بلاگ

سوت چیست؟

سوت چیست؟

وقتی پای طلا درمیان باشد؛ کمترین ذره از آن برایمان با ارزش است. زرگران کمترین واحد وزنی را “سوت” یا “صوت” می‌گویند. در واقع واحد سوت، همان میلی گرم خودمان است با رنگ و بویی بازاری! در کل فکر می‌کنیم طلا فروشان و بازاریان علاقه‌ی زیادی به اختصاصی کردن حرفه‌ی خود دارند!

صحبت از میلی‌گرم شد واحدی غیر آشنا! احتمالاً با خود می‌گویید میلی‌متر شنیده بودیم اما تا به حال لفظ میلی‌گرم، یک بار هم به گوشمان نخورده است. باید بگوییم حق با شماست؛ هم اکنون برایتان توضیح می‌دهیم: کلمه‌ی میلی به معنای یک هزارم است، این یعنی یک میلی‌متر معادل یک هزارم متر است و یک میلی‌گرم به معنای یک هزارم گرم است؛ در نتیجه یک سوت معادل ۰.۰۰۱ گرم یا به عبارتی دیگر یک گرم معادل ۱۰۰۰ سوت می‌باشد. در ادامه به طور دقیق‌تر واحد سوت، ارتباط آن با واحد وزنی قیراط و همچنین نحوه خوانش صحیح سوت را از روی ترازوی طلافروش‌ها بررسی می‌کنیم و با مثال‌های سعی داریم این موضوع را به روشنی برای شما بیان کنیم.

سوت چیست

هر گرم طلا چند سوت است؟ و چگونه خوانده می‌شود؟

همانطور که پیش‌تر هم گفتیم هر گرم طلا معادل ۱۰۰۰ سوت است. سوت کوچک‌ترین واحد اندازه‌گیری وزن برای طلا به حساب می‌آید. مهم‌ترین نکته در مورد سوت، نحوه خوانش آن از روی ترازوی طلافروشی هست. طلافروش‌ها چگونه سوت را از روی ترازو می‌خوانند؟ نحوه خوانش آن در هنگام وزن کردن یک قطعه طلا به چه صورت است؟ در این باره باید گفت در نرم افزارهای حسابداری طلا که طلافروشان در حساب و کتاب مغازه‌ی خود از آن استفاده می‌کنند، تا دو رقم بعد از ممیز را وارد می‌کنند اما در عرف بازار، در هنگام خواندن وزن طلا ، همیشه سه رقم بعد از ممیز را می‌خوانند؛ حال می‌خواهد وزن نشان داده شده روی ترازو باشد یا وزن تبدیل شده به عیار ۷۵۰.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره دَه
بیشتر بخوانید

فرض کنید یک قطعه از مصنوعات طلا را روی ترازوی حساس طلافروش‌‌ها گذاشته‌ایم، عدد نشان داده شده بر روی ترازو ۴.۳۵ است، که نوشته می‌شود چهار گرم و سی و پنج؛ اما چهار گرم و سیصد و پنجاه سوت می‌خواند! یعنی همانطور که گفتیم باید حواستان باشد که سه رقم بعد از ممیز را بخوانید. ( ۴.۳۵۰ ) اگر این عدد را چهار گرم و سی و پنج بخوانید منظورتان را اشتباه به دیگران رسانده‌اید و آن‌ها عدد ۴.۰۳۵ را از حرف شما برداشت می‌کنند. در این صورت وزن آن قطعه طلا را کمتر از آن چیزی که بوده است، خوانده‌اید.

 

نحوه صحیح خواندن وزن طلا

علاوه برآن بسیاری از از طلافروشان و بازاریان برای سهولت در خواندن وزن طلا، گرم و سوت را حذف می‌کنند. این یعنی به جای این‌که بگویند: چهار گرم و سیصد و پنجاه سوت می‌گویند: چهار و سیصد و پنجاه.

برای تمرین و تاکید بیشتر؛ فرق بین خواندن دو عدد ۴۵۰.۰۲ و ۴۵۰.۲۰ را بیان نمایید؟ عدد ۴۵۰.۰۲ این گونه خوانده می‌شود: چهارصد و پنجاه گرم و بیست سوت. که بدون خواندن گرم و سوت آن، می‌شود: چهارصد و پنجاه و بیست. و عدد ۴۵۰.۲۰ نیز این گونه خوانده می‌شود: چهارصد و پنجاه گرم و دویست سوت. که بدون خواندن گرم و سوت آن، می‌شود: چهارصد و پنجاه و دویست.

 

نحوه خواندن وزن طلا

همچنین، در مقاله مثقال طلا چیست؟ بیان شد که هر مثقال معادل ۴.۶۰۸ گرم  یا ۲۴ نخود هست، حالا که با مفوم سوت آشنا شدیم، می‌توانیم بگوییم که هر مثقال برابر ۴ گرم و ششصد و هشت سوت است و هر نخود که در قدیم از آن برای وزن کردن استفاده می‌کردند، معادل ۱۹۲ سوت می‌باشد.

قبل از خرید طلا حتماً بخوانید!
بیشتر بخوانید

حرف خودمانی: تا اینجا متوجه شدیم وزن طلا و مقدار گرم و سوت طلا را از روی ترازوی زرگری چگونه می‌خوانند، و همچنین متوجه شدیم که نشان دادن وزن دقیق طلا توسط یک ترازوی مناسب زرگری تا چه حد برایمان مهم و با اهمیت است از این رو باید در انتخاب یک ترازوی مناسب بسیار دقت کنیم و از میان انواع مختلف ترازوی طلافروشی بهترین آن را متناسب با بودجه و نوع کاربری خود انتخاب کنید.

از سوت در اندازه گیری وزن کدام جواهرات استفاده می‌شود؟

حال که دریافتیم هر سوت چند گرم است، می‌توانیم بررسی کنیم که از این واحد برای اندازه‌گیری چه جواهراتی استفاده می‌شود. به طور معمول از واحد سوت در اندازه‌گیری فلز طلا استفاده می‌شود و برای سنگ‌های قیمتی از واحدی به نام قیراط استفاده خواهد شد. با اطلاع از این که هر سوت چند تومان است، می‌توانید در معاملات خود بهترین عملکرد را داشته باشیذ.

تبدیل سوت به تومان

ممکن است در بعضی از مواقع، مانند خرید آنلاین طلا یا موارد دیگر نیاز داشته باشید اینکار را انجام دهید. برای انجام این محاسبه کافیست قیمت لحظه‌ای طلای ۱۸ عیار را داشته باشید که می‌توانید توسط سایت های معتبر آن را پیدا کنید. پس از آن عدد را بر ۱۰۰۰ تقسیم کنید. برای مثال اگر قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱.۳۰۷.۹۰۰ تومان بود، قیمت هر سوت برابر ۱.۳۰۷ تومان خواهد شد.

ارتباط قیراط و سوت چیست؟

قیراط یک واحد وزنی است که همانند سوت میان طلا و جواهر فروشان بسیار پرکاربرد است و برای بیان وزن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی استفاده می‌شود. به طور دقیق‌تر باید گفت یک قیراط معادل ۲۰۰ سوت است که در این صورت یک گرم نیز معادل ۵ قیراط می‌شود یک قیراط از یک سوت بیشتر و از یک گرم کمتر است.

هر آنچه که باید در مورد فاکتور طلا بدانید
بیشتر بخوانید

جواهر فروشان برای سهولت خواندن وزن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی دیگر از واحد سوت استفاده نمی‌کنند مثلا جواهر فروشان وزن یک قطعه الماس ۴۰۰ سوتی را ۲ قیراط بیان می‌کنند یا وزن یک زمرد ۶۰۰ سوتی را ۳ قیراط می‌خوانند. باید تا اینجا به طور کلی کاربرد واحد وزنی قیراط را درک کرده باشید. بهتر است بیش از این از بحث این مقاله دور نشویم، اگر می‌خواهید بیشتر و دقیق‌تر با واحد وزنی قیراط آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله « قیراط چیست » را مطالعه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله با کوچک‌ترین واحد اندازه‌گیری وزن برای طلا یعنی سوت آشنا شدیم، وزن طلاجات را از روی ترازو می‌خوانیم و به طلافروش می‌گوییم. این نکته خیلی مهم هست که آقای طلافروش بداند که ما وزن طلا را مثل خودشان می‌خوانیم. ما باید حرفه‌ای به نظر بیاییم و نباید بگذاریم که از ندانستن ما سو استفاده کنند. بهتر است برای آن‌که نحوه صحیح خوانش وزن یک قطعه طلا ملکه‌ی ذهنتان شود، چند بار مثال‌های بالا را بخوانید و در ذهن خود تجزیه تحلیلشان کنید. چراکه باعث می‌شود در شرایط مورد نیاز، به درستی وزن طلاهای خود را بیان کنید و حرفه‌ای‌تر از آنچه که هستید به نظر بیایید.

سوالات متدوال

سوت چند گرم از طلا است؟

هر سوت طلا ۰/۰۰۱ گرم از طلاست.

هر یک قیراط چند سوت از طلاست؟

به هر ۲۰۰ سوت از طلا در بازار و میان طلافروشان یک قیراط می‌گویند.

«با ذکر منبع، کپی این مطلب بلامانع است»

نوشته های مشابه

‫۱۱ دیدگاه ها

 1. سلام
  در مقاله بالا نوشتين كه يك مثقال طلا برابر ۴.۶۰۸ با چهار گرم و شصت و هشت سوت هست كه فكر ميكنم با مطالب شما در بالا متناقض هست و درستش به نظر من با توجه به مقاله شما ۴.۰۶۸ باشد .با تشكر

  1. با سلام دوست عزیز؛ از این که مقاله های ما را با دقت می خوانید بسیار ممنونیم. ما این اشتباه نگارشی را اصلاح کردیم.

  2. نخیر دقیق تر عرض کنم هر ۱مثقال =۴.۶۰۸۲گرم
   و هر یک مثقال برابر ۱۰۰۰ سوت است.

 2. باسلام
  ازینکه باعث افزایش اطلاعاتم درمورد طلا و واحد سوت و قیراط شدین ازتون متشکرم
  خیلی آموزنده بود
  امین رضویان از خواف

 3. سلام ممنون ازمقاله شما عزیزان من قبل ازاینکه مقاله شما مطالعه کنم سوت را دورقمی حساب میکردم یعنی به عنوان مثال ۵۰سوت طلا را ضرب درقیمت طلا میکردم ولی اینجورکه شما میگویید باید سه رقمی حساب کرد درست متوجه شدم اگرمشود قیمت ۵۴سوت طلا را برای من به قیمت روز خیلی ساده توضیح بدهید .اگر اشتباه مطالب شما متوجه شدم تشکربرای شما آرزوی سلامتی میکنم

  1. به نام خدا
   جناب آقای محسن یار محمدی؛
   به گفته شما، اگر یک مثقال برابر ۱۰۰۰ سوت باشد که بر اساس این مقاله، هر سوت برابر با ۰.۰۰۱ گرم است، در نتیجه یک مثقال برابر است با یک گرم.
   ۱۰۰۰ × ۰.۰۰۱ = ۱ گرم
   همچنین به گفته شما که فرمودید «نخیر دقیق تر عرض کنم هر ۱مثقال =۴.۶۰۸۲گرم»، با توجه به هر دو جمله شما، نتیجه می شود:
   ۴.۶۰۸۲ گرم = ۱ گرم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. سپاس از مقاله خوبتون
  من خودم هم تولید محتوا در زمینه بازارهای مالی کار میکنم.
  پیشنهاد میکنم فونت متن رو تغییر بدید ، حالت شکسته حروف باعث خستگی در مطالعه میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا