بلاگ

راز مهم پس انداز ، از پول نقد گرفته تا خرید طلا

پس انداز خود را از جمع کردن پول نقد شروع کرده و به خرید طلا ختم کنید!

راز مهم پس انداز ، از پول نقد گرفته تا خرید طلا

شاید با خودتان بگویید آیا پس انداز کردن هم رازی دارد که ما نمی‌دانیم، اگر شخصی بسیار پولدار باشد مطمئناً هر ماه مقداری از پول خود را پس انداز می‌کند. اگر هم کسی درآمدش کفاف پس‌انداز را ندهد و جیب‌هایش خالی باشد و به قول معروف دستش به دهانش نرسد، همین که نیازهای ضروری زندگیش را تامین کند هنر کرده و دیگر کارش به پس انداز نمی‌رسد!

نمی‌خواهیم صحت این حرف‌‌ها را تکذیب کنیم چرا که سر ما هم از شعارهای امیدوارکننده پر است اما موافق این حرف‌ها هم نیستیم؛ چرا؟ چون در مقابل چشمان خود دیدیم کسانی را که از جمع کردن باقی مانده پول خریدهای روزمره، صاحب خانه شده‌اند! شاید اگر خود شما هم این را به چشم می‌دیدید مانند ما به پس اندازهای کوچک ایمان می‌آوردید:

همیشه‎ی خدا قلکی از قوطی ریکا یا شامپو در کابینت کنار سینک ظرف شویی وجود داشت، دیگر همه ما می‌دانستیم داستان از چه قرار است؛ مادرم این قوطی‌ها در آن‎جا می‌گذاشت و باقی مانده پول خریدهای خانه مانند نان، میوه و… را در آن می‌انداخت. فرقی نمی‌کرد چه مقدار پول به درون قلک می‌اندازد ولی برایش خیلی مهم بود که حتماً هر چند روز یکبار مقداری پول به درون قلک بیندازد… اگر مادرم فردی مشهور بود، وقتی که از او در مورد استراتژی و عملکردش برای پس انداز کردن، می‌پرسیدند: او قطعاً در جواب پاسخ می‌داد: « آهسته و پیوسته! دقیقاً شبیه یک مسابقه دو ماراتُن؛ مهم نیست با چه سرعتی پیش می‌روید؛ برای برنده شدن فقط باید رو به جلو حرکت کنید! »

هر چند ماه یک بار قلک‌های پر شده از پول‌های خرد و درشت را پاره می‌کرد و پول‌ها را از آن درمی‌آورد؛ شاید باورتان نشود ما و یا هرکس دیگری که جای ما بود با دیدن پول‎ قلک‌ها ضرب‌المثل قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود را با پوست و استخوان خود لمس می‌کرد!

او با پول قلک‌ها به مغازه طلافروشی می‌رفت و سکه‌های یک گرمی یا یکی، دو گرم طلا دست دوم و بدون اجرت می‌خرید؛ او بعد از چند سال طلاهایش را فروخت و روی پس انداز پدرم گذاشت، آن‌ها توانستند یک واحد آپارتمان کوچک بخرند. بله؛ به همین سادگی! البته از حق نگذریم پس انداز کردن حرفش آسان و راحت است ولی عمل کردن به آن آنقدرها هم ساده نیست، پشتکار و یک شمه‌ی اقتصادی قوی می‌خواهد که با کمی مطالعه و پرس و جو به دست می‌آید. و صد البته ما دی اجرتی‌ها نیز می‌دانیم در حال حاضر با این تورم ملک و ماشین و کالاهای دیگر، نمی‌شود به راحتی گذشته خانه، ماشین و… خرید. اما یادمان نرود از پس اندازهای کوچک است که می‌شود آهسته و پیوسته به آرزوهای خود برسیم. شخصی را در نظر بگیرید که می‌خواهد کنکور بدهد و در دانشگاه پزشکی بخواند؛ مگر نه این‎که او باید از یک سال قبل یا بیشتر خود را برای قبولی در کنکور آماده کند؟! با این حساب بهتر است با این وضعیت گرانی نا امید نشویم و در مقابل پس انداز کردن بیشتر صبور باشیم و به طور منظم و مستمر، حتی هرچقدر اندک و کم، پس انداز کنیم.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره یک
بیشتر بخوانید

چگونه به طور منظم پس انداز کنیم؟

بیشتر ما به اندازه درآمدمان خرج می‌کنیم و با آن سازگاریم؛ ماهی که درآمد خوبی داریم خرجمان هم بالا می‌رود و بالعکس اگر در یک ماه درآمدمان کم باشد ما هم قنائت می‌کنیم. ولی این راهش نیست! متاسفانه هر یک از ما هزاران راه برای قربانی کردن پول‌هایمان بلدیم، در بسیاری از موارد حتی پول قرض می‌کنیم و با آن اجناس غیر ضروری خود را خریداری می‌کنیم! بیل گیتس یکی از ثروتمندترین افراد دنیا، در کتاب خود یک جمله‌ی بسیار معروف دارد:

بیلگیتس

اگر من صاحب ۱۰۰ دلار پول نقد باشم، ترجیح می‌دهم یک کیف پول ۱۰ دلاری بخرم و ۹۰ دلار پول توی آن داشته باشم تا اینکه یک کیف پول ۹۰ دلاری بخرم و توی آن فقط ۱۰ دلار داشته باشم!

بگذارید تجربه شخصی خود را در اختیارتان بگذارم: من همیشه در هنگام خرید یک سوال از خود می‌پرسم: اگر این چیز را نخرم چه می‌شود؟ اگر جواب مهمی برای این سوال در ذهنم پیدا نکردم، سعی می‌کنم از صد متری آن چیز رد نشوم!

همچنین توصیه می‌کنیم به محض دریافت حقوق خود اول از همه یک بخشی از آن را برای پس انداز کنار بگذارید و بعد به خرج کردن و پرداخت اقساط و هزینه‌های دیگر خود بپردازید، لُپ کلام، به جای آنکه پولتان را خرج کنید و بعد باقی مانده آن را پس انداز کنید، اول از همه بخشی از پولتان را پس انداز کنید و بعد باقی مانده آن را خرج کنید!

یک اشتباه بزرگ در نحوه پس انداز

بسیاری از مردم پس انداز کردن و کنار گذاشتن پول را خوب بلدند و انصافاً مدیریت مالی آن‌ها آنقدر سنجیده است که هم مقداری از پولشان را کنار می‌گذارند و هم طوری برنامه ریزی می‌کنند که به تفریح و زندگی خود لطمه‌ای وارد نشود، اما در نهایت به قول معروف خیر یا سودی از آن پس اندازشان نمی‌بینند آن هم در این تورم و اوضاع بد اقتصادی! این افراد نه تنها از پولی که پس انداز کردند، هیچ استفاده‌ای نمی‌کنند بلکه به این نتیجه می‌رسند با این تورم‌ها و کم شدن ارزش پول، بهتر بود اصلاً پس اندازی نمی‌کردند و پولی کنار نمی‌گذاشتند!

خوب که دقت می‌کنیم یک جای کار می‌لنگد، چاره‌ی کار کجاست! کجای راه را اشتباه می‌رویم که روز به روز از ارزش پول‌هایی که برای روز مبادا کنار می‌گذاریم کم می‌شود؟! آیا پس انداز کردن به همین‌جا که هر ماه پولمان را در بانک یا کیف پولمان ذخیره کنیم، ختم می‌شود یا مرحله‌ی دیگری دارد و ما از آن بی‌خبریم، با دی اجرت همراه باشیم تا راه حل مناسبی را برای حفظ ارزش پس اندازهایمان در طول چند سال بررسی کنیم.

اُنس ( اونس ) طلا چیست؟
بیشتر بخوانید

چگونه ارزش پس انداز خود را حفظ کنیم؟

هر چقدر هم که درآمدتان کم است باید اندکی از آن را پس انداز کنید و بعد این پول‌های اندک پس انداز شده را در چرخه‌ای قرار دهید تا سودی روی آن بیاید. می‌توانید آن را در کاری به کار گیرید، طلاهای دست دوم و بی اجرت بخرید، سکه‌های گرمی بخرید، دلار تهیه کنید و… . نکته‎ی قابل توجه دقیقاً همین‎جاست! پول‌هایی که پس انداز می‌کنید را باید در کجا سرمایه‎گذاری کنید تا ریسک کمتری داشته باشد؟ راه حل پیشنهادی ما طلاست. چرا؟ چون خرج کردن طلا کار سختی است. شما می‌توانید با خرید طلاهای دست دوم و بی اجرت که پولی برای اجرت و کارمزد ساخت آن نمی‌پردازید، پس انداز کردن را شروع کنید.

اما چرا طلا؟ چون طلا جزو کالاهایی است که تورم روی قیمت آن تاثیر به سزایی دارد. یعنی پول نقد در مدت طولانی ممکن است ارزش خودش را از دست بدهد اما در مورد طلا و سکه این‎طور نیست و با میزان تورم قیمت آن‌ها هم بالا می‌رود. علاوه بر آن طلا نقد شوندگی بالایی دارد، یعنی هر زمانی که شما احتیاج به پول نقد داشته باشید به راحتی می‌توانید طلایتان را بفروشید، این روزها تیم دی‌اجرت در محل و به صورت اینترنتی این کار را انجام می‌دهد و شما می‌توانید هر زمانی که اراده کنید طلای خود را به پول نقد تبدیل کنید. گذشته از آن سرمایه گذاری روی طلا جزو کم ریسکترین روش سرمایه گذاری نسبت به خرید دلار و بورس و… است و همین یک نکته کافیست تا افراد زیادی جذب سرمایه گذاری روی طلا شوند.

خب، در این صورت اگر موافق هستید و شما هم برای رسیدن به خواسته‌هایتان به پس اندازهای کوچک پول و طلا ایمان آوردید بهتر است از همین الان شروع کنید! می‌دانیم در وحله‎ی اول به نظر کار سختی می‌آید چون شما به پس انداز کردن عادت ندارید. اما مشکلی نیست مثل اکثر کارها فقط شروع آن سخت است و بعد که شیرینی پس انداز کردن را چشیدید دیگر خود به دنبال پس انداز کردن می‌روید.

چگونه پس انداز کنیم

در این یادداشت برای این‎که منظور خود را از پس انداز کردن طلاهای دست دوم ، بهتر بیان کنیم آوردن مثال خالی از لطف نیست: فرض کنید شما ۴ سال؛ هر ماه سه گرم طلای دست دوم خریده‎ و پس انداز کرده‌اید بعد از ۴ سال شما ۱۴۴ گرم طلای بدون اجرت دارید. اگر اکنون هر گرم طلای شما ۹۵۰ هزار تومان باشد. شما ۱۳۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پول داشتید. و به این راحتی ارزش پول خود را با خرید طلا در طول این ۴ سال حفظ می‌کردید دقیقاً همین مثال نمونه‌ی خوبی از دانستن راز روش پس انداز با داشتن دید بلند مدت و ادامه دادن منظم به پس انداز کردن است. همین حالا این سوال را پیش خود جواب دهید که اگر از پنج سال قبل به طور منظم شروع به پس انداز می‌کردید امروز قادر بودید با پس اندازتان به دارایی خود چه می‌افزودید؟ چند لحظه به این نکته بیاندیشید: که اگر هر ماه مقداری مشخص پول را هرچند اندک به پس‌انداز کردن برای فرزند دلبندتان اختصاص می‌دادید؛ امروز که فرزندانتان به سن و سال قابل توجهی رسیده است، از هم سن و سالان خود پیشتازتر بوده و سرمایه‌ای عالی برای شروع یک کسب و کار را داشت و به علاوه عادت پس انداز کردن را آموخته و طعم شیرین آن را با تمام وجود احساس می‌کرد!

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره پنجاه و نُه
بیشتر بخوانید

سخن پایانی

داشتن دید بلند مدت در زندگی به شما آزادی عمل داده و به زندگی شما را جهت می‌بخشد. این تفکر اقتصادیست که آدم را پول دار می‌کند، نه پول زیاد! پس اندازهای کوچک پول و طلا را جدی بگیرید؛ لازم نیست از خرید کالاهای ضروری زندگی خود دست بکشید و پس انداز کنید فقط کافی است از خرید کالاهای غیر ضروری صرفه نظر کنید و به طور مستمر و متداوم هر ماه مقداری طلای دست دوم بخرید چرا که طلاهای دست‎دوم ، اجرت و کارمزد ساخت ندارند و شما می‌توانید با پول پس انداز خود بیشتر طلا بخرید؛ همچنین طلا پول نقد نیست که شما به راحتی وسوسه شوید و اقدام به خرج کردن آن نمایید و همین‎طور طلا جزو کالاهایی است که تورم به طور مستقیم روی قیمت آن تاثیر می‌گذارد و در طولانی مدت با رشد نرخ تورم، قیمت آن هم افزایش می‌یابد.

حال که از راز پس اندازهای کوچک پول و طلا با خبر شده‌اید تصمیم گیرنده‎ی نهایی شما هستید و در اصطلاح ریش و قیچی دست خود شماست. می‌توانید از همین ماه شروع کنید اندکی از پول خود را پس انداز کرده و چند سال بعد نتیجه دلخواه خود را ببینید. همچنین ممکن است برخی از ما فکر کنیم که آن زمان که طلا ارزان بود ما نخریدیم و پس انداز نکردیم، الان که دیگر کار از کار گذشته و پس انداز بی فایده است! مطمئن باشید این تفکر کاملاً غلط است یادتان باشد ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است و جلوی اشتباه را هر گاه بگیرید منفعت است، آستین‌هایتان را بالا بزنید و از همین امروز برای رسیدن به خواسته‌هایتان تلاش کنید و با فکری باز و مدیریت زمان و پولتان رو به جلو حرکت کنید.

«با ذکر منبع، کپی این مطلب بلامانع است»

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا