بلاگسوال درگوشی و جواب درگوشی

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره سی و چهار

سوال درگوشی سی و چهار

من هر ماه قسمتی از درآمدم را طلای کهنه یا طلای دست دوم می خرم حالا هر چقدر که شد، من در شهر کوچکی با جمعیت صد هزار نفر زندگی می کنم که درآمد ماهانه شغل آزاد در آن بین ۲ تا ۴ میلیون است. اما به تازگی می خواهند در این شهر یک شهرک جدید بسازن که موقعیت نسبتاً خوبی دارد که در حال حاضر کوه و دشت است.

پیمانکار آنجا همسایه ی ما است، او به من پیشنهاد داده است که یک قطعه بخر، ۴ ساله تحویل می دهیم که قیمتش ۵ برابر می شود؛ در حال حاضر اونجا را ۵۰ میلیون پیش فروش می کنند، به نظر شما اینکار رو بکنم یا با پولم طلا یا ارز بخرم؟

جواب درگوشی سی و چهار

این جور کارها ریسک دارد اگر این اتفاق بیفتد فوق العاده است. ممکن هست سودش ۱۰برابر شود به جای ۵ برابر! ولی این امکان هم دارد که اصلاً سود نکنید، این رو بدانید از این پروژه ها خیلی اتفاق می افتد یعنی شما علناً هوا را می خرید که ۵ سال بعد که هیچ، ۵۰ سال بعد هم هیچ اتفاقی برایش نمی افتد. دقت کنید برعکسش هم است یعنی ممکنه اونجا را بسازن ولی اون نتیجه ای که فکر می کردن بهشون ندهد، مانند برخی از مسکن های مهر! پس این کار ریسک دارد. حالا اگر آنقدر سرمایه دارید که اگر شد چه بهتر ولی اگر نشد خیلی ناراحت نشوید به زندگیتون ضربه ی سنگینی وارد نشود، این کار را انجام دهید در غیر این صورت مسئله ی سکه و طلا مشخص تر و مطمئن تر است سکه و طلا تا ۵ سال دیگر ارزش خودش را حفظ می کند و ریسک ندارد. ولی اگر اونجا را می خرید ممکن است بسازند و سود کنید با برعکس ممکن است بسازند ولی به انتها نرسد یا به انتها برسد ولی به نتیجه ی دلخواه نرسید. پس باید ببینید قدرت تحمل این ریسک رو دارید یا خیر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا