاری نسبتا خوبی دارد اما بهترین راه این است که برای دیدن قیمت طلا چندین سایت را بررسی کنید تا درست ترین قیمت دستتان بیاد در این مقاله معرفی ۱۰ سایت قیمت طلا می توانید سایت هایی که قیمت طلا را می گذارند بررسی کنید.

 9. ممنون از مطالب مفیدتون ، من از طلا فروشی مقداری طلای شکسته گرفتم ولی ایشون هم ۹ درصد و هم ۷ درصد سود خودش و ملیات رو ازم گرفت این درست هست؟ و اگر نیست باید پیش چه ارگانی برم؟

  1. سلام امیرحسین عزیز؛ معمولاً سود و مالیات را روی طلای شکسته یا همان طلای دست دوم و متفرقه اضافه نمی کنند، طلاهای متفرقه ( طلای شکسته ) را با اندک سودی به فروش می رسانند، اگر در ازای طلایی که خریدید فاکتوری معتبر از طلا فروش دریافت کردید می توانید آن را به اتحادیه طلا و جواهر شهر خود ببرید تا ببینید آن‌ها چه می‌گویند؛ اما در کل این گونه مسائل را بهتر است قبل از خرید طلا به اطلاعات خود اضافه کنید تا در هنگام معامله با چشمی بازتر عمل کنید.

 10. دمتون گرم “تیم دی اجرت” .

  به شدت مقاله هاتون از جمله همین مقاله آموزنده هست و چیزای جدیدی یاد گرفتم.

  زنده باد که برای آگاهی خریداران طلا “محتوای مفید” تولید میکنید.

 11. سلام. واقعا سایت محشری دارید. با این حال فکر می کنم که عدد ۱.۰۹ مال زمانی بود که ۹ درصد ارزش افزوده از کل قیمت طلا بود ولی در زمان حاضر، مدت زمان زیادی نمی گذرد که قانون تغییر یافته و ۹ درصد ارزش افزوده از (اجرت+سود( گرفته می شود ولی عدد شما تغییر نیافته است. بنابراین این عدد جور در نمیاد و در قیمت کل، اختلاف بیشتری را نشان می دهد. البته ۱.۰۷ کاملا عدد درستی است. فکر می کنم که بعد از قانون تغییر ارزش افزوده باید دنبال عدد دیگری به جای ۱.۰۹ باشید.

 12. سلام وقت بخیر
  من طلای آب شده به وزن ۹۵.۱۸۰ گرم خریداری کردم که انگ ۶ رقمی روش خورده و طلافروش هم بهم فاکتور داد.توی سایت ری گیری هم انگ رو وارد کردم مشخصات رو مطابق با فاکتور واسم آورد و البته به قیمت طلای ۱۸ محاسبه کرد و روی هرگرم حدود۲ هزارتومن بالاتر قیمت زد.این درست هست؟

 13. سلام
  من امروز یک سرویس طلا خریداری کردم بعداینکه برگشتم از طلافروشی پشیمون شدم ازخریدم. اگر همین امروز سرویس رو برای تعویض بایک سرویس دیگه ازهمون مغازه ببرم, امکان تعویض هست?
  طلارو به عنوان دست دوم از من میخرن?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا