بلاگسوال درگوشی و جواب درگوشی

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره بیست و یک

سوال درگوشی بیست و یک

ما تهران مستاجر هستیم، ۱۳۰ میلیون تومان خانه رهن کرده ایم، یک ملک در شهرستان داریم که بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ میلیون تومان می ارزد؛ سوال من این است که آیا ملک شهرستان را بفروشیم یک خانه کلنگی اینجا بخریم و بدهیم بسازند یا اینکه بفروشیم مستقیماً یک خانه نوساز بخریم در تهران؟ و اینکه چه تضمینی است که سکه بخریم و بلند مدت جواب دهد؟ در صورت توافق ایران و آمریکا یا تغییر حکومت تکلیف سکه و طلا چیست؟

جواب درگوشی بیست و یک

اگر خانه ای کلنگی بخرید و بدهید برایتان بسازند خودش یک پروژه ی کاری است و خیلی هم خوب است که اگر خودتان در آن دخیل باشید، اگر خودتان در ساخت و ساز تجربه داشته باشید یا بتوانید تجربه کسب کنید خیلی خوب است. اما مسئله اینجاست که اینگونه کارها دردسر دارد و بعضی وقت ها عواقب زیادی دارد. گمان نمی کنم که اینجوری باشد، پول را بدهم شخصی برایم خانه بسازد و همه چیز هم به خوبی و خوشی پیش رود ولی وقتی خودم هم دخیل باشم بیشتر حواسم را جمع می کنم تا کلاه سرم نرود یا اگر هم سرم کلاه رفت حداقل چیزی یاد گرفتم و مراحل کار را بلد شدم و فهمیدم برای ساخت خانه باید چه کارهایی انجام داد، شاید بعداً خودم اینکار را انجام دادم، اما اینکه شما پول را بسپارید به کسی دیگر که این کار را برایتان انجام دهد، من این را قبول ندارم ولی اگر خودتان تجربه را دارید می‎توانید از این کار استفاده کنید ولی اگر تجربه ندارید به نظر من چون خودتان تهران زندگی می کنید و به محله ها آشنایی دارید می‎توانید با چشم باز و با اطلاعات کافی، یک خانه خوب و با موقعیت عالی بخرید و در آن زندگی کنید این چیزی است که هدف و حق هر ایرانی است، اما برویم سراغ اینکه چه تضمینی است که سکه بخریم و تا بلند مدت جواب دهد؟ برای تضمین آن فقط کافیست نگاهی به روند افزایشی قیمت طلا و سکه در طول زمان داشته باشیم تا از این بابت مطمئن شویم.

زیورآلات آلیاژی از طلا هستند نه خود طلا!
بیشتر بخوانید

در صورت توافق ایران و آمریکا یا تغییر حکومت تکلیف سکه و طلا چیست؟ در این مورد هم صحبت زیاد کردیم اگر توافق کنند ما برای بلند مدت می خریم شما فرض کنید قیمت امروز سکه ۵,۱۰۰ میلیون تومان باشد اگر ایران با آمریکا توافق کنند، فکر می کنید سکه می شود ۲ میلیون تومان؟ خیر می شود ۵ میلیون تومان فوق فوقش بشود ۴,۸۰۰ میلیون تومان یا اصلاً بشود ۴ میلیون تومان. این را مطمئن باشید که چند سال بعد سکه را ۱۰-۱۵ میلیون تومان هم پیدا نمی کنید؛ متاسفانه هیچ پایین آمدن قیمتی همیشگی نخواهد بود. خدایی نکرده اگر حکومت هم عوض شود همین روال است چون هیچ تضمینی نیست که حکومت بعدی که آمد عدل برقرار کند و همه چیز خوب باشد. این مثال را هیچ وقت از یاد نبرید، ما سکه و طلا را می خریم برای روز سخت، امیدواریم روز سخت هیچ وقت نیاید، برای مثال شما زمانی که لاستیک زاپاس در صندوق ماشین می گذارید مگر قرار است پنچر شوید؟ این را دارید برای روز مبادا که خدایی نکرده ماشینتان پنچر شد، یا آن زمانی که کپسول آتش نشانی می خرید، می خرید که خانه آتش بگیرد؟ یا اگر آتش نگرفت خودتان آتش می زنید که از آن کپسول استفاده کنید؛ خیر انشاالله که هیچ وقت از آن استفاده نکنید، شما سکه می خرید که ارزش پولتان حفظ شود اصلاً قیمتش هم بالا هم نرود طوری نیست ارزش پول شما حفظ شده است چه بسا بهتر است که امروز سکه را ۵,۱۰۰ میلیون تومان بخریم، پانزده سال دیگر هم ۵,۱۰۰ میلیون تومان بخریم در این صورت ارزش پول حفظ شده است. ما به دنبال همین هستیم هدف حفظ شدن ارزش پول است که با سکه طلا خریدن این کار میسر می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا