بلاگمقالات ویژه

هر آنچه که در مورد طلای آب شده باید بدانید

طلای آب‎شده چیست؟

این روزها صحبت از خرید و فروش طلای آب‌شده در بازار، اخبار و سایت‌های خبری، زیاد شنیده می‌شود و اسم طلای آب‌شده به عنوان یکی از بازارهای پر سود بر زبان هر سرمایه‌گذار و هرکسی که می‌‎خواهد پس اندازی داشته باشد، جاریست! همچنین ممکن است افراد بسیاری را دیده باشید که به هم پیشنهاد می‌دهند: «اگر پول دم دست دارید، فوراً آن را به طلای آب‎شده تبدیل کنید!» اما در واقع چه سودی پشت خرید طلای آب‌شده است که علاوه بر سرمایه‌گذاران، مردم عادی که هیچ سر رشته‌ای از این بازار پیچیده و پر از ریسک ندارند به دنبال خرید طلای آب‌شده هستند! و اعتقاد دارند با خرید طلای آب شده سود خوبی می‌کنند. درست است طلای آبشده، اجرت و کارمزد ندارد و مالیاتی به آن تعلق نمی‌گیرد و روی کاغذ سود بیشتری نسبت به مصنوعات طلا دارد امّا اگر ندانسته و بدون توجه به نکات ریز، وارد خرید و فروش آن شویم، ممکن است چنان ضرری بدهیم که مصنوعات طلا این ضرر را به ما ندهند. در این یادداشت سعی کرده‌ایم تا پرده از راز طلای آبشده برداریم و از صفر تا صد طلای آبشده، سود و زیان خرید و فروش آن را شرح دهیم.

ذوب طلای متفرقه با عیار نامشخص

طلای ابشده یا Melt Gold از ذوب کردن طلای متفرقه به دست می‌آید. طلای متفرقه یا Scrap Gold همان طلای دست دوم و طلای شکسته‌ای است که روزی آن‌ها را به طلافروشی‌ها فروخته‌ایم. طلافروش و بازاری برای اینکه طلای متفرقه و طلای بلااسفتاده را به چرخه تولید برگرداند، آن را برای ذوب شدن به کارگاه می‌فرستد. در کارگاه، طلای دست دوم و شکسته شده را در کوره‌های مخصوص ریخته‌گری طلا و جواهرات ذوب می‌کنند، از همین رو به آن طلای آب شده می‌گویند؛ چون واقعا آب شده! 🙂

ابعاد طلای آب‌شده به چه صورت است؟

ابعاد طلای آب‌شده از هیچ قانونی پیروی نمی‌کند و می‌تواند وزن‌ و شکل های متفاوتی داشته باشد امّا معمولاً به شکل مفتول است. همانطور که گفته شد، کارگاه‌ها و کارخانه‌ها، طلاجات یا مصنوعات طلای دست دوم، شمش‌های طلا و یا هر چیز دیگری که از طلا ساخته شده است را ذوب می‌کنند، سپس در قالب‌هایی به شکل مفتول ریخته و به صورت یک قطعه طلای آب‎شده با عیار ۱۸ درمی‌آورند. مفتول بودن طلای آبشده به طلاساز کمک می‌کند که به هر اندازه طلایی که برای مصنوعات طلا لازم دارد، قیچی کند و مابقی طلای آب‌شده را دست نخورده باقی بگذارد. ناگفته نماند حمل و نقل طلای آبشده به شکل مفتول برای مردم عادی و طلافروش بسیار راحت‌تر از شکل و شمایلی است که برای شمش وجود دارد.

اشکال طلای ابشده

عیار طلای آب‎شده، چند است؟

از آنجا که عیار اکثر زیورآلات طلا یا مصنوعات طلا در ایران ۱۸ عیار یا ۷۵۰ است طبیعتاً عیار طلای آب‌شده هم حدوداً ۱۸ عیار یا ۷۵۰ است، حال ممکن است مقداری کمتر یا مقداری بیشتر از آن باشد. البته ممکن است زیورآلات متفرقه‌ای که در کوره‌ها ذوب می‌شوند همه ۱۸ عیار نباشند مثلا زیورآلاتی با عیار ۱۴ یا حتی ۲۴ نیز در بین آن‌ها وجود داشته باشد، در این صورت اگر بخواهند عیار آبشده را پایین بیاورند فلزات دیگری مانند نقره و مس را با آن ترکیب می‌کنند و اگر بخواهند عیار آب شده را کمی بالا ببرند از سکه‌های ۲۲ عیار برای این کار استفاده می‌کنند.

طریقه خواندن و نوشتن وزن و عیارِ طلای آب‌شده

بهتر است برای آنکه حرفه‌ای‌تر عمل کنید با نحوه نوشتن وزن و عیار ابشده نیز آشنا شوید. برای نوشتن وزن و عیار آبشده، خطی بکشید و بالای آن خط، وزن و پایینش عیار را بنویسید. وزن طلا اب شده را با ترازو به دست می‌آوریم؛ برای تعیین عیار آن را به ری‌گیری می‌فرستیم. پس از آن که عیار آن قطعه آبشده مشخص شد، ری‌گیری، این قطعه را در پاکتی می‌گذارد و رسید را از آن پاکت جدا می‌کند و به شما تحویل می‌دهد. همچنین شماره‌ رسیدی که روی پاکت و قبض ری‌گیری ثبت شده را بر روی طلا آبشده نیز درج می‌کنند و انگ می‌زنند. ( به حک کردن عیار و کد ریگیری روی طلای آب شده، اصطلاحاً انگ زدن می‌گویند. )

نحوه نوشتن وزن و عیار طلا ابشده

انگی که ری گیری‌های تهران روی طلای آب شده می‌زنند ۶ رقمی است که می‌توان با تماس به مرکز ری‌گیری یا تماس با تلفن گویای اتحادیه تهران ۸۸۹۳۱۸۳۳ ، جواب عیار را گرفت. نکته‌ی مهم اینجاست، انگی که ری‎گیری‌های شهرستان روی طلا اب‎شده می‌زنند ۴ رقمی است و الزاماً فقط باید با خود ری‎گیری مورد نظر تماس بگیرید و کد انگ زده را بگویید تا عیار ابشده را به شما بگویند.

شماره تماس عیار طلا و اتحادیه طلا و جواهر : ۸۸۹۳۱۸۳۳-۰۲۱

نحوه نوشتن وزن و عیار طلا ابشده

تفاوت طلای آب‎شده با طلای خام

همانطور که در مقاله‌های قبل نیز به آن اشاره کردیم با اینکه طلای خام زمین تا آسمان با طلای آب‎شده فرق دارد اما ممکن در بازار از دهان طلافروشان لفظ « خرید و فروش طلای خام » را بشنوید، تعجب نکنید! منظور طلافروشان در اینجا همان طلای آبشده است و اِلا که طلای خام را کارگران معدن طلا نیز به سختی استخراج می‌کنند چه برسد به طلافروشان در بازار! طلای خام طلاییست که از معادن به دست می‌آورند و پس از طی کردن فرایندی پیچیده شمش‌های ۲۴ عیار را در بازار و صنعت و کارگاه‌ها و کارخانه‌های طلا سازی عرضه می‌کنند؛ اما باز هم یادآور می‌شویم که طلای آب‎شده از ذوب طلاجات متفرقه و دست دوم به دست می‌آید و با عیاری معادل ۱۸ در بازار خرید و فروش می‌شود.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره چهل و دو
بیشتر بخوانید

تفاوت طلای آب‎شده با شمش طلا

شمش‌های طلا قطعاً تفاوت زیادی با طلای آبشده دارند و خب البته از هر نظری که حساب کنید شمش‌های طلا ارزشمندتر هستند. اولین تفاوت طلای آبشده با شمش، در عیار آن هست. همانطور که گفتیم طلای آب شده همان طلاجات مستعمل یا طلاهای از مد رفته و خاک گرفته ویترین طلافروشان است. که چون عیار این طلاجات ۱۸ است در نتیجه عیار طلای آب‎شده ۱۸ است یا کمی بیشتر یا کمتر از ۱۸ عیار هست. اما شمش‌های طلا، ۲۴ عیار هستند و کمترین ناخالصی را دارند به همین خاطر است که گاهی به شمش‌های ۲۴ عیار نیز طلای خام هم گفته می‌شود.

دومین تفاوت این هست که طلای آبشده فقط در ایران خرید و فروش می شود در حالی که شمش طلا بین‌المللی هست. درست هست که شکل هر دو یکی هست ولی چون عیار آنها فرق دارد، گواهی استاندارد بین الملی به طلای آبشده تعلق نمی‌گیرد. برای اینکه طلای ابشده به عنوان شمش باشد باید عیار آن حداقل ۹۵۰ باشد.

سومین تفاوت در ابعاد آن‌ها می‌باشد. طلای آبشده در اشکال مختلف موجود هست و هیچ قاعده‌ای ندارد در حالی که شمش، بین الملی می‌باشد و دارای وزن و ابعاد مشخصی هست. چون اکثرا کارگاه‌های طلاسازی از طلای ابشده برای ساخت مصنوعات طلا استفاده می کنند، راحت تر هستند که طلای آبشده به صورت مفتول (منظور به صورت باریک و دراز می‌باشد.) باشد و هر اندازه که بخواهند ببرند و از آن برای کار خود استفاده کنند.

اما چهارمین تفاوت: درست برعکس طلای آب شده شمش‌های شرکتی طلا بسیار معتبر با علائم حک شده بر روی آن و با عیاری مشخص و تضمین شده در بازار عرضه می‌شوند. خب مسلماً محصولی که از اعتبار زیادی برخوردار است و ما با خیال راحتتری آن را خریداری می‌کنیم کمی گرانتر از محصولی فاقد اعتبار است.

پنجمین تفاوت را می‌توان در اجرت آن‌ها دانست. شمش‌های ۲۴ عیار شرکتی اجرت و کارمزد مشخصی دارند که توسط اتحادیه صنف طلا و جواهر هر کشور اعلام می‌شود و در مقابل آن طلای آب شده بدون اجرت و بدون هیچ کارمزدی در بین مردم خرید و فروش می‌شوند. که همین دلیلیست که مردم و سرمایه گذاران به خرید و فروش طلای آب شده بیشتر علاقه دارند تا شمش‌های ۲۴ عیار شرکتی!

فرق طلا آبشده با شمش طلا

طلای آب‎شده بخریم یا شمش طلا؟

همان‎طور که پیش‌تر گفتیم سرمایه‌گذاری روی یک کالای شرکتی، معتبر و پرطرفدار از جمله بهترین سرمایه‌گذاری‌ها است که در بازار طلا، شمش طلا از جمله همین موارد است و به قول معروف جان می‌دهد برای سرمایه‌گذاری! 🙂 اما هر فردی که می‌خواهد به طور ماهیانه و مداوم پس‌انداز کند مگر چقدر درآمد دارد که بتواند هر ماه یک شمش طلا بخرد؟! مسلماً سرمایه‌گذاری روی شمش طلا بیشتر به درد کسانی می‌خورد که پول هنگُفتی دارند! حتماً این سوال پیش می‌آید که مگر شمش‌‌های طلای گرمی در بازار عرضه نمی‌شود؟ جواب این سوال مثبت است اما باید گفت: غالباً کلکسیون‎دارها خریدار این مدل شمش‌ها هستند یا اغلب برای هدیه دادن، آن‌ها را خریداری می‌کنند همچنین این نکته را فراموش نکنید که شمش‌های گرمی اجرت و کارمزد زیادی دارند و همین بس است برای آنکه کمتر کسی وارد سرمایه‌گذاری روی شمش‌های گرمی شود. در مقابل شمش‌های طلا، طلای آب‎شده قرار دارد که هیچ‎کدام از این ادا اطوارها را ندارد؛ شما می‌توانید ماهیانه بدون پرداخت مالیات ارزش بر افزوده و کارمزدهای قابل توجه، به اندازه بودجه‌ی خود طلای آب‎شده بخرید و پس‌انداز کنید.

طلای آب‌شده بخریم یا مصنوعات طلا؟

چرا غالباً روی طلای آب‎شده سرمایه‌گذاری می‌کنند؟ آیا با خرید طلای آبشده ضرر می‌کنیم؟ این‌ها سوالاتی هستند که مشتریان ما از ما در شبکه‌های اجتماعی و بازار می‌پرسند. به نظرمون این‌جا بهترین قسمت برای جواب دادن به این‌گونه سوالات هست.

این روزها که طلا به طرز چشم‎گیری گران شده است غالباً افراد ترجیح می‌دهند پول نقد خود را طلا بخرند تا به همراه تورم، طلای آن‌ها نیز گران شود و سود کنند؛ امّا چرا افراد به دنبال طلای آب شده می‌روند و کمتر مصنوعات طلا را می‌خرند؟!

بله؛ درسته! کسانی به سراغ خرید طلای آب شده می‌روند که خیال پرداخت اندکی اجرت و یا کارمزد را ندارند برای آنکه این مطلب را کاملاً درک کنید، مثالی می‌زنیم: اگر شما پول نقد خود را بخواهید مصنوعات طلا بخرید حداقل باید ۳۰ الی ۱۰۰ هزار تومان اجرت ساخت برای هر گرم از آن، سود مغازه و مالیات ارزش افزونه را بپردازید اما روی طلای آب شده حداقل سودی که می‌پردازید ۵ الی ۲۰ هزار تومان است و خبری از اجرت و مالیات نیست.

البته قابل ذکر است که در روزهایی که بازار طلا با نوسانات قیمت همراه است و کمی آشفته به نظر می‌رسد سود طلای ابشده در هنگام خرید بیشتر از روزهای دیگر است؛ به عبارتی دیگر طلافروشان و دلالان سود بیشتری در معامله طلا ابشده برای خود در نظر می‌گیرند! ( در روزهایی که بازار طلا با نوسانات قیمت همراه است چون تقاضا برای خرید طلای آب‎شده زیاد است، قیمت طلا در بازار گران‌تر از قیمت واقعی و جهانی خود می‌شود که در این صورت می‌گویند قیمت طلا گرفتار حباب مثبت شده است. )

دلیل دیگری که باعث می‌شود تا خرید طلای آب‎شده متقاضیان بیشتری داشته باشد مالیات ارزش بر افزوده است. برای خرید طلای آبشده هیچ مالیاتی لازم نیست که بپردازید. فقط می‌ماند سود مغازه‌دار که آن هم بستگی دارد از کجا و چه زمانی طلای آب شده را می‌خرید! طلای آب شده اگر توسط مغازدارانی معتبر خرید و فروش شود، درصدی به عنوان سود مغازه به قیمت طلای آب شده اضافه می‌شود. این سود متغیر می‌باشد و بستگی به شرایط بازار دارد. اگر قیمت طلا نوسان نداشته باشد، در این حالت ۵ هزار تومان در مظنه سود می‌گیرند. امّا اگر قیمت طلا پر تلاطم باشد، سود مغازه می‌تواند تا ۲۰ هزار تومان در مظنه افزایش داشته باشد. به عبارتی اگر مظنه ۱,۷۵۰,۰۰۰ تومان (یک گرم طلای ۱۸ عیار = ۴۰۴,۱۵۰ تومان) باشد، طلای آبشده را بین مظنه ۱,۷۵۵,۰۰۰ (یک گرم طلای ۱۸ عیار = ۴۰۵,۳۰۰۰ تومان) و ۱,۷۷۰,۰۰۰ (یک گرم طلای ۱۸ عیار = ۴۰۸,۷۷۵ تومان) می‌فروشند. حواستان باشد که مظنه همان قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار می‌باشد و وقتی مظنه را بر عدد طلایی ۴.۳۳ تقسیم کنیم، قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار به‌دست می‌آید (در مقاله مثقال، فرمول مثقال به گرم توضیح داده شده است). ما برای آسایش خیالتان پیشنهاد می‌کنیم از طلافروشی خرید کنید که او را می‌شناسید و به او اعتماد دارید، اما اگر آشنایی در این سرزمین پر رمز و راز ندارید بهتر است از یک طلافروش معتبر و زیر نظر اتحادیه طلا و جواهر، طلا ابشده بخرید؛ مطمئن باشید ارزش پرداخت اندکی سود را دارد تا خیالتان از بابت عیار و انگی که روی طلای آب شده‌ خورده است، راحت باشد.

همچنین وقتی شما طلای آب شده را می‌خرید به قیمت همان عیاری می‌خرید که روی آن انگ زده‌اند و در هنگام فروختن آن به قیمت همان عیار طلا ابشده‌یتان می‌فروشید. این در حالیست که شما مصنوعات طلا با عیار ۱۸ یا همان عیار ۷۵۰ را از مغازه‌دار می‌خرید اما در هنگام فروختن همان طلا چون دیگر دست دوم محسوب می‌شود طلا فروشان آن را با عیار ۷۴۰ خریداری می‌کنند.

نکته‌ی مهم دیگری که سرمایه‌داران را جذب خرید طلای آب‎شده می‌کند فروختن راحت آن است، همانطور که گفتیم طلای آبشده جزو مواد خام و اولیه‌ی کارخانجات و گارگاه‌های سازنده‌ی طلا و طلافروشان است به همین خاطر می‌توان در هر زمانی آن را به راحتی فروخت؛ فقط باید حواستان باشد که به قیمت روز طلا بفروشید زیرا برخی از طلافروش‌های از خدا بی خبر با قیمتی بسیار کمتر از ارزش واقعی طلا جنس شما را خریداری می‌کنند. پس عجله نکنید! بهتر است طلای آب شده خود را به چندین مغازه نشان دهید و دست آخر به کاسبی بفروشید که به قیمت روز طلا از شما می‌خرد.

نکته‌ی مهم و اخر که باید در مورد طلای اب شده به یاد بسپاریم این است که طلای اب شده هیچ مارک و نوشته یا فاکتوری ندارد و اگر تقلبی از آب در بیاید دیگر هیچ راهی برای اثبات آن وجود ندارد به خصوص این روزها که خرید و فروش طلای ابشده از طرف اتحادیه صنف طلا و جواهر ممنوع اعلام شد! و رئیس اتحادیه در خبرگزاری‌های مختلف توصیه کرده است که از خرید و فروش طلای آب شده امتناع کنید. بنابراین در خرید طلای آبشده دقّت لازم را داشته باشید.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره یک
بیشتر بخوانید

طلای آب‎شده بخریم یا سکه؟

بسیاری از سرمایه‌گذاران نوپا و مردم عادی که قصد دارند ماهیانه مبلغی از درآمد خود را پس‌انداز کنند، هنوز سردرگمند و نمی‌دانند در کدام یک از این بازارها سرمایه‌گذاری کنند؛ طلای آب‎شده یا سکه؟ خب مطمئناً اگر از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران در بازار هم بپرسید، هر کدام از دیدگاه و با دلایل منطقی خود یکی از این دو بازار را پیشنهاد می‌دهند. بسیاری عقیده دارند بازار طلا، جای هیچ‎گونه ریسکی نیست و وارد شدن به بازار خرید و فروش طلای آب‎شده چه به صورت نقدی و چه به صورت کاغذی از بیخ و بُن اشتباه است چرا که دست متقلبان و سودجویان در خرید و فروش طلای آب‎شده باز است و تشخیص این تقلب‌ها کار رستم دستان است و بس! اگر اشتباه و تقلبی در خرید و فروش طلای آبشده صورت گیرد، دست فرد متضرر به هیچ جا بند نیست، در مقابل، آن‌ها زیر چتر امن بازار سکه راه رفتن را توصیه می‌کنند و پرداخت مالیات و کارمزد سکه را تضمینی بر معاملات خود می‌دانند.

عده‌ای از بازاریان نیز درست مخالف این نظر را دارند و سرمایه‌گذاری روی طلا آب‎شده را پیشنهاد می‌کنند چراکه معتقدند با نپرداختن مالیات و کارمزد می‌توانند طلای بیشتری پس‌انداز کنند. همچنین معتقدند بازار سکه بیشتر دچار نوسانات قیمتی و اسیر بازی عرضه و تقاضا است و دست‌های پشت پرده روی قیمت سکه و ایجاد حباب سکه، نقش دارند از همین رو غالباً سرمایه‌گذاری در این بازار را توصیه نمی‌کنند.

طلای ابشده یا سکه یا طلاجات یا شمش طلا بخریم

آیا خرید و فروش طلای آب‎شده غیر قانونیست؟

چندی پیش تمام سایت‌های خبری و رسانه‌ها از ممنوعیت خرید و فروش طلا اب شده خبر دادند، امّا بعدها رئیس اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان طلا و جواهر تهران گفت: «کسی نمی‌تواند افراد را به عدم خرید کالایی مجبور کند اما ورود افراد غیر حرفه‌ای به خرید طلای آب شده همراه با ضرر و زیان برای آن‌ها است.»

چرا که همیشه در هر کجا و در هر بازاری سودجویان و متقلبانی هستند که در بازار اختلال ایجاد می‌کنند و با وارد کردن اجناس تقلبی سر یک عده را کلاه می‌گذارند و از این طریق پول خوبی به جیب می‌زنند. خوراک این افراد کالاهاییست که علاوه بر تقاضای زیاد در بازار مارک و مشخصات معتبری نداشته باشند. در بازار طلا، طلای اب شده یکی از مواردی است که سوژه‌ی خوبی برای سودجویان است چرا که اعتبار، فاکتور و عیار مشخصی ندارد.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر هم در خصوص ممنوعیت خرید و فروش طلای آب شده نیز می‌گوید: «بررسی عیار و خلوص طلای آبشده، یک کار کاملا تخصصی است و هر کس نمی‌تواند معادلات آن را محاسبه کند یا عیار درست آن را تشخیص دهد؛ روی طلای آبشده عدد و شناسه‌ای ضرب می‌شود اما مردم نمی‌توانند به اتکای آن به خرید طلای آبشده اقدام کنند.»

همچنین اظهار داشت: «با توجه به تخصصی بودن طلای آبشده، اتحادیه طلا هیچگاه خرید طلای آبشده را به مردم توصیه نمی‌کند همانطور که وقتی قیمت سکه طلا حباب داشت، به مردم خرید آن را توصیه نکرد بلکه از مصرف کنندگان خواست به جای پرداخت بهای بالاتر از قیمت واقعی سکه که منجر به ضرر می‌شود، به خرید مصنوعات طلا روی آورند.» با توجه به سخنان رئیس اتحادیه طلا و جواهر بهتر است این‎گونه نتیجه‌گیری کنیم که تا جایی که می‌توانیم روی مصنوعات طلا یا سکه ( البته در صورت نداشتن حباب ) سرمایه‌گذاری کنیم اما اگر بنا به دلایلی سراغ خرید و فروش طلای آبشده رفتیم بهتر است همه‌ی جوانب را در نظر بگیریم و فقط به کدهای روی طلای آبشده اعتماد نکنیم و آن را به چند فرد قابل اعتماد و حرفه‌ای نشان دهیم یا از مغازه‌های معتبر و زیر نظر اتحادیه خرید کنیم تا خدایی نکرده سرمان کلاه نرود و کاسه‌ی چه کنم چه کنم به دست نگیریم.

به چه نکاتی باید قبل از خرید طلای آبشده توجه کنیم؟

کم و بیش در قسمت‌های قبل این یادداشت به خطرات خرید و فروش طلا اب شده اشاره کردیم در اینجا به صورت کامل و مشخص‌تر بیان می‌کنیم که در هنگام خرید طلای اب شده باید حواسمان به چه نکاتی باشد:

اول از همه همانطور که رئیس اتحادیه طلا فروشان هم به آن اشاره کرد طلای آب‎شده را از جای معتبر و طلافروشان زیر نظر اتحادیه خریداری کنید. چراکه مطمئن شدن از عیار طلای آب شده کار دشواریست؛ در نتیجه یک مغازه‌ی معتبر طلا فروشی که زیر نظر اتحادیه است جای خوبی برای خرید و فروش طلای آبشده است.

دوماً ممکن است طلای اب شده ناخالصی داشته باشد و عیار آن بسیار پایین باشد. برای بررسی عیار طلای آب شده دو راه وجود دارد یکی اینکه توسط فردی ماهر و حرفه‌ای طلای آب شده قیچی بخورد یا اینکه طلای اب شده را از اول ذوب کنند و دوباره انگ بزنند تا از عیار آن مطمئن شوند.

نکته‌ی سومی که باید به آن توجه کنید کد ریگیری است که باید روی طلای آب شده حک شده باشد؛ ریگیری آزمایشگاهی است که در آنجا عیار طلای آب‎شده را مشخص می‌کنند و کدی روی آن قطعه می‌زنند که با داشتن این کد می‌توان از تقلبی نبودن طلای آبشده مطمئن شد.

و چهارم اینکه باید به مشخصاتی که روی قالب طلای اب شده حک شده است توجه کنید، قالب‌های طلای آب‎شده مخصوص هر کارگاهی است که طلا آنجا ذوب می‌شود این قالب‌ها که به ریژه معروفند مشخصات آن کارگاه ذوب کننده را روی آن حک می‌کنند طلای مذاب را وقتی که در این قالب‌ها می‌ریزند نام کارگاه روی طلای اب شده قرار می‌گیرد که خود اعتباری برای طلای آب شده محسوب می‌شود.

۱۰ سایت قیمت طلا
بیشتر بخوانید

انواع معاملات طلای آب‎شده

جالب است بدانید خرید و فروش طلای آب شده انواع مختلفی دارد، که به دو روش، نقدی و کاغذی است. خب اول به سراغ طلای آبشده‌ی نقدی می‌رویم، از اسمش مشخص است در این خرید و فروش، طلای آبشده عیار و انگ مشخصی دارد و شما باید پول آن را همان روز نقدا پرداخت کنید؛ به همین سادگی! این نوع خرید و فروش طلای آبشده پرطرفدارترین خرید و فروش آبشده است چراکه کم‎ریسک‌تر و مطمئن‌تر از موارد دیگر می‌باشد. در این مقاله بیشتر به این مورد پرداخته‌ایم و اما می‌رویم به سراغ خرید و فروش طلای آبشده به صورت کاغذی که برای خودش عالمی دارد و سر درآوردن از آن کار حضرت فیل است! طلای آبشده‌ی شرطی، طلای آبشده‌ی فردایی و طلای آبشده‌ی شنبه‌ای از جمله زیرمجموعه‌های خرید و فروش طلای آبشده به صورت کاغذی هستند که هر کدام ریسک‌ها و سود و زیان خود را دارد به همین دلیل است که توصیه می‌شود اگر به تازگی پا در این بازار گذاشته‌اید و هنوز با چم و خم این بازار پر تلاطم و پرنوسان آشنا نشده‌اید هیچگاه این ریسک را نکنید و به سراغ خرید و فروش کاغذی طلای آب شده نروید؛ به نظر می‌رسد بازاریان سرشان برای ریسک کردن درد می‌کند! البته این خاصیت بازار است به خصوص بازار طلا و سکه! که افرادی با ریسک‎پذیری بالا را جذب خود می‌کند. ما برای آنکه بتوانیم واضح‌تر و روشن‌تر انواع خرید و فروش طلای آب‎شده را توضیح دهیم تصمیم گرفتیم در یک مقاله جداگانه به بیان آن بپردازیم که در به روز رسانی این مطلب، لینک آن را برای شما جستوجوگران ثروت و طلا قرار می‌دهیم.

در معاملات طلای آبشده چه به صورت نقدی و چه به صورت کاغذی، بین خریدار و فروشنده لفظ قیمت آبشده رد و بدل می‌شود. حتی اگر در کانال های تلگرامی عضو باشید، قیمت طلا را به صورت قیمت طلای آبشده، درج می‌کنند. قیمت آبشده همان مظنه هست، یعنی قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار. تکرار این گفته اهمّیت این نکته را نشان می‌دهد که قیمت یک گرم طلای آبشده با عیار ۱۸ با قیمت آبشده که در سایت‌ها قرار می‌دهند متفاوت است. یک گرم طلای آبشده با عیار ۱۸ همان قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار هست که از تقسیم قیمت آبشده یا مظنه بر عدد طلایی ۴.۳۳ به‌دست می‌آید. در اینجا چون جنس معامله شده، طلای آبشده هست، به جای مظنه از قیمت آبشده استفاده می‌کنند. این بیشتر بین خود زرگران و دلالان مورد استفاده می‌شود. حواستان به این نکته باشد که در معاملات شنبه‌ای یا فردایی، قیمت طلا به صورت آبشده شنبه‌ای یا آبشده فردایی مرسوم است و هیچکس از مظنه‌ی شنبه‌ای یا مظنه فردایی استفاده نمی‌کند.

حرف خودمانی: از نظر شرع و فقهی هرگونه معامله‌ای که جنس در آن مبادله نشود، حرام است. در معاملات کاغذی از جمله شنبه‌ای، فردایی هیچگونه طلایی جا به جا نمی‌شود و نوعی قمار محسوب می‌شود و پولی که از این راه به‌دست می‌آید برکت ندارد. از طرف دیگر، اینگونه معاملات باعث تشدید قیمت‌ها و نوسان‌های شدید قیمت‌ها می‌شود که بارها شده ماموارن نظامی از تجمع این افراد در گوشه کنار بازار جلوگیری می‌کنند.

سخن پایانی

باید اعتراف کنیم که خیلی بیشتر از این‌ها می‌توان درمورد طلای آب‎شده صحبت کرد در به روز رسانی این مطلب حتما نکات تخصصی‌تر و موشکافانه‌تری را بیان می‌کنیم شما نیز اگر تجربه‌ای در خصوص خرید و فروش طلای آبشده دارید می‌توانید به صورت نظر با ما و دیگر خوانندگان این مطلب در میان بگذارید تا بیشتر با وقایع پیش رو در این بازار پر از تب و تاب آشنا شویم و بتوانیم در این مسیر، بسیار محکم و استوار قدم برداریم.

«با ذکر منبع، کپی این مطلب بلامانع است»

نوشته های مشابه

‫۶۹ دیدگاه ها

  1. بسیار عالی و آموزنده بود .لطفا درمورد سیگنال در فروش طلای آب شده فردایی توضیح دهید ممنونم

 1. سلام … اداره دارایی با توجه به اینکه طلای ابشده ارزش افزوده ندارد مالیات طلای ابشده را چگونه حساب می کند ؟ ایا ابشده فروش هم پرینت تراکنش های بانکی را دراختیار دارایی قرار می دهد ؟ و یا کلا پایه مالیاتی ابشده فروشی چقدر می باشد ؟

  1. سلام دوست عزیر و همراه گرامی
   در مورد بورس طلا، مقاله ای در حال نوشتن هستیم که به محض آماده شدن آن ، در سایت قرار می دهیم.
   لطفا در خبرنامه عضو شوید تا از جدیدترین مقالات با خبر شوید

 2. سپاس، توضیحات جامع و کاملی بود. طلافروشان تو داد و ستد طلا همیشه دست بالا را دارند و در بهای تمام شده طلا به مشتری سود و مالیات خودشون و اجرت و مظنه طلا را از خریدار می‌گیرند، حتی دیده شده بهنگام فروش بیشترین قیمت مظنه در آن روز و هنگام خرید طلا از مشتری کمترین مظنه را بکار می‌برند! خدا به راه راست هدایتشون کنه

  1. سلام بزرگواربنده روراهنمایی کنیدبنده یه کارگرساده هستم ۴۰سال سن دارم دخترم داره بزرگ میشه برای ازدواجش چیزی ندارم ولی با۱۵سال کارکردن مبلغ۲۵میلیون تومان پول پس اندازکردم میخوام منوراهنمایی کنیدچطوروچه طلایی ازکجا چقدر چگونه بخرم که کمی سودکنم تاعمردارم دعاتون میکنم بزرگوارها منتظرجوابتون هستم

  2. سلام دوست عزیز، بهترین روش برای انکه ارزش پس انداز خود را حفظ کنید خرید طلا یا سکه هست، شما می توانید این پولتون رو سکه یا طلای اب شده بخرید و در یک جای امن نگه دارید و هر ماه نیز قسمتی از حقوقتان را که برای پس انداز کنار گذاشتید مقداری طلا بخرید هرچقدر کم ولی طلا بخرید حتی یک گرم ، این پولتان را هم می توانید یا به سکه تبدیل کنید یا طلای اب شده که زیاد کارمزد و سود روی آن ندهید؛ اگر طلافروشی آشنا دارید یا جای معتبری را می شناسید از او بروید و طلای اب شده بخرید و بگویید اون سودش را روی قیمت مظنه حساب کند نه روی قیمت یک گرم، اگر هم جای معتبری نمی شناسید پولتان را تبدیل به سکه بانکی سال ۱۳۸۶ طرح جدید کنید که اصطلاحا به آن سکه امامی می گویند.

 3. سلام
  در طلا ابشده کاغذی شرکت اعلام میدارد که بطور فیزیکی میتوان طلا را دریافت کرد در صورت درخواست شخص با پرداخت بقیه قیمت همان روز آیا باز هم از نظر فقهی حرام است؟

  1. سلام لیلای عزیز
   طلای آبشده کاغذی همانند بعضی از اتاق های تلگرامی قوانین خاص خودش را دارد و اصلاً طلای فیزیکی به مشتری تحویل نمی دهند و همه شرکت کنندگان از این ماجرا با خبر هستند. اما جدیداً یکسری سایت و کانال های تلگرامی تشکیل شده اند و به کاربران خود گفته اند اگر همان روز قبل ساعت ۱۶ تسویه کنید، طلای فیزیکی را به شما تحویل می دهند. به این شرط که ۱۰ درصد قیمت طلای خود را باید هنگام خرید پرداخت نمایید. اینگونه سایت ها قیمت خرید و فروش طلا را خودشان تعیین می کنند. اگر هدف شما واقعا خرید طلا به این صورت هست، از نظر شرع حلال می باشد و هیچ مشکلی ندارد.
   اما اکثر این اتاق ها شما را با این سوالات وسوه می کنند که طلای خود را تحویل نگیرید. چرا می خواهید طلای خود را تحویل بگیرید؟، آیا جای نگهداری دارید؟ فروش طلای ابشده برای شما مشکل هست؟ و از این دست سوال ها
   اینگونه معاملات جایز نیست و سفته بازی به حساب می آید. امّا اگر می خواهید این کار را انجام دهید به سفارشات ما توجه کنید:
   ۱- از معتبر بودن آن کانال تلگرامی، سایت و طلافروشی اطمینان حاصل کنید. قضیه سکه ثامن برای شما تکرار نشود. سکه ثامن لوح تقدیر گرفته بود و مدارک معتبری داشت.. سرمایه خودتون را به راحتی به دست نیاوردید. مواظب سرمایه خودتون باشید.
   ۲- حتما و حتما قیمت آن مجموعه را با قیمت واقعی در سایت های دیگر چک کنید. معمولاً قیمت‌های پرت و پلا زیاد می‌دهند. ما در حال درست کردن یک لیست از سایت هایی هستیم که قیمت طلا را به صورت واقعی و به دور از هرگونه نظر شخصی ارائه می دهند. فریب حرف های قیمت پله آهنی و غیره را نخورید. معمولا قیمت فروش طلا را زیاد و قیمت خرید طلا را خیلی کم در نظر می گیرند.
   ۳- حتما و حتما فاکتور بگیرید.اگر فاکتور نگیرید خودتون صاحب اول و اخر آن قطعه آبشده خواهید بود و باید به همان طلافروش یا سایت یا کانال تلگرامی با قیمتی که می گویند بفروشید.
   دی اجرت به زودی خبرهای خوبی برای شما دارد.

  1. با سلام و سپاس از توضیحات مفیدتون.اگر آدم این مطالبو ندونه راحت طلا فروشا معاملات را به نفع خودشون میچرخونن.ممنون که نظر شرعی و حتی تبعات اجتماعی موضوعات را بیان کردید.

 4. سلام..احسنت برشما بابت مطالب مفیدتون.من خو از طلا آب شده بدم آمد از هر چقد ک سود داشته باشه .من بعضی وقتا ک تشخیص پول هم برام مشکله چه برسه ب طلا…

  1. سلام مهدی عزیز. در مورد طلای آب شده و تشخیص تقلبی و اصل بودن آن کاملاً حق با شما است. چون بسیاری از طلافروشان هم در تشخیص دادن آن دچار مشکل می شوند، در بیشتر مواقع هم برای تشخیص طلای اب شده اصل راهی جز قیچی کردن آن ندارند. به همین دلیل است که بارها و بارها به مشتریان خود تاکید کرده ایم از طلافروشی های معتبر طلا ابشده بخرند و اینکه از دریافت یک فاکتور معتبر از طلافروش به هیچ عنوان غافل نشوند چرا که بیشتر افراد برای سرمایه گذاری و پس انداز سمت طلای ابشده می آیند و ممکن است با کمی غفلت و با خرید طلا اب شده تقلبی سالها هم نتوانند این ضرر خود را جبران کنند. و به مثل شما از خرید و فروش طلا اب شده بدشان بیاید.

 5. سلام ببخشید یه سوال من مبلغ ۳ میلیون ۳۰۰ پول داشتم و به یک طلافروش در مهر۹۸ دادم .الان چقدر طلا دارم یعنی سرمایه من به عنوان نقدی چقدر هست .ممنون میشم برام حساب کنید.

  1. سلام زهرای عزیز، نکته قابل توجه این است که شما با چه اجرت و کارمزدی معامله و حساب طلایی با آن طلافروش باز کردید. اگر بدون کارمزد و مالیات و سود مغازه حساب طلایی خود را باز کردید می توان گفت به این صورت پول شما سود کرده است: در ماه مهر ۹۸ میانگین قیمت طلا ۴۵۰ هزار تومان بوده است یعنی شما چیزی در حدود ۷ گرم و ۳۳۰ سوت طلا خریدید حال اگر در ماه فروردین ۹۹ نیز میانگین قیمت طلا ۶۳۰ تومان باشد در این صورت پولی که دست طلافروش دارید به چیزی حدود به ۴ میلیون و ۶۱۷ هزار تومان رسیده است.

  2. باید ببنید با چه شرایطی به ایشون دادین اگه باقیمت طلا مهرماه ۹۸ بوده خوب برو آرشیو قیمتا رو ببین و با الان مقایسه کن معلول میشه

  3. سلام و تشکر
   آیا قیمت کنونی سکه و طلا دارای حباب نیست؟
   امکان کاهش وجود داره؟ یا‌معلوم نیست چی بشه
   واقعا نابود شدیم

  4. با سلام دوست عزیز؛ در مورد قیمت طلا و سکه نمی توان نظر قطعی داد چراکه در ایران نه تنها قیمت طلا به قیمت انس جهانی وابسته است یلکه به نوسانات قیمت دلار نیز بسیار مرتبط است، از این رو نظر قطعی نمی توان در مورد کاهش یا افزایش قیمت طلا و سکه داد.

  5. سلام دوست عزیز، بستگی دارد طلای اب شده را از کجا می خرید، اگر از مغازه های خرده فروش طلا بخرید قطعا به شما گرمی می فروشند و سود خود را روی قیمت روز طلا می کشند اما اگر از طلافروش هایی بخرید که واسطه نباشند آنها سود خود را روی مثقال طلا ( یعنی قیمت مظنه ) می کشند و در این صورت صد در صد به نفع شما می شود، برای آنکه بهتر متوجه شوید توصیه می کنیم نگاهی به مقاله مظنه چیست بیندازید.

  6. با تشکر از تمامی زحمات شما عزیزان سوال من اینه که من از کجا بفهمم طلا فروش روی مظنه و زیر نظر اتحادیه هست من ساکن اصفهان هستم بی تجربه میخام نزدیک ۳۰تومن خرید کنم بهتره از چه راهی وارد بشم لطف کنید راهنمایی کنید ممنون🙏

  1. سلام مصطفی عزیز، راستش ما و یا مشتریانمان تا به حال با سایت بازر کار نکردیم و از چگونگی کار و معاملات آن ها تجربه ای نداریم، راستش چندی از مشتریان ما چون از سکه ثامن تجربه ی تلخی دارند، به همین دلیل ترجیح می دهند دیگر سراغ سایت هایی مثل بازر که مشابه سکه ثامن هستند نروند و طلا را به صورت فیزیکی و از جای مشخص و زیر نظر اتحادیه خرید و فروش کنند تا اگر مشکلی هم پیش امد بتوانند از طریق اتحادیه مشکل خود را پیگیری کنند و حداقل دستشان به جایی بند باشد. به همین خاطر در حال حاضر نظر و تجربه ای در مورد سایت بازر نداریم.

  1. مصطفی عزیز، طلای اب شده را بهتر است از مغازه های طلافروشی معتبر و زیر نظر اتحادیه بخریم و اینکه علاوه بر اینکه انگ و مرکز ریگیری آن را چک می کنیم باید یک فاکتور معتبر که همراه مهر و امضا و مشخصات جز به جز طلا و مغازه طلافروشی هست از طلافروش دریافت کنیم.

  1. سلام زهرای عزیز، خیر، ما طلای دست دوم نمی فروشیم چرا که فروش طلای دست دوم از نظر اتحادیه طلا و جواهر با ممنوعیت همراه است، اما یک سری طلاهای کم اجرت داریم که عکس آن ها در پیج اینستاگرامی @infodiojrat هست، که روی قیمت خام طلا ( یعنی قیمت تابلو یا قیمت روز طلا ) نه ۷ درصد سود مغازه کشیده می شود و نه ۹ درصد مالیات! این طلاها فقط اجرتی معادل ۳ تا ۷ درصد دارد که آن هم بستگی به مدل طلایی دارد که انتخاب می کنید.

 6. سلام
  خیلی ممنون از مطلب خوبتون.
  توی مطلب تون گفتید برای خرید طلای آب شده، از طلافروشی های معتبر که مورد تایید اتحادیه هستند خرید انجام بدید. منبع معتبر برای پیدا کردن طلافروشی معتبر رو از کجا باید پیدا کنم؟ من توی سایت “اتحادیه طلا و جواهر تهران” (http://www.estjt.ir) گشتم ولی چیزی پیدا نکردم.

 7. سلام وقت بخیر بنده در سال ۹۷ وارد بازار کاغذی شدم‌ومبلغ سی میلیون که به عنوان بیعانه داده بودم سوخت اون هم با نامردی اتاق معاملاتی
  چون ایشون مواقعی که روی سود بودم می‌گفت اعتبار وزمان معامله ۱تا هفت روز است و زمانی که رفتم روی ضرر اینقدر معامله (فروش خالی طلای )
  را باز نگه داشت تا وقتی که بعد از چند ماه گفت پولت سوخت،درصورتی که یک ماه بعد از خالی فروشی من طلا ارزانتر هم شد ولی من به خیال اینکه معامله قبلی من با گذشت زمان باطل شده اقدام به خرید و جایگزینی آن نکردم وبا توجه به مشکلی که برام پیش اومد چند ماه نتوانستم به اتاق مراجعه کنم و پس از گذشت چند ماه ومراجعه و درخواست وجه به من گفتند پولت کامل سوخته
  حالا سوالم اینکه من میتونم با توجه به اقدام ایشان وهچنین قانونی نبودن معاملات کاغذی از ایشان شکایت وحقم راوی بگیرم ،ممنون

  1. سلام دوست من، علی عزیز
   از این اشتراک گذاری واقعا سپاسگذاریم. اگر یک نفر و فقط یک نفر یا خواندن این نظر شما متوجه کلاه برداری گروه های معاملاتی و معاملات کاغذی شود، کافی هست.
   چون گروه معاملاتی هیچگونه سند و هویتی از خودشان به جا نمی گذارند، این کار نشدنی هست و همچنین معمولا گروه های معاملاتی از شما تعهدی می گیرند که با آگاهی کامل وارد این کانال های معاملاتی شده اید. اگر سندی از هویت این کانال معاملاتی دارید، حتما شکایت کنید ولی این را بدانید که زمان بر هست و ممکن هست هزینه هم صرف کنید.

 8. سلام ودرود به شما … سپاس ازمطالب مفید سایت که واقعا اطلاعات خوبی دراختیارمخاطب قرارداده.من میخواستم بدونم اگه الان مبلغ ۹میلیون بخوام طلای اب شده بخرم آیا خوبه وبا چه شرایطی میتونم سود بیشتری کنم؟ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

 9. سلام در مورد طلای دسته دوم راهنمایی میفرمایین در حال حاضر دچار حباب مثبت نیست؟سرمایه گذاری بلندمدت با مبلغ ۳۰ میلیون روی طلای دسته دوم بدون هزینه اجرت چگونه است؟

 10. سلام،ببخشید ازاتاقهای طلای آبشده مانند بازر،میتوان طلای آبشده خرید و فروش کرد؟؟؟و اینکه قابل اعتماد و مورد تایید شماهستند؟؟

  1. من چند باری از “بازَر” خرید و فروش داشتم… بازر کارشون خوب بوده و پشتیبانی خیلی خوبی هم داشتن…

 11. با سلام. خیلی ممنون از سایت خوب شما. من می خواستم مقداری طلا بخرم که هیچ اطلاعاتی نداشتم. از مقالات سایت شما استفاده کردم و کلی مطلب مفید یاد گرفتم. واقعا وجود این سایت برای افردای مثل من لازم بود. بی زحمت طریقه محاسبه خرید و فروش طلای اب شده رو به طور اختصاصی پایین این مقاله قرار بدید.
  باز هم تشکر می کنم.

 12. اگر معامله اب شده کاغذی حرامه، پس معامله در بورس هم باید حرام باشه. اونجا هم کالایی رد و بدل نمیشه. درحالیکه رهبری تشویق به سرمایه گذاری در بورس کردند. شما یه چیزی نمیدونی چرا مطالب نادرست بیان می کنین

  1. سلام رضای عزیز
   به نکته خیلی ظریفی اشاره کردید. ببینید معامله کاغذی باعث تشدید روانی قیمت ها می شود و هیچ پایه و اساسی ندارد. در حالیکه بورس و بازار سرمایه، شما با خریدن یک سهم از آن، سهام دار آن شرکت خواهید شد و در سود و زیان آن شرکت، شریک هستید. ناگفته نماند که شرکتی که شما سهام دار آن هستید، با سرمایه شما کار می‌کند و مجمع های عمومی و مالی فراوانی در طول سال برگزار می‌شود. بازار سرمایه باعث افزایش تولید در جامعه خواهد شد.
   و اما معامله کاغذی آبشده مانند فارکس هست که رهبری و تمامی مراجع آن را حرام دانسته اند. فارکس فقط با نوسان گیری سود می کنند و کال می شوند.
   ممنون بابت بیان این نکته سنجیده و ملموس

  2. سلام پسر من زمانی که قیمت طلا گرمی حدود۱۴۴۰۰۰۰ مظنه ۳۰۰۰۰۰۰۰تومان طلای آبشده به یک طلافروش داده ولی به علت نبودن پول منصرف شد و تا یک هفته خبر انصراف خود را به فروشنده نداده بود حالا فروشنده هرروز زنگ میزند و به دلیل افت قیمت خسارت به روز مطالبه میکند .
   سوال من این است وقتی طلایی را مظنه کردیم و مراجعه ننمودیم تا چند روز این طلا برای خریدار نگه داری میشود؟ در حالی که هیچ پولی ردوبدل نکرده ایم

 13. با سلام و احترام
  ممنون ار مقالات خوبتون در سایت
  من تصمیم گرفتم هر ماه ان شاءالله حدود ۵۰-۱۰۰ هزار تومن که شاید ناچیز باشه پس انداز کنم. با این مبالغ اصلا میشه طلا پس انداز کرد؟از این شمش های چند سوتی میشه خرید ولی ظاهرا اجرت و کارمزد و.. بالایی دارند و نمیدونم موقع فروش چند خواهند خرید.
  با این اوصاف بهترین گزینه برای پس انداز این مبالغ چی هست؟ طلای دست دوم یا آبشده میشه خرید؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام، منم دنبال همچین نوع سرمایه گذاری بودم، یه جستجوی ساده تو گوگل زدم “مرکز خرید طلای آب شده” یه پلتفرم پیدا کردم… جند بار امتحانی خرید و فروش کردم … کارشون خوب بود

  2. نه حاجی نکنی این کارو هااا ، اگه بخوای این مقدار پول رو یک باره وارد بازار طلا بکنی ، بازار دنبا بهم میریزه حالا خودمون هیچی به اونا رحم کن
   ۱۰۰ هزار تومن الان یه پیتزا درست و درمون نمیدن میخوای طلا بخری باهاش ؟ مطمئنی ؟

  1. سلام خرید طلای آب شده از گلدیکا را توصیه می کنید؟ میخواستم بدونم این سایت برای خرید طلای آب شده مناسب هست؟

 14. سلام ببخشید از طلا فروش معتبری درخواست طلای آب شده کردم به مبلغ ۳۰ میلیون تومان . به من دو تا سکه سال ۶۲ (طرح قدیم ) چیده شده داده و با اسم طلای آب شده و با نرخ طلای آبشده از من پول گرفته به نظر شما ضرر کردم ؟

 15. ممنون از سایت و تیم خوب دی اجرت .
  توی گوگل رو زیر و رو کردم و در نهایت مقالات شما عالی ترین و جامع ترین اظالاعات رو در اختیار کاربرا قرار میده.
  واقعا دمتون گررررررم

 16. با عرض سلام و خسته نباشید سال نو مبارک
  میخواستم ازتون بپرسم که من ۱۰۰گرم طلای ذوب شده دارم که عیارش ۶۷۱ هستش چطوری میتونم عیارش رو بیارم به ۷۵۰ یا چطوری میتونم همینجوری بفروش
  ممنون میشم اگر پاسخ بدید

 17. سلام و درود نظر شما در مورد خرید و قروش طلا در سایت هایی مثل کیوان گلد و آسا گد چیست؟ در این سایت ها خرید و فروش مانند بورس است
  به صورت واحدی طلا خریده میشود و با افزایش و کاهش مظنه طلا مشتری سود یا ضرر خود را دریافت میکند. همچنین در این سایتها اهرم بدون کارمزد به مشتری داده میشود تا بتواند از سود بیشتر بهره ببرد و بالعکس البته. کارمزد اجرای یک معامله تنها کارمزدی است که سایت دریافت میکند. آیا این روش با معاملات کاغذی فرق میکند؟

 18. سلام
  من طلای آبشده خریدم به ارزش ۷۵۰۰ میلیون ولی به من طلا ندادن روی یه کاغذ نوشتن و بهم دادن گفتن هر وقت بخوای بفروشی همینو میاری با قیمت روز میفروشی ، من موندم الان اون مغازه دار فوت کنه خدایی نکرده یا جمع کنه بره پول من چی میشه میخواستم پس انداز کنم هر ماه همین طوری بخرم ولی الان نگرانم که این طوری پول میدم چیزی هم دستم نیست فقط یه رسیده

  1. همین حالا برو بفروش و برو از جای دیگه طلایی بخر که دست خودت باشه این جزو کلاهبرداری های حرفه ای است اگه پس نگیری بزودی پشیمون خواهی شد

 19. سلام توضیحات بسیار عالی بود ولی در بعضی جاها کمی توضیح بیشتر احتیاج دارد . مثل جمله ذیل
  ((بگویید اون سودش را روی قیمت مظنه حساب کند نه روی قیمت یک گرم))
  در ضمن شما فروش طلای اب شده و یا ربع سکه دارید؟
  با سزمایه ۱ میلیارد که از فروش اپارتمان در شهرستان داشتم کدام گزینه را پیشنهاد می دهید .

 20. سلام و تشکر از اطلاعات مفیدتان
  دو سوال داشتم سوال اول اینکه برای اطمینان از صحت عیار طلای آبشده در شهر یزد با چه شماره ای می توانیم تماس بگیریم یا باید به کجا مراجعه کنیم؟
  سوال دوم اینکه با توجه به اینکه فاکتورهایی که از سوی طلافروشان یزد صادر می شود هیچگونه سربرگ و همچنین مهر و امضاء ندارد، آیا این فاکتورها اعتبار قانونی دارد؟

 21. سلام ببخشید سوالی داشتم آیا سامانه آنلاین خرید و فروش طلا طلاین برای اینکارخوبه؟طبق گفته خودشون و مدارک ارایه شده و مجوز دریافتی از موسسات و ادارات مختلف و شماره ثبت شرکتی که در سایتشون اپلود کردن برای دیدن عموم افرادبه نظر شما خرید و فروش اینترنتی پس از عضویت در سایتشون مشگلی نداره از نظر ریسک های مختلف ؟

 22. همچنین این نوع معاملات تأثیر بدی بر روی قیمت طلای آب شده دارد و باعث تشدید نوسانات شدید قیمت می‌شود. در اتاق‌های معاملاتی مقدار زیادی از طلا را به صورت لفظی معامله می‌کنند تا بتوانند قیمت طلا را در بازار کاهش دهند و پس از خرید مجدد طلا برای خود، قیمت را افزایش دهند تا سود کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا