بلاگ

عوامل حساسیت به طلا و جواهرات و راه‌های جلوگیری از آن

حساسیت به طلا و جواهرات

همه‌ی ما می‌دانیم زیورآلات عضو جدایی ناپذیری در زندگی هر خانمی هستند که هرگز، در هیچ دوره‌ای از زندگی نمی‌توان آن‌ها را از هم جدا کرد. اما در این میان یک سری زیورآلات هستند که سر ناسازگاری دارند و با ایجاد حساسیت روی پوست، کاممان را تلخ می‌کنند! حتماً با خود می‌گویید این بدلیجات هستند که باعث بروز حساسیت می‌شود نه طلا! اما متاسفانه باید گفت برخی طلاها نیز با پوست بدن ناسازگارند و استفاده از آن‌ها موجب ایجاد حساسیت‌های پوستی می‌شود. حال سوال این است: کدام فلزِ حساسیت‌زا به طور مشترک هم در بدلیجات و هم در طلا و جواهرات استفاده می‌شود؟! جواب چیزی جز فلز نسبتاً ارزان و نقره‌ای رنگ نیکل نیست. البته دور از لطف است که همه‌ی تقصیرها را گردن نیکل بیندازیم عوامل دیگری مثل خود طلا، سنگ‌های روی زیورآلات یا تنگ بودن زیورآلاتی مثل دستبند هستند که قطعاً در بروز حساسیت بی‌تاثیر نیستند. در ادامه عواملی که در طلاجات و بدلیجات موجب ایجاد حساسیت می‌شود را توضیح می‌دهیم.

حساسیت به طلا و جواهرات

چرا زیورآلات حساسیت پوستی ایجاد می‌کنند؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم علاوه بر فلزاتی مانند نیکل که حساسیت‌زا هستند غالباً عوامل دیگری برای ایجاد حساسیت روی پوست سهیم هستند که در ادامه شرح می‌دهیم.

 • تنگ بودن سایز زیورآلات

تنگ و کیپ بودن برخی از زیورآلاتی مثل دستبند ممکن است در آن ناحیه ایجاد خارش و التهاب کند چراکه از آن قسمت پوست که مجاور با دستبند است، جریان هوا عبور نمی‌کند و در نتیجه روی پوست ایجاد حساسیت یا دراماتیت تماسی می‌کند. ( دراماتیت تماسی نوعی حساسیت پوستی است که بر اثر برخورد مستقیم پوست با شئی خارجی مثل زیورآلات، ایجاد می‌شود و معمولاً علائم حساسیت مثل التهاب و خارش روی همان نقطه از پوست که با شئی در تماس بود ایجاد می‌شود و درمان آن روزها و هفته‌ها طول می‌کشد، همچنین درصورتی کاملاً بهبود می‌یابد که دیگر از آن طلاجات یا زیورآلات استفاده نکنید. ) علاوه بر این پیچ گوشواره و قفل زنجیر و دستبند نیز شایع‌ترین مواردی هستند که در ایجاد حساسیت به خصوص ایجاد دراماتیت تماسی، اثرگذار هستند.

همچنین محکم بستن دستبند علاوه بر ایجاد حساسیت ممکن است سبب بروز آبسه در زیر پوست شود که بسیار خطرناک است این عارضه بیشتر در بین کودکان و نوجوانان شایع است چراکه در این گروه سنی حتی اگر زیورآلات اذیتشان کند مایل به درآوردن آن نیستند برای مثال آندره کوپ، نوجوانی آمریکایی چند ماه گذشته به دلیل بستن دستبند پلاستیکی دور مچ دستش دچار عفونت باکتریایی شد. متخصصان می‌گویند او تنها یک قدم با سپتی سمی فاصله داشته است. این نوجوان بعد از چند روز متوجه ضایعه عجیبی روی مچ دستش می‌شود که به اندازه یک سکه قرمز رنگ است. ابتدا گمان می‌کند حشره‌ای او را گزیده و از ترس اینکه این ضایعه جای نیش عنکبوت باشد به متخصص مراجعه می‌کند که برایش آنتی بیوتیک تجویز می‌شود. با این وجود التهاب کاهش پیدا نمی‌کند و ضایعه روز به روز قرمزتر و بزرگ‌تر می‌شود.

مجدداً نزد پزشک می‌رود و اینجاست که پزشک متوجه آبسه در ناحیه مچ دستش می‌شود. آبسه، تجمع موضعی چرک است که زیر پوست به وجود می‌آید و نشانه عفونت باکتریایی است. منبع اصلی، دستبند بسیار تنگ آن نوجوان بوده است. او تحت عمل جراحی و درمان با آنتی بیوتیک قرار گرفت و بهبود یافت اما ممکن بود ماجرا به این خوبی به اتمام نرسد و این دختر جوان جانش را به سادگی از دست بدهد؛ پس بسیار به زیورآلاتی که فرزندانتان از آن‌ها استفاده می‌کنند، توجه کنید تا بتوانید به موقع از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید.

 • نیکل ( Nickel )

نیکل فلزی نقره‌ای رنگ است که از آن در ساخت بسیاری از زیورآلات بدلی، طلاجات سفید، سگک‌ها، دکمه‌ها و… استفاده می‌کنند؛ نیکل شایع‌ترین آلرژن در دنیاست اما به دلیل رنگ سفید و قیمت ارزان آن، محبوبیت زیادی در بین سازندگان زیورآلات دارد؛ در ضمن این را بدانید که اگر به نیکل حساسیت داشته باشید حدوداً بین ۱۲ تا ۴۸ ساعت پس استفاده از زیورآلات نیکل‌دار، حساسیت روی پوست شما ایجاد می‌شود.

استفاده از فلز حساسیت زا نیکل

 • کادمیوم ( cadmium )

کادمیوم یکی دیگر از فلزات موجود در صنعت جواهرات و زیورآلات است. این فلز که برای افزایش میزان جلا و براق شدن جواهرات استفاده می‌شود، به مقدار زیادی سمی است. کادمیوم به شدت برای طبیعت سمی و برای انسان سرطان‌زاست. به همین دلایل است که از فلز کادمیوم برای ترکیب با دیگر فلزات استفاده می‌شود و به شکل خالص مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. البته از این ترکیب به ندرت در طلاجات استفاده می‌کنند و بیشتر در بدلیجات است که از فلزات مضری مانند کادمیوم و سرب استفاده می‌شود.

سوال درگوشی و جواب درگوشی شماره سی و دو
بیشتر بخوانید
 • طلا ( Gold )

بسیاری از ما گمان می‌کنیم که امکان ندارد طلاجات آلرژی‌زا باشند و حساسیتی روی پوست ما ایجاد کند اما باید بگوییم طلا هم تا حدودی می‌تواند حساسیت‌زا باشد، خوشبختانه طبق آمار افرادی که به طلا حساسیت دارند بین ۱ تا ۱۰ درصد در هر کشوری هستند، پس زیاد نگران نباشید! می‌توان گفت حساسیت به طلا با عیار طلا نسبت عکس دارد یعنی هرچقدر عیار طلا یا درصد خلوص طلا بیشتر باشد امکان ایجاد حساسیت کمتر است و این به خاطر مس و نیکل موجود در آن است؛ در طلاهایی با عیار پایین مثل طلاجات ۹ عیار، از مس و نیکل بیشتری استفاده شده است در نتیجه احتمال بروز حساسیت‌های پوستی بیشتر است چرا که مس و نیکل فلزاتی است که به سرعت در جای مرطوب اکسید می‌شود و اگر پوست حساسی داشته باشید علاوه بر سیاه شدن پوستتان، خارش و سوزش هم ایجاد می‌کند.

حساسیت به طلا

همانطور پیشتر نیز گفتیم برای آنکه رنگ طلا را سفید کنند از فلز نیکل بیشتر از فلز مس استفاده می‌کنند، حال سوالی که در این رابطه برای بسیاری از مشتریان ما پیش می‌آید این است، طلای سفید بیشتر حساسیت‌زا است یا طلای زرد؟!
< class=”alert alert-danger” h2>طلای سفید آلرژی‌زا‌تر است یا طلای زرد

 ممکن است ایجاد حساسیت طلای سفید نسبت به طلای زرد بیشتر باشد و آن هم به دلیل آلیاژ نیکل‎دار طلای سفید است چون رنگ طلا به خودی خود زرد است سازندگان زیورآلات باید فلزی را به طلا اضافه کنند تا آن را سفید کنند که در اصل بهتر است آن‌ها، فلز رودیم Rhodium را به جای نیکل با طلا ترکیب کنند چراکه رودیم فلزی براق و با کیفیت است اما به دلیل کمیاب و گران بودن این فلز از نیکل استفاده کنند؛ در نتیجه اگر پوست حساسی دارید پیشنهاد می‌کنیم بیشتر از طلاجات زرد با آبکاری طلای ۲۴ عیار استفاده کنید.

طلای 24 عیار بدون حساسیت

نشانه‌های حساسیت پوست به طلا و زیورآلات

حال از کجا متوجه شویم که پوستمان به زیورآلات حساس است یا نه؟! غالباً پوست به همه‌ی زیورآلات واکنش نشان نمی‌دهد و در برابر جنس و عیار زیورآلات عکس‌العملی متفاوت دارد، فقط کافیست آن دسته از زیورآلات خود که نسبت به پوست شما حساسیت‌زا است را دیگر خریداری و استفاده نکنید؛ اما علائم حساسیت به زیورآلات چگونه خود را نشان می‌دهند؟! گِز گِز کردن، خارش‌های شدید، قرمزی و التهاب، ایجاد جوش‌های ریز یا اصطلاحاً دون دون شدن پوست، خشکی شدید پوست و ترک-ترک شدن پوست و همچنین ایجاد حالتی مانند سوختگی روی پوست از جمله نشانه‌های یک پوست حساس در برابر زیورآلات و طلاجات است که برای پیشگیری و درمان آن نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

حساسیت طلا

۱۰ سایت قیمت طلا
بیشتر بخوانید

راهکار‌هایی برای جلوگیری از ایجاد حساسیت‌ به طلا

 • خشک کردن پوست

قبل از استفاده‌ی زیورآلاتی که به آن حساسیت دارید باید پوست دست خود را کاملاً خشک کنید چراکه نبود رطوبت و آلودگی روی سطح پوست باعث کاهش تاثیرات آلرژی‌زا می‌شود.

 • استفاده از کرم مرطوب کننده

گفتیم یکی از دلایل ایجاد حساسیت، برخورد مستقیم زیورآلات و طلاجات با خود پوست است؛ استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده‌ی مرغوب، لایه‌ای نازک بین پوست دست و زیورآلات حساسیت‌زا ایجاد می‌کند و مانع برخورد مواد آلرژی‌زا با پوست می‌شود البته حواستان باشد که تمام نقاط پوست خود را با کرم مرطوب‌کننده پوشش دهید تا تاثیر بهتری داشته باشد.

 • آبکاری زیورآلات

زیورآلات با هر جنسی که ساخته شوند با گذر زمان، خط و خش و ساییدگی‌هایی روی آن‌ها ایجاد می‌شود که همین خط و خش‌ها موجب می‌شود تا مواد سازنده‌ی زیورآلات و طلاجات مثل نیکل و مس به طور مستقیم با پوست تماس پیدا کنند و موجب ایجاد حساسیت‌هایی همراه با خارش و سوزش شود؛ این موضوع را می‌شود با آبکاری زیورآلات به سادگی حل کرد. شما می‌توانید زیورآلات بدل خود را با استیل آبکاری کنید در این صورت دیگر عناصر سازنده آن‌ها مثل نیکل و کادمیوم و سرب استفاده شده در آن روی پوست شما بی‌تاثیر می‌شود همچنین طلاجات با عیار پایین را می‌توانید با طلای خالص ۲۴ عیار آبکاری کنید تا هم زرق و برق بیشتری داشته باشند و هم پوستتان آسیب کمتری ببیند. علاوه بر این اگر پوستتان به طلای سفید هم آلرژی دارد می‌توانید آن را با فلز رودیم یا پلاتین Platin که حساسیت کمتری نسبت به نیکل دارند، آبکاری کنید. در ضمن شما می‌توانید آن دسته از زیورآلات بدلی خود را که به آن حساسیت دارید را با طلا آبکاری کنید در این صورت احتمال حساسیت شما به آن زیورآلات بدلی، به صفر می‌رسد.

نکات ذره بینی آبکاری طلا و جواهرات
بیشتر بخوانید
 • لاک ناخن

استفاده از لاک برق ناخن یک راه حل بسیار ساده و آسان است فقط ممکن است مجبور باشید هر چند روز آن را تکرار کنید؛ شما می‌توانید روی طلاجات و زیورآلاتی که به آن حساسیت دارید، لاک برق ناخن بزنید این نوع لاک به دلیل شفاف بودن دیده نمی‌شود و فقط لایه‌ای نازک روی زیورآلات ایجاد می‌کند تا با پوست تماسی نداشته باشند.

 • جواهرات هایبو آلرژیک

جواهرات هایبو آلرژیک جواهراتی هستند که ضد حساسیتند و با مواد مرغوبی ساخته شده‌اند به همین خاطر قطعاً قیمت قابل توجهی هم نسبت به زیورآلات و جواهرات دیگر دارند؛ همچنین اغلب این نوع زیورآلات را در بین محصولات برند و به نام می‌توانید مشاهده کنید. اگر روی جعبه یا کاور جواهری عبارت Hypo-allergeic حک شده بود، مطمئن باشید این محصول از حساسیت کمتری نسبت به دیگر جواهرات برخوردار است و کمتر به پوست حساس شما آسیب می‌رساند.

 • مراقبت از زیورآلات

زیورآلات و طلا و جواهرات خود را در هنگام انجام کارهای روزمره مثل استحمام، شستن ظروف، ورزش کردن و دیگر کارهایی که ممکن است به طلاجات و زیورآلات شما آسیب برساند، دربیاورید چرا که ممکن است بر اثر برخورد با مواد شیمیایی و مواد اسیدی و همچنین عرق بدن به سرعت با پوستتان واکنش دهد و ایجاد حساسیت کند؛ یا همانطور که گفتیم بر اثر ترک خوردگی مواد حساسیت‌زای سازنده‌ی زیورآلات، با پوست تماس پیدا کنند. پیشنهاد می‌کنیم در هنگام انجام این کارها یا زیورآلات را از خود دور کنید و یا از دستکش‌های استاندارد استفاده کنید.

علاوه بر آن توصیه می‌کنیم هنگام ورزش کردن که بدن عرق بیشتری می‌کند، از زیورآلات و طلاجات خود استفاده نکنید چراکه عرق بدن به دلیل اسیدی بودن ساینده‌ای ملایم برای طلاست که باعث ایجاد حساسیت یا سیاه شدن پوست می‌شود.

عرق کردن باعث تشدید حساسیت به طلا است

 • درمان دارویی

استفاده از قرص‌ها و شربت‌ها و انواع پامادهای ضد حساسیت به فلزها نیز یک روش بسیار مناسب برای درمان حساسیت‌های ایجاد شده روی پوست است به شرط آنکه سرخود از آن‌ها استفاده نکنید و حتماً قبل از استفاده با پزشک داروساز یا متخصص پوست مشورت کنید.

از کجا بفهمیم که به طلا حساسیت داریم یا فلزات دیگر

شناسایی دقیق فلز محرک واکنش‌های آلرژیک در فرد معمولا با روش‌های تشخیصی پوستی (Patch test) امکان پذیر است. بنابراین متخصص آسم و آلرژی در این روش‌ها به طور کاملاً کنترل شده ناحیه کوچکی از پوست بیمار را با فلز محرک مشکوک مجاور می‌کند و بعد از گذر زمان ناحیه تماس با فلز مورد آزمایش از نظر ایجاد واکنش‌های آلرژیک پوستی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

آزمایش جواهرات برای تست آلرژیک بودن

برای این تست باید جواهر خود را از نظر وجود نیکل آزمایش کنید. کیت‌های تست نیکل وجود دارند که از دو بطری دارای مایع شفاف تشکیل شده اند. یکی از بطری‌ها حاوی dimethylglyoxime و دیگری حاوی آمونیوم هیدروکسید می‌باشد. ترکیب این دو مایع در صورتی که نیکل نیز وجود داشته باشد، باعث ایجاد رنگ صورتی می‌شود. پس کافیست شما یک قطره از هر کدام بطری‌ها را روی فلز مورد نظر بریزید. سپس با کمک پنبه روی فلز بکشید و به رنگ پنبه نگاه کنید. اگر بدون رنگ باشد فلز شما نیکل ندارد. در غیر این صورت اگر پنبه صورتی شده باشد، فلز مورد آزمایش حاوی نیکل است و در صورت تماس با پوست منجر به درماتیت خواهد شد. این مواد شیمیایی به جواهرات شما آسیبی وارد نمی‌کنند.

سخن پایانی

غالباً با به کارگیری راهکارهایی که در این مقاله توضیح داده شد مشکل حساسیت شما به زیورآلات تا حدودی رفع خواهد شد اما اگر باز هم به زیورآلات خود حساسیت داشتید توصیه می‌کنیم دیگر از آن‌ها استفاده نکنید و بیخیالشان شوید چرا که اگر به دلیل استفاده مدام حساسیت پوستی شما برطرف نشود خدایی نکرده از یک حساسیت آلرژیک ساده به عفونت‌های موضعی مثل زردزخم می‌رسید. در نتیجه توصیه می‌کنیم اگر پوست حساسی دارید از همان اول در هنگام خرید زیورآلات به خصوص پیرسینگ‌ها، به جنس و مواد سازنده‌ی آن دقت کنید تا کمال لذت را از زیورآلات خود ببرید.

سؤالات متداول

علائم حساسیت به طلا چیست؟

شابع ترین علائم حساسیت به طلا التهاب، سوزش و خارش و قرمز شدن سطح پوست است. البته در برخی از موارد سرفه، عطسه و ریزش اشک نیز به عنوان علائم آلرژی طلا شناخته می‌شوند.

آیا افرادی که به طلا حساسیت دارند، نمی‌توانند از جواهرات دیگر نیز استفاده کنند؟

حساسیت به طلا دلیل قاطعی برای حساسیت به فلزهای دیگر نیست. بلکه ممکن است افراد با حساسیت به طلا به راحتی بتوانند از جواهرات دیگری مانند نقره، پلاتین و … استفاده کنند. اما باید توجه داشت که در برخی از موارد، جواهرات دیگر نیز ممکن است باعث حساسیت شما شوند. بهتر است پس از مشاهده‌ی هرگونه علائم، فلز را از پوست خود دور کنید و در صورت نیاز به پزشک مراجعه نمایید.

«با ذکر منبع، کپی این مطلب بلامانع است»

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. سلام وقت شما بخیر. در مرحله‌ی اول اطمینان پیدا کنید که فلز شما طلا است یا خیر. چراکه سبز شدن پوست بیشتر مربوط به فلزات بدل و به اصطلاح بدلیجات میشه. اگر فلز شما طلا بود، جای نگرانی چندانی نیست و با شستشوی ساده این مشکل حل میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا